• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyit Bír Ki a Kertben? Dirted Tank Teszt (NPT)

Update, 7 hét

Víz tiszta, szagtalan, alga nincs vagy minimális, csigák és vízibolhák (?) élnek. Vízhőfok 18-30 fok között mozgott múlt héten.

A hűtőházból vásárolt Vallisneria elkezdett szaporodni. Az a pár szál elodea amit múlt héten vágtam / ültettem elég gyűrötten néz ki. Hydrophila virágzott.

Szűrő, levegőztető stb hiánya továbbra sem okoz gondot. Vízcsere minimális (<10%) volt. Pistiák nagy részét leszedtem a tetejéről, ha algásodni kezd, visszateszem.

7het_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

És egy kép közelebbről:

7hetzoom_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Ezenkívül megprobálkozok pár kényesebb növénnyel a teraszon technika nélkül.

Eleocharis parvula, Hemianthus callitrichoides 'Cuba', + ? valaki felismeri?

Elnézést a vizuális szennyezésért, a 'scape' másodlagos szempont volt, de a dizájn kedvéért beleraktam egy követ.

Aki 15 literes, talaj kertföld és kavics a tetején.

kicsiakidsm_www.kepfeltoltes.hu_.png

Mivel ezek a növények valószinüleg nem bírnák ki egyből a víz alá kerülést, DSM (Dry Start Method) mellett döntöttem.

A low tech próbálkozás ötletét innen vettem: http://www.bookmasters.com/marktplc/00388Shrimp.pdf

Üdv!
 
Utoljára módosított:
A kérdéses növényről dobj fel egy közelebbi képet, erről így sajnos nehéz kivenni, hogy mi is lehet ő. :)
 
Update 8 hét:

Alga nincs, víz továbbra is tökéletesen tiszta. Pár napja vettem észre, hogy egyre többet süt a nap az akváriumra és egyik délután 33 fokos volt a víz. Szerintem ezt az Elodea nem nagyon bírja és ezért fehérednek el a levelei. Ki nem pusztult, nő továbbra is.

8het_www.kepfeltoltes.hu_.png

Mivel alga továbbra sincs, ezért maradék Pistiát is leszedtem. Eddig nem volt tető az akváriumon, de mostantól rajta hagyom, így kevesebb víz párolog és talán a hőmérséklet sem változik olyan sokat (éjszaka- nappal).

Pár növényt, ami elérte a vízfelszint levágtam és elültettem:


8hetultet_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A DSM (Dry Start Method)-os kisebb földes akváriummal történt egy baleset. Direkt napfényt kapott az ültetés utáni napon, és gyakorlatilag a HC Cuba és az ismeretlen növény kapásból kipusztult a 30-40 fok miatt. HC-t tudtam potólni egy kevés maradékból.


kics1het_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Ha valakinek van ötlete, hogyan lehetne füteni az akit télen, ne titkolja el :) Áram nincs és szerintem +10 fokon átvészelné a telet. Vagy ez túl optimista?
 
Utoljára módosított:
Te képviseled a nulltech vonalat. :) Gratula, nagyon érdekes topic.

Hello!

Tulajdonképpen nincs ebben semmi újdonság, ez alapjában véve egy Walstad akvárium. Föld az egyik legjobb talaj a vízinövényeknek, CO2-vel és CO2 nélkül is.

Amiben nem voltam biztos, az hogy a nagy hőmérséklet változásokat (akár napi 10+ fok!) mennyire tolerálják ezek az "alap" növények. Ezenkívül a vízmozgatás teljes hiányát éreztem lehetséges gondnak.

Jövőre szeretnék egy hasonló akváriumot a kertben egy kicsit rendezettebb "scape"-el. Ezért gondoltam idén kipróbálom működik-e ez, mielőtt több energiát (és pénzt) belerakok.

Üdv!
 
Utoljára módosított:
Igen, olvastam én is Walstad munkásságáról.
A vízmozgatást ő a halakkal oldotta meg, ha jól tudom, szerinte bőven elég pár hal a víz kellő mozgatásához.
 
Update, 9 hét

Az akvárium tengeti unalmas hétköznapjait. Víz kristálytiszta.

Múlt héten nagyon meleg volt, akvárium hőmérséklete többször 30 fok felé ment. Ezt az Elodea nem nagyon viseli, elfehérednek a levelei. Ettől függetlenül nem pusztul ki, továbbra is nő. A többi növény bírja a kiképzést.

napsutes_www.kepfeltoltes.hu_.png

A fenti képen látható, Bacopa védekezés képpen extra vörös lett. Ha nem süt a nap egy ideig, akkor visszazöldül.

Minimális alga megjelent, ezért visszaraktam pár darab Pistiat. Az akvárium fedő nélkül van, csak a fénykép miatt raktam rá. Elnézést a rossz minőségű képekért, majd utánanézek ezen hogyan tudok javítani.

9het_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A másik vonalon futó földes DSM-es akváriumban elindultak a növények, de még nem látványos a különbség. Jövő héten töltök fel arról is képet. (Ha érdekel egyáltalán valakit :) )

Üdv!
 
Utoljára módosított:
Szeretnék pár gondolatot írni az algával kapcsolatban. Hátha valakinek segít.

Ez az akvárium több mint két hónapja volt indítva, és gyakorlatilag alga mentes.
Az alábbi képet jobb oldalon az akvárium hátoldaláról készítettem. 2 hónap alatt egyszer sem volt algakaparóval tisztítva és ennek ellenére tökéletesen tiszta.

pistia2_www.kepfeltoltes.hu_.png

Mindez annak ellenére, hogy az alga növekedéséhez minden adott volt. Telepítéskor a talaj (föld) miatt bőven elegendő tápanyag kerül a vízbe és a napfény is megfelelő az alga szaporodásához. Ezen kívül a magas vízhőmérséklet is kedvez az algának. Egész biztos vagyok benne, hogy az akváriumban nagyon sok algafajtának a spórája megtalálható.

Egy növényes akváriumban viszonylag könnyen el lehet érni, hogy alga is illetve növény is növekedjen. Ilyenkor valamilyen módszerrel a növények oldalára kell billenteni a mérleget.

Az, hogy ez az akvárium algamentesen indult, én nagy részt a Pistia Stratiotes-nek tudom be.

Az ötlet nem új, a fent említett Walstad 1999-es kiadású könyvben részletek megtalálhatók.

Mivel vízen úszó növények nem CO2 limitáltak, ezért adott körülmények között sokkal gyorsabb növekedésre lehetnek képesek.
Pistiát szennyvíz tisztítására is használják, ezért elég sok információ található róla. Ammóniát preferálja, ebből iszonyat mennyiséget képes felvenni rövid idő alatt, akár éjszaka is. Pár "jól működő" pistia jelentős szűrőkapacitást tud helyettesíteni.

További információ például itt:

http://www.weriguam.org/docs/reports/10.pdf

Ez különösen jól jön, ha az akváriumot halakkal együtt szeretnénk indítani. (Vízteszteket nem helyettesíti!)
Ezen kivűl többen gondolják, hogy Pistia algagátló szerepe nem csak a tápanyagok gyors eltávolításának köszönhető, hanem allelopatikus hatással gátolja az alga növekedését.

További információ például itt:

https://www.researchgate.net/public...Allelopathy_of_Aquatic_Macrophytes_-_a_Review

Ha a Pistia nem már nem nő, vagy esetleg szép lassan elsárgul és egyre kisebb lesz, akkor ki szoktam dobálni. Ez is egy előnye, mivel például ezt békalencsével elég nehéz megcsinálni.
 
Utoljára módosított:
Szeretnék pár gondolatot írni az algával kapcsolatban. Hátha valakinek segít.

Ez az akvárium több mint két hónapja volt indítva, és gyakorlatilag alga mentes.

Az alábbi képet jobb oldalon az akvárium hátoldaláról készítettem. 2 hónap alatt egyszer sem volt algakaparóval tisztítva és ennek ellenére tökéletesen tiszta.

View attachment 17180

Mindez annak ellenére, hogy az alga növekedéséhez minden adott volt. Telepítéskor a talaj (föld) miatt bőven elegendő tápanyag kerül a vízbe és a napfény is megfelelő az alga szaporodásához. Ezen kívül a magas vízhőmérséklet is kedvez az algának. Egész biztos vagyok benne, hogy az akváriumban nagyon sok algafajtának a spórája megtalálható.

Egy növényes akváriumban viszonylag könnyen el lehet érni, hogy alga is illetve növény is növekedjen. Ilyenkor valamilyen módszerrel a növények oldalára kell billenteni a mérleget.

Az, hogy ez az akvárium algamentesen indult, én nagy részt a Pistia Stratiotes-nek tudom be.

Az ötlet nem új, a fent említett Walstad 1999-es kiadású könyvben részletek megtalálhatók.

Mivel vízen úszó növények nem CO2 limitáltak, ezért adott körülmények között sokkal gyorsabb növekedésre lehetnek képesek.

Pistiát szenyvíz tisztítására is használják, ezért elég sok információ található róla. Ammóniát preferálja, ebből iszonyat mennyiséget képes felvenni rövid idő alatt, akár éjszaka is. Pár "jól működő" pistia jelentős szűrőkapacitást tud helyettesíteni.

További információ például itt:

http://www.weriguam.org/docs/reports/10.pdf

Ez különösen jól jön, ha az akváriumot halakkal együtt szeretnénk indítani. (Vízteszteket nem helyetesíti!)

Ezen kívűl többen gondolják, hogy Pistia algagátló szerepe nem csak a tápanyagok gyors eltávolításának köszönhető, hanem allelopatikus hatással gátolja az alga növekedését.

További információ például itt:

https://www.researchgate.net/public...Allelopathy_of_Aquatic_Macrophytes_-_a_Review

Ha a Pistia nem már nem nő, vagy esetleg szép lassan elsárgul és egyre kisebb lesz, akkor ki szoktam dobálni. Ez is egy előnye, mivel például ezt békalencsével elég nehéz megcsinálni.


Igen, ezt én is tapasztaltam, de több helyen is írnak a felszínen úszó növények efféle hatásáról. Ezért jók a ripariumok is, mert ott sok növény van a hátfalra rögzítve úgy, hogy a gyökere belelóg a vízbe. Ott is hasonló a helyzet szerintem.

Ebből kiindulva érdemes lehet algagondok, vagy induló akváriumok esetén Pistiát használni.

Profi post amúgy!
 
Utoljára módosított:
Update, indítás utáni 10. hét

A zéró-tech tápozás mentes teraszi akvárium szépen növöget. Hydrophila leucocephala-ból kidobáltam egy nagyobb mennyiséget, és ami benne maradt azt kisebb darabokra felvágtam. Vízminőség továbbra is kifogástalan.

Múlt héten a víz napközben rendszeresen elérte a 30 fokot, jövő héttől viszont hidegebb lesz. Csináltam egy 10% vízcserét. Vallisneria látványosan beindult. Bacopa elérte a vízfelszínt.

Az ismeretlen növényt sikerült beazonosítanom, Pogostemon Helferi. Lassan, de fejlődik. Fényképezés továbbra sem megy, középen túlexponál.

10het.jpg .

DSM-es föld talajú kis akvárium is kezd életjelet mutatni. Ezt még a fényképen nem nagyon lehet látni, de azért felrakom.

kisaki2het.jpg


Üdv.
 
Utoljára módosított:
Mivel a 30++ fokok elmúltak, beraktam 3 db Endler Guppy-t az akváriumba. Reggeli vízhőmérséklet 16 fok, délután 24 fok körüli. Napot kap az akvárium rendesen. Vízibolhákat a guppy-k eltüntetik. Fűtésre még mindig nincs senkinek ötlete? Október közepétől hideg lesz.

upload_2016-9-22_13-54-57.png
 
Fűtésre még mindig nincs senkinek ötlete? Október közepétől hideg lesz.

200W-os fűtő elfektetve alul hátul?! Csinálna pici hőmozgást is.

Ezt is technikamentesen akarod csinálni? ami eszembe jut, az a hőszigetelés, és az üvegház. Ezzel még egy kicsit tovább lehet húzni odakint...
 
Ezt is technikamentesen akarod csinálni? ami eszembe jut, az a hőszigetelés, és az üvegház. Ezzel még egy kicsit tovább lehet húzni odakint...

A hőszigetelést polisztirol lapokkal, a hátfal és oldallap (vagy oldallapok - attól függ mennyire szabad "besötétíteni", a több fény bejuttatását esetleg egy tükörrel meg lehet oldani) burkolásával el lehet érni, az alja már macerás lenne, de az is sokat jelentene. Az üvegházat pedig polikarbonátból építeném, annak alapból van egy hőszigetelő képessége, és ezt a két falra építeném, hogy a fal által átadott meleget is kihasználjuk. És az az ablak egy kémény tisztítónyílás? Akkor ezt is ki lehet használni, mégpedig úgy,, hogy egy füstjáratot csinálnék az üvegházban.

Hirtelen ennyi jut eszembe technika nélkül, remélem elég konstruktív voltam:)
 
200W-os fűtő elfektetve alul hátul?! Csinálna pici hőmozgást is.

Teraszon nincs áram, emiatt ez nem jöhet szóba.

Nem kellene sokat fűteni, ezek a növények rövid távon 10 fok körül kibírják, hosszú távon nem tudom. Januári középhőmérséklet -1 fok körül van, de ha egy -15 fok benéz, azt is ki kellene bírnia.

Az akváriumot le tudom fedni, de nem szeretnék egy komolyabb üvegházat építeni.
 
Teraszon nincs áram, emiatt ez nem jöhet szóba.

Nem kellene sokat fűteni, ezek a növények rövid távon 10 fok körül kibírják, hosszú távon nem tudom. Januári középhőmérséklet -1 fok körül van, de ha egy -15 fok benéz, azt is ki kellene bírnia.

Az akváriumot le tudom fedni, de nem szeretnék egy komolyabb üvegházat építeni.
Az a baj, hogy ekkora víztömeg hőtehetetlensége nem túl nagy. Ha -5°C is van akár két napig, biztos befagy, akár belül, az üveg körül is. Ezt a hőtehetetlenséget kellene fokozni, vagyis a határait kitolni. És a környezetből a lehető legtöbb hőt megfogni. Ez pedig csak a napsugarakból (már ha éppen süt), illetve a házból származik. Ha süt a nap, akkor csak az esti hidegeket kell átvészelni, ezt is csak üvegházzal és hőszigeteléssel tudod megoldani, de ha nem, és ez télen elég sűrűn előfordul, hogy pl napokig nem süt, akkor bizony bajban van az akva, hacsak nem használod ki a ház melegét, de ezt is csak hőszigeteléssel és üvegházzal tudod megtartani.

Vagy meglátod hogy valójában "Mennyit Bír Ki a Kertben?"!
 
Back
Oldal tetejére