• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

Sziasztok,

Saját tápot tervezek keverni, és nézegetem a EI-es táblázatot. A kérdésem az lenne, hogy tudjátok-e, hogy a tspoon értéke hogy jön ki, mert nekem ez nem világos. Vegyük pl. a KNO3-at. Ez elvileg 2.11g/c3m sűrűségű, így ha metrikus teáskanalat nézünk (ami hivatalosan 5ml), akkor 1 tspoon 10.55g. Ha a táblázatba 10.55g-ot írok, akkor az viszont 1.88 tspoon-t ad ki. Melyik része rossz az elméletemnek? Nyilván g pontosságú mérleg lenne a legjobb, de az nincs kéznél.
 
Sziasztok,

Saját tápot tervezek keverni, és nézegetem a EI-es táblázatot. A kérdésem az lenne, hogy tudjátok-e, hogy a tspoon értéke hogy jön ki, mert nekem ez nem világos. Vegyük pl. a KNO3-at. Ez elvileg 2.11g/c3m sűrűségű, így ha metrikus teáskanalat nézünk (ami hivatalosan 5ml), akkor 1 tspoon 10.55g. Ha a táblázatba 10.55g-ot írok, akkor az viszont 1.88 tspoon-t ad ki. Melyik része rossz az elméletemnek? Nyilván g pontosságú mérleg lenne a legjobb, de az nincs kéznél.
Az a baj, hogy mikor belenézek a konyhaszekrény fiókjába akkor 2-3 méretű teáskanál biztos van, meg az sem mindegy mennyire púpozod meg, így én ezt nem venném etalonnak. Gyerekek gyógyszeres kanalával néztem, ami a jelzése szerint is 5 ml-s, kicsit púpozva 5,6-6 grammokat mértem. Én azt javaslom, hogy ne kanalazgass, hanem ruházz be egy ékszermérlegre! Magyar aukciós oldalon 1500Ft+postától már tudsz venni, és amennyiben nagyobb akváriumod van , akkor már az első keverésnél be is jön az ára. Konyhai (digitális) mérleget nem javaslom,mert több grammnyi eltérést mutatott az ékszermérleghez képest, és kicsit necces, főleg mikor 5 gramm Kálium-Foszfátot mér ki az ember.
 
Utoljára módosított:
Én a hivatalos 5ml-es kanálra gondoltam, ami púpozás nélkül elvileg 5ml pont (persze van azért +- eltérés, mert úgysem lesz sosem pont "tele"). Inkább az elméletére lennék kíváncsi a táblázatnak, mert közelítve sem jönnek ki azok a számok, amik ott szerepelnek. A vég nyilván a pontos mérleg lesz, de maholnap keverni kellene valamit, addig meg nem fogok hozzájutni.
 
Én a hivatalos 5ml-es kanálra gondoltam, ami púpozás nélkül elvileg 5ml pont (persze van azért +- eltérés, mert úgysem lesz sosem pont "tele"). Inkább az elméletére lennék kíváncsi a táblázatnak, mert közelítve sem jönnek ki azok a számok, amik ott szerepelnek. A vég nyilván a pontos mérleg lesz, de maholnap keverni kellene valamit, addig meg nem fogok hozzájutni.
Igazából első körben a grammokkal kell játszanod az alábbi leírás alapján. Utána meg látod, hogy ez mennyi kanál.
http://forum.akvarisztika.info/viewtopic.php?f=26&t=1036&p=24256#p24256
Azt nézem, hogy van realítása a teáskanál átváltásnak is, pl beírom, hogy Kálium-Nitrátból kell 50 gramm, akkor az F oszlopban azt írja, hogy ez 8,93 kanálnyi mennyiség, és a képlete pedig ennek a kockának :=E12/5,6 , és mint az előbb lemértem az 5ml kanál mennyiségét aminél, több mérést végezve szintén 5,6-6 grammokat mértem.
 
Sziasztok,

Saját tápot tervezek keverni, és nézegetem a EI-es táblázatot. A kérdésem az lenne, hogy tudjátok-e, hogy a tspoon értéke hogy jön ki, mert nekem ez nem világos. Vegyük pl. a KNO3-at. Ez elvileg 2.11g/c3m sűrűségű, így ha metrikus teáskanalat nézünk (ami hivatalosan 5ml), akkor 1 tspoon 10.55g. Ha a táblázatba 10.55g-ot írok, akkor az viszont 1.88 tspoon-t ad ki. Melyik része rossz az elméletemnek? Nyilván g pontosságú mérleg lenne a legjobb, de az nincs kéznél.
Szerintem a 2.11g/cm3 sűrűség az a "tömör" anyag sűrűsége, por formában sok levegő is van közte.
 
A vég nyilván a pontos mérleg lesz, de maholnap keverni kellene valamit, addig meg nem fogok hozzájutni.
Ha türelmetlen vagy, én szívesen odaadom az enyémet. Kölcsönbe természetesen ingyen, de mondjuk ha rendelsz nekem egyet helyette, akkor én ki bírom várni míg ideér, mostanában nem lesz rá szükségem.
 
Az E.I alapú tápozásos témában volt egy lengyel macro tápszett , és abban ugyan külön volt a kálium, viszont a macro keverék tartalmazott Magnézium-Sulfátot. Már egy jóideje magam keverem a tápokat, de a macrohoz, csak a 3 alap összetevőt, Kálium-Szulfátot, Kálium-Nitrátot, és Kálium-Foszfátot használok. Felmerült bennem a kérdés, hogy RO víz +Greenaquas GH+ mellett szükség lehet a keverékben magnézium-szulfátra, vagy jelen esetben felesleges? Sajnos a GH+-nál nem írják, hogy mit tartalmaz.
 
Üdv!
Az lehet hogy GA jellegű(KNO3: 79,8 g/l, KH2PO4: 10,0 g/l, K2SO4: 34,6 g/l) a macróm és a foszfát 4 mg/l a nitrát pedig 0 mg/l? Napi 7ml-t adagolok 180literre. Több KNO3 kellene a tápba?
Köszönöm!
 
Üdv!
Az lehet hogy GA jellegű(KNO3: 79,8 g/l, KH2PO4: 10,0 g/l, K2SO4: 34,6 g/l) a macróm és a foszfát 4 mg/l a nitrát pedig 0 mg/l? Napi 7ml-t adagolok 180literre. Több KNO3 kellene a tápba?
Köszönöm!
Mivel mértél? Mert pl gyorstesztek elég pontatlanok. Csepptesztnél meg nagyon számít a lejárat ideje. Illetve a JBL foszfát csepptesztje meg max 1,8mg/literig mér. Tesztelt vizet RO-val felesbe higítva meg 3,6-ig
 
Utoljára módosított:
Sera csepptesztel. 1-2 hónapja azt mértem amit kell, azóta jobb a CO2 beoldásom, több a fény és a növénytömeg is több. Mondom most rámérek, hogy mi van a vízben mert, van egy kis alga is meg egy két növény nem úgy fejlődik ahogy kellene.
 
Sera csepptesztel. 1-2 hónapja azt mértem amit kell, azóta jobb a CO2 beoldásom, több a fény és a növénytömeg is több. Mondom most rámérek, hogy mi van a vízben mert, van egy kis alga is meg egy két növény nem úgy fejlődik ahogy kellene.
Ugyanezt a mixet használom én is, bár most a pontalgára gyógyírként, 1grammal emeltem a kálium-foszfátot fél liter keverékben. Nitrátom nekem is sovány kicsit JBL csepptesztel mérve 1-5 mg/liter közti értéket mérek, foszfát 0,4mg/liter, pedig én 243 literre 18ml-t adagolok napi szinten. Növények rendesen bubiznak, bár a belodáson nekem is tuningolni kell, mert nem világosodik ki a sötétzöld DC. Gondolom a sok növény rendesen megkajolja a tápot, így vagy töményítenem kell, vagy tovább emelni a napi adagolást. Másik bosszantó algát :mad:, nem tudom beazonosítani, pamacsokban van mindenfelé, olyan mint a "zöld" perlonvatta
 
Utoljára módosított:
Neked legalább az arányok rendben vannak. Mocskos dolog ez az alga :D Ez az első komolyabb próbálkozásom, legyőztem az egyik algát jött a másik. Jelenleg csak egy kis szőr szokott lenni az üvegen meg a stagnáló növényeken egy kis ecset. Nekem valamiért felborult. Tegnap kavartam új macro adagot, majd meglátom mi változik. Bubizik minden, dc is sárgás mostmár, de a glosso még nő is, viszont a pusila elég gyenge.
 
Neked legalább az arányok rendben vannak. Mocskos dolog ez az alga :D Ez az első komolyabb próbálkozásom, legyőztem az egyik algát jött a másik. Jelenleg csak egy kis szőr szokott lenni az üvegen meg a stagnáló növényeken egy kis ecset. Nekem valamiért felborult. Tegnap kavartam új macro adagot, majd meglátom mi változik. Bubizik minden, dc is sárgás mostmár, de a glosso még nő is, viszont a pusila elég gyenge.
Kálium-Nitrátot hol vetted? Én most patikait használok, de volt, hogy kintről rendeltem és mérhetően gyengébb volt mint a mostani. Még színe se volt olyan fehér.
 
GA-ból rendeltelm. Most fogyott el az első üveg. Majd lehet rendelek egy kész macrot is aztan megprobálom azzal is. Ha úgy jó akkor valami nem stimmel a keverékemmel, bár eddig jó volt. Szűrőben elvileg nem tud "eltűnni", lassú áramlás és oxigén szegény környezet kell, ha jól tudom.
 
GA-ból rendeltelm. Most fogyott el az első üveg. Majd lehet rendelek egy kész macrot is aztan megprobálom azzal is. Ha úgy jó akkor valami nem stimmel a keverékemmel, bár eddig jó volt. Szűrőben elvileg nem tud "eltűnni", lassú áramlás és oxigén szegény környezet kell, ha jól tudom.
Pedig azzal nem volt gondom, csak annyi, hogy a keverési arányokat nézve kicsi a kiszerelés :confused:, csak ez miatt néztem alternatív beszerzési forrás után. Viszont ahogy írtam, Kálium-Nitrátot patikában is kapsz. Eltűnni magában biztos nem tűnik el a vízből , viszont ha pörög az akvárium, és egyre jobban benövi a növényzet az akváriumot, úgy a tápot is érdemes emelni hozzá. Én is többet adagolok mint az alap adagolás, és mégis kevésnek tartom a szintet aminek vízcsere után 5 elötte meg 30mg/liternek kellene lennie.
 
Eddig nekem se volt gond, most az új adaggal kiderül hogy változik-e. Ha pörög az akva akkor a foszfátnak is el kellene tűnni, de az meg van bőven.
 
Sziasztok!

Van itthon Greenworks kálium-foszfát porom (https://www.greenaqua.hu/hu/kalium-foszfat-kh2po4-200g.html), és Easy-Life Nitro-m. Sürgősen kellene kevernem belőle macro tápot (EI). Megoldható ezekből valahogy? Ha igen, meg tudja valaki írni, hogy miből mennyi az annyi?

Köszönöm!

tegyél 1 liter vízbe kb 7,2 g KH2PO4-et, és kapsz egy easy life fosfo-t (5 g l PO4), ha tényleg sürgős. Onnantól az adagolásból ki tudod számolni mennyi kell. Ha a mikrótápod káliumos, akkor nem feltétlenül kell már K2SO4 pluszba, ha Green Aqua Micro mondjuk, akkor nem ártana az is mellé.
 
ADA-hoz makrót nem akar keverni senki? Végigolvastam a topicot és nem találtam rá kezdeményezést.

Piros növények csak akkor jönnek ha magas a fény és nincs nitrát az akvában. Tehát EI módszer nem alkalmazható. Ezért is van most a GA-ban rengeteg piros növény mert minden akvában átálltak ADA tápra.

ADA táp drága. Bright K a macro tápjuk ügye? Ha jól sejtem csak káliumot tartalmaz nem? Ezt nem akarta még keverni senki? Csak annyi lenne, hogy a K2SO4-ből 49g-ot bekeverek 1L-hez s napi 16ml-t tápozok vele?

A microjuk meg gondolom a Step1,2 volt és a Mineral most. Én nem találtam a neten infót, mi van benne, de nem lehetne teljesíteni GA microval?

Tehát Green Aqua Micro táp + kevert K2SO4 = ADA módszer?

Igen, ritka hülye vagyok a témához ezek csak tippelések. Ezért kérdezek.
 
Back
Oldal tetejére