• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyi buborék az annyi?

A felszin mozgatása elég erős volt, ma állitottam az esőztetőn (hogy ne a viz felszine fele nyomja a vizet). A DC jót mutat, mert ph-t mértem és 6,8 volt, egyébként 6KH a viz keménysége. A növények most látszanak olyan állapotúnak mint mikor inline atomizerrel toltam a co2 őt (cca 170 bubi/perccel). Csak azt nem értem, hogy Viktor azt irta reaktorral elég a kevesebb bubi. Akkor azt nem értem miért kell ilyen sokat tolni bele... :S

Ok szóval..... néha tényleg jó lenne egy videó is az akváriumról mielőtt napokig kardozunk azon hogy a DC-nek van értelme és hogy miért nem annyi a bubi amennyi....

Inline atomizerről váltottál erre a roki reaktorra :) Hiba volt. :) Igen ez ennyivel gyengébb mint egy jó inline difi. vagy még többel is.
Írod hogy erős az áramlás, ESŐZTETŐT használsz ami tolja ki a vízből a gázt mert arra van fordítva???

A DC jó. Eddig amennyi akváriumot láttunk mindig az igazat dalolta.... nálad is.
Az ISTA reaktor egy átlagos diffúzornál is gyengébb. Egy AM1000-hez képest viszont borzalmasan távol áll.
Ha már inline vagy reaktor, akkor vagy ne használj esőztetőt, vagy told le az esőztetőt legalább 5cm-re a víz felszín alá és véletlenül se a felszín felé legyen fordítva a luksi. Legyen vele párhuzamos vagy akár mutathat picit lejjebb is, hogy a gáznak legyen ideje elkeveredni.

Mindez tényleg azonnal lejött volna egy videóból. Hogy a számlálód jó, az esőztetőd nem jól áll és túlszellőzteted a vizet. :)
A buborékszám mint referencia általában jól működik, de ahogy a fenti képlet is mutatja az nincs benne, ha valami nem ideálisan üzemel.
 
Ha egyébként rangsort kellene állítanom az általunk ismert és használt beoldási módszerek között, akkor kb így nézne ki:

Japán style difik > Ista/Sera reaktor > DoAqua Diffúzorok > Inline Diffúzor (eredeti) > ADA Diffúzorok > AM1000 reaktor

A bal oldali (gyengébb) beoldásnál akár 2x is lehet a bubiszám a jobb oldalon lévő hatékonyabb módszereknél.

És akkor a fenti rangsor alapján lehet mérlegelni, hogy az egyik jobban koszolódik, nem porlaszt finoman, könnyen tömítődik, zavaróan sok bubit gyárt, fogja a szűrőt, törékeny stb stb stb... és ez alapján kiválasztani azt amelyik kompromisszumokkal együtt tudunk élni.

A leghatékonyabb AM1000-nél is fel tudnék sorolni egy rakat dolgot amit kénytelenek vagyunk elfogadni ha erre mozdulnánk. PL jelenleg elég rossz az új csatlakozó készlet amit beépítettek a reaktorra. Sokat kell barkácsolni a gyári cuccon. Kell hozzá bypass. Ha bennhagyod az eredeti labdákat akkor kopog a hálót viszont belepasszírozza a szűrő áramlás a kivezető csőbe ami előbb utóbb a szűrőt is megfogja rossz esetben akár ki sem tudod szedni. Kell hozzá 900-1000lph

És a fenti termékeknél mindegyiknél van egy sor ilyen gondolat :)
 
Utoljára módosított:

Mit gondolsz, Viktor, ha hatékonyságnál nem nézzük a pocsékba' ment gázt, akkor is kell különbséget tenni beoldás és beoldás között? Tehát ha megfelelő idő alatt elérjük a kívánt szintet és ott is tudjuk tartani, akkor is lehet valamiféle minőségi különbség?
 
Mit gondolsz, Viktor, ha hatékonyságnál nem nézzük a pocsékba' ment gázt, akkor is kell különbséget tenni beoldás és beoldás között? Tehát ha megfelelő idő alatt elérjük a kívánt szintet és ott is tudjuk tartani, akkor is lehet valamiféle minőségi különbség?

Rosszabb beoldásoknál nem csak annyit jelent, hogy mondjuk 2 órával többet kell rágyúrni az elején vagy eleve magasabb bubiszámmal kalkulálunk, de a felépítmény hibája is bejátszik. Emiatt a szinten tartás is sokkal sérülékenyebb sajnos.
PL a japán style diffúzoroknál sokkal gyakrabban kell tisztítani (heti) és kritikusabb merre hogyan teszed az akváriumba. Míg egy jobb minőségű cuccnál ritkábban kell karbantartani, finomabban porlaszt, elhelyezés miatti problémákat is elfelejtheted. Szóval a mindennapok is gördülékenyebbek és a szinten tartás is pofon egyszerű.

Reaktoroknál is megvan ugyanez.

Én sok éven át használtam a japán style difit. Válthattam volna ADA difire, a beoldást megoldotta volna, de nem tudok annyira odafigyelni jelenleg az akváriumra, hogy ez ne okozzon galibát. Így jött a b jelölt egy AM1000. Gondtalan a co2-t mint ilyen fogalmat ki is húztam örökre :) Csak a palack fogyásra kell figyelni. Volt itthon Atomizerem is, de 200L felett nem játszik és hosszabb távon ott is takarítás stb gond lesz.

Előbb utóbb aki sokat van a hobbiban a jobb fajta beoldásoknál köt ki. Tanulópénznek jók ezek a belépő dolgok, de amikor már minden másban kigyúrtad magad zavarni fog, hogy egy ilyen aprósággal ennyit kell foglalkozni és még mindig nem jó.

Egy jó CO2 rendszerrel sosem kell foglalkozni. Bekapcsolod, beállítod és megy. Tökmind1 hova teszed a beömlő ágat, hol építesz hegyet, 5 vagy 15x forgatást használsz óránként.
 
Ne háborodj fel kérlek. Nem rosszindulatból írtam. Tényleg. Csak azt próbálom mondani, hogy legtöbben nem tudunk mit kezdeni az újabb változóval a képletben, mint hidrogén-karbonát-ion. Hadd kapaszkodjunk a DC-be.

Akkor tudsz a DC-be kapaszkodni, ha nulla, vagy közel nulla a víz Kh-ja. Amúgy annyi a köze a valósághoz, mint a homeopátiának vagy a vízprogramozásnak, mivel minket a vízben oldott CO2 érdekel, nem a vízben oldott hidrogénkarbonát (még ha amúgy egyes növények ezzel is tudnak mit kezdeni).

Szerk.: hátha nem egyértelmű, a bubiszám és a zöld szín összefüggésére gondolok.

Azért teszem mindezt szóvá, mert többen felszednek innen a fórumról egy felszínes tudást és elkezdik osztani az észt. Nem azért, mert rossz indulatúak, vagy ostobák, hanem mert azt hiszik, értik az összefüggéseket és rosszul helyezik át más környezetbe a tanultakat (ilyenek vagyunk). Ez bizonyára téged is bosszant, mikor ezzel szembesülsz, pedig minden bizonnyal gyakrabban esik meg, mint velem :notworthy:. Egy-egy újabb mélysége a dolgoknak még több zűrzavart okozhat, ha ellepi a fórumot. Ez engem pl. nem csak zavarhat - mint téged - hanem félre is vezethet. Ezt megint csak nem a konkrét "HCO3-ion stb. - ne higyj a DC-nek" példára mondom, hanem úgy általában. Talán más is olvassa és magára ismer, hogy lassabban a tanítással..

Ezt meg nem is értem. Ajánlom figyelmedbe az első bejegyzést, másfél évvel ezelőttről. Ha innen nézzük, még le is vagyok maradva.
 
Akkor tudsz a DC-be kapaszkodni, ha nulla, vagy közel nulla a víz Kh-ja. Amúgy annyi a köze a valósághoz, mint a homeopátiának vagy a vízprogramozásnak, mivel minket a vízben oldott CO2 érdekel, nem a vízben oldott hidrogénkarbonát (még ha amúgy egyes növények ezzel is tudnak mit kezdeni).
Szerk.: hátha nem egyértelmű, a bubiszám és a zöld szín összefüggésére gondolok.

Lágy vízben és kemény vízben is használjuk. Gond nélkül. Mint alap referencia hasznos. A hibakeresésben pl kiváló. A növények köszönik szépen de ez a módszer nekik megfelel :)
 
Ezt meg nem is értem. Ajánlom figyelmedbe az első bejegyzést, másfél évvel ezelőttről. Ha innen nézzük, még le is vagyok maradva.
Én meg ezt nem értem :). De hagyjuk, kezd átmenni személyeskedésbe a dolog, nem ez volt a célom.

@viktorlantos A kérdésem tulajdonképp nem erre irányult :) De mivel arra nem tértél ki, amire én gondoltam, úgy gondolom, nincs mire kitérni.
Bár amiket leírtál, majd' mindenki tudja, vagy legalábbis van róla elképzelése, de így összefoglalva pro-kontra nem szerepel szerintem a fórumon. Még akkor is ha ez "csak" egy vélemény. Amikor egy másik topikban nemrég említettem, hogy kellenének összefoglalók, pontosan erre gondoltam, ahogy a gyakorlati részletekre is kitértél tömören. Mire ugyanezeket elolvastam 1301 hozzászólásban, én is majdnem kihaltam.

Az alábbi mondatod különösen lényegre törő:

Egy jó CO2 rendszerrel sosem kell foglalkozni. Bekapcsolod, beállítod és megy. Tökmind1 hova teszed a beömlő ágat, hol építesz hegyet, 5 vagy 15x forgatást használsz óránként.

Ha nem működik a számítógépünk, elindulunk a zsinór végén és kezdjük a táp vizsgálatával. Ha itt a baj, könnyedén orvosoljuk. Mármint a többség. De ha nem itt van a baj, meddig megyünk el? Nem nagy dolog pl kicserélni egy videokártyát, de az átlag felhasználónak fogalma sincs róla, hogy mikre kell figyelni pl másik vásárlásánál de még odáig sem jut el, hogy beazonosítsa a hibát.
Akvarisztikában jó a plug'n play, de hogy azt magabiztosan is tudjuk használni, tudni is kell a miértjét, ezért ÉN nem feltétlenül tartom kidobott időnek/pénznek a különböző - működő! - eszközök használatát. És javító változtatásokkal sokkal jobban lehet értékelni a jó cuccokat is. Szerintem.
 
Utoljára módosított:
Én meg ezt nem értem :).

Olyan is leírta, akinek a szavában nem kételkedsz. Igaz, "emészthetőbb" módon.

Lágy vízben és kemény vízben is használjuk. Gond nélkül. Mint alap referencia hasznos. A hibakeresésben pl kiváló. A növények köszönik szépen de ez a módszer nekik megfelel :)

Persze, hogy megfelel, ahogy megfelel a 6, 16, 26 mg/l szabad CO2 is.

Összefoglalva: a kérdés az volt, hogy miért kell 240 bpm CO2 egy 72 literes akváriumra. Megválaszoltam, még ha nem is az itt elfogadott szentírást mondtam vissza, erre mindketten a DC-n vagytok kiakadva.
 
Összefoglalva: a kérdés az volt, hogy miért kell 240 bpm CO2 egy 72 literes akváriumra. Megválaszoltam, még ha nem is az itt elfogadott szentírást mondtam vissza, erre mindketten a DC-n vagytok kiakadva.

Ideálisan kb 120bpm lenne a beoldás mértéke. Az, hogy 2x annyit kell beoldani leginkább beállítási hiba. Csak az esőztető megfelelő beállításával jelentősen vissza kellene esnie. Erre kíváncsi leszek ha kapunk visszacsatolást.

Ha már esőztető. Ezeket a szerkezeteket nem CO2 beoldásra találták ki. Általános akváriumokhoz tervezték úgy, hogy lehetőleg az emberi hibát minimalizálják a beüzemelésnél.
Az esőztetők többségét nem is tudod megfelelően a víz alá tenni, mert a gyártó célja az volt, hogy folyamatos erős felszín mozgatást produkáljon. A lily sokkal hatékonyabb ezt már kifejezetten ilyen környezetre álmodták meg.

A boltban is megfigyelhető, hogy még egy install szett is elmarad egy üveg lilytől. Sokkal több problémánk van vele. (növénytankok vs bemutató akváriumok)

Hogy a gyártók miért nem lépnek még mindig erre a területre nem tudom. Pedig biztosan lehetne még mit fejleszteni.
 
Ideálisan kb 120bpm lenne a beoldás mértéke. Az, hogy 2x annyit kell beoldani leginkább beállítási hiba. Csak az esőztető megfelelő beállításával jelentősen vissza kellene esnie. Erre kíváncsi leszek ha kapunk visszacsatolást.

Ha már esőztető. Ezeket a szerkezeteket nem CO2 beoldásra találták ki. Általános akváriumokhoz tervezték úgy, hogy lehetőleg az emberi hibát minimalizálják a beüzemelésnél.
Az esőztetők többségét nem is tudod megfelelően a víz alá tenni, mert a gyártó célja az volt, hogy folyamatos erős felszín mozgatást produkáljon. A lily sokkal hatékonyabb ezt már kifejezetten ilyen környezetre álmodták meg.

A boltban is megfigyelhető, hogy még egy install szett is elmarad egy üveg lilytől. Sokkal több problémánk van vele. (növénytankok vs bemutató akváriumok)

Hogy a gyártók miért nem lépnek még mindig erre a területre nem tudom. Pedig biztosan lehetne még mit fejleszteni.
Nagyon köszi a tanácsokat, egyelőre ott tartok, hogy kifúrtam nagyobbakra a lyukakat az esőztetőn és kicsit lejjebb fordítottam. Ezzel elértem, hogy alig mozog a felszín és úgy vettem észre megnőtt az áttfolyó víz mennyisége is, valószínű hogy azok az apró lyukak visszafogták a szűrőt. Lilyt nem igazán szeretem, 1 hónapig használtam, de nemtudom... sosem volt olyan a víz áramlása amilyet szerettem volna. Holnap készítek videót, de kérem nem kinevetni! Életem első akváriuma.
 
Ideálisan kb 120bpm lenne a beoldás mértéke. Az, hogy 2x annyit kell beoldani leginkább beállítási hiba. Csak az esőztető megfelelő beállításával jelentősen vissza kellene esnie. Erre kíváncsi leszek ha kapunk visszacsatolást.

Ha már esőztető. Ezeket a szerkezeteket nem CO2 beoldásra találták ki. Általános akváriumokhoz tervezték úgy, hogy lehetőleg az emberi hibát minimalizálják a beüzemelésnél.
Az esőztetők többségét nem is tudod megfelelően a víz alá tenni, mert a gyártó célja az volt, hogy folyamatos erős felszín mozgatást produkáljon. A lily sokkal hatékonyabb ezt már kifejezetten ilyen környezetre álmodták meg.

A boltban is megfigyelhető, hogy még egy install szett is elmarad egy üveg lilytől. Sokkal több problémánk van vele. (növénytankok vs bemutató akváriumok)

Hogy a gyártók miért nem lépnek még mindig erre a területre nem tudom. Pedig biztosan lehetne még mit fejleszteni.


Lépett az ADA ,üveg Lilyvel és befolyócsővel adja a szűrőit.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Holnap készítek videót, de kérem nem kinevetni! Életem első akváriuma.

A videó és a fotók nem azért kellenek, hogy egy jót nevessünk. De tényleg nagyon sok információ elveszik a teljes képből a beírásoknál.
A boltban is 10-ből 9 alkalommal, ha valami problémával keresnek meg nem a problémára kell megoldást adni, hanem valami triviális dologra, amiről azt gondoltuk hogy alapból ok.

Pár nap múlva jelezz, hogy a CO2-t kellett e utána állítani, ahogy az esőztetőn változtattál.
 
Na szóval itt az igért videó.

És itt van még pár kép, a világitást én "tuningoltam". A reaktor rögtön a szűrő után van bekötve ahogy a képen is látszik.
IMG_9340_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG_9344_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG_9346_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Na szóval itt az igért videó.

És itt van még pár kép, a világitást én "tuningoltam". A reaktor rögtön a szűrő után van bekötve ahogy a képen is látszik.
IMG_9340_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG_9344_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

IMG_9346_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Ez igen erős felszín mozgás. Szerintem rakd vissza a lily-t. Nem kell látnod az áramlást, pont ez a lényege.
 
Ahogy @Molroth is írta ez sok. Illetve nem baj, csak így már érthető, hogy miért kell több gáz a sikeres működéshez.

Alulról is látni, hogy sokat mozgat ebben a kis akváriumban a szűrő meg a skim együtt.
A szűrő csövön még lehetne picit lejjebb fordítani, hogy ne a felszín felé nézzen. Ha olajosodás lenne a lassabb vízmozgás miatt a skim úgy is megoldja.

A ventillátor még az egészre rádob egy lapáttal. Az biztos, hogy jól szellőzik a vized most és tuti hogy rendesen párolog is :)

Működik így is, de a CO2-ből kicsit több fogy majd. Ennyi.

Köszi, hogy feldobtad a videót és a fotót (y)
 
Ahogy @Molroth is írta ez sok. Illetve nem baj, csak így már érthető, hogy miért kell több gáz a sikeres működéshez.

Alulról is látni, hogy sokat mozgat ebben a kis akváriumban a szűrő meg a skim együtt.
A szűrő csövön még lehetne picit lejjebb fordítani, hogy ne a felszín felé nézzen. Ha olajosodás lenne a lassabb vízmozgás miatt a skim úgy is megoldja.

A ventillátor még az egészre rádob egy lapáttal. Az biztos, hogy jól szellőzik a vized most és tuti hogy rendesen párolog is :)

Működik így is, de a CO2-ből kicsit több fogy majd. Ennyi.

Köszi, hogy feldobtad a videót és a fotót (y)
Nagyon köszi a válaszokat.
Ha csak ennyi a probléma, hogy több co2 fogy akkor no problem :) 4kg os palack csak kibirja pár hónapot.
 
Nagyon köszi a válaszokat.
Ha csak ennyi a probléma, hogy több co2 fogy akkor no problem :) 4kg os palack csak kibirja pár hónapot.

Legrosszabb esetben 4 hónap. De lehetne 2x ennyi is..... ha máson nem ezen érezhető mennyi megy feleslegesen :)
 
Érdekes ez a beszélgetés. Nekem legalábbis nagyon hasznos volt!
Én Lilyt használok, viszont a vízfelszínen. CO2 megy nagynyomású palackból kb 1bubi/perc. DC lime zöld.
Akkor azt ajánljátok, hogy a lily menjen vissza a víz alá? Úgy jobb a hatásfoka?

Válaszotokat előre is köszönöm!
 
Érdekes ez a beszélgetés. Nekem legalábbis nagyon hasznos volt!
Én Lilyt használok, viszont a vízfelszínen. CO2 megy nagynyomású palackból kb 1bubi/perc. DC lime zöld.
Akkor azt ajánljátok, hogy a lily menjen vissza a víz alá? Úgy jobb a hatásfoka?

Válaszotokat előre is köszönöm!

Persze mehet nyugodtan. De ha víz alá tolod figyelj rá, mert kevesebb CO2 kell. Nehogy sok legyen!

Nézzétek meg mennyire mozog a felszín az ADA galéria akváriumain. És most nézzétek meg a fenti videót amit @HajasDS linkelt.
Ezekben a csoda akváriumban sem fuldokolnak a halak :)

 
Érdekes ez a beszélgetés. Nekem legalábbis nagyon hasznos volt!
Én Lilyt használok, viszont a vízfelszínen. CO2 megy nagynyomású palackból kb 1bubi/perc. DC lime zöld.
Akkor azt ajánljátok, hogy a lily menjen vissza a víz alá? Úgy jobb a hatásfoka?

Válaszotokat előre is köszönöm!
1bubi/sec re gondolsz ugye?
 
Back
Oldal tetejére