• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti tó Menedék

Coller

Mágus
Sziasztok,

Már megint egy side projekt. Simán katasztrófa lehet belőle, de nem került szinte semmibe, kísérletezni meg szeretek.
Találtam egy nagyobbacska cserepet. Bezártam az alján a lyukat, egy lapát kerti föld, rá pár centi kavics... Vizet bele, kb 30 liter lehet nettóban, és voilá, egy darabig nem kell sajnálkoznom, hogy kukába megy a nyesedék. Van már benne Microsorum, Rotala bonsai, h'ra, pár szál MC is, ezekből folyamatos lesz az utánpótlás. Ja és van a tetején egy kis úszónövény is. Őrbottyánból a patakpartról majd hozok nőszirmot, meg valami nádat vagy sásfélét, és valami kisebb tavirózsát talán veszek bele, bár az lehet nagy lesz ide. Semmi vízforgatás nincs egyelőre. Olyan helyen van ahol délelőtt éri némi közvetlen napfény, kesőbb csak szűrten.
Itt a patakból "beoltottam" vízibolhákkal, került bele szúnyoglárva is. Tettem bele két guppit, na, azok egy nap alatt ki is ettek belőle szerintem mindent :) A Dunából szedtem bele ilyen kis rákokat, amik a kövek alján nyomulnak. Nyilván azóta nem is láttam egyiket sem. Gondolom, megvannak a kövek alatt.
Most még kopár, ha beindulnak a növények, nyilván szebb lesz. Gondolkodtam a @Bálint Nagy -féle napelemes szivattyún is. De talán megy anélkül is. Sok vesziteni való nincs ezzel. Jövőre majd ások egy igazit :)

20220717_154234.jpg
 
Eddig nincs katasztrófa. Szedtem bele valami sásfélét a patakparton. Sajnos nőszirmot nem találtam elérhető helyen eddig.
Az úszónövények a jelek szerint árnyékolnak annyit, hogy ne legyen para. A dézsa oldala algásodik de ez végső soron nem számít. A 40 fokos melegben cseréltem bele egy kis hideg vizet de alapvetően nem borult meg akkor sem. A két guppi él és virul. Egy gond van, ami most még nem gond: baromi gyorsan átveszi a kis mennyiségű víz a környezet hőmérsékleti változásait. Különösen a nappali-éjszakai hőingás durva a hidegebb éjszakákon. Olyankor reggel a guppik picit dermedtek. De teljesen jól viselik, a fiú ráadásul már tuti lerendezte a lányt, szóval lesz itt gyermekáldás is. Ennek ellenére gondolkodom rajta, hogy egyszerűen beásom a dézsát a földbe, ezzel ezt a hőingást nagyban tudnám csökkenteni.
Szúnyoglárvát nem látok benne soha, a halak dolgoznak, néha még etetnem is kell őket.
Sajnos megfertőződtem, már a rendes tó helyét keresem a keretben. Baromi sok a fa, így nem könnyű (hálistennek :D )
 
Az jó, árnyékban kevesebb lesz a békanyál burjánzás.

Megnézhetem a tavamban, van-e oldalág. Ha jössz az akvakertész előadásra, akkor oda tudom adni. 😉
Köszi, de az sajnos most nem jön össze, vidéken leszek... de ha @star67 Csilla besegít, akkor el tud jutni hozzám később :)
De ha veszek egy gumicsizmát, akkor a patakpart is nyerő, csak nem volt kedvem papucsban belegázolni, ki tudja, miket dobáltak bele a köcsögök kedves embertársaim....
 
Na hát, kívülről egyelőre nem nagy látvány, de alul elkezdett hajtani ez a nád, vagy sás, vagy mi, amit beletettem, és szerintem idén még a Rotala elér a vízfelszínig (aztán remélem, tovább is). És dacára a nagy hőingásnak, a néha brutálisan felmelegedő, egyáltalán nem forgatott-szűrt-levegőztetett víznek, tele vagyok kis guppikkal. Oké, a guppik fogságban történő szaporodása nem az a hír, ami lejön a Fókuszban, de valahol mégis csak azt jelenti, hogy beállt valamiféle egyensúly ebben a dézsában. 15-20 kishalat láttam így szemre. Plusz valami gyorsan úszó dolgot is elcsíptem, ami simán lehet szitakötő lárva is, ez esetben a kicsik száma nyilván csökkenni fog, de ilyen a természet... Közben nézem, mit lehetne kezdeni télen a dézsával. Szerintem behozom a kamrába, és szerelek fölé egy napelemes kis lámpát - csájnából már ötezerér' lehet szerezni, de itthon sem több egy tízesnél, nem kell valami fényágyú ide - beledobok egy oxydatort, és kész, lesz, ami lesz. Fűteni nem tudom, hogy fogom-e, bár szerintem muszáj lesz. Képet akkor éri meg lőni, ha valami történik is, de egyébként a durvább algásodás és egyéb katasztrófák továbbra is elkerülnek.
 
Ma beköltözött két karmos béka @star67 Csilla jóvoltából. És este, mikor picit a teló lámpájával nyomtam egy házi NatGeo adást magamnak, megláttam ezeket a dunai garnélákat, vagy miket - azóta sem találtam meg a neten, mik ezek pontosan. Azt hittem, hogy a 40 fokban megpukkantak szegények, de nem, itt kavarnak. A békák bujdokolnak, de tuti megvannak valahol a vízi sisnyásban.
A víz azért picit algás, nem kristálytiszta, de zavarosnak nem mondanám. A nagy melegre való tekintettel lehet, hogy cserélek egy picit azért. Vízibolhát tudnék bele gyűjteni, de a guppik úgyis felzabálják őket.
 
Mocskos hideg kezd lenni a víz, főként az éjszakák miatt. Nem tudom, meddig tűrik a guppik és a két béka, de lassan behozom.... A lámpa mondjuk jó esetben is szept végére jön meg hozzá. Addig fölé kell akasztani valami kis fogyasztású cuccot... Pont a 177 határán billegünk, szóval a napelemes megoldás mindenképpen jobb lesz.
 
Back
Oldal tetejére