• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyi buborék az annyi?

viktorlantos

Alapító
Admin
A beoldás gyorsasága mindig téma CO2-vel kapcsolatban. Ahány rendszer annyi féle szám létezik, de erre is használunk általában egy javasolt mennyiséget mint világításnál a W/L csodaszám.

A GA boltban is sokat szoktunk tökölni ott ahol difis beoldás van. Volt időszak, amikor alig ment a buborékszámláló és van amikor pörgetni kell.
Az ADA ajánlásaiban is megemlíti ezt, hogy eleinte kevesebb CO2 kell, mint később.

Ezért lehet, hogy teljesen extrém bubiszámmal is tökéletesen tudtuk üzemleni pl a 90x45x45-ös stemes akváriumunkat. Kb a duplája ment bele egy időben, mint amit beállítanék. Alga egy szál se halak vígan elvoltak, Agassizi sügik még szaporodtak is, és egyetlen Amano sem akart megszökni az akváriumból.

Robert is hasonlót figyelt meg a mostanság futó ADA videókban. Amennyire lassú volt eleinte a beoldás, most annyira gyors lett a sűrű növényzet miatt.

http://aquatic-art.blogspot.com/2012/01 ... -tank.html

Egy sűrű egészséges növényes aki iszonyat mennyiségű CO2-t képes megkajolni.
 
Szia!

Én pont fordított problémával küzdök, kb 3 hete indítottam el a bruttó 240literes akváriumomat (kb 55 liter aljat miatt netto 170-180 liter), amiben egyenlőre még nem sok növény van, 4 tő anubias, és 5 cserépnyi HC( már ami indítás után megmaradt :roll: ) Beoldást egy Sera Basic settel csinálom, ami leírása szerint 400liters akváriumokig használható.
Indításkor még élesztős palackot használtam, először egy, majd két sorba kötött ilyen palack üzemelt, utóbbi verzióban egész jól is működött, a tartós teszt szép sárgászöld színben virított. A két palack ontotta is be a CO-t a belső reaktorba, még alul ki is jött néha pár nagyobb bubi, de akkor nem számított, és persze bubiszámot sem figyeltem , annál inkább örültem, hogy az anubiasok szép folyamatos oxigén bibicsíkokat eregettek.
Sikerült azt is megoldani, hogy csak nappal ment, mert a keverést egy Eheim minipumpával oldottam meg, ami időkapcsolóra volt kötve, és kikapcsolt állapotban, a CO ezen keresztül el is tudott távozni.
Hétfőn rászántam magam, és megvettem a nagynyomású rendszerem utolsó elemét, a palackot. Természetesen innentől fogva nem szeretném elpocsékolni a gázt. Indításkor 2 bubi/ másodperccel indítottam, de csak nem zöldült a teszt, most ott tartok, már annyira meg a bubiszám, hogy nem is bírom megszámolni, és a teszt csak valahol a kék és a zöld között van. Ráadásul a reaktor nem bír el többet, alul nagy buborékokban akar távozni a CO.
 
Ekkora akváriumra másodpercenként 4-5 buborékot mondanék általánosságban difivel. De ki kell kisérletezni, mert lehet nálad más a számláló és esetleg több marad a vízben.

Difiből minimum 3 cm-s kerámia kell. De a 4 cm átmérőjű az ideális.
 
viktorlantos said:
Ekkora akváriumra másodpercenként 4-5 buborékot mondanék általánosságban difivel. De ki kell kisérletezni, mert lehet nálad más a számláló és esetleg több marad a vízben.

Difiből minimum 3 cm-s kerámia kell. De a 4 cm átmérőjű az ideális.

Sajna a sera reaktora csak egy fejre állított cső, nincs benne kerámia porlasztás.
AsXMExwtX4k

De ma leütöttem vaterán egy kerámia diffúzort
Örülök, hogy azt írtad, minimum 3 centis kell, mert amit vettem az 35millis, 33-as kerámiával, így talán jó lesz, de az bíztató, hogy nagyobb bubik biztos nem fognak bejutni a vízbe, mint a sera-nál, ahol alul a nagy kavarásban szöknek az össze nem tört buborékok. Természetesen vettem hozzá buborékszámlálót.
Az is biztos, hogy az áramlást sem ártana kicsit feltuningolni, mert csak a külső szűrő által keltett áramlat van az akváriumban, lapított végű csővel bevezetve az akváriumba. Gondolkodom, hogy vennék tőletek Hydor koralia pumpát, csak nem tudom, melyik lenne a megfelelő, ugyanis manado aljzatom van és amikor esőztetővel ment az akvárium akkor az ellenkező oldalon vándoroltak az aljzat szemcséi.
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Szerintem egyértelmű, de biztos ami biztos megkérdezem...
Szóval dec. 20- án indítottam az akimat és egy hete maxon megy a világítás és el is kezdtem zöld fonál algásodni. :(
Viktor tanácsára megemeltem a CO2 3- ról 5 bubi/s- ra és ma láttam, hogy a DC világos sárga lett.
Szóval a kérdésem: mindig úgy állítsam be a CO2- t, hogy a DC lime zöld legyen???
Az amano garnélák jól vannak, semmi CO2 túladagolás tünetet nem produkálnak(halacsok még nincsenek). Ma este mértem vízparamétereket. pH 6.7 KH 15.
Lehet esetleg a túlzott CO2- től is zöld fonalam???
Köszi a segítséget!
:wave:
 
Fonál nem annyira lesz, ha jó a CO2. Csak egy esetben találkoztam ilyennel. Amikor túl alacsony volt a pH és a szűrő nem végezte a dolgát.
Azért próbálj lassan beállítani egy ideális szintet. Jah, a fonalak lassabban múlnak el a CO2 megemelésével pici türelem kell.
 
A 15-ös KH-hoz kb. 7,1-es ph kellene. Mennyire megbízható a teszted? Elvileg az ideális 30-as szinthez képest olyan 100-as lenne így nálad a fentiek tükrében.
 
viktorlantos said:
Fonál nem annyira lesz, ha jó a CO2. Csak egy esetben találkoztam ilyennel. Amikor túl alacsony volt a pH és a szűrő nem végezte a dolgát.
Azért próbálj lassan beállítani egy ideális szintet. Jah, a fonalak lassabban múlnak el a CO2 megemelésével pici türelem kell.

Köszi Viktor!
Akkor várok türelemmel... ;)
Ma lecseréltem a DC- be az indikátor folyadékot, hátha nem "pontos" a visszajelzése. Amano hetenként cserélgeti... :eek:
Kicsit vissza is vettem a beoldáson. Próbálok a DC szerinti ideális állapotot összehozni.
:wave:
 
atti76 said:
A 15-ös KH-hoz kb. 7,1-es ph kellene. Mennyire megbízható a teszted? Elvileg az ideális 30-as szinthez képest olyan 100-as lenne így nálad a fentiek tükrében.

Szia Atti!
Hát JBL csepegtetős tesztem van ami 6 és 7,6 között mér (állítólag sok mindenre nem való, de a semminél azért több, vagy csak jól félrevezet... :thumbdown: ).
A 6,7- es értéket este közvetlen villanylekapcs előtt mértem. Ha a világítás bekapcsolása után mérek kb fél vagy egy órán belül akkor 7 és 7,1- es értékeket mérek.
Tudom, hogy a pH KH CO2 szorosan összefügg, ahogy egyre több a CO2 úgy esik a pH.
:wave:
 
Majd elfelejtettem srácok.

Azért cseréltem a DC- ben reagenst, mert reggel is amikor felkeltem ugyanolyan sárga volt, mint este... :evil:
Lehet ez??? 9 óra elteltével is ekkora mennyiségű CO2 van a vizemben? Mondjuk a vízfelszínem nem hullámzik, mint a tenger :D , de nem is ez a cél. Látható ahogy szépen kavarog a vízfelszín.
Várom a segítő gondolatokat!
 
bandee said:
Majd elfelejtettem srácok.

Azért cseréltem a DC- ben reagenst, mert reggel is amikor felkeltem ugyanolyan sárga volt, mint este... :evil:
Lehet ez??? 9 óra elteltével is ekkora mennyiségű CO2 van a vizemben? Mondjuk a vízfelszínem nem hullámzik, mint a tenger :D , de nem is ez a cél. Látható ahogy szépen kavarog a vízfelszín.
Várom a segítő gondolatokat!

Elképzelhető. Ha kiemeled a vízből megváltozik a színe addig nincs baj.

Viszont amire érdemes figyelni, hogy a DC mosogatás után egyetlen csepp csapvíz se maradjon a DC-ben. Kiszárítani, kitörölni amennyire lehet. Én sokszor fel is szivatom papírtörlővel. Becsapós tud lenni ha benne marad.
 
Elképzelhető. Ha kiemeled a vízből megváltozik a színe addig nincs baj.

Viszont amire érdemes figyelni, hogy a DC mosogatás után egyetlen csepp csapvíz se maradjon a DC-ben. Kiszárítani, kitörölni amennyire lehet. Én sokszor fel is szivatom papírtörlővel. Becsapós tud lenni ha benne marad.

Igen elszíneződik, ha kiveszem.
Én még a hajszárítót is bevetettem a tökéletes szárazság érdekében!!! :lol:
Amúgy az előbb mértem KH- t Sera tesztel is, az meg 8- as értéket mutatott... :shock: A JBL most is 15 KH- mutat.
Most akkor melyiknek higgyek??? Csak becsapnak, összekevernek... :oops:
Amúgy kb 1 órája tettem vissza a DC-t és már lime zöld, folyamatosan figyelem. Ha sárgul, akkor tekerek vissza a tűszelepen.
 
HoZee said:
Annyival hogy szép zöld legyen a DC.
Ez így igaz a DC a titok, sok mindentől függ a bubi szám!
Még sajnos azt sem lehet biztosra mondani hogy egy fajta buborékszámláló is ugyanazt a bubit mutatja mint egy másik (eltérő az ADA,DoAqua,CalAqua Labs,TMC stb.) Tehát csak egy kiindulási pontot ad a bubiszám, hogy ha nagyon pörög akkor LEHET hogy sok a Co2, ha alig akkor meg LEHET hogy kevés! ;)
 
Sziasztok!
Nézzétek már meg legyetek szívesek az alábbi képet! Nevetni fogtok, de az lenne a kérdésem, hogy jó-e ez így!
Úgy tűnik, hogy kicsit sok a co2! DC zöld, amennyire meg tudtam állapítani három mérésből, olyan 90-100 bubi/perccel megy.
Befolyó cső a difivel szemben van (az aki első oldalánál van mind a befolyó, mind a difi), picit az aki belseje felé fordítva, flow-n látszik, hogy szépen körbeforgatja az akit! Állatka még nincs benne, gondolom a növényeknek meg nem árt a co (gondolom nekik nem lehet túladagolni, de javítsatok ki ha igen :) )!
Tudom hogy ha feljebb húzom a befolyót, hogy szépen csapassa a felszínt (pilács oltás után mindig feljebb húzom, hogy este szellőzzön, és a növénykék is kapjanak oxigént, remélem ezt jól csinálom), akkor "kiszellőztetem", de ugye azt sem akarom, hogy a növénykéknek hiányozzon a co! És reggelre sem változik a DC!
Szóval adhatnátok javaslatot, milyen irányba menjek, esetleg Ti is tapasztaltok-e ilyet!
Köszi!

A kép
Co2.JPG
 
Hát nézd a kép sokmindent nem mond. De mivel HC gyeped van azt mondom inkább pörgesd a CO2-t, mintsem lecsavarj belőle.
Elég lesz kicsit visszavenni ha jönnek a lakók.

A vízfelszín tipikus nap végi állapot. Amikor a sok oxigénbubi felgyűlik a felszínen.

A hátsó parvulát szerintem meg kellene nyírnod, mert ő hozhat egy kevés algát.
A HC még mindig víz feletti leveleket mutat, de láthatóan jól érzi magát. A moha meg még fel sem fogta, hogy bekerült az akidba :lol:

Szóval nyugi. Ez egy ilyen sport.
 
viktorlantos said:
Hát nézd a kép sokmindent nem mond. De mivel HC gyeped van azt mondom inkább pörgesd a CO2-t, mintsem lecsavarj belőle.
Elég lesz kicsit visszavenni ha jönnek a lakók.

A vízfelszín tipikus nap végi állapot. Amikor a sok oxigénbubi felgyűlik a felszínen.

A hátsó parvulát szerintem meg kellene nyírnod, mert ő hozhat egy kevés algát.
A HC még mindig víz feletti leveleket mutat, de láthatóan jól érzi magát. A moha meg még fel sem fogta, hogy bekerült az akidba :lol:

Szóval nyugi. Ez egy ilyen sport.

Köszi Viktor! Múlt héten még nem tápoztam, csak carbo volt. Ma kezdtem nyomni a GA tápot, gondolom attól majd rájön az a moha, hogy hol van! :D
Ok akkor mehet keményen a co2, de azt ugye jól gondolom, hogy amennyit tudok a szűrő befolyóval játszani (mivel nincs levegőztetőm), estére csapassam meg a felszínt, hogy szellőzzön, reggel meg indulás előtt lejjebb tolom!
Köszi!
 
Hogyne hinnék Attikám, csak gondoltam ha több helyen megpróbálkozom, nagyobb valószínűséggel kapok választ! Lehet valaki nem nézi az egyik topicot, de nézi a másikat! :) Úgyhogy ne hatagudj!!! :)


---
I am here: http://tapatalk.com/map.php?f2rb5h
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Back
Oldal tetejére