• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyi hal?

Sziasztok!
Lehet, hogy nem jó topikban teszem fel a kérdést, de teljesen tanácstalan vagyok. Németországban élek, kb. 3 hónapja van egy 54 literes akváriumom. 3 hete vásároltunk egy foltos páncélosharcsát. Ma reggelre "meglepetés" ért. Az akvárium falán sok kis fehér "gyöngyöcskét" találtam, amik ránézésre ikrák lehetnek. (Az akváriumban rajta kívül 4 fiú black molly és néhány szivárványos guppi lakik.) Azt olvastam, hogy az aktus után a nőstény ragasztja fel a megtermékenyített ikrákat az üvegre. Előfordulhat, hogy akkor is ikrázik, ha nincs is fiú a közelben? (A tényekhez tartozik, hogy tegnap kicsit - a halak kivétele nélkül - megbolygattam az akváriumot. Napok óta zavaros volt a vize, amin a vízcsere sem segített. Több növényt kivettem, mert nagyon elszaporodott a zöld szőralga. kb. 40%-os vízcserét is csináltam, kitisztítottam a szűrőt. Meglátásom szerint az akvárium lakói elég jól viselték a tortúrát, és utána élvezték a tágasabb úszóteret. A harcsácskám viszont csak száguldozott az akváriumban. Cikk-cakkban fent és lent. Reggel vettem észre, hogy sajnos közben hátuszonya is megsérült egy kicsit. Azt olvastam, hogy nyugodt fenéklakó hal. Mondjuk eddig is csinált ilyesmit, csak nem ilyen hevesen. Imád a porlasztókő buborékoszlopában lubickolni :)
Én hibáztam? Előfordulhat, hogy annyira stresszeltem a halacskát, hogy ez történt? Mitévő legyek? Segítsetek!!!
Szia!
Elképzelhető, hogy a páncélos harcsa ikrázott (talán a vízváltozás hatására). Hím közreműködése nélkül terméketlenek maradnak az ikrák. A foltos páncélos harcsa (Corydoras paleatus) kimondottan nagyra nő (nőstény: 10 cm, hím: 6 cm körül), ráadásul csapatban érzi jól magát. Nem volt szerencsés választás egy ilyen kis akváriumba.
 
Szia!
Elképzelhető, hogy a páncélos harcsa ikrázott (talán a vízváltozás hatására). Hím közreműködése nélkül terméketlenek maradnak az ikrák. A foltos páncélos harcsa (Corydoras paleatus) kimondottan nagyra nő (nőstény: 10 cm, hím: 6 cm körül), ráadásul csapatban érzi jól magát. Nem volt szerencsés választás egy ilyen kis akváriumba.
Köszönöm szépen a segítséget!
Mi is rájöttünk közben, hogy nagyobb akváriummal kellett volna kezdeni, mert a szintén akkor vásárolt lány guppik közül egy vagy több "lebabázott". Az első esetnél annyira meglepődtem, hogy kb. 30 db kishalat "kimentettem". Most már talán úgy 40 kishalacskám lehet - egyelőre egy miniakváriumban - 1-3 hetes kor közöttiek, mert közben még találtam egyet-egyet és azokat sem volt szívem a sorsára hagyni. Terveink szerint hamarosan beszerzünk egy nagyobb akváriumot, hogy a guppikat nemek szerint külön tarthassuk. Ekkor kap majd társaságot a kis kedvencem is :) Sajnos nehéz szívvel, de addig a természetre bízzuk a további szaporulatok sorsát.
 
Köszönöm szépen a segítséget!
Mi is rájöttünk közben, hogy nagyobb akváriummal kellett volna kezdeni, mert a szintén akkor vásárolt lány guppik közül egy vagy több "lebabázott". Az első esetnél annyira meglepődtem, hogy kb. 30 db kishalat "kimentettem". Most már talán úgy 40 kishalacskám lehet - egyelőre egy miniakváriumban - 1-3 hetes kor közöttiek, mert közben még találtam egyet-egyet és azokat sem volt szívem a sorsára hagyni. Terveink szerint hamarosan beszerzünk egy nagyobb akváriumot, hogy a guppikat nemek szerint külön tarthassuk. Ekkor kap majd társaságot a kis kedvencem is :) Sajnos nehéz szívvel, de addig a természetre bízzuk a további szaporulatok sorsát.
A guppikkra nem árt odafigyelni. Ha nem vigyázol, hamarosan több százra duzzadhat a populáció :) Érdemes a fiatalokat minél előbb szelektálni nemek szerint. A hímek elég hamar kiszínesednek, így még az ivarérettség elérése előtt felismerhetők. A kifejlett egyedeket sem ártana elkülöníteni. Egy megtermékenyített nőstény, hímek nélkül, még hónapokig (akár fél évig is) szülhet. A kevésbé humánus módszer valamilyen sügér betelepítése lenne, de ezt én sem tenném.
 
Tetra 6in1-t használok, elég sűrűn. Ez pontos értéket nem mutat, csak felhívja a figyelmet az esetleges problémára. Teljesen tapasztalatlan vagyok akvarisztika témában. A sógornőméknek volt 4 fiú black mollyja, akik terrorban tartották az egész akváriumot. Ezektől meg akartak szabadulni. Megsajnáltam a halacskákat. Így kezdődött.
Sajnos elkövettem azt a hibát, hogy a kezdő akváriumba neten keresztül rendeltem növénycsomagot, amit mind be is ültettem. Nagyon szép, dús növényzetű akvárium kerekedett belőle. Aztán a növények elkezdtek nőni. Főleg a vizipetrezselyemmel gyűlt meg a bajom. Mulmoztam is mindig, ahogy tudtam, de a dús növényzetben ez elég nehézkesnek bizonyult. A zöld szőralga is rendesen elszaporodott. Csütörtökön kiszedtem a problémás növényeket, levágtam a fertőzött vagy rothadó leveleket. Kitakarítottam a talajt, 50%-os vízcserét is csináltam. Másnapra tisztább lett az akvárium vize, de nemkorántsem tökéletes. Holnap ismét lesz egy kb. 30%-os vízcsere. Remélem ez majd segít :)
 
Érdemes a fiatalokat minél előbb szelektálni nemek szerint. A hímek elég hamar kiszínesednek ...
Honnan kezdődik a színesedésük? Néhány halacskának már most fekete ill. fekete pöttyös a farokuszonya. Ők lehetnek a fiúk? Alkatra van közöttük különbség? Néhánynak széles feje és széles háta van, a többi karcsú. Az utólag vásárolt nőstény guppik is nagyok és bumfordiak. Az eladó valami olyasmit magyarázott (németül) róluk, hogy "vad" guppik, amik sokkal szívósabbak, mint a tenyésztett fajták. (1 sajnos már elpusztult közülük. Nem tehettem érte semmit :) minden látható előjel nélkül egy reggel etetésnél holtan találtam a szűrő mellett fent a víz tetején.)
 
Honnan kezdődik a színesedésük? Néhány halacskának már most fekete ill. fekete pöttyös a farokuszonya. Ők lehetnek a fiúk? Alkatra van közöttük különbség? Néhánynak széles feje és széles háta van, a többi karcsú. Az utólag vásárolt nőstény guppik is nagyok és bumfordiak. Az eladó valami olyasmit magyarázott (németül) róluk, hogy "vad" guppik, amik sokkal szívósabbak, mint a tenyésztett fajták. (1 sajnos már elpusztult közülük. Nem tehettem érte semmit :) minden látható előjel nélkül egy reggel etetésnél holtan találtam a szűrő mellett fent a víz tetején.)
1 hónapos kor körül már szépen színesednek. Ekkor talán már lehet látni a hímek módosult farok alatti úszóját (gonopódium). A nőstények kevésbé vagy egyáltalán nem színesek, ez az adott változattól függ (nagyon sokféle van). Hasonló színeket keress rajtuk, mint a szülőkön. A fekete pöttyök alapján szerintem még nem lehet eldönteni a nemüket. Ha jól emlékszem, 3 hónapos kortól válnak ivaréretté. Eddig kellene szétválogatni őket, lehetőleg minél hamarabb. Ennél pontosabban nem tudom, mert már régóta nincs guppim. Nem bírtam a szaporulattal. A guppi remek kezdő hal, de észnél kell lenni, mert túl gyorsan szaporodik.
Írhatnál bővebben az akváriumodról (szűrés, világítás, víz paraméterek). Valószínűleg van megoldás a zavaros víz problémádra, de több információ kellene.
 
Sziasztok,

Adott egy 200L-es növényes akvárium, 1 hónapja indítva, CO2, 1W/liter fény, 8X-os vízforgatás. 1 hete költöztek az első lakók, 3db sziámi algaevő, 7db törpe szívóharcsa.
Galaxy razbóra lenne a fő kolónia, a kérdés a mennyiség lenne.
Túl telepíteni nem szeretnénk az akváriumot.

Köszönöm a segítséget!!
 
Sziasztok,

Adott egy 200L-es növényes akvárium, 1 hónapja indítva, CO2, 1W/liter fény, 8X-os vízforgatás. 1 hete költöztek az első lakók, 3db sziámi algaevő, 7db törpe szívóharcsa.
Galaxy razbóra lenne a fő kolónia, a kérdés a mennyiség lenne.
Túl telepíteni nem szeretnénk az akváriumot.

Köszönöm a segítséget!!
Annyi cm hal ahany liter (felnott meret). A 3 sziamival 45nel tartasz.
 
Köszi!!
Akkor, ha jól számolok, az Oto-kat is figyelembe véve 30db razbóra mehet bele...
200 literbe simán beletehetsz 30at, naná.
Jó dolog a cm/lből kiindulni, de nekem pl a 60asba 4 oton kívül 20 db amandám van, amik így már a felső határ maximumát súrolják, viszont mikor csak 12 volt benne nagyon félénkek voltak, ekkora csapatban viszont látszik rajtuk hogy sokkal bátrabbak. Igaz nálam 10x a vízforgatás, és 60 lre jut 4 l matrix szűrőanyag, szóval itt is mint mindenhol, ha a technika túl van méretezve akkor mehet bele több hal. Nem beszélve arról hogy ha rendszeresen elvégezzük a heti vízcseréket kizárt hogy gond legyen. + Az is fontos hogy békés típusú e az adott hal/ terület védő, meg hogy 1 típusból van sok, vagy több kisebb csoport.
Lényeg a lényeg én 40et is beletennék 200 literbe.
 
200 literbe simán beletehetsz 30at, naná.
Jó dolog a cm/lből kiindulni, de nekem pl a 60asba 4 oton kívül 20 db amandám van, amik így már a felső határ maximumát súrolják, viszont mikor csak 12 volt benne nagyon félénkek voltak, ekkora csapatban viszont látszik rajtuk hogy sokkal bátrabbak. Igaz nálam 10x a vízforgatás, és 60 lre jut 4 l matrix szűrőanyag, szóval itt is mint mindenhol, ha a technika túl van méretezve akkor mehet bele több hal. Nem beszélve arról hogy ha rendszeresen elvégezzük a heti vízcseréket kizárt hogy gond legyen. + Az is fontos hogy békés típusú e az adott hal/ terület védő, meg hogy 1 típusból van sok, vagy több kisebb csoport.
Lényeg a lényeg én 40et is beletennék 200 literbe.
Köszi a megerősítést @Ádám_ , szűréssel nem lesz gond, egy 2080 van alatta, dugig matrix-al ;)
 
Nagy testű halaknál én sokkal többet számolnék 1cm/l-nél. A sziámik nagyon nagyra nőnek...
Erős szűrés mellett szerintem nyugodtan beletehetsz 30 db kistestű rajhalat. Így nem lesznek olyan félősek, és gyakrabban látod majd őket :)
 
Sziasztok,

Adott egy 200L-es növényes akvárium, 1 hónapja indítva, CO2, 1W/liter fény, 8X-os vízforgatás. 1 hete költöztek az első lakók, 3db sziámi algaevő, 7db törpe szívóharcsa.
Galaxy razbóra lenne a fő kolónia, a kérdés a mennyiség lenne.
Túl telepíteni nem szeretnénk az akváriumot.

Köszönöm a segítséget!!
Persze, rengeteget el tud tartani egy 200-as, viszont javasolt a létszámot fokozatosan bővíteni,
különben a rendszer megborul. A létrejövő egyensúly mindig a meglévő darabszámhoz alakul ki,
ezt fokozatosan érdemes bővíteni, pl +10 +10 +10 stb. (kistestű halakra értve).
A fokozatosságra jó példa, hogy ilyen Galaxy-ból egy 200-asban gond nélkül felnevelhető 100 db,
míg ha veszünk bele akár csak 30-at az már sanszosan problémás helyzetet teremt.
 
Utoljára módosított:
Persze, rengeteget el tud tartani egy 200-as, viszont javasolt a létszámot fokozatosan bővíteni,
különben a rendszer megborul. A létrejövő egyensúly mindig a meglévő darabszámhoz alakul ki,
ezt fokozatosan érdemes bővíteni, pl +10 +10 +10 stb. (kistestű halakra értve).
Ésszerű felvetés, viszont a telepítés megtörtént, bekerültek a baba razbórák.
 
Nagy testű halaknál én sokkal többet számolnék 1cm/l-nél. A sziámik nagyon nagyra nőnek...
Erős szűrés mellett szerintem nyugodtan beletehetsz 30 db kistestű rajhalat. Így nem lesznek olyan félősek, és gyakrabban látod majd őket :)
Persze, ez teljesen igaz, egy 30cm-es hallal járó vízterhelést egy 30-as akvárium képtelen lenne
felvenni.
Pluszba' a nagyranövő hal évekig növendék, ami fokozott tápanyagfelvételt jelent, míg a kistestűek
pár hónap alatt kifejlődnek, és azután már csak "stagnálnak".
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére