• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyi buborék az annyi?

90-100 bubi/perc?

Az durva :) A JBL bubiszámlálómra van írva egy ajánlás: 1 bubi/ perc/10 liter. Ez számomra azt jelenti, hogy 90 literre 9 bubi/perc. Gondolom ez egy alsó ajánlás, de ennek a 10x-ese?
Mondjuk nem értek hozzá, de lassan indítanám az akváriumot és gőzöm sincs, hogy mi lenne a kb megfelelő szám, amivel indítanom kellene.
Remélem az okosok hozzámszólnak :)
 
90-100 bubi/perc?

Az durva :) A JBL bubiszámlálómra van írva egy ajánlás: 1 bubi/ perc/10 liter. Ez számomra azt jelenti, hogy 90 literre 9 bubi/perc. Gondolom ez egy alsó ajánlás, de ennek a 10x-ese?
Mondjuk nem értek hozzá, de lassan indítanám az akváriumot és gőzöm sincs, hogy mi lenne a kb megfelelő szám, amivel indítanom kellene.
Remélem az okosok hozzámszólnak :)

Itt valami el van írva. Még akkor is ha kicsit nagyobb a nyaka a bubiszámlálónak ez a szám nem ok.

Egy átlag bubiszámlálóval ezekkel indítanék difi esetén:
30L - 1 bubi/sec
60L - 2 bubi/sec
180L - 3 bubi/sec
240L - 4 bubi/sec

Ez difis beoldásnál. Egy reaktoros beoldás ennek kb a 2/3-a fele is lehet.
Miért nem egyenesen arányos? Mert a kis akváriumoknál nagyobb a veszteség általában. Nehezebb megkeverni az akit, hogy tisztességesen eljusson mindenhova a co2 anélkül, hogy előtte elszökne az összes gáz.

Akvárium indításnál az első 1-2 hétben lehet ennek a fele.

Én nem vagyok híve annak, hogy sárgába toljuk a CO2-t, mert pláne mostanság amikor viszonylag sokat lágyvizezünk könnyen lehet tragédia a vége.

A végső bubiszám nagyon sokmindentől függ és az akváriumod fogja megmondani mennyi is az annyi. De tapasztalat hiányában a fenti útmutató segíthet.
Mindenképp legyen tartósteszt és figyeld napközben a CO2 változást. Ami nappal még ok, lehet lámpaoltás előtt már s(okk) :)
 
Köszi Viktor!

Akkor azt hiszem a 90 literemmel, külső reaktorommal együtt azt hiszem a 1-1,5 bubi/sec-el indítok.
Remélem nem lesz sok, aztán meg úgy is DC, és növények esetleg ph-kh teszt segítségével lövöm be.
 
Sziasztok!
Következő lenne a kérdés/feltételezés;
Van egy 16 literes nano növényes-garnélás akvám. Na most, nagyon sűrű benne a növényzet, staurok, parvulák, helferik, HM, rotala, taxiph...
6 sakura és 2 amano leledzik benne, és egyelőre egy 1bubi/3sec-et okoskodtam ki, 8-as KH mellett és kb 6,8-as PH mellett.(a növények szépen fejlődnek, bubizás csak a mohánál van)
Korrekt? DC zöldeskék, valamiért rettegek többet adagolni, nehogy megadják magukat a garnélák, mivel napközben nem vagyok, ezért nem tudom figyelni, csak délután 3-4től.
Köszönöm! :)
 
Sziasztok!
Következő lenne a kérdés/feltételezés;
Van egy 16 literes nano növényes-garnélás akvám. Na most, nagyon sűrű benne a növényzet, staurok, parvulák, helferik, HM, rotala, taxiph...
6 sakura és 2 amano leledzik benne, és egyelőre egy 1bubi/3sec-et okoskodtam ki, 8-as KH mellett és kb 6,8-as PH mellett.(a növények szépen fejlődnek, bubizás csak a mohánál van)
Korrekt? DC zöldeskék, valamiért rettegek többet adagolni, nehogy megadják magukat a garnélák, mivel napközben nem vagyok, ezért nem tudom figyelni, csak délután 3-4től.
Köszönöm! :)
A DC-nek lime zöldnek kellene lennie. Feltéve, hogy a szűrésed/fény/tápozás is adott.
A bubiszámot inkább 1 percre szoktuk mérni. Neked jelenleg 20 bubi/perc. Ha emelni szeretnéd, azt inkább hétvégén tedd, mert akkor tudod figyelni és közbe tudsz lépni, ha esetleg sok. Tehát, ha most kevésnek érzed, akkor próbáld beállítani mondjuk 25 bubi/percre és figyeld.
 
Igen eMzé-nek teljesen igaza van, ilyen kis akiba nagyon kevés kell, de nem hiába van a drop checker, lime zöld legyen!!(y)
ÚÚ hogy mennyit ültem én anno a bubiszámló előtt egy stopperrel (telefonon persze) és számoltam a bubikat, most meg még a bubiszámlálót is kikötöttem!!:D
 
Igen eMzé-nek teljesen igaza van, ilyen kis akiba nagyon kevés kell, de nem hiába van a drop checker, lime zöld legyen!!(y)
ÚÚ hogy mennyit ültem én anno a bubiszámló előtt egy stopperrel (telefonon persze) és számoltam a bubikat, most meg még a bubiszámlálót is kikötöttem!!:D

A rutin, meg az évek, és már nikkelezett szemmértékkel pontosan belövöd a diffuzorból kiáramló carbon dioxid porlasztott kvantitatív összegét. Persze a mikroszomatikus koszolódás exponencionális tényezőjével együtt. :) :D
 
Sziasztok
Kérdezni szeretném hogy mi van akkor ha mondjuk túl sok a CO2 beadagolás ?
Az akváriumban lévő élővilágnak a mérgezése, és a talajban, szűrőben lévő bacikultúra elhalása!!
Ezért csak óvatosan a co2-vel!
 
Sziasztok
Kérdezni szeretném hogy mi van akkor ha mondjuk túl sok a CO2 beadagolás ?
Belélegezve igen rövid idő alatt súlyos hypoxiát, légzésbénulást, eszméletvesztést, perceken belül halált okoz. 4-5 %-s töménységben légzőközpont izgató, 8-10 %-s töménységben hyperpnoén kívül általános tüneteket, gyengeséget, görcsöket, 20% feletti koncentráció esetén pedig légzésbénulást okoz. Tömény CO2 belégzése eszméletvesztéshez, néhány percen belül halálhoz vezet.
 
Sziasztok
Kérdezni szeretném hogy mi van akkor ha mondjuk túl sok a CO2 beadagolás ?
1. fokozat
A szűrőbaciknak és a rákoknak annyi, a halak pipálnak
2. halaknak is annyi
3. növények szétfoszlanak

Szóval óvatosan azzal a CO2-vel
Ha megszaladt, akkor azonnali vízcsere és levegőztetés ajánlott.
 
Az akváriumban lévő élővilágnak a mérgezése, és a talajban, szűrőben lévő bacikultúra elhalása!!
Ezért csak óvatosan a co2-vel!


Köszönöm szépen akkor inkább megvárom a bubiszámlálót meg a drop checkert :) Gondoltam leváltom az élesztőset kicsit ki próbálom ezt a magasnyomásút de akkor nem bántom ameddig nem tudom pontosan belőni.
 
Belélegezve igen rövid idő alatt súlyos hypoxiát, légzésbénulást, eszméletvesztést, perceken belül halált okoz. 4-5 %-s töménységben légzőközpont izgató, 8-10 %-s töménységben hyperpnoén kívül általános tüneteket, gyengeséget, görcsöket, 20% feletti koncentráció esetén pedig légzésbénulást okoz. Tömény CO2 belégzése eszméletvesztéshez, néhány percen belül halálhoz vezet.

Köszönöm hogy aggódsz értem :D
Akváriumban gondoltam a túl sok beoldást :D
 
Sziasztok!
Valahonnan kimentettem txt - be egy leírást a CO2 adagolásról , miszerint :

Nagynyomású co2 adagolásnál is lámpakapcsolás előtt 1-2h-val kezdik adagolni a co2-t!
Mire felkapcsolódik a lámpa már megfelelő co2 áll rendelkezésre a növények számára!
Lámpa lekapcsolás előtt 0,5-1h-val hadják abba az adagolást!
Csak ezidőtájt adagolj co2-t!
Máskor tök felesleges!
Éjszaka a növények oxigént vesznek fel a vízből!

A bubi számolás meg azért fontos, mert ha nem stabil a CO2 adagolás, akkor kedvező az algaképződésnek.
Egy egyszerű infuziós cseppszámoló is megfelel ennek a célnak.

Bubiban adagolás :
30L - 1 bubi/sec
60L - 2 bubi/sec
180L - 3 bubi/sec
240L - 4 bubi/sec

A mennyiság nyílván ez növények mennyiségétől és milyenségétől függ.
 
Sziasztok!
Valahonnan kimentettem txt - be egy leírást a CO2 adagolásról , miszerint :

Nagynyomású co2 adagolásnál is lámpakapcsolás előtt 1-2h-val kezdik adagolni a co2-t!
Mire felkapcsolódik a lámpa már megfelelő co2 áll rendelkezésre a növények számára!
Lámpa lekapcsolás előtt 0,5-1h-val hadják abba az adagolást!
Csak ezidőtájt adagolj co2-t!
Máskor tök felesleges!
Éjszaka a növények oxigént vesznek fel a vízből!

A bubi számolás meg azért fontos, mert ha nem stabil a CO2 adagolás, akkor kedvező az algaképződésnek.
Egy egyszerű infuziós cseppszámoló is megfelel ennek a célnak.

Bubiban adagolás :
30L - 1 bubi/sec
60L - 2 bubi/sec
180L - 3 bubi/sec
240L - 4 bubi/sec

A mennyiság nyílván ez növények mennyiségétől és milyenségétől függ.


Szia!

Ez a bubiszám kérdés egy ördögi dolog. Alapvetően a legbiztosabb a Ph mérés, erre a jól bevált DC, a megoldás vagy a Seachem Ph teszt. Ezekkel folyamatosan tudod monitorozni a Co2 szintet. A bubiszámolás inkább az egyenletes stabil mennyiség mérésére, és az ingadozás észlelését szolgálja.
Nagyban függ, a beoldás típusától, és minőségétől is, reaktor, difi stb..! Tehát nem alapozhatunk a bubiszámra, mint ideális Co2 szint beállítására szolgáló mértékegység.
A legpontosabb mérési eredményt egy gáz áramlásmérő hozná, de eszetlenség lenne erre költeni, és semmi értelme nem lenne. A tapasztalat ami hozza meg a végső eredményt, mindenféle számadatot mellőzve.

Az infúziós cseppszámláló úgy durranik el, mint a lufi a gombostűtől:LOL:

A másik az adagolás időintervalluma. Ez is sok külső dologtól függ, vízkeménység, pufferkapacitása a víznek ect.. nincs aranyszabály, alap kiinduló séma létezik, amivel kezded a rendszeredet hozzálőni a saját akváriumodhoz, mert minden aki más és más nincs két egyforma.

Üdv:w-rig
 
Back
Oldal tetejére