• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyi buborék az annyi?

Szia!

Igen ez az úgymondd bubi táblázat egy kiinduló séma , ami megmutatja hogy kb mennyi az annyi,
bár ,ha az én akksimat nézzük én inline oldom be a co2-t egy 35 literes aksiba ,de a 3 b/mp is kérdőjeles , hogy elég -e ,akárhová is rakom a DC-t.

Egyébként köszönöm a leírást.Szuper :)
 
Sziasztok!
Valahonnan kimentettem txt - be egy leírást a CO2 adagolásról , miszerint :

Nagynyomású co2 adagolásnál is lámpakapcsolás előtt 1-2h-val kezdik adagolni a co2-t!
Mire felkapcsolódik a lámpa már megfelelő co2 áll rendelkezésre a növények számára!
Lámpa lekapcsolás előtt 0,5-1h-val hadják abba az adagolást!
Csak ezidőtájt adagolj co2-t!
Máskor tök felesleges!
Éjszaka a növények oxigént vesznek fel a vízből!

A bubi számolás meg azért fontos, mert ha nem stabil a CO2 adagolás, akkor kedvező az algaképződésnek.
Egy egyszerű infuziós cseppszámoló is megfelel ennek a célnak.

Bubiban adagolás :
30L - 1 bubi/sec
60L - 2 bubi/sec
180L - 3 bubi/sec
240L - 4 bubi/sec

A mennyiság nyílván ez növények mennyiségétől és milyenségétől függ.
meg persze mekkora az a bubi amiről szó van..:)
 
Szia!

Igen ez az úgymondd bubi táblázat egy kiinduló séma , ami megmutatja hogy kb mennyi az annyi,
bár ,ha az én akksimat nézzük én inline oldom be a co2-t egy 35 literes aksiba ,de a 3 b/mp is kérdőjeles , hogy elég -e ,akárhová is rakom a DC-t.

Egyébként köszönöm a leírást.Szuper :)
Nagyon szépen leírt mindent w-rig(y) , chrissxm, neked mérned kellene egy ph-t és egy kh-t, és abból kiszámított a co2 értékhez adagolni a co2-t s így figyelni a bubiszámot.
Nálam is in-line difi muzsikál ezért írom le a tapasztalatom.(y)
Minél erősebb a szűrőd teljesítménye annál jobban szét fogja törni a bubikat a víz sodrása, ez nálam úgy jelentkezett, hogy még apróbb bubik lettek amikor váltottam 2071-ról 2075-re. Most nálam 45bubi/perc-el megy a co2 rendszer, de reggel 7-től este 20:45-ig (14:00-kor indul a világítás este 21:00-ig), szóval nekem a viszonylag hamar kezdeti beoldás és a kevés co2 vállt be. (y)
Pedig lövöm rendesen fénnyel is (112 liter / 150W):D.
Hozzáteszem még, hogy nagyon fontos, hogy én lágy vízzel kertészkedek, egy keményebb csapvízhez sokkal több co2 kell, mint egy lágy vízhez.
 
Itt valami el van írva. Még akkor is ha kicsit nagyobb a nyaka a bubiszámlálónak ez a szám nem ok.

Egy átlag bubiszámlálóval ezekkel indítanék difi esetén:
30L - 1 bubi/sec
60L - 2 bubi/sec
180L - 3 bubi/sec
240L - 4 bubi/sec

Ez difis beoldásnál. Egy reaktoros beoldás ennek kb a 2/3-a fele is lehet.
Miért nem egyenesen arányos? Mert a kis akváriumoknál nagyobb a veszteség általában. Nehezebb megkeverni az akit, hogy tisztességesen eljusson mindenhova a co2 anélkül, hogy előtte elszökne az összes gáz.

Akvárium indításnál az első 1-2 hétben lehet ennek a fele.

Én nem vagyok híve annak, hogy sárgába toljuk a CO2-t, mert pláne mostanság amikor viszonylag sokat lágyvizezünk könnyen lehet tragédia a vége.

A végső bubiszám nagyon sokmindentől függ és az akváriumod fogja megmondani mennyi is az annyi. De tapasztalat hiányában a fenti útmutató segíthet.
Mindenképp legyen tartósteszt és figyeld napközben a CO2 változást. Ami nappal még ok, lehet lámpaoltás előtt már s(okk) :)
Kedves Viktor,
Az lehetséges, hogy egy 72 literes akiba 160 bubit nyomok percenként in-line atomizerrel és még ez sem elég? Most 7 a ph és 7KH a viz. Halakon nem látok semmi co2 túladagolásra utaló jelet.
Előre is köszi a választ.
 
Utoljára módosított:
Kedves Viktor,
Az lehetséges, hogy egy 72 literes akiba 160 bubit nyomok percenként in-line atomizerrel és még ez sem elég? Most 7 a ph és 7KH a viz. Halakon nem látok semmi co2 túladagolásra utaló jelet.
Előre is köszi a választ.

Drop checker mit mutat?
 
hát most 175 bubinal tartok most lett lime zöld már 2 órája ennyi a bubi. és a ph is 6,8 keménység
Hát jelenleg ilyen, bár sosem volt még ilyen világos :eek: de azthiszem megtaláltam a helyes bubiszámot ami 170 és 180 közt van. ph 6,8 mérve. Már 3 órája igy megy. Remélem garniknak és halaknak nem lesz bajuk.
Hihetetlen, hogy 30bubi/percel kezdtem és már akkor azon izgultam halaknak ne legyen bajuk :LOL:

dc_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Kedves Viktor,
Az lehetséges, hogy egy 72 literes akiba 160 bubit nyomok percenként in-line atomizerrel és még ez sem elég? Most 7 a ph és 7KH a viz. Halakon nem látok semmi co2 túladagolásra utaló jelet.
Előre is köszi a választ.
Nem lehet, hogy ereszt valahol a rendszered az atomizer előtt és emiatt nem működik a beoldás, mert elszelel előtte a gáz?
 
Nem lehet, hogy ereszt valahol a rendszered az atomizer előtt és emiatt nem működik a beoldás, mert elszelel előtte a gáz?
Erre már én is gondoltam, de jaros vizzel teszteltem és nincs szivárgás sehol. Nekem is soknak tűnik, viszont lehet hogy a magas összkeménység miatt lenne? Vagy annak nincs koze ehhez?
 
Erre már én is gondoltam, de jaros vizzel teszteltem és nincs szivárgás sehol. Nekem is soknak tűnik, viszont lehet hogy a magas összkeménység miatt lenne? Vagy annak nincs koze ehhez?

Milyen bubiszámlálót használsz?
Amikor az UP bubiszámlálóm szétdurrant :banghead: betettem egy ISTA-t és semmilyen beállítást nem változtattam viszont a hatvanas bubiszámom felment 180 körülire.........tehát nem mindegy mekkora a merülőcső mérete a számlálóban.
 
Milyen bubiszámlálót használsz?
Amikor az UP bubiszámlálóm szétdurrant :banghead: betettem egy ISTA-t és semmilyen beállítást nem változtattam viszont a hatvanas bubiszámom felment 180 körülire.........tehát nem mindegy mekkora a merülőcső mérete a számlálóban.
Ma a GA-ban fejtegettük, hogy mitől lehet és igen ez az egyik, hogy eddig JBL számlálót használtam ahol ez a bubiszám cca 130-150 körül lenne + még a felszínt is eléggé fodroztatom az esőztetővel, ami végett elszökik némi co2.
Egyébként ilyen bubiszámlálóm van:
regulator_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Ma a GA-ban fejtegettük, hogy mitől lehet és igen ez az egyik, hogy eddig JBL számlálót használtam ahol ez a bubiszám cca 130-150 körül lenne + még a felszínt is eléggé fodroztatom az esőztetővel, ami végett elszökik némi co2.
Egyébként ilyen bubiszámlálóm van:
regulator_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Bubiszámláló ok. Ez annyit tol mint egy átlag.
160bpm szintén rendben is lehet, ha pl esőztetőt használsz, vagy lámpával együtt indítod a CO2-t.

Ha spórolni akarsz a gázzal, akkor a felszín alatt menjen az esőztető 4 cm-vel vízszintesen, vagy lefelé.
Induljon 2 órával a lámpa előtt a CO2.

Csak ezzel a 2 dologgal legalább a harmadát le tudod faragni.

Jah és nézd meg másnap milyen a co2. Lehet most zöld és 2 nap múlva döglötten úsznak majd a halaid, mert éjjelre nem tud rendesen átszellőzni az akvárium.

A fenti számok csak kiindulási alap. Egy képzeletbeli referencia, amit elég sok minden befolyásol.
 
Bubiszámláló ok. Ez annyit tol mint egy átlag.
160bpm szintén rendben is lehet, ha pl esőztetőt használsz, vagy lámpával együtt indítod a CO2-t.

Ha spórolni akarsz a gázzal, akkor a felszín alatt menjen az esőztető 4 cm-vel vízszintesen, vagy lefelé.
Induljon 2 órával a lámpa előtt a CO2.

Csak ezzel a 2 dologgal legalább a harmadát le tudod faragni.

Jah és nézd meg másnap milyen a co2. Lehet most zöld és 2 nap múlva döglötten úsznak majd a halaid, mert éjjelre nem tud rendesen átszellőzni az akvárium.

A fenti számok csak kiindulási alap. Egy képzeletbeli referencia, amit elég sok minden befolyásol.
Először is köszönöm válaszod.
Ma egész nap 165 bubi/perc ment a ph stabilan 6,8 volt, óránként mértem.
Drop checker szép lime zöld ,biztos ami biztos átmértem a vizet amit múltkor készítettem hozzá, mert akkor még nem volt kh tesztem és pontosan 4kh. Halak jól voltak, garnélák jól voltak. Növények bubiznak ezerrel.
Még annyit kérdeznék ha reaktorra váltok inline atomizerről csökkentsem a bubi számot?
 
Inline atomizer elég jól beold sztem. Mondjuk az esőztetőből kijövő víz kicsit ködös az apró bubiktól (GA-s inline UP a régebbi fajta, mondjuk majd 3bar kell neki, hogy menjen) Reaktorom (külső) helyhiány miatt nagyon rövid ideig volt a belső reaktor meg iszonyat ronda.
Nekem mindkettőnél hasonló bubiszámmal ment, reaktornál nincs a ködölés.
 
Pár napja üzemeltem be egy ISTA Turbo Reactort most 240 bubi/perc kell 72 literre. A rendszer sehol nem ereszt, halak jól vannak DC lime zöld. Mi lehet az oka annak, hogy ekkora mennyiségű co2 kell? Dobjam ki a "propellereket" a reaktorból és alakitsam át szúnyoghálós megoldásra?
 
Pár napja üzemeltem be egy ISTA Turbo Reactort most 240 bubi/perc kell 72 literre. A rendszer sehol nem ereszt, halak jól vannak DC lime zöld. Mi lehet az oka annak, hogy ekkora mennyiségű co2 kell? Dobjam ki a "propellereket" a reaktorból és alakitsam át szúnyoghálós megoldásra?

Ha nincs gáztér a reaktorban, akkor be is oldódik a 240 bubi. Ha beoldódik, de a DC nem limezöld, akkor a) távozik a vízfelszínen, b) megkötődik karbonátként, c) sz*r a DC-d. Én megjelölném a b)-t és adnék 20%-ot a)-nak is. Dobd ki a DC-t, semmi szükség rá. Amúgy is nagyon lassú, kb 4 órás késésben van a valóságos koncentrációhoz képest. A túladagolástól nem véd meg, a végső okét meg úgyis a növények és az alga adja meg.
 
Ha nincs gáztér a reaktorban, akkor be is oldódik a 240 bubi. Ha beoldódik, de a DC nem limezöld, akkor a) távozik a vízfelszínen, b) megkötődik karbonátként, c) sz*r a DC-d. Én megjelölném a b)-t és adnék 20%-ot a)-nak is. Dobd ki a DC-t, semmi szükség rá. Amúgy is nagyon lassú, kb 4 órás késésben van a valóságos koncentrációhoz képest. A túladagolástól nem véd meg, a végső okét meg úgyis a növények és az alga adja meg.
A felszin mozgatása elég erős volt, ma állitottam az esőztetőn (hogy ne a viz felszine fele nyomja a vizet). A DC jót mutat, mert ph-t mértem és 6,8 volt, egyébként 6KH a viz keménysége. A növények most látszanak olyan állapotúnak mint mikor inline atomizerrel toltam a co2 őt (cca 170 bubi/perccel). Csak azt nem értem, hogy Viktor azt irta reaktorral elég a kevesebb bubi. Akkor azt nem értem miért kell ilyen sokat tolni bele... :S
 
A felszin mozgatása elég erős volt, ma állitottam az esőztetőn (hogy ne a viz felszine fele nyomja a vizet). A DC jót mutat, mert ph-t mértem és 6,8 volt, egyébként 6KH a viz keménysége. A növények most látszanak olyan állapotúnak mint mikor inline atomizerrel toltam a co2 őt (cca 170 bubi/perccel). Csak azt nem értem, hogy Viktor azt irta reaktorral elég a kevesebb bubi. Akkor azt nem értem miért kell ilyen sokat tolni bele... :S

Mihez képest elég a kevesebb bubi? A diffúzorhoz képest :)

A DC-d semmi hiteleset nem mutat, hidd el nekem. A pH 6,8 épp úgy nem tükrözi a CO2 szintet, mint a DC színe, mivel 6°nk a Kh-d. A vízben lévő hidrogénkarbonát-ionok megkötik a CO2 egy részét (karbonátként). A DC zöld színe egyedül a 0°nk-s vízben jelzi a "megfelelő" CO2 szintet.

Na, hogy értsd: tegyük fel, hogy nincs CO2 a vízben, elkezded beoldani... találkozik a CO2 a HCO3-ionnal, és reagál vele. Egyszerűsítve, mert amúgy ennél összetettebb a reakció, akkor kezd el limezöldülni a DC-d, amikor az összes HCO3-ion talált magának CO2-t, valamint a víz az adott hőmérsékletre jellemző maximális mennyiségű CO2-t oldott fel (szénsavként), és több CO2 nem tud beoldódni. Na ekkor a CO2, amit adagolsz távozik a víz felületén a légtérbe (a DC is egy vízfelület és egy légtér). Ha a Kh 0°nk lenne, akkor biztosan fele ennyi CO2-től is beződülne a DC.
 
Utoljára módosított:
@dexkill Te olyan magas szinten űzöd a (víz)kémiát, hogy szerintem a fórumon senki a közelében sem jár. Tudom, hogy ez munkádból is fakad, de az meg bizonyára az érdeklődésedből. Laikusként fura az ilyen megosztó véleményeket olvasnom, hiszen itt mindenki kvázi a dc színére épít. Nem vonom kétségbe az igazságodat, de ha Te tévedsz (nem most, hanem úgy általában valamikor) a vízkémiában, azt itt senki nem fogja tudni megcáfolni. A nagymamám, emlékszem, mindig azt mondta: "Gadány felől jön az eső". Áigner Szilárdnak jobban hittünk. Nem kellett volna. Pedig a mamának köze nem volt a meteorológiához és Á.Sz hozzáértése és munkássága is páratlan. ;)
 
Utoljára módosított:
@dexkill Te olyan magas szinten űzöd a (víz)kémiát, hogy szerintem a fórumon senki a közelében sem jár. Tudom, hogy ez munkádból is fakad, de az meg bizonyára az érdeklődésedből. Laikusként fura az ilyen megosztó véleményeket olvasnom, hiszen itt mindenki kvázi a dc színére épít. Nem vonom kétségbe az igazságodat, de ha Te tévedsz (nem most, hanem úgy általában valamikor) a vízkémiában, azt itt senki nem fogja tudni megcáfolni. A nagymamám, emlékszem, mindig azt mondta: "Gadány felől jön az eső". Áigner Szilárdnak jobban hittünk. Nem kellett volna. Pedig a mamának köze nem volt a meteorológiához és Á.Sz hozzáértése és munkássága is páratlan. ;)

Volt itt bárki, aki meg tudta mondani, hogy miért kell 4 bubi/sec egy 72 literes akváriumba?! Ettől még persze lehet hinni a kedves nagyinak..
 
Ne háborodj fel kérlek. Nem rosszindulatból írtam. Tényleg. Csak azt próbálom mondani, hogy legtöbben nem tudunk mit kezdeni az újabb változóval a képletben, mint hidrogén-karbonát-ion. Hadd kapaszkodjunk a DC-be.
Azért teszem mindezt szóvá, mert többen felszednek innen a fórumról egy felszínes tudást és elkezdik osztani az észt. Nem azért, mert rossz indulatúak, vagy ostobák, hanem mert azt hiszik, értik az összefüggéseket és rosszul helyezik át más környezetbe a tanultakat (ilyenek vagyunk). Ez bizonyára téged is bosszant, mikor ezzel szembesülsz, pedig minden bizonnyal gyakrabban esik meg, mint velem :notworthy:. Egy-egy újabb mélysége a dolgoknak még több zűrzavart okozhat, ha ellepi a fórumot. Ez engem pl. nem csak zavarhat - mint téged - hanem félre is vezethet. Ezt megint csak nem a konkrét "HCO3-ion stb. - ne higyj a DC-nek" példára mondom, hanem úgy általában. Talán más is olvassa és magára ismer, hogy lassabban a tanítással..
 
Back
Oldal tetejére