• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyit Bír Ki a Kertben? Dirted Tank Teszt (NPT)

Update, 15. hét, áram nélküli, 'scape mentes, föld talajú kerti akvárium (Walstad)

Október utolsó hete kezdődik, 10 fok alatti víz hőmérsékletek

Napfényt több napig alig kapott az akvárium felhős idő miatt.

Kép felülről:

upload_2016-10-23_16-59-50.png


Algát nagyítóval kell keresni, minimális cladophora-t (nem biztos, hogy az) lehet találni.

A növények kezdik belátni, hogy jön a tél. Növekedés minimális, pár fajta elkezdett felkopaszodni.

Később felrakok képet oldalról is.
 
upload_2016-10-23_19-10-27.png

A üveg sarkánál a homályos rész az Ca kiválás a kemény víztől.

15 hét alatt semmi alga stb nem volt az üvegen, egyszerűen hihetetlen.
 
Z1234 post: 333618 said:
Update, 15. hét, áram nélküli, 'scape mentes, föld talajú kerti akvárium (Walstad)

Október utolsó hete kezdődik, 10 fok alatti víz hőmérsékletek

Napfényt több napig alig kapott az akvárium felhős idő miatt.

Kép felülről:

View attachment 19636


Algát nagyítóval kell keresni, minimális cladophora-t (nem biztos, hogy az) lehet találni.

A növények kezdik belátni, hogy jön a tél. Növekedés minimális, pár fajta elkezdett felkopaszodni.

Később felrakok képet oldalról is.
Igazi őszi hangulata van így felülről!;)
 
Update, 16. hét, áram nélküli, 'scape mentes :(, föld talajú, tápozásmentes kerti akvárium (Walstad)

November első hete indul. Kiszedtem/levágtam jópár növényt és bevittem a lakásba, hogy minden ne fagyjon el.

Néhány növény lassú növekedést még produkál. 0 fok közeli reggeli levegő hőmérsékletek.


upload_2016-11-1_7-31-58.png
 
Utoljára módosított:
Update, 17. hét, áram nélküli, 'scape mentes :(, föld talajú, tápozásmentes kerti akvárium (Walstad)

upload_2016-11-7_10-53-31.png

Növények hibernálódva, viszont indítás óta még semmi nem pusztult ki. A múlt héten a lakásba bevitt növények növekednek.

Ha jól azonosítottam, hygrophila corymbosa-lesz a hideg első áldozata. (középen)

Pár növény még nagyon lassan növekedget.
 
Utoljára módosított:
Mostanában épp a piroson jár az agyam. Mármint a piros levelű növényeket nézegetem. A te növényeid is szépen bevörösödtek, a Bacopa és a Valisneria leginkább. Azt több helyen olvastam, hogy ehhez erős fény, sok vas, stb. kell, de nálad most direkt visszanéztem a naplót. Azt véltem felfedezni, hogy nálad a legszembetűnőbb vörösödés akkor kezdődött, amikor bejött a hideg, szeptember közepén, amikor a vízhőmérséklet 15 fokra ment le. Ez lehet a vörösödés mögött, vagy valami más áll a háttérben?
 
Mostanában épp a piroson jár az agyam. Mármint a piros levelű növényeket nézegetem. A te növényeid is szépen bevörösödtek, a Bacopa és a Valisneria leginkább. Azt több helyen olvastam, hogy ehhez erős fény, sok vas, stb. kell, de nálad most direkt visszanéztem a naplót. Azt véltem felfedezni, hogy nálad a legszembetűnőbb vörösödés akkor kezdődött, amikor bejött a hideg, szeptember közepén, amikor a vízhőmérséklet 15 fokra ment le. Ez lehet a vörösödés mögött, vagy valami más áll a háttérben?

Lehet, hogy igazad van, hogy nem közvetlenül a (nap)fény erőssége számít. Azonban szerintem nem a hőmérséklettel van összefüggésben.

A napfény máshogy is bejátszhat. Általában próbálom a földet úgy bele tenni, hogy az üveg környékén csak kavics legyen. Ennél az akváriumnál nem vacakoltam annyit, és több föld van az üveg mögött, ahol direkt napfényt kap.

Emiatt pédául a vízben sokkal több Fe2+-lehet, mivel a napfény hatására a földben levő vas kioldódik (fotoredukció). Ez nem csak Fe-nél játszhat be, hanem pl réznél is.

Szerintem ilyen növényekkel -aki tehetségesebb-, már elfogadható aquascape-et össze tud dobni.
 
Utoljára módosított:
Akkor a hideggel csak véletlen egybeesés a vörösödés, és ennyi idő kellett a fotoredukcióhoz, illetve a Fe2+ nagyobb mennyiségű termelődéséhez? Vagy a laposabban beeső napsugarak...? Ha rézzel is ez a folyamat megy végbe, akkor pl. garnélákkal ne kombináljuk a kerti földes táptalajt, rájuk veszélyes lehet, vagy ilyen formában nem?
 
Nekem az 5 literes dunsztos megy egy hónapja kb. Most láttam meg az első gyökeret a földes részen az alján, valószínűleg a sessiliflora... de a növények hanyatt nem vágják magukat a rohanásban... ez feltehetően azért van, mert csak közvetett fény éri. Megpróbálom betenni az egyik ablakba, most már ha süt is a nap, talán annyira nem melegíti fel...
 
Emiatt pédául a vízben sokkal több Fe2+-lehet, mivel a napfény hatására a földben levő vas kioldódik (fotoredukció). Ez nem csak Fe-nél játszhat be, hanem pl réznél is.

Gyorsan meg lehetne támogatni ezt, ha mérések is lennének. Sajnos nincs. Nem hiszem, hogy ez lenne az oka.
A naplóba jó lenne látni pl folyamatos hőmérséklet mérést reggel este és tápanyagszinteket. Sokkal több tanulságot le lehetne vonni a látványból ezután.
 
Gyorsan meg lehetne támogatni ezt, ha mérések is lennének. Sajnos nincs. Nem hiszem, hogy ez lenne az oka.
A naplóba jó lenne látni pl folyamatos hőmérséklet mérést reggel este és tápanyagszinteket. Sokkal több tanulságot le lehetne vonni a látványból ezután.
Esetleg van valami tipped, vagy sejtésed, hogy mi okozza vörösödést? Vagy tényleg a nap, csak kellett ennyi idő, hogy a frissen ültetett növények színt váltsanak? Most ebben az őszi időben is elég fény jut nekik, hogy megtartsák a vörös színüket? Vagy UV sugárzás?
 
Esetleg van valami tipped, vagy sejtésed, hogy mi okozza vörösödést? Vagy tényleg a nap, csak kellett ennyi idő, hogy a frissen ültetett növények színt váltsanak? Most ebben az őszi időben is elég fény jut nekik, hogy megtartsák a vörös színüket? Vagy UV sugárzás?

Biztosan nem csak 1 dologra vezethető vissza. De a tápanyag többletet (felszabadult tápokat) mint olyat kizárnám egy ilyen közegben. Kivétel ha ezt tesztekkel lehetne bizonyítani, hogy pl emelkedik a vas szint.

Lehet a lassú fejlődés most hozta meg ezt a formát. Lehet a megváltozott fény. Vagy épp tápanyag hiány.
A hidegebb vizet sem zárnám ki, de ezért lennének jók a tesztek, hogy néhány dolgot el lehessen vetni és szűkíteni lehessen a kört. Jobban lehessen vizsgálódni :)

Vörös és vörös között is van eltérés. Egy jól táplált jól világított akváriumban a vörös nem ilyen.

Nah de csendben követem a fejleményeket. Ha fogadnom kellett volna már azt mondtam volna, hogy a növények egy része kipusztul ilyen időben és még mindig működik.
Kíváncsi lennék a falak mellett milyen lehet a víz hőmérséklete. Lehet bele kellene dobni egy hőmérőt és dokumentálni :)
 
Biztosan nem csak 1 dologra vezethető vissza. De a tápanyag többletet (felszabadult tápokat) mint olyat kizárnám egy ilyen közegben. Kivétel ha ezt tesztekkel lehetne bizonyítani, hogy pl emelkedik a vas szint.

Lehet a lassú fejlődés most hozta meg ezt a formát. Lehet a megváltozott fény. Vagy épp tápanyag hiány.
A hidegebb vizet sem zárnám ki, de ezért lennének jók a tesztek, hogy néhány dolgot el lehessen vetni és szűkíteni lehessen a kört. Jobban lehessen vizsgálódni :)

Vörös és vörös között is van eltérés. Egy jól táplált jól világított akváriumban a vörös nem ilyen.

Nah de csendben követem a fejleményeket. Ha fogadnom kellett volna már azt mondtam volna, hogy a növények egy része kipusztul ilyen időben és még mindig működik.
Kíváncsi lennék a falak mellett milyen lehet a víz hőmérséklete. Lehet bele kellene dobni egy hőmérőt és dokumentálni :)

A vas irányvonallal kapcsolatban még egy dolog jutott eszembe.

Ebben az akváriumban elég ritkán volt vízcsere. Amikor cseréltem, akkor is keveset(~~15%) és nem volt vízkezelő használva. (Gondoltam ennyi csapvíz-klór nem fogja hazavágni a növényeket.) Legelső feltöltésnél használtam vízkezelőt.

Folyékony növénytápokban a vas Fe-EDTA (vas kelát) formában van azért, hogy a táp a vasat lassan adja le a növényeknek. (Jobb) Vízkezelőkben "tiszta" EDTA is van. Ezt azért rakják bele, hogy a halak/garnélák ne kapjanak nehézfémmérgezést. A "vízkezelő" EDTA az Fe (Fe3+)-t is megköti (a veszélyes nehézfémek mellett).

Szóval a vízkezelő hiány is hozzájárulhatott, hogy több - a növények számára felvehető - vas volt a vízben.

Ennek az elméletnek (okoskodásnak?) ellentmond, hogy például a (relative) gyorsan növő Hydrocotyle egyáltalán nem volt piros. Ebből dobáltam ki a legtöbbet az akváriumból.

A hőmérséklettel kapcsolatban. A fehér fal szigetelt, onnan nem sok hőt kap. A vízben van hőmérő, jópár hete 10 fok körül szokott szórni, néha a naplóban írtam hőmérsékletet. Mai nap délután 8 fokos a víz, ennél már melegebb nem is igazán lesz.

Én is azt gondoltam, hogy rég kipusztul minden.
 
Utoljára módosított:
Nekem az 5 literes dunsztos megy egy hónapja kb. Most láttam meg az első gyökeret a földes részen az alján, valószínűleg a sessiliflora... de a növények hanyatt nem vágják magukat a rohanásban... ez feltehetően azért van, mert csak közvetett fény éri. Megpróbálom betenni az egyik ablakba, most már ha süt is a nap, talán annyira nem melegíti fel...

A közvetlen fénnyel legyél óvatos ilyen kis méretnél. A direkt (nyári) nap egy részben fedett DSM-es akit kevesebb mint egy óra alatt haza tud vágni. Nem algásodik?
 
Akkor a hideggel csak véletlen egybeesés a vörösödés, és ennyi idő kellett a fotoredukcióhoz, illetve a Fe2+ nagyobb mennyiségű termelődéséhez? Vagy a laposabban beeső napsugarak...? Ha rézzel is ez a folyamat megy végbe, akkor pl. garnélákkal ne kombináljuk a kerti földes táptalajt, rájuk veszélyes lehet, vagy ilyen formában nem?

Alap esetben ez nem okozhat problémát. Ehhez erős közvetlen fény kell és a föld amúgy is le van fedve egy ~~3-3 cm-es kavics vagy homok réteggel. A növények is segítenek "kitisztítani" a rendszert. Sosem volt problémám garnélákkal földes akváriumnál (amano és RCS). Amúgy emiatt sem jó ötlet réz alapú algaírtót bevetni... A talaj ezt megkötheti, de változások hatására később le is adhatja.

Az Ecology of the Planted Aquarium c. könyvben egy komplett fejezet foglalkozik mérgezésekkel.

Nem kell túl messzire menni, hogy a dolog mennyire brutális tud lenni...

https://en.wikipedia.org/wiki/Flint_water_crisis

Ólom csöveket használtak, és amíg kemény víz volt, nem volt ebből probléma a vízkő lerakódások miatt. Utána váltottak lágyvízre...

Garnéláknál jóval az emberre vonatkozó egészségügyi limit alatti koncentrációk is problémát okozhatnak.
 
Utoljára módosított:
A közvetlen fénnyel legyél óvatos ilyen kis méretnél. A direkt (nyári) nap egy részben fedett DSM-es akit kevesebb mint egy óra alatt haza tud vágni. Nem algásodik?
Semmi alga nincs benne. Hártya volt 2-3 hete, de egyszer leszedtem, azóta nincs. Azért merném az ablakba tenni, mivel már nincs nyár, nyári nap. A DSM akinál gondolom az üvegház hatás tett be ilyen rövid idő alatt. Talán a víz nem melegszik fel olyan gyorsan, főleg így késő ősszel, télen. Meglátjuk :)
 
A jobb oldalon látható kintfelejtett szobanövény eddig kevésbé bírta a hideget mint (a trópusinak gondolt?) akvárium.

upload_2016-11-9_12-58-9.png
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére