• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyi algaevőt használjunk?

Sziasztok! Van egy akvam, mostmar par nappal tobb mint 1 honapja es eddig egesz szofisztikaltan algasodott amit kiszedegettem es eleg turheto az elozo probalgatasaimhoz kepest szrlerintem. Par napja viszont elegge beindult a zold fonalalga ami eddig nem igazan volt jellemzo. Nem valtoztak semmit a parameterek amibol kovetkeztetni lehetne az alga megjelenesere. Mondjuk meg ez is kordaban tarthato napi szedegetessel de azert jobb lenne eltuntetni. A jelenlegi lakok 112 literben 10 ekfoltos es 5 amano. Ezek melle ha raknek sziamit vagy oto-t latnek szignifikans valtozast szerintetek?
Persze mindezek mellett megvan a zold pontalga amit takaritgatok permanensen.
Par technikai adat:
112l, JBL cristal profi e901el szurve, felette 4x24W napi 6 oraban. Nagynyomasu CO2 reaktorral beoldva, tapozas pedig Green Aqua Macro micro es Easy Carbo napi 5-5ml. KH:5nk. A DC mikor megy a feny szep limezoldet mutat. Egy kep az allapotrol ami annyira nem eszreveheto, inkabb a kepeken es hatul a tenelluson.
Egyebkent a novenyek: Monte Carlo, Hydrocotile sp. Japan es E. Tenellus.
Koszonom a valaszokat:) (es elnezest az ekezetekert, telefon es tapatalk :D )
f38b7f394de9dbb224b5383e994b31a0.jpg
 
Nem kap véletlenül természetes fényt? Most hogy tovább van világos es a napot is látni lehet ez az oka.

Par sziámi es 10-20 oto sokat tud segíteni.
 
Nem kap véletlenül természetes fényt? Most hogy tovább van világos es a napot is látni lehet ez az oka.

Par sziámi es 10-20 oto sokat tud segíteni.
Koszi a gyors valaszt, nem a termesztes feny ki van zarva, minden ertelemben:D foldszinti belso gangos lakasban lakom ahol szokoevente egyszer sut be a nap es mindig mesterseges fenyt kell hasznalnom, nyaron napkozben is. Probalkozzak tobb amanoval vagy inkabb a halakban gondolkozzak?
 
Koszi a gyors valaszt, nem a termesztes feny ki van zarva, minden ertelemben:D foldszinti belso gangos lakasban lakom ahol szokoevente egyszer sut be a nap es mindig mesterseges fenyt kell hasznalnom, nyaron napkozben is. Probalkozzak tobb amanoval vagy inkabb a halakban gondolkozzak?
Én azért 2 db algázógébet is vennék amanok mellett. Nekem 3 db gébem egy 360 akiban szinte kinyaltak az összes fonálalgát 2 nap alatt.
 
Tropica oldalát érdemes megnézni, van egy jópofa fotó.

Algal control - Tropica Aquarium Plants

Algal-control-0-2-4-shrimps_780x250.jpg



Szóval....

A fenti fotó 3 hónapos akváriumot mutat. Bal oldalon 3 amano garnéla, jobb oldalon 1, középen pedig nem használtak semmit. Az eredmény magáért beszél.

Az ő ajánlásuk szerint 5 literenként 1 amano garnéla javasolt, amíg az akvárium be nem áll. Utána esetleg csökkenthető 15 literenként 1 garnélára, de ha sok halat használunk továbbra is az eredeti ajánlás javasolt.

Emlékeztetőnek a Book of ADA szerint 60 literes akváriumhoz 16 amano garnélát használtak a diatom alga ellen.
A Tropica fenti ajánlása 12 ugyanerre a literszámra, ami elég közel van az ADA féle ajánláshoz.

Test of algal eaters - Tropica Aquarium Plants

Ez az oldal pedig a hatékonyság miatt érdekes. Bár korábban már linkeltük.

Test-af-algeaedere_300x449.jpg
Ez megdöbbentő. A szőralga ellen is hatásos?
 
Nekem se az Oto-im, se az Amano-im nem ették, amig volt algám. El vannak kényeztetve, csak a vizibolhára mentek/mennek rá.
 
A géb túr, nem?
Én ezért nem vettem anno.
Igen, meg mindig túr :)
Sziklák, gyökerek alá, elvégre egy olyan állat, amely éjjel egy odúban piheni ki magát. Így ennek értelmében ásni is fog magának egyet.
 
Nekem se az Oto-im, se az Amano-im nem ették, amig volt algám. El vannak kényeztetve, csak a vizibolhára mentek/mennek rá.
Oto és vízibolha?... Érdekes, eddig azt hittem hogy semmi élő dologra nem vadászik, már csak azért sem, mert a szája nem vadászatra lett "kialakítva".
 
Akár lehetne is.... kivétel persze ha fedett akváriumról beszélünk.
Szia!
Nekem egy 340 l-es medencém van, és a fedőüvek sarkaiból a hátlap felé eső részeknél kisebb darabok ferdén le vannak "csapva" hogy a szűrőcsövezés és egyéb dolgok (kábelek, csövek) elférjenek, illetve be tudjanak jönni az akváriuma, így hát van 1-2-3-4 cm2 fedetlen víztükör (rés) - kérdésem, hogy ebből a nagy medencéből ezen pár szabad helyen "szeretnek-e" elillani a légkörbe az Amano garnélák?
 
Szia!
Nekem egy 340 l-es medencém van, és a fedőüvek sarkaiból a hátlap felé eső részeknél kisebb darabok ferdén le vannak "csapva" hogy a szűrőcsövezés és egyéb dolgok (kábelek, csövek) elférjenek, illetve be tudjanak jönni az akváriuma, így hát van 1-2-3-4 cm2 fedetlen víztükör (rés) - kérdésem, hogy ebből a nagy medencéből ezen pár szabad helyen "szeretnek-e" elillani a légkörbe az Amano garnélák?
Amelyik ott elszeretne menni, had menjen. A teljes felületre vonatkoztatva kicsi a rés, de a csövezés az segítség számukra. Nincs Amanóm, de szerettem volna, viszont lebeszéltek, mert nem fedett a medencém. Kicsit valószínűtlennek tartom, h az üvegen kimásszanak, de hiszek a tapasztalt kollégáknak. Mondjuk a halasnál sem volt lefedve, nem tudom, ő hogyan kényszeríti maradásra őket.
 
Tropica oldalát érdemes megnézni, van egy jópofa fotó.

Algal control - Tropica Aquarium Plants

Algal-control-0-2-4-shrimps_780x250.jpg

Ezen meglepődtem! Egész eddig mindenhol azt írták meg mondták, hogy ne tartsunk csak azért algaevőt hogy ne legyen alga, meg hogy valójában nem segítenek, mert akármit csinálunk az algával az egyetlen hatásos módszer ellene az intenzív növényi növekedés biztosítása

Mégis kell akkor algaevő? Vagy ez csak a high tech növényes akváriumoknál igaz ahol 1 watt/liter körüli a fény?
 
Utoljára módosított moderátor által:
Az alga termeszetes velejaroja minden akvariumnak. Mivel csak egy resze az algaknak az ami esetleg noveny problemakra vezetheto vissza, eleg rossz tanacs nem hasznalni oket. Algaevok a high tech novenyezes elott is voltak. Max az algaevok szamaban lesz kulonbseg.
 
Az alga termeszetes velejaroja minden akvariumnak. Mivel csak egy resze az algaknak az ami esetleg noveny problemakra vezetheto vissza, eleg rossz tanacs nem hasznalni oket. Algaevok a high tech novenyezes elott is voltak. Max az algaevok szamaban lesz kulonbseg.

Hú de jó hogy belebotlottam ebbe a cikkbe! Bevallom őszintén sokáig gondolkodtunk rajta hogy törpe díszcsíkokat vegyünk-e (amik amellett hogy nagyon szépek, prímán kezelnék a csigaproblémákat), vagy inkább garnélákat, mert ők is nagyon tetszenek.
Eddig nem is tudtuk hogy a garnélák algaevők. Sajnos azt mondják nem tarthatóak együtt mert a csíkfélék megeszik a garnikat, így választanunk kell. A díszcsíkok mellett határoztuk el magunkat, de ezután az infó után erősen hajlok inkább a garnélák felé. A csigákkal meg majd lesz valami, Helena csigával megoldjuk vagy uborkaszelettel kivesszük őket... Kár a törpe díszcsíkokért, nagyon aranyosak nem véletlenül nyerték meg tavaly az év díszhala díjat:
http://www.akvaristalexikon.hu/news.php?item.56.3
ev_diszhala_2015_torpe_diszcsik.jpg

Még nem 100% hogy garnélák lesznek (csak 90) mert ez egy nagyon nehéz döntés. :(
 
A Tropica ajánlása ugyan CO2-es növényes akváriumokra vonatkozik, de mindenféle akváriumnál érdekes lehet. Kevés fénynél használod a felét, harmadát és remekül vigyáznak majd a rendre. Mert nem csak az algaevés miatt használjuk őket, hanem a megelőzés miatt is. Ahogy a legtöbb módszerben a megelőzés ami a fontos. Kevesebb energiába, pénzbe kerül mint utólag futni a szekér után.

Nagyon sok vevőnk jön azzal, hogy egyféle algaevőt venne. De ez nem megoldás.
Minden algaevő más célra jó. Hiába veszel Otocinclus-t a fonaladat ecsetedet, staghorn stb nem fogja megenni.
Érdemes többféle algaevőt nézni, hogy mindenféle bajra megoldást kínáljanak.

Ezért nem jó az a tanács, hogy ha a növények jól érzik magukat nem kellenek. Az akvárium ennél azért picit összetettebb.
Egyszerűen nem gondol arra, hogy az akvárium nem csak növényekről szól. Az életciklus a körülmények sokkal nagyobb hatással vannak az algásodásra mint a kiegyensúlyozott tápozás.

Lesz majd barna algád indulásnál, vagy éppen diatom.
Lesz majd ecseted, lesz majd bga, lesz olyan alga ami a takarítás az akvárium kora a megváltozott körülmények miatt jön pl most majd jönnek a jó melegek.

Hiába kiegyensúlyozott a á tápozásod és elméletileg nem adsz terepet pl egy BGA algának, ha a talajod bedöglött, ha az áramlás úgy alakul, vagy a fényviszonyok, ha befertőzöd, akkor is ott lesz.

Nem véletlen, hogy régen ugyanúgy voltak mindig takarítók az akváriumokban akkor is amikor még csak anubiasok voltak. Házmesterek, pleco, anci, molly stb.... Ma már lehet ezeket nem használjuk mert picit rendetlenséget okoznak, de a munkát amit elvégeztek valaki másnak el kell végeznie.

A videókkal kapcsolatban egyébként is fenntartásaim vannak. Ezért nem venném bibliának inkább egy kis tapasztalat kiegészítésnek max.
Elég egysíkúan arról szólnak, hogy vegyél meg néhány terméket. Azzal minden ok lesz. A teleshop is ilyen csak nincsenek benne szép akváriumok. Ezt az FB-n is szóvá tettem már.
Magánvéleményem, de ha már ennyi energia van benne lehetne más is mint egy termék promó.

Nem véletlen van nálunk is több tucat növénytáp és több száz olyan kiegészítő ami felhasználás függő.
 
Ha már létező algára keresel megoldást, akkor az alga fajtáját kell beazonosítani először és megnézni mi az ami eszi.

szerk: a laptop billentyűzetem kinyír :)
 
Ha már létező algára keresel megoldást, akkor az alga fajtáját kell beazonosítani először és megnézni mi az ami eszi.

szerk: a laptop billentyűzetem kinyír :)

Köszi szépen a részletes választ, igazad van, meggyőztél! :)
Kérdés hogy az amano garnéla milyen algafajokat eszik meg, és amiket nem azokat mi mással lehet megetetni :)
Nincs erről valami jó kis táblázat hogy melyik algafajt melyik halak/garnélák eszik? (mindjárt keresgélek hátha találok valamit :) )
 
Köszi szépen a részletes választ, igazad van, meggyőztél! :)
Kérdés hogy az amano garnéla milyen algafajokat eszik meg, és amiket nem azokat mi mással lehet megetetni :)
Nincs erről valami jó kis táblázat hogy melyik algafajt melyik halak/garnélák eszik? (mindjárt keresgélek hátha találok valamit :) )

Nem tudok ilyen táblázatról pedig akár lehetne is. Lehet azért nincs mert mindenki bibliának tekintené.
Pont a fentiek miatt amit írtam. Van ami sok más dolgot kíván, mint beönteni egy csapat algaevőt.

Ilyen algaguide pedig már van.

Olvasd át ezt is: http://www.greenaqua.hu/hu/alga-tajekoztato

Amano garnéla általános algaevő. Leginkább diatomra, fonalas algákra ecsetre használjuk.
De mivel összeszed egy csomó cuccot megelőző jelleggel akár BGA ellen is mehet. Utólag a BGA algával már nem tud mit kezdeni.
 
Köszi szépen, mindjárt elolvasom a cikket.
A 3,5 centis sokcsíkú törpe hegyicsík sem tartható együtt vajon garnikkal? Bár ez lehet hogy már off topic, ha igen akkor bocsi, megkérdezem a megfelelő helyen. Remélem a többi topicnál is ilyen jó az aktivitás mert sok kérdésem van amikből sokat már fel is tettem. :)
 
Back
Oldal tetejére