• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Második híd

Stefán Tamás

Főkertész
Szia!

Ugyanebben az üvegben volt már egy berendezésem, de azt sajnos lakásfelújítás miatt szét kellett szednem. Annak az akváriumnak a tapasztalatait összeszedve szeretnék egy másikat összerakni. Egyszerűbb, könnyebben gondozható akváriumot szeretnék egy kevéske stem növénnyel és nagyrészt epifitákkal.

Akvárium

Green Aqua Opti-White 45x30x30cm 40l

Szűrő​

Eheim EccoPro 2032, Seachem Matrix, Seachem Purigen

Talaj​

  • ADA Power Sand Basic S
  • ADA Aqua Soil Amazonia ver. 2
  • ADA Aqua Soil Powder
  • ADA La Plata Sand

Világítás​

Twinstar Light 450E, 1600 lumen

CO2 rendszer

Tropica Plant Growth System Nano

Dekor​

Vasfa, Wild Rhino kő

Tápozás​


ADA Green Brighty Neutral K
ADA Brighty Mineral
ADA Green Brighty Nirogen

Növények​

Növényesítésen még most gondolkodom, eddig ezek merültek fel.
  • Microsorium Pteropus Windelov
  • Anubias barteri var. nana petite
  • Fissidens fontanus
  • Ranunculus Inundatus
  • Staurogyne repens
  • Hygrophila pinnatifida
  • Vallisneria nana
  • Juncus repens
  • Eleocharis parvula mini
  • Bolbitis heudelotii
  • Bucephalandra sp. sintang

Halak​


Ezek közül valamelyik, 8-10 db:
  • Celestichtys margaritatus
  • Boraras brigittae
  • Microdevario kubotai
4 db otocinclus affinis
2-3 hagyma csiga, Vittina Semiconica
6 Amano garnéla

Jelenleg még itt állok:

_MG_2214.jpg
 
Utoljára módosított:
Szia! A dekorhomok szűz marad a növényektől? Merthogy nagyon tetszenek a rajta elnyúló gyökerek, amik persze el fognak veszni ha lesz növény a homokban is. 👍Kár lenne, ha idővel elveszne a látványuk a zöldben. ☺️ Követés beállítva. 😉
 
Sok minden történt erre felé. A héten rendbe tettem a szűrőt, leápoltam JBL SiliconSpray-el. Ezzel kapcsolatban tettem a következő felfedezést. A szűrőt már korábban kimostam, gondoltam bent a szobában leápolom a szilikonnal. Befújtam, törölgetem, erre jön a legkisebb fiam, hogy milyen jól csúszik a parketta. Igen mondom neki a parketta már csak ilyen. Egyszer csak jön a macska (üldözi a legkisebb fiamat) és mintha tükörjégen csúszna, valami borzasztó mókás mozdulatokkal becsattant a radiátor alá. Gondoltam itt valami tényleg nincs rendben, megnézem. Valóban a parketta valami hihetetlen csúszós lett ahogy az apró szilikon szemcsék szétszálltak a szobában, végül is erre is való a szilikon zsír. Úgyhogy a srácoknak megvolt az esti program. Volt nagy csúszkálás.
Csütörtökön beszereztem a GA-ból a növényeket. Sajnos nem volt minden amit szerettem volna. Fissidens-t úgy halásztunk ki egy akváriumból, Riccardia-t szintén. A Tropica-s Pinnatifida elég rossz állapotban érkezett, de hát majd nálam megszépül (remélem).

Itt a növénylista:
  • Microsorium Pteropus Windelov
  • Dennerle Anubias nana Bonsai
  • Fissidens fontanus
  • Ranunculus Inundatus
  • Hygrophila pinnatifida
  • Riccardia chamedryfolia
  • Bucephalandra sp. sintang
  • Echinodorus 'Reni'
  • Myriophyllum 'Guyana'
A Myriopyllum nagyon pici még hátul. A Fissi kevéske volt, két helyre tettem, majd még szerzek be. Az Echinodorus pont nem látszik a fától, mert felúszott és rossz helyre tettem vissza. Őt majd még rendezem. A CO2 palack pont kimerült mire csináltam a fotót.

Ez az indítás sem volt hiba nélküli. Nem mostam át rendesen a Matrix-ot és rengeteg, apró kis fehér szemcse került a vízbe. Most ezeket sepregethetem le a fáról. A feltöltéskor meg pár szem Amazonia felúszott és ahogy visszasüllyedt a dekoratív homokra esett. Azokat is szedegethetem ki. Az Obiban vettem öntapadó fóliát, de ez nem a nedvesíthető verzió. Egyszerűen képtelenség levegősödéi nélkül feltenni. Harmadik próbálkozásra is ilyen levegős maradt. Pedig minden technikát bevetettünk (Vonalzó, kártya, stb...)

Pénteken beszereztem a GA-ból egy RO készüléket, úgyhogy most megy a RO víz gyártás.

Remélem a pinnatifida-k összekapják magukat. A jobb oldaliak elég kétségbeesetten néznek ki.

_MG_2261.jpg
 
Sok minden történt erre felé. A héten rendbe tettem a szűrőt, leápoltam JBL SiliconSpray-el. Ezzel kapcsolatban tettem a következő felfedezést. A szűrőt már korábban kimostam, gondoltam bent a szobában leápolom a szilikonnal. Befújtam, törölgetem, erre jön a legkisebb fiam, hogy milyen jól csúszik a parketta. Igen mondom neki a parketta már csak ilyen. Egyszer csak jön a macska (üldözi a legkisebb fiamat) és mintha tükörjégen csúszna, valami borzasztó mókás mozdulatokkal becsattant a radiátor alá. Gondoltam itt valami tényleg nincs rendben, megnézem. Valóban a parketta valami hihetetlen csúszós lett ahogy az apró szilikon szemcsék szétszálltak a szobában, végül is erre is való a szilikon zsír. Úgyhogy a srácoknak megvolt az esti program. Volt nagy csúszkálás.
Csütörtökön beszereztem a GA-ból a növényeket. Sajnos nem volt minden amit szerettem volna. Fissidens-t úgy halásztunk ki egy akváriumból, Riccardia-t szintén. A Tropica-s Pinnatifida elég rossz állapotban érkezett, de hát majd nálam megszépül (remélem).

Itt a növénylista:
  • Microsorium Pteropus Windelov
  • Dennerle Anubias nana Bonsai
  • Fissidens fontanus
  • Ranunculus Inundatus
  • Hygrophila pinnatifida
  • Riccardia chamedryfolia
  • Bucephalandra sp. sintang
  • Echinodorus 'Reni'
  • Myriophyllum 'Guyana'
A Myriopyllum nagyon pici még hátul. A Fissi kevéske volt, két helyre tettem, majd még szerzek be. Az Echinodorus pont nem látszik a fától, mert felúszott és rossz helyre tettem vissza. Őt majd még rendezem. A CO2 palack pont kimerült mire csináltam a fotót.

Ez az indítás sem volt hiba nélküli. Nem mostam át rendesen a Matrix-ot és rengeteg, apró kis fehér szemcse került a vízbe. Most ezeket sepregethetem le a fáról. A feltöltéskor meg pár szem Amazonia felúszott és ahogy visszasüllyedt a dekoratív homokra esett. Azokat is szedegethetem ki. Az Obiban vettem öntapadó fóliát, de ez nem a nedvesíthető verzió. Egyszerűen képtelenség levegősödéi nélkül feltenni. Harmadik próbálkozásra is ilyen levegős maradt. Pedig minden technikát bevetettünk (Vonalzó, kártya, stb...)

Pénteken beszereztem a GA-ból egy RO készüléket, úgyhogy most megy a RO víz gyártás.

Remélem a pinnatifida-k összekapják magukat. A jobb oldaliak elég kétségbeesetten néznek ki.

View attachment 102656

Ha sima öntapadós fóliát vettél, azt is felrakhatod vízzel vagy alkoholos ablaktisztítóval spriccelve. Én is így csináltam. Az elején még láthatsz majd foltokat, de ha teljesen kiszárad, akkor eltűnik. Sokkal szebben fel lehet így tenni.
 
Sok minden történt erre felé. A héten rendbe tettem a szűrőt, leápoltam JBL SiliconSpray-el. Ezzel kapcsolatban tettem a következő felfedezést. A szűrőt már korábban kimostam, gondoltam bent a szobában leápolom a szilikonnal. Befújtam, törölgetem, erre jön a legkisebb fiam, hogy milyen jól csúszik a parketta. Igen mondom neki a parketta már csak ilyen. Egyszer csak jön a macska (üldözi a legkisebb fiamat) és mintha tükörjégen csúszna, valami borzasztó mókás mozdulatokkal becsattant a radiátor alá. Gondoltam itt valami tényleg nincs rendben, megnézem. Valóban a parketta valami hihetetlen csúszós lett ahogy az apró szilikon szemcsék szétszálltak a szobában, végül is erre is való a szilikon zsír. Úgyhogy a srácoknak megvolt az esti program. Volt nagy csúszkálás.
Csütörtökön beszereztem a GA-ból a növényeket. Sajnos nem volt minden amit szerettem volna. Fissidens-t úgy halásztunk ki egy akváriumból, Riccardia-t szintén. A Tropica-s Pinnatifida elég rossz állapotban érkezett, de hát majd nálam megszépül (remélem).

Itt a növénylista:
  • Microsorium Pteropus Windelov
  • Dennerle Anubias nana Bonsai
  • Fissidens fontanus
  • Ranunculus Inundatus
  • Hygrophila pinnatifida
  • Riccardia chamedryfolia
  • Bucephalandra sp. sintang
  • Echinodorus 'Reni'
  • Myriophyllum 'Guyana'
A Myriopyllum nagyon pici még hátul. A Fissi kevéske volt, két helyre tettem, majd még szerzek be. Az Echinodorus pont nem látszik a fától, mert felúszott és rossz helyre tettem vissza. Őt majd még rendezem. A CO2 palack pont kimerült mire csináltam a fotót.

Ez az indítás sem volt hiba nélküli. Nem mostam át rendesen a Matrix-ot és rengeteg, apró kis fehér szemcse került a vízbe. Most ezeket sepregethetem le a fáról. A feltöltéskor meg pár szem Amazonia felúszott és ahogy visszasüllyedt a dekoratív homokra esett. Azokat is szedegethetem ki. Az Obiban vettem öntapadó fóliát, de ez nem a nedvesíthető verzió. Egyszerűen képtelenség levegősödéi nélkül feltenni. Harmadik próbálkozásra is ilyen levegős maradt. Pedig minden technikát bevetettünk (Vonalzó, kártya, stb...)

Pénteken beszereztem a GA-ból egy RO készüléket, úgyhogy most megy a RO víz gyártás.

Remélem a pinnatifida-k összekapják magukat. A jobb oldaliak elég kétségbeesetten néznek ki.

View attachment 102656
A DC-t a helyedbe átraknám a túl oldalra. Minél előbb bírd növekedésre a növényeket, akkor nem lesz gond.
 
Kis időhiányban szenvedek, de azért történtek változások.

Kerültek lakók az akváriumba. 5 db süncsiga és 8 db amano garnéla vesz részt a takarításban.

Az utóbbi 2 vízcserét még 50% RO - 50% csapvízzel végeztem, de beszereztem GA GH/KH Plus-t. Így most már 100% RO vizet fogok visszasózni és azt fogom használni a cserékhez. Szeretném beállítani egy állandó 6/3 GH/KH arányra az akvárium vizét, de az Amazonia mintha venne fel keménységet a vízből, mert a TDS szépen lassan csökken napról napra.

A másik kicsi projekt, amin dolgozom, a kis Tropica-s CO2 rendszer "maxolása". Kezdetben 0-24-ben ment az akváriumban a CO2. Bár nem láttam, hogy gondot okozott volna, de szerettem volna ha csak a világítás ideje alatt megy. Beüzemeltem egy mágnes szelepet. Működik szépen, bár volt egy kis nyomozás, hogy a Tropica-s reduktor az valóban reduktor-e (igen az egy rendes reduktor, nem csak egy átfolyás szabályozó). Az eredeti Tropica-s diffúzort túl nagynak találtam ehhez a kis akváriumhoz, úgyhogy azt cseréltem egy kicsi Aquario NEO Special Type Curved akril diffúzorra, ami nagyon szépen porlaszt. Sokkal kisebb mint a Tropica-s és a szára felér az akvárium tetejéig és ott visszahajlik, így jóval esztétikusabb is.
Betettem még egy kis DOOA-s buborék számlálót is a rendszerbe. Ezzel annyi volt a gond, hogy a CO2 induláskor a mágnes szelep bekapcsolásakor mindig kitolta a nyomás a folyadékot belőle. Kis nyomozás után három dolgot tettem:
  • A mágnes szelep előtti szakaszt a lehető legrövidebb csövezéssel igyekeztem megoldani, hogy ne legyen nagy buffer térfogata a nyomás alatt álló résznek.
  • A RO vizet a számlálóban lecseréltem gél állagúra.
  • A mágnes szelep után bekötöttem egy tűszelepet, ez nem engedi a CO2-t hirtelen a számlálóra. Valamint a visszafolyásgátló is segít a dolgon egy kicsit.
Rendeltem még egy fém közdarabot is a reduktor és a mágnes szelep közé. Így minimális lesz majd a zárt állapotban nagy nyomású rész.

Ezt a DC-t nem értem. PH és KH alapján szép zöldnek kellene lennie, de nem akar a színe változni. Lejjebb kellene tennem talán? A folyadék friss benne.

A növények lassan éledeznek. A jobb oldalon a Pinnatifida-k hoznak új hajtásokat a bal oldalon még gondolkoznak, hogy szeretnek-e ebben az akváriumban lenni vagy sem. A Myriopyllum szerintem szépen elindult. Igaz még nem látszik hátul, de mindegyik tő hozza az új hajtásokat.

_MG_2262.jpg
 
Indítsd 2 órával előtte kicsit magasabb bubiszámmal. A Ph KH táblázat tök jó kiindulási alap, de a PHd sok minden más is piszkálhatja, főleg egy friss akváriumnál, így pusztán ahhoz igazitani a co2 mennyiségét sztem rossz irány. Jó lesz ez, még nagyon friss az akva, türelem ;) Amúgy mennyi a PHd?
Vízcsere előtt 6,8 volt, utána 7. GH 8, KH 7. De a következő vízcseréket már full RO vízzel csinálom. Rendesebb lesz az arány.
CO2 csepptesztem nincs. A DC meg nem zöldül :)
Most 12-19-ig megy a CO2 és 13-20-ig a világítás. Indítsam hamarabb a CO2-t?
 
Elmúlt 2 hetes az akvárium. Zöld por alga van az üvegen. Ezt most a hétvégi karbantartás során leszedtem algakaparóval, majd csináltam egy nagyobb vízcserét. Meglátjuk visszajön-e.
Ahol elég nagy az áramlás, ott az egyik Microsorumon van egy kis fonál alga.
Áttértem teljes RO vízre. GA GH/KA plus-al sózom vissza.
Az Echinodorus-t kivettem hátulról. @Nigro mondta a boltban hogy nagy lesz és hát igaza is lett. Két hét alatt is akkorát nőtt, hogy aránytalan lett tőle a hátsó rész.

Jövő héten veszek ammónia, nitrit, nitrát teszteket, aztán lassan jöhetnek bele valami halacskák.

_MG_2269.jpg

_MG_4277.jpg
_MG_4278.jpg
_MG_4280.jpg
 
Back
Oldal tetejére