• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Medicopter Land

Tető upgrade v2!

Ennek a gyári tetőnek a kialakítása végett, csak úgy fért be a plusz egy fénycső (a későbbiekben akár ezenfelül még egy), hogy a belső, műanyag rekeszt, amiben a korábbi előtét volt, ki kellett vágnom, majd lecsiszolnom. A kis flex itt jól szolgált. A két szélső fénycső foglalatait becsavaroztam a tetőbe, majd ezután a harmadik fénycső foglalatai, a kivágott rekeszről leszedett masszív fedlapba beszuperáltam. Ezt a fedlapot az akvárium tetőn, a helyére ragasztottam szilikonnal, majd egy nap múlva a száradás után, bekábeleztem mindent. Itt megjegyezném, hogy ezen az egy napon úgy megszoktam a nyitott akvárium látványát, hogy a később elkészült tetőt, szomorú szívvel tettem rá vissza. Az előtétek a tető felső részére kerültek, miután egy méretre vágott fémlapot csavaroztam alájuk, a melegedés végett. A végső megoldása az előtétek és a kábelek eltakarásának, még nincs meg a fejemben, de töprengek rajta egyfolytában. A két db Osram lumilux, 865-ös daylight, nappali fénycsövek között, a középső fénycső egy Sylvania Grolux, amely néhány nap alatt nagyon meglódította egyes növények növekedését. Végre megvan a hőn áhított 0,5W/l érték, sőt kicsivel több is. El sem hiszem, hogy végre nem zseblámpával világítok odabent. :cool:

Jönnek a képek.
DSCF9958.JPG
Rekesz kivágása.
DSCF9959.JPG Foglalatok beékelése az eltávolított rekesz fedlapjába.
DSCF9961.JPGKábelezés és az előtétek helyének pozicionálása.
DSCF9964.JPG
Foglalatok a tetőben.
DSCF9965.JPG Fémlap becsavarozva, szilózva.
DSCF9968.JPG Finálé v1.
DSCF9972.JPG
Finálé v2. DSCF9974.JPG
 
Fénytechnikai jelentés.

A 3 fénycső nagyon úgy néz ki, hogy minden növény igényét kielégíti. A napokban módosítottam a fénycsövek időzítőjét, mert cefetül tetszik a Sylvania Grolux egyedüli fénye.
Hogyan is néz ki most akkor?
Így ni:

Elsőként bekapcsol a Grolux 1 óra hosszára, ami a napfelkeltét imitálva tökéletes, a reggeli felszolgálására és elfogyasztására. Majd ezen óra elteltével rákapcsol a 2db Daylight és együtt világítanak 4 órán keresztül, hogy táplálékul szolgáljanak a növényeknek. Az utolsó óra végén lekapcsolnak a Daylight-ok, hogy a Grolux fénycső még egy órán keresztül, a naplementét és a megnyugvást hozza el a bentlakóknak. :barefoot:

Összesen tehát 6 óra az, amit világítok jelenleg, de mint azt már korábban is írtam, ez még valószínűleg emelkedni fog 1 v. 2 órát, amint a fonal alga rendeződik.

Az alga egyébként napról napra, jelentős mértékben fogy. Jó látni, ahogy egyre kevesebb és kevesebb van a növényeken, minden egyes új reggelen.
A viszontlátásra!
 
Közérdekű közlemény!

Magyarország teljes légterét lezárták, az érkező Medicopterek miatt.
Tudósítónk a helyszínen járt, hamarosan felvesszük vele a kapcsolatot. :)
 
Naplóbejegyzés!

Ismét szabad a légtérhasználat. Minden egyes medicopter sikeres landolással a helyére került. A medicopterek átcsoportosításában nagy szerepet játszott Szella kapitány. Köszönöm szépen Szella, hogy felajánlottad és rendelkezésemre bocsátottad őket. Továbbá köszönöm a növényeket is, melyeket lentebb részletezek, hogy tudjam mi is került még a vízbe. A mai naptól végérvényesen felváltotta az ideiglenes belső szűrőt, a 2. külső szűrő. A GA-ból vásárolt hozzávalókkal végre megszűnt a csepegés / folyás mindenhol. Az új csap tökéletes, a hozzá vásárolt JBL in/out szett pedig beleolvad a fekete háttérbe. Sokkal jobb, mint a Tetra szettjei.
Nagyon kíváncsi leszek kettejük (Tetra ex600 + ex800) eredményére. A szívókosarakra rátettem a saját szivacsait, hogy a kisebb Yellow garnélák (medicopterek) nehogy a szűrőben landoljanak. A későbbiekben ezt nagy valószínűséggel le fogom cserélni, a fórumon már látott, fémhálós, gumírozott szívókosárra. Nem tudom, hogy az mennyivel jobb, mint a jelenlegi megoldás, de ez a szivacs réteg a szívókosáron nem szép látvány, pláne hogy egyre jobban tömődik és fojt a szűrők kimenő teljesítményén.
Elérkezett hát az idő, 6 hónap után végre azt mondhatom, hogy apránként ugyan és túl egy igazán nagy alga lázadáson, de teljesen készen van az akvárium.
Semmi sem állíthat meg! :jimlad:

Hamarosan szögelek néhány fotót is, a rozoga masinámmal.:snaphappy:

Növények:

GA-shop: Parvula mini.

Szella: Ceratopteris thalictroides, Heteranthera Zosterifolia, Nymphoides hydrophylla Taiwan, Hydrocotyle tripartita, Anubias mini, Spiky moha, Microsorum, HM, L.Palustris, ilyen-olyan Cryptocorynok.

...micsoda szép akváriumokat láttam szombat délelőtt ismét :hungry:
 
Néhány kép az alga lázadás leverése előtt, alatt és utáni pillanatokról...
Itt, ezen a fotón élte a fénykorát, az akvárium. Minden a kavics kiszedése után kezdődött :( (Leginkább a hanyagságom, a szikes víz kezelésével kapcsolatban)
20170915_184510.jpg
Itt már észre kellett volna vennem, hogy { nincs bent a kavics :) } a növények jeleznek nekem. (A HM barnulása jelzés volt...stb.)
001.JPG
A rengeteg fonal alga szálankénti levadászása és több megmaradt növény újraültetése után...
IMG_20171119_131109.jpg
Éjjel nappal küzdelem a megmaradt növényekért...
02.JPG
...és egyáltalán a túlélésért.
03.JPG
A végső stádium tegnap délelőttig, melyben az algák vesztésre állnak.
04.JPG Látszik ahogyan szépen, lassan a legtöbb növény elfogyott. Elszomorító, de leginkább magamnak köszönhetem. Tény, hogy a kevés fény miatt is volt több növény, ami nem maradt életben, de a GH-KH arány (szikes víz) elmaradt kezelése miatt veszítettem el a legtöbbjüket. Utólag úgy gondolom, hogy a tápozást nem is vittem túlzásba (hiszen tényleg kis adagokat kaptak a növények), egyszerűen a szikes víz valóban meggátolta őket abban, hogy azt a keveset is felvegyék. Ugyanannyit tápozva most, hogy újra normalizálódott a víz, látom hogy nem elég a növényeknek. Igaz azóta bekerült a + fényforrás, ami nyilvánvalóan szintén befolyásolja az étvágyukat. Tartozom még egy vallomással. Igazából nem hittem a GH Plus erejében. Nem akartam elhinni, hogy az a néhány kanál por élteti a növényeimet, így egyre inkább feledésbe merült a szerepe. Sajnos ez lett a következménye, ennyi növény maradt életben, egészen tegnap délelőttig. Ahogy most észreveszem a növények viselkedését a nagyobb (ideális) fény és ideális körülmény (GH-KH) hatására, már bánom, hogy hónapokkal ezelőtt a növények vásárlásával kezdtem és nem a megfelelő technikai alapokkal + szabályok betartásával, odafigyeléssel.
Ez soha többé nem történhet meg!

ui.: a legújabb rendezési terv hamarosan...
 
Rozoga fotók, de az enyémek ;)

A Sagittaria vagy Vallisneria között alig észrevehető Yellow copterem.
001.JPG
Nem gondoltam volna, hogy így szeretik a garnélák Parvulát.
002.JPG Amióta elültettem, az Amanók is kijárnak, pedig eddig elég bujdosó életmódot folytattak.
003.JPG Mindenki imádja az új előteret. Velem az élen. (Az a Buce darab beleakadt eme növénybe. Nem tudom ki az, aki mindig feldarabolja az egy szem Bucémat)
004.JPG
Csigadél is szeret a fűben rohangálni. Ottóka pedig tojik a világra :ROFLMAO:
005.JPG
Durván elhíztak az Ottónautáim, ugye? (Ott kolbászol Csiguszti is)
006.JPG
Végül néhány kép a partiarcokról. Kuli-buli :cool:
01.JPG
02.JPG 03.JPG
Zárásként pedig a jelenlegi összhatás, ami élőben milliószor szebb. Sajnos képtelenség ezzel a masinával részletesebb távoli fotót összehozni. Viszontlátásra! :)
04.JPG
 
Kezdem elveszteni a fonalat :nailbiting:

Fonalas algák közül, a taknyos-nyálas féle/fajta teljesen eltűnt. A apróbb szőr szerű dekoratív faj is feledésbe merült, pedig ő kimondottan jól mutatott itt-ott.
A hosszú szálú, amiből korábban egy hadseregnyi volt, mostanra igazán egészséges, elfogadható szintre csökkent és észrevehetően elvékonyodtak.
Már a tapintásuk sem hat olyan érdesnek. Érezhetően gyengülnek. Eddig, ha megfogtam őket, akár kihúzhattam az akváriumból, ha pedig növényre volt tekeredve
(korábban HM, most utóbb Sessiflórka) jött vele a növény is. Ha most meghúzom, még ha óvatosan is, elszakad. Tetszik, hogy fogyóban vannak.
Nem bánnám, ha mindez így is maradna.

Segítségemre volt korábban a tápmegvonás, a sűrűbb vízcsere, a Carbo emelt mennyisége (vigyázva minden lakó épségre), a GH/KH arány kezelése,
a plusz külső szűrő és az utóbbi fény upgrade is, aminek köszönhetően majd' minden növényen látok új hajtást. Ha ez így megy tovább, végre beruházhatok egy ollóra.
Köszönöm a segítséget mindenkinek, aki segített! Megjegyeztem ám a nevetek :writer:

Még valami...
A nagyobb fény és tápigény miatt jövő héten, tesztek segítségével, helyre fogom pofozni a teljes tápozást. Nem merek újra találomra locsolni.
Átolvasva a víztesztek topikot, arra jutottam, hogy ezeket a teszteket beszerzem első körben, az alap csíkteszt mellé: Fe csepp, Nitrát csepp, Foszfát csepp.
Elég volt a hibákból.
 
Napló cetli!

Nyilvánvaló dolog, engem mégis meglepetésként ért. A három fénycső miatt jóval nagyobb mértékben párolog el a víz, a fedél alól.
A fenti műanyag takarás alá esik a vízszint már 3-4 nap után. Bár csak most készültem el eme remek tetővel, már azon töprengek, hogy miképp oldjam meg a függesztett armatúrát, melyben felhasználom a jelenlegi elektronikát.
 
Napló fecni!

A világítás idején emeltem még, mert semmi elszíneződés nincs a front üvegen, két vízcsere között.
Világítási idő: 7.5 óra együtt a három fénycső + 1,5óra csak a Grolux, lefelezve reggel és este (napfelkelte, naplemente)

A korábbról megmaradt néhány alacsony Rotala rotundifolia végre hozza az új leveleket, hajtásokat és szép rózsaszínben pompázik, pedig totál letettem róla.
Viszont, a nagyobb fény ellenére sem akar megmozdulni, a kevesebb fénnyel is beérő Ludwigia repens. Néhány régi levél van a 15cm-es száron, és ennyi. (állandó táptabival)

A folyékony tápozás továbbra is kísérleti stádiumban van.
Erről hamarosan... :writer:
 

Attachments

  • 01.JPG
    01.JPG
    357.4 KB · Megtekintések: 0
  • 02.JPG
    02.JPG
    246.6 KB · Megtekintések: 0
Muti meg... :bag:

Mutatok valamit, amit saját magam készítettem. Nem nagy szám, nem volt nehéz, csak egy kis nemtörődömség kellett hozzá, ennyi az egész.
A kép odalent található. Száműztem a vízből. Ezzel a mozzanattal az utolsó "növény" is kikerült, ami nem bírta a korábbi megpróbáltatásokat, nevezetesen a Fissidens.
Illetve annak maradványa, ami maradt belőle. Borzasztó szaga volt. Le kellett sikálnom a fát, miután leszedtem róla ezt a borzalmat.
A másik fán lévő spiky mohából csíptem egy keveset, és azt kötöztem fel a helyére. Úgy nézem minden hibám orvosolva lett, most már csak várnom kell a növekedésre.

Még valami!
A szívókosarakra helyezett szivacsok (tetra) szörnyen eltömődtek, mióta a garnélusok miatt felkerültek. Rengeteg mulm, kosz, alga, növényi maradvány szállt ki belőle, ahogyan ma levettem a csonkról. Egy kicsit büdös is volt mindkét szivacs, hasonló szag áradt belőlük, mint a fentebb írt teremtményből. Most nem tettem vissza a szivacsokat, de valószínűleg ez nem túl jó ötlet a garnélákra nézve. Milyen kár, hogy az Amano garnélából nincsen különböző színváltozat. Méretükből adódóan ők lennének a tökéletes garnélák.
 

Attachments

  • DSCF0177.JPG
    DSCF0177.JPG
    206.5 KB · Megtekintések: 0
Néhány kép, ami nagy valószínűséggel hiánytünetekre hívja fel a figyelmem.
Anubias sárguló régi levél...
DSCF0194.JPG Ludwigia repens, ami egyszerűen nem akar rendbe jönni. Továbbra is csak az a néhány levél van a korábban, a fényhiány miatt felkopaszodott száron.
DSCF0191.JPG
Palustris, ami nem rég érkezett gyönyörű pirosan, és már zöldül is... (0,5 W/l felett :confused:)
DSCF0184.JPG
...és végre. 7 hónap után a Tripartita rákapcsolt. Csak úgy hozza az új levélkéket (y)
DSCF0183.JPG
Végül a Rotala rotundifolia, amely együtt látható a frissen kötözött Spikyvel. Meglepett, hogy túlélte a korábbi apokalipszist. :) (neki fényre volt szüksége)
DSCF0182.JPG
Jó, hát a hibákból is tanulunk ;)

Végszó: arra azért kíváncsi lennék, hogyha induláskor tökéletes lett volna a hazai csapvíz, akkor most vajon hogy nézne ki az akvárium. (olyan jól indult) Igazából nem mondhatom, hogy nem törődtem a 7 hónap alatt az akváriummal. Tényleg úgy érzem, hogy apránként ugyan, de megtettem minden tőlem telhetőt. Egyedül csak az elmulasztott sózás van a számlámon. Fránya szikvíz :p
Lesz ez még így se :sneaky:
 
Utoljára módosított:
Naplóbejegyzés!

A fonal alga mennyisége továbbra is csekély. Ezzel már ki is békültem. Ami nem hagy nyugodni, az az, hogy az akvárium indításánál beköszönő Cyano baktérium,
kezd újra előjönni a front üveg teljes hosszában, a talajban. Nem értem miért. Ő támadhat, ha kevés a makró elem? (cseppteszt jövőhéten=találomra makrózom=1-2ml/nap)
A két szűrő tökéletes áramlást csinál, és a víz sem koszos. Mulm nincs az aljzaton, mert az egyik szűrő kosara, amelyik leér az aljzatig, mindent odaszív és összeszed.

A másik furcsaság pedig az, hogy az üveg minden oldalán megjelent egy-egy, kisebb-nagyobb, erősen sötétbarna folt. Olyan mintha kis kávé cseppek lennének itt-ott.
Azt gondoltam, hogy barna alga, de vízcserekor nagyon nehezen tudtam eltávolítani, lesikálni, továbbá a szívóharcsákat sem érdekli. Ez vajon mi lehet? :bookworm:
Remélem nem ismét egy túltápozásnak köszönhető jel. Lehet ez esetleg vas túladagolás jele? (tápváltás óta nem adok külön vasat)
 
Cyano magas ammóniára/nitritre jön elő, lehet elpusztult valamid és bomlik. Ezt is pofán kell karbózni és ha lehetséges, leszívni az érintett talaj részt vödörbe, átmosni és az ép részt visszatenni.
 
Cyano magas ammóniára/nitritre jön elő, lehet elpusztult valamid és bomlik. Ezt is pofán kell karbózni és ha lehetséges, leszívni az érintett talaj részt vödörbe, átmosni és az ép részt visszatenni.
Szia!
A létszámellenőrzés mindennapos. A sorakozó még nem az erősségük, de néhány perc alatt mindig megtalálok minden hiányzót, szóval ezt x-elném.
Ammóniát nem, de nitritet mér a csíkteszt. Az zéró, így ez is x. Olvastam róla a fórumon, hogy a foszfát emeléssel is megszüntethető. Mivel nekem nincs külön foszfátom, ezért is kérdeztem, hogy vajon használ-e, ha emelek a macro mennyiségen. Szerinted? Amikor először előjött, az akvárium indításakor, akkor viszonylag gyorsan sikerült is eltüntetni, de ott segítségemre volt a napi Carbo fecskendezés mellett, hogy a frontüvegnél az ujjammal felkevertem a kavicsot, az akvárium teljes hosszán, közben pedig leszívócsővel eltávolítottam egy-egy adott vízcserével. Ezt most nem tudom megtenni, mert sűrűn táptabiztam az előteret, a Parvula miatt. Félek, hogy felkavarom és bumm..
A napi Carbo adagot mindenesetre elosztom neki fecskendővel, aztán meglátom, hogy eltűnik-e. Meg is őrülnék, ha most meg mindent ez a kékség borítana be. :eek:
 
Mivel nekem nincs külön foszfátom, ezért is kérdeztem, hogy vajon használ-e, ha emelek a macro mennyiségen.
Úgy tudjuk, pont a magas foszfátra is jöhet elő, ha emellé alacsony nitrát társul, foszfát/nitrát szintet tudsz mérni? Helyi kezelésre továbbra is a karbózás (esetleg hidrogén peroxid) lehet jó, ha a talajt már tényleg nem tudod kiszedni biztonságosan.
 
Úgy tudjuk, pont a magas foszfátra is jöhet elő, ha emellé alacsony nitrát társul, foszfát/nitrát szintet tudsz mérni? Helyi kezelésre továbbra is a karbózás (esetleg hidrogén peroxid) lehet jó, ha a talajt már tényleg nem tudod kiszedni biztonságosan.
Sajna még nem tudok mérni. Múlt héten terveztem a csepptesztek vásárlását (NO3/PO4/Fe és még gondolkozom a káliumon is), de nem úgy jött ki a lépés.
Majd talán a most következő héten sikerül meglepnem magam. Egyébként a Sera csíkteszt alapján a nitrátom 5 és 10 közé esik a vízcsere napjáig szinte egyfolytában, ha hihetek annak, amit látok. Fentebb még sosem ment.
Mai vízcserénél egy műanyag jégkaparó segítségével a nagyját sikerült kipiszkálnom a talaj és front üveg közül. Óvatos voltam, a táptabik a helyükön maradtak.
A tesztekig a maradék Cyano megkapja a napi carbo adagot, aztán meglátom mit mondanak a löttyök és majd aszerint lépünk tovább. (y)
 
Van egy flakon TF -es foszfátom, ha kiderül, hogy hiányod van, szívesen odaadom. Én is azt hittem, hogy kevés, de csak a manado szippantotta fel, aztán most meg engedi ki.... :D
 
Van egy flakon TF -es foszfátom, ha kiderül, hogy hiányod van, szívesen odaadom. Én is azt hittem, hogy kevés, de csak a manado szippantotta fel, aztán most meg engedi ki.... :D
Köszi Mesi! Ha így lesz (a tesztek alapján) jelentkezem. Remélem szereted a Raffaellót!? Mármint nem a festőt, hanem a golyókat. Ömm...izé...nem a festőét :woot:
Tudod te, arról a kókuszosról beszélek :ROFLMAO:
 
Back
Oldal tetejére