• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Megrázott az akvárium vize.

Cipo3

VIP kertész
Most este láttam, hogy a skimmer csöve elhagyta a testet azaz csak lebeg felette. Benyúltam, hogy helyretegyem és megcsípett. Azta mondom. Elektroműszerészként rázott már meg a 220V 4-5 esetben. Egyből bevillant, hogy ez áramütés, de azért nem akkora, hogy bármi baj legyen benyúltam újra amíg helyre nem raktam. Ha alacsony a feszültség nem tud akárhol bejutni, a kemény bőrön át nem jut be a körömágyás mentén csipked nem kicsit.

Ilyen nincs. Elő a fapados műszert. Tekercses. DC-t mértem először mondván ide minden csökkentve érkezik. Semmi.
Váltó áram viszont 20V-ot mutatott. Na ez honnan a fenéből kerül oda?

Neonhalak termelik?
Skimmer?
Twinstar ezt csinálja ha bedöglik a reaktora? Végül is másfél éves. Nem tudom megy-e nem voltam ma itthon.
Esetleg még a szűrő motorja?? Nem hiszem.
@elektrorudi ötlet?

Nincs már erőm most este ki be dugdosni mindent reggelig lehet tippelgetni. :D
 
Most este láttam, hogy a skimmer csöve elhagyta a testet azaz csak lebeg felette. Benyúltam, hogy helyretegyem és megcsípett. Azta mondom. Elektroműszerészként rázott már meg a 220V 4-5 esetben. Egyből bevillant, hogy ez áramütés, de azért nem akkora, hogy bármi baj legyen benyúltam újra amíg helyre nem raktam. Ha alacsony a feszültség nem tud akárhol bejutni, a kemény bőrön át nem jut be a körömágyás mentén csipked nem kicsit.

Ilyen nincs. Elő a fapados műszert. Tekercses. DC-t mértem először mondván ide minden csökkentve érkezik. Semmi.
Váltó áram viszont 20V-ot mutatott. Na ez honnan a fenéből kerül oda?

Neonhalak termelik?
Skimmer?
Twinstar ezt csinálja ha bedöglik a reaktora? Végül is másfél éves. Nem tudom megy-e nem voltam ma itthon.
Esetleg még a szűrő motorja?? Nem hiszem.
@elektrorudi ötlet?

Nincs már erőm most este ki be dugdosni mindent reggelig lehet tippelgetni. :D

Szerintem azonnal áramtalanítsd az akváriumot. Az, hogy most csak szolidan "megcsípett" jelezheti, hogy kezd valami elromlani. Ha a végén pl 230 ráz meg, abból baj is lehet, de gondolom elektroműszerészként tudod :). Érdemes lehet beszerezni FI relés konnektorba tehető adaptert?

(Áram nélkül nyilván nem megy a szűrő, ezt érdemes leszedni teljesen, ha sokáig nem találod a hibát.)
 
Utoljára módosított:
Fújd meg! Számomra az egészben egy pozitívum van, hogy megszületett bejegyzésed, tehát élsz.
Egyetértek @Z1234 el, minden drótot ránts ki a dugaljakból. Az akvarisztika veszélyes hobbi is tud lenni anélkül, hogy húsevő piranhat tartanál.
 
egyik kezed lógasd a vízbe, másikkal meg húzogasd ki a fogyasztókat... ha megszűnik a rázás akkor meg is van a bűnős. Ez mennyivel gyorsabb mint egyesével próbálgatni, meg mérni :ROFLMAO:
orosz rulett helyett ez lehet az akvarista rulett :vamp:
 
egyik kezed lógasd a vízbe, másikkal meg húzogasd ki a fogyasztókat... ha megszűnik a rázás akkor meg is van a bűnős. Ez mennyivel gyorsabb mint egyesével próbálgatni, meg mérni :ROFLMAO:
orosz rulett helyett ez lehet az akvarista rulett :vamp:
Ha meg mindent kihúztál, és akkor is ráz, akkor el lehet kezdeni üzleti modellt építeni a dologra, mint megújuló energiaforrás... :D
 
Éjjel világítottak a neonhalak, ebből tudtam, hogy nagy baj nem lehet. :)

Twinstar a ludas és még működik!!!!!!

S igen a kezemmel derítettem ki mikor szűnt meg. :D
Erre gondoltam volna utoljára. Még nem láttam olyan kapcs.üzemű tápot, ami átenegedte volna a primer AC-t. Meglepő.
A munkamódszered is meglepő. :confused: Amikor van műszered, amivel egyértelműen kimutatható a szivárgó áram, akkor kézrátétellel keresed a hibát !? Jaj... Csak azért nyomtam egy "tetszik"-et, mert végül is megtaláltad a bűnöst. ;)
Ígért meg, hogy szakember létedre, nem csinálsz többet ilyet. :devil:
 
Erre gondoltam volna utoljára. Még nem láttam olyan kapcs.üzemű tápot, ami átenegedte volna a primer AC-t. Meglepő.
A munkamódszered is meglepő. :confused: Amikor van műszered, amivel egyértelműen kimutatható a szivárgó áram, akkor kézrátétellel keresed a hibát !? Jaj... Csak azért nyomtam egy "tetszik"-et, mert végül is megtaláltad a bűnöst. ;)
Ígért meg, hogy szakember létedre, nem csinálsz többet ilyet. :devil:

Bent jártam ma a GA-ban én @Nigro -nak feltettem a kérdést azt a választ kaptam, hogy ez így működik helyesen. Mármint a Twinstar ráz, de ő is csak akkor érzi ha seb van a kezén ahol vékony a bőr. Nos én ebben nem hiszek. Milliószor turkáltam már a vÍzben és sosem éreztem ezt a csipkedést. Nem tudom lehet, hogy 1,5 éves reaktorom már máshogy ketyeg, de nem érzem normálisnak, hogy van 20V fix váltóáram a vízben folyamatosan. Azt viszont észrevettem, hogy a Twinstar megsüti a süncsigát!!! Nem halálosan, de ha rámászik behúzza fejét farkát felfordul a csigaház és nem tudja elhagyni a twinstar korongját. Nem egy sünit vettem már le onnan fél nap volt mire előbújt és továbbment.

Munkamódszer: Az a veszélyes amikor te vagy az izzó. Magyarán bizonyos feszültség mellett elég áramerősség fut át rajtad és a tested adja le a teljesítményt. Pontosan tudtam, hogy itt nem áll fenn semmiképp ilyen mivel minden eszközbe max 24V jut.
De inkább neked van igazad mint nekem, szóval nem kívánok ebben vitázni mert nincs igazam amiről meggyőzhetnélek.
A műszert meg előző este elpakoltam, szóval reggel gyorsan csináltam pár tesztet és meglett a ludas.
 
Azt viszont észrevettem, hogy a Twinstar megsüti a süncsigát!!! Nem halálosan, de ha rámászik behúzza fejét farkát felfordul a csigaház és nem tudja elhagyni a twinstar korongját. Nem egy sünit vettem már le onnan fél nap volt mire előbújt és továbbment.

És miből gondolod, hogy megsüti? Érzed a szagát? Kellemes ropogós lesz a talpa? :)

Valószínűleg a tömény beporlasztás lehet inkább a ludas olyan közelről. Én pl az amanokat is max addig látom pattogni amíg a porlasztók jól működnek. Bekapcsnál. És ha a porlasztón vagy a közelében van.

Rázást én sem tapasztaltam. Szerintem akkor történik, ha tönkremegy a porlasztó vagy a kábel sérül. Egyszer volt Shrimp verziónál ilyenünk vagy 4 éve.
Azóta nem tapasztaltam.
 
Én pl a legjobban inkább az Eheim Skim 350 kábelétől parázom. Ez a műanyag sín miatt hajlamos a szakadásra, ha felkeményedik a kábel szigetelése. Az skim alján már változtatott a gyártó, de pont ezen a részen nem pedig ez az amit minden fel és leszerelésnél babrálsz.
 
És miből gondolod, hogy megsüti? Érzed a szagát? Kellemes ropogós lesz a talpa? :)

Valószínűleg a tömény beporlasztás lehet inkább a ludas olyan közelről. Én pl az amanokat is max addig látom pattogni amíg a porlasztók jól működnek. Bekapcsnál. És ha a porlasztón vagy a közelében van.

Rázást én sem tapasztaltam. Szerintem akkor történik, ha tönkremegy a porlasztó vagy a kábel sérül. Egyszer volt Shrimp verziónál ilyenünk vagy 4 éve.
Azóta nem tapasztaltam.
Teljesen jogos, nem tudom megsütötte-e.
 
Bent jártam ma a GA-ban én @Nigro -nak feltettem a kérdést azt a választ kaptam, hogy ez így működik helyesen.
Ajaj. No comment. :(

Szerintem a II. érrintésvédelmi osztályú (régi terminológia szerint kettős szigetelésű) készülékeknek a szivárgó árama nem lehet akkora, hogy érezni lehessen. Ezekben a berendezésekban ugye biztonsági transzformátornak kell lenni. A szigetelési ellenállásnak a primer és szekundr oldal között MOhm nagyságrendbe kell esni. Az enyhe rázás csak olyan kapcs.üzemű tápegységeknél képzethető el, ahol a 10-100nF közötti kondenzátort tesznek be zavarszűrés okán a fázis és a védőföld közé, a készülék fémházas és a hálózat földelése amúgy :poop:. Ez ugye egy műanyagházas tápnál eleve ki van zárva. Az általad említett 24V-nak semmi köze a rázáshoz, vagy nem rázáshoz, mert a probléma azzal van, hogy ez a feszültség (esetünkben 20V) a víz és a föld között mérhető! Egy készülékből kilépő feszültség bármekkora lehet, akár 200-300 Volt is, ha az "lebegő", azaz nem a földhöz képest mérhető. Ha megfogod ennek a 200-300V-os feszültségforrásnak az egyik pólusát, senmmi bajod nem lesz. Ez a leválasztás, a biztonsági transzformátor lényege.
A süncsiga dolog már más tészta. Ő a két elektroda (a "reaktor" két fémhálója) közötti potenciálkülönbséget érezte, illetve az az 5-24V közötti feszültség rázta őt, mert átfolyt rajta valamekkora áram. Tudod, ez olyan, mint amikor a laposelemet a nyelvedhez érinted és csíp, pedig csak 4,5V. Az igaz, hogy alapjában a legnagyobb áramerősség a két háló közötti területen alakul ki, de valamekkora áram a hálók külső felületén is folyik. Nem tudom mekkora, modellezni kéne', de a csiga tudja. ;)
 
Back
Oldal tetejére