• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyit Bír Ki a Kertben? Dirted Tank Teszt (NPT)

Köszi.
Leírnád a saját receptet?

Hello!

Mondjuk 1 rész cement, 1.5 rész homok, 1.5 rész tőzeggel lehet már kísérletezni.

Az arányok a "dizájn"-tól is függenek. Például bal fehér az csak cement + homok + fehér festék. Ami mellette van, abban több tőzeg volt és a száradás 2. napján drótkefével meg lett igazítva.

Jobb oldali az kevesebb tőzeg.

upload_2016-9-22_17-28-8.png

Nagyobb műanyag cserép formát érdemes olajos szivaccsal átkenni, akkor kijön. Lehet perlitet is bele rakni. Homokot ki lehet hagyni.

Nem kell túlaggódni, érdemes pár kisebbel elkezdeni és azon kitapasztalni, milyen vastagságra van szükség, hogy ne törjön el. Egy nagyobba kell már anyag rendesen és macerásabb is.

Ha teteje nem egyenes, igény szerint vasfűrésszel / flexel meg lehet igazítani amíg nem teljesen száradt.

Ha mohát szeretnél rá, akkor moha+joghurt turmixal lehet próbálkozni.
 
Utoljára módosított:
11. hét Update

Teraszi földes talajú "zéró tech" akvárium

Tartós hideg idő. Levegő hőmérséklete reggel 7 (!) fok körüli, víz hőmérséklet 15 fok. Emers részek is bírják. Napközben víz hőmérséklete felmegy 25 fok köré.

Vízcserék nincsenek, minimális sem. Vízminőség kifogástalan.

11het.jpg

És egy kép közelebbről:

11het2.jpg

Bacopa-t szerintem simán lehetne piros növénynek árulni megfelelő fény mellett. Érdekes, a másik fajta Bacopa egyáltalán nem piros...

Nem tudja valaki, hogy a Guppy mennyit bír ki? Valahol azt olvastam, 15 fok az még elmegy nekik. Nem szándékozom hibernálni őket.
 
Utoljára módosított:
Nem tudja valaki, hogy a Guppy mennyit bír ki? Valahol azt olvastam, 15 fok az még elmegy nekik. Nem szándékozom hibernálni őket.
Nem lassultak még be? Ez a hőmérséklet már nem annyira tetszhet nekik! Ha bírják is egy darabig, biztos legyengülnek, fogékonyabbak lesznek a betegségekre, rövidül az életük, szóval nem jó nekik. Mondanám, hogy tegyél bele szivárványos csellét, azok bírják 4 fokig, de nekik meg kicsi az üveg.
Viszont a növények szépek!
 
Nem lassultak még be? Ez a hőmérséklet már nem annyira tetszhet nekik! Ha bírják is egy darabig, biztos legyengülnek, fogékonyabbak lesznek a betegségekre, rövidül az életük, szóval nem jó nekik. Mondanám, hogy tegyél bele szivárványos csellét, azok bírják 4 fokig, de nekik meg kicsi az üveg.

Néztem őket reggel, szépen mozogtak és volt színük is. Próbáltam utánajárni meddig bírják. Elevenszülő fogaspontyokra több helyen azt írták, hogy hidegebb vízben tovább élnek, mert lassabb az anyagcseréjük. Meglepő, de találtam egy oldalt, ami szerint guppy-k hozzászoktatással (tengeri!) sós vizet is bírják. Minden esetre 15 fok alatt nem szívesen hagyom őket kint.

A másik jelentős veszély ami leselkedik rájuk, az a szitakötő lárva. Ez elég durva, pár éve benti (!) akváriumomban 3-4 halat nyomtalanul eltüntetett mire meglett a hunyó.

Viszont a növények szépek!

A kerti földben a növényeim számára minden Mikro és Makro elem megtalálható. Így nem kell folyékony tápszerekkel bajlódnom. A föld is le fog merülni, de ezt években szokták mérni, nem hónapokban.

Eleinte elég sok CO2-t ad le a talaj, és a (túlzott) vízforgatás hiánya is segít, hogy ez az akváriumba maradjon. Ez előbb-utóbb elfogy, és ekkor indul az igazi küzdelem a növények között. Még nem látványos, de a Vallisneria - alattomos módon - elkezdett indákkal terjedni. Valószínűleg ő nyerne. Persze az Elodea-t (Egeria Densa) sem kell félteni.
 
Utoljára módosított:
Szerintem eredményes volt a kísérleted, mondom ezt annak ellenére, hogy még nincs vége. Köszi, hogy megosztottad. A fűtésre találtál végül valami megoldást? Vagy a hideg idő lesz majd a vége a tanknak?
 
Egy magánüzenetben jött kérdésre szeretnék feltenni képet a vallisneria-ról.

upload_2016-9-30_15-33-42.png

Így néz ki a napon. Érdekes, mögötte levő hydrocotyle nem igazán változott.

Szerintem eredményes volt a kísérleted, mondom ezt annak ellenére, hogy még nincs vége. Köszi, hogy megosztottad. A fűtésre találtál végül valami megoldást? Vagy a hideg idő lesz majd a vége a tanknak?

Az múlt heti 15 fokos reggeli víz hőmérsékleteket - számomra meglepő módon - jól átvészelte, viszont az igazi kiképzés jövő héten, október első hetén indul:

upload_2016-9-30_15-36-11.png


Vízmelegítő fronton nincs megoldás. Én egy LPG gázos melegítőre gondoltam.


upload_2016-9-30_15-32-51.png

Ilyet készen sajnos nem találtam, ami legközelebb van ehhez, az a tábori hordozható vízmelegítő néven fut.

Meleg víz felfele áramlik, szóval szerintem nem lenne szükség vízforgatásra. Fogalmam sincs, hogy egy LPG palack meddig bírja. Természetesen 100% biztonságosnak kell lennie.
 
Utoljára módosított:
Egy magánüzenetben jött kérésdésre szeretnék feltenni képet a vallisneria-ról.

View attachment 18049

Így néz ki a napon. Érdekes, mögötte levő hydrocotyle nem igazán változott.



Az múlt heti 15 fokos reggeli víz hőmérsékleteket - számomra meglepő módon - jól átvészelte, viszont az igazi kiképzés jövő héten, október első hetén indul:

View attachment 18050


Vízmelegítő fronton nincs megoldás. Én egy LPG gázos melegítőre gondoltam.


View attachment 18048

Ilyet készen sajnos nem találtam, ami legközelebb van ehhez, az a tábori hordozható vízmelegítő néven fut.

Meleg víz felfele áramlik, szóval szerintem nem lenne szükség vízforgatásra. Fogalmam sincs, hogy egy LPG palack meddig bírja. Természetesen 100% biztonságosnak kell lennie.
Szerintem ezzel a gatyádat is elfűtöd. Figyelem tovább a kísérletet!;)
 
Egy magánüzenetben jött kérdésre szeretnék feltenni képet a vallisneria-ról.

View attachment 18049

Így néz ki a napon. Érdekes, mögötte levő hydrocotyle nem igazán változott.



Az múlt heti 15 fokos reggeli víz hőmérsékleteket - számomra meglepő módon - jól átvészelte, viszont az igazi kiképzés jövő héten, október első hetén indul:

View attachment 18050


Vízmelegítő fronton nincs megoldás. Én egy LPG gázos melegítőre gondoltam.


View attachment 18048

Ilyet készen sajnos nem találtam, ami legközelebb van ehhez, az a tábori hordozható vízmelegítő néven fut.

Meleg víz felfele áramlik, szóval szerintem nem lenne szükség vízforgatásra. Fogalmam sincs, hogy egy LPG palack meddig bírja. Természetesen 100% biztonságosnak kell lennie.
Ehhez képest a 15 fok tényleg még istenes volt :) Sokba fog kerülni szerintem is ez az LPG fűtés. Kíváncsi lennék egyébként, hogy a napsütéses órák számának drasztikus csökkenése hogyan hat ki a kialakult egyensúlyra. Érdekes dolog lenne megfigyelni szerintem
 
12. Hét, Update

3 hónapos a "zéro-tech" akvárium. Pár növényt kiszedtem a benti akvárium indítása miatt (link: https://akvakertesz.hu/threads/460-literes-el-natural-akvarium-inditasa.6521/ )

A nemzetközi helyzet fokozódik. A vízhőmérséklet napközben sem éri el a 15 fokot. Az Endler Guppy-kat kiszedtem. Jelentem, 14 fokot bírják.

upload_2016-10-4_17-58-18.png

Közelebbi kép:

upload_2016-10-4_17-58-57.png

Fűtés fronton nincs megoldás, úgyhogy mindenki örömére meg lehet nézni, hogyan hibernálódik egy trópusi akvárium.

(Akvárium tető csak a fényképezéskor van rajta.)
 
Utoljára módosított:
Azért az üveget nem fagyasztod szét!?

Nem szándékozom, mielőtt befagy leeresztem.

Amúgy a Bacopa emers része láthatóan kibírta a tegnapi esti 4 fokot. Ez engem meglepett. Ma estére 1 fok várható.
 
Update, 14. hét, áram nélküli, 'scape mentes, föld talajú kerti akvárium

Októberi hűvős, őszi időt meglepően jól bírta eddig. Pár növény elkezdett felkopaszodni. Üvegen helyenként a kemény víztől (~25 dGH) vízkőkiválás.

upload_2016-10-16_18-44-21.png

És egy közelebbi kép:

upload_2016-10-16_18-45-47.png


Guppy-k hiányában vizibolhák visszajöttek. A képen mintha bubiznának a növények, nem tudom mitől, vízcsere jó rég nem volt.
 
Utoljára módosított:
Update, 14. hét, áram nélküli, 'scape mentes, föld talajú kerti akvárium

Októberi hűvős, őszi időt meglepően jól bírta eddig. Pár növény elkezdett felkopaszodni. Üvegen helyenként a kemény víztől (~25 dGH) vízkőkiválás.

View attachment 19252

És egy közelebbi kép:

View attachment 19253


Guppy-k hiányában vizibolhák visszajöttek. A képen mintha bubiznának a növények, nem tudom mitől, vízcsere jó rég nem volt.
Lehet tudni pontosan milyen vallisneria az, ami ilyen gyönyörű piros? Ha jól látom semmit sem nő, tehát nagyobbra talán nem is nőne, de ilyen színben valami brutál jól néz ki!
 
Lehet tudni pontosan milyen vallisneria az, ami ilyen gyönyörű piros? Ha jól látom semmit sem nő, tehát nagyobbra talán nem is nőne, de ilyen színben valami brutál jól néz ki!
Nem lehet, hogy a piros szin a felhalmozodo antocian miatt van? Ha erös napsugarzas vagy UV feny eri a növenyeket, elvileg megnövekszik a levelekben az antocian nevü szinanyag mennyisege, hogy vedje a növenyt a karosodastol vagy rosszul sejtem?
 
Nem lehet, hogy a piros szin a felhalmozodo antocian miatt van? Ha erös napsugarzas vagy UV feny eri a növenyeket, elvileg megnövekszik a levelekben az antocian nevü szinanyag mennyisege, hogy vedje a növenyt a karosodastol vagy rosszul sejtem?
Az biztos, hogy a direkt napfény sokkal erősebb, mint egy izmos fénycsöves világítás, tehát elképzelhető, hogy "védelmi mechanizmus". Vajon napi hány órát kap belőle az akvárium? Az biztos, hogy akváriumi világítással nehéz ilyen színt kihozni belőle, de eddig nem is nagyon láttam színesedni vallisneriát egyáltalán.
 
Lehet tudni pontosan milyen vallisneria az, ami ilyen gyönyörű piros? Ha jól látom semmit sem nő, tehát nagyobbra talán nem is nőne, de ilyen színben valami brutál jól néz ki!

Nem tudom milyen Vallisneria. Lakásban sem nő nálam nagyobbra. Benti elég erős LED-es fény hatására átlagos zöld.

Ugyanaz a Vallisneria lakásban relatíve erős LED alatt:

upload_2016-10-17_14-59-6.png

Szerintem is a napfény/UV kombináció miatt lesz piros.

Az érdekes az, hogy nem mindegyik növény reagál így. Például Pogostemon Helferi, Camboba, Elodea, Hydrocotyle teljesen zöld maradt. Viszont egyik Bacopa fajta nem.

Itt egy kép felülről.

upload_2016-10-17_15-0-12.png

Képen látszik, hogy az Elodea Densa elég maga alatt van, szerintem ezt a napfény okozta. Ki nem pusztult, nő tovább.

14 hét alatt semmi alga nem nőtt az üvegen, egyszer sem takarítottam, csak a vízkő miatt. Lehet, hogy az UV sterilizál :)

Most, hogy 10 fokos víz hőmérsékletek vannak, a növények megálltak a növekedésben.
 
Utoljára módosított:
Vajon napi hány órát kap belőle az akvárium? Az biztos, hogy akváriumi világítással nehéz ilyen színt kihozni belőle, de eddig nem is nagyon láttam színesedni vallisneriát egyáltalán.

Nyáron délután a nap telibeverte az akváriumot, korábbi hozzászólások között van kép erről. Ez a vízhőmérsékletnek sem tett jót...

Most Októberben sok a felhős nap, alig kap fényt.
 
Utoljára módosított:
Nem tudom milyen Vallisneria. Lakásban sem nő nálam nagyobbra. Benti elég erős LED-es fény hatására átlagos zöld.

Ugyanaz a Vallisneria lakásban relatíve erős LED alatt:

View attachment 19311

Szerintem is a napfény/UV kombináció miatt lesz piros.

Az érdekes az, hogy nem mindegyik növény reagál így. Például Pogostemon Helferi, Camboba, Elodea, Hydrocotyle teljesen zöld maradt. Viszont egyik Bacopa fajta nem.

Itt egy kép felülről.

View attachment 19312

Képen látszik, hogy az Elodea Densa elég maga alatt van, szerintem ezt a napfény okozta. Ki nem pusztult, nő tovább.

14 hét alatt semmi alga nem nőtt az üvegen, egyszer sem takarítottam, csak a vízkő miatt. Lehet, hogy az UV sterilizál :)

Most, hogy 10 fokos víz hőmérsékletek vannak, a növények megálltak a növekedésben.
Ha a benti akiban nem vöröslött, akkkor minden bizonnyal a szinanyag lesz a ludas. Nem astam bele magam a temaba, meg anno remlik, hogy többfele szinanyag (flavonoidok azt hiszem) is megtalalhato termeszetesen a növenyekben (sarga, narancs), de egyreszt nem mindegyikben, es nem is egyforma mertekben/aranyban. Igy az erös feny ennel a fajnal pirulast okozott, egyeb fajokban nem. Egyebkent ügyes kis ötlet volt, szepek lettek a növenyek!
Tavasszal gondoltam veszek en is egy nagy müanyag dezsat, aztan itt a kollegakhoz hasonloan teszek bele majd vizinövenyeket, esetleg guppikat is...kis tavacska a kertben..
 
Back
Oldal tetejére