• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

@Beni , @dexkill !

Szerintetek a kálium-szulfátok el lehetne hagyni egy az egyben a keverékből ? A "GA jellegű" mixet használom, aminek receptjét Beni te adtad, de lecsökkentettem harmadára a keverékben a kálium-szulfátot, de még így is nagyon magas értékeket mérek. Kérdés azért is merült fel, mert ahonnan a micro porkeveréket rendeltem. Nekik is van egy egyszerűbb kiszámolós táblázatuk, de kálium-szulfát nem szerepel a listán.

Nem kaptam jelzést, hogy tag-eltél, elnézést kérek! Persze, simán kihagyhatod. Az én macromban sincs K2SO4 (a microba tettem).

Edit: Ok, látom, közben megvan a válasz :)
 
@Beni!
Azt hiszem megvan az extra kálium oka, ezért nincs a TNC-s számolóban kálium, mert a GH növelőjükben van, amit egy ideje én is használok.
View attachment 29979

Ez még a régi tápozási módszerek szerint készült, nekem nagyon szimpatikus amúgy, bár nem próbáltam még ki. A K szint így állandóan magasan tartható, mivel a heti vízcseréknél visszaállítjuk adott szintre. Cserébe a tápban nem kell lennie K-nak.
 
Ez még a régi tápozási módszerek szerint készült, nekem nagyon szimpatikus amúgy, bár nem próbáltam még ki. A K szint így állandóan magasan tartható, mivel a heti vízcseréknél visszaállítjuk adott szintre. Cserébe a tápban nem kell lennie K-nak.
Köszi az infót!
Nem tudom azért mennyire lehet ezzel megfelelő szinten tartani a Káliumot, mert nekem 243-as akváriumra, heti kb 50%-os (feltételezhetően )RO- vízzel való csere után 18 gramm GH+ -t írt ami rengeteg. Dennerle adagolókanalával szoktam, méréstől függően 1-2 kupicányit vízcsere után a vízbe tenni, ez 2 gramm por, és 10PPM-et szok emelni a vízen. Viszont kérdeztem Viktorékat az új GA-s keménységnövelőjükről, és az is tartalmaz káliumot. Most egyenlőre egy olyan makrokeverékkel tápozom , amiben kihagytam a kálium-szulfátot. Kíváncsi leszek elég lesz-e az akváriumnak a GH+ ban, kálium-nitrátban, és a kálium-foszfátban lévő kálium, ha nem akkor majd a következő mix-ben mégis keverek hozzá kálium-szulfátot.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok,

Tud valaki vetni egy pillantást erre és véleményezni? Köszönöm
https://drive.google.com/file/d/0ByV1njAecehzWGVyeU5TX2RsZEE/view?usp=sharing

Próbáltam lemásolni a Ga makró tápot, de ott elég alacsony értékek jöttek ki.
Dexkill fájlját használtam a pontos GA makró arányok kiszámításához.
Továbbá kérdés az is, hogy a megosztott fájl szerint 30 körüli a hét végén a nitrát szint. A garnélák nem szeretik a nitrátot annyira. Elég sok növényem van, de mi az az egészséges nitrát szint, ahol még nem fogják feldobni a talpukat?

Előre is köszönöm a segítséget!
upload_2017-9-15_7-1-13.png
 
@viktorlantos-nak igaza van, ki van zárva, hogy nulla legyen a nitrát Green Aqua Macro mellett, ha nincs nincs valami nitrátmegkötő izé' a szűrőben. A Green Aqua Macro nagyon sok nitrátot tartalmaz, nem tudom elképzelni, hogy + KNO3 kellene még hozzá. Először mérj másik teszttel, ha az is nullát mutat, akkor számolgatunk, hogy mennyit kellene bemérned. Viszont ahhoz jó lenne tudni, hogy mennyi a foszfát, mert nem jó ezeket az arányokat megbolygatni. A zeolit amúgy képes ioncserére, de inkább az ammóniát, mint a nitrátot..

Szia,

Valószínű valamit rosszul értelmezek és emiatt rosszul csinálom, de ha a gyári Makró arényokat nézem
  • Nitrát (NO3) - 49 g/l
  • Foszfát (PO4) - 7 g/l
  • Kálium (K) - 49,2 g/l
akkor az alábbi beméréssel jönnek ki a fenti számok. És ha ebből GA adagolás szerint adagolom a tápot, akkor a PPM szint elég alacsony. Mit csinálok rosszul? Köszi

upload_2017-9-15_7-42-16.png
 
Üdv!
A macro tápom KNO3 33g, KH2PO4 3g és K2SO4 10g van 480ml vízbe oldva amiből 12ml adagolok. A gondom az lenne, hogy 0 nitrátot mérek. 180L az akvárium, szűrés pedig 2db Atman at-3338 sorba kötve ~25L szűrőanyag, agyag granulátum, lávakő, Ista Quartzite glass, Seachem Purigen, szivacs. Létezik, hogy "túl jó" lenne a szűrésem? Sajnos a növényekeken látszik is, hogy valami nincs rendben.
 
Üdv!
A macro tápom KNO3 33g, KH2PO4 3g és K2SO4 10g van 480ml vízbe oldva amiből 12ml adagolok. A gondom az lenne, hogy 0 nitrátot mérek. 180L az akvárium, szűrés pedig 2db Atman at-3338 sorba kötve ~25L szűrőanyag, agyag granulátum, lávakő, Ista Quartzite glass, Seachem Purigen, szivacs. Létezik, hogy "túl jó" lenne a szűrésem? Sajnos a növényekeken látszik is, hogy valami nincs rendben.

A szűrésed lehet, hogy jó, de ennek semmi köze nincs a nitráthoz, mivel a jól működő aerob biológiai szűrő nitrátot termel, nem pedig fogyaszt.

Gyors számolás alapján olyan 2,8 mg/l nitrátot adagolsz (ha a 12 ml napi adagolás!), ez nagyon sok, szinte kizárt, hogy nulla legyen a nitrát. Mivel méred? Ellenőrizted a teszt megfelelőségét kontrollméréssel?
 
A szűrésed lehet, hogy jó, de ennek semmi köze nincs a nitráthoz, mivel a jól működő aerob biológiai szűrő nitrátot termel, nem pedig fogyaszt.

Gyors számolás alapján olyan 2,8 mg/l nitrátot adagolsz (ha a 12 ml napi adagolás!), ez nagyon sok, szinte kizárt, hogy nulla legyen a nitrát. Mivel méred? Ellenőrizted a teszt megfelelőségét kontrollméréssel?
Sera tesztem van. Az elvileg 0-ás tesztbe raktam egy csipet KNO3-at és 50mg/l mutatott, de ugye ez így nem mérvadó. Miből mennyit kellene bekavarnom egy kontroll méréshez? Most mértem megint egyet most elvileg 10mg/l. A növények az első 2 hétben szépen nőttek, most viszont elkezdtek barnulni es elhalni. Az épp részek, pedig bubiznak.
 
Sziasztok!
Még nem sikerült végignyálaznom ezt a topicot, de az a táplázat nekem túl bonyolultnak tűnik. Tisztán RO vizet használok és megvan, hogy fix heti vízcserével mennyi GA makrot kell adagolnom naponta, hogy nagyjából optimális szinteket érjek el (kis extra foszfát adagolással). Ezt szeretném átültetni házilag kevert oldatba, mint azt előttem sokan már megtették.
A nitrát és a foszfát az oké. De hogyan kell a káliumoldatot bekeverni? Pl. ha 50 g/l-es oldatot szeretnék, akkor 1 l RO vízhez teszek kb. 50 g K2SO4-et? Vagy a nitrát és foszfát megkötéséhez használt káliumot is bele kell számolni valahogy? Találkoztam fentebb 33 g/l-es K2SO4 oldattal is...
 
Sziasztok!
Még nem sikerült végignyálaznom ezt a topicot, de az a táplázat nekem túl bonyolultnak tűnik.
Kis segítség a táblázathoz Tibicuk tollából:
http://forum.akvarisztika.info/viewtopic.php?f=26&t=1036&p=24256#p24256

De hogyan kell a káliumoldatot bekeverni? Pl. ha 50 g/l-es oldatot szeretnék, akkor 1 l RO vízhez teszek kb. 50 g K2SO4-et?
Mivel ez a por sem nem tisztán csak káliumot tartalmaz, így utána kellene nézned, hogy 1 gramm ebből mennyit tartalmaz tisztán. Viszont ahogy sejted is, a kálium-nitrát és a foszfát, kálium-foszfát káliumtartalmát is bele kellene számolni. Ha játszol a táblázattal, akkor magad is láthatod, hogy mindkettő változtat a kálium oszlopán is, ezek alapján nem kell 50gramm 1 literhez, csak 34,6g ;)
 
Kis segítség a táblázathoz Tibicuk tollából:
http://forum.akvarisztika.info/viewtopic.php?f=26&t=1036&p=24256#p24256


Mivel ez a por sem nem tisztán csak káliumot tartalmaz, így utána kellene nézned, hogy 1 gramm ebből mennyit tartalmaz tisztán. Viszont ahogy sejted is, a kálium-nitrát és a foszfát, kálium-foszfát káliumtartalmát is bele kellene számolni. Ha játszol a táblázattal, akkor magad is láthatod, hogy mindkettő változtat a kálium oszlopán is, ezek alapján nem kell 50gramm 1 literhez, csak 34,6g ;)
Ha jól értem akkor a porokból ki kell számoljam, hogy az egyes elemekből mennyit tartalmaznak (beleértve a kálium-sókat is, és ennek megfelelően kell bekevernem a porokat, ugye? Úgy néz ki, vissza kell nyúljak a kémiához...
:confused:
 
Úgy néz ki, vissza kell nyúljak a kémiához...
:confused:
Pont erre van a táblázat, hogy ezt "kiszámolja" neked. Pontosabban játszani kell az értékekkel, miután beállítottad az akvárium méretét, vízcsere mennyiségét, és, hogy mennyi tápot akarsz napi szinten adagolni.
De bekeverheted ezt is:
KNO3: 79,8 g/l
KH2PO4: 10,0 g/l
K2SO4: 34,6 g/l

Ez felel meg a Green Aqua Macro leírása alatt olvasható kálium, nitrát és foszfát értékeknek.
 
Pont erre van a táblázat, hogy ezt "kiszámolja" neked. Pontosabban játszani kell az értékekkel, miután beállítottad az akvárium méretét, vízcsere mennyiségét, és, hogy mennyi tápot akarsz napi szinten adagolni.
De bekeverheted ezt is:
KNO3: 79,8 g/l
KH2PO4: 10,0 g/l
K2SO4: 34,6 g/l

Ez felel meg a Green Aqua Macro leírása alatt olvasható kálium, nitrát és foszfát értékeknek.
Ez nekem így tökéletesen megfelel! Köszi! (y)
 
Ez nekem így tökéletesen megfelel! Köszi! (y)
A dolog még ennél is egyszerűbb (másodszorra). Én is sokat nyaggattam a fórumozókat, mert nem értettem, hogy akkor most mit, meg hogyan?
Nem kell hozzá mérleg sem, meg a fajsúlyokkal sem kell számolni. A táblázatban a bekeverendő porok mennyisége teáskanálban van megadva. Tehát egy liter vízhez, hány teáskanálnyi kell egy-egy porból? Nyilván a teáskanál méretéből adódik, hogy a makro táp töménysége mindenkinél más lesz. De nem is ez a lényeg, hanem a porok egymáshoz viszonyított mennyisége.
Addig kell játszani a bal felső sarokban a három por mennyiségével, amíg mindegyik egyszerre lesz zöld színű a jobb oldali oszlopban. Mondjuk, ha kb. a harmadik héten lesz mind egyszerre zöld, akkor azt jelenti, hogy a harmadik héttől minden összetevőből bőven rendelkezésére áll a növények fejlődéséhez, és egy-egy vízcsere után 2-3 nappal, már megint tökéletesen elég lesz mindenből.
 
A dolog még ennél is egyszerűbb (másodszorra). A táblázatban a bekeverendő porok mennyisége teáskanálban van megadva. Tehát egy liter vízhez, hány teáskanálnyi kell egy-egy porból? Nyilván a teáskanál méretéből adódik, hogy a makro táp töménysége mindenkinél más lesz.
Gyakorlati oldalról szerintem ez kanalazás butaság, már ne is haragudj.
243-as akváriumom van, kb 40% vizet cserélek hetente RO-val. Macro tápot fél litert szoktam keverni, vagyis 3x166 ml-t. Adagolás pedig 3x4ml. Most nem emlékszem pontosan a porok mennyiségére, (dolgozom)de pl a kálium-foszfátból 3,4 gramm kell. Azt milyen kiskanállal méred ki? ;):D, meg eleve a porok tömege sem biztos, hogy egyforma, tehát egy űrmérték alapú összehasonlítás sem logikus. Ezen felül nekem pl van kétfajta kálium-nitrátom. Egyik egy kicsit sárgás nagyon finom por ami szerintem nem is egy tiszta anyag, (csepptesztszerint legalábbis több kell belőle) mellette meg ott a hófehér, kristálycukorszerű patikai.
Aki poroz annak érdemes beruházni egy ékszermérlegre, ráadásul még nem is kell Kínából rendelni, mert magyar aukciós oldalon láttam 2 ezer forinttól, és szinte az első mixnél megtérül az ára. Konyhai mérleg meg ilyen oldalról hanyagolós mikor több grammos eltérés volt ugyanakkora mennyiség mérésénél. Itt meg tizedek is számítanak.
@tibicuk nagyon jól leírta a táblázat kitöltését a fenti linken képekkel illusztrálva, abból szerintem minden megtudható a kitöltésről. Mikor meg már zöld, akkor ha megnézed a foszfátot aminek 1-3 között kell lennie, (vízcsere előtt 3 körül, utána 1 )akkor már 3 felett vagy. Ilyen meg inkább a vízcsere előtt 2-3 nappal legyen, ahogy ez az ottani képeken is látszik.
 
Utoljára módosított:
Gyakorlati oldalról szerintem ez kanalazás butaság, már ne is haragudj.
Ezen felül nekem pl van kétfajta kálium-nitrátom. Egyik egy kicsit sárgás nagyon finom por ami szerintem nem is egy tiszta anyag, (csepptesztszerint legalábbis több kell belőle) mellette meg ott a hófehér, kristálycukorszerű patikai.
Nem haragszom, nyilván neked van igazad. Én nem mentem ennyire alaposan bele, és most látom csak, hogy nem is az EI táblázatról van szó, hanem egy másikról. Bocsánat.
Másrészt, nem igazán értem, hogyha különböző helyekről beszerzett poraidnak más és más a "hatása" (más mennyiség kell belőle), akkor mi értelme tized grammra kimérni? Honnan tudható, hogy ClassicLook-nak "sárgás" vagy "fehér" KNO3 van-e?
 
Másrészt, nem igazán értem, hogyha különböző helyekről beszerzett poraidnak más és más a "hatása" (más mennyiség kell belőle), akkor mi értelme tized grammra kimérni? Honnan tudható, hogy ClassicLook-nak "sárgás" vagy "fehér" KNO3 van-e?
A sárgás verziójú egy kicsit bukta volt sajnos, kipróbáltam de már nem használom (apránként majd kilocsolom a fűre ;)). Attól az angliai cégtől rendeltem ahonnan a komplex micro tápport is veszem és nem gondoltam, hogy gyengébb minőségű mint a GA-s ami elfogyott. Azzal ugyan nincs gond, csak a kis kiszereléssel van bajom, ugyanis mindhárom por 200 grammos, de míg a kálium-foszfátból kell fél literhez 2,8 gramm, vagyis évekig elég, addig a kálium-szulfátból 14,6 és a kálium-nitrátból meg 32,5. Ráadásul ez utóbbi nem postázható a mi kis országunkban (kintről persze megküldik). Gyenge KNO3 minősége meg egyből kijött amint váltottam, alga formájában :mad:, illetve a mérések is igazolták az alacsonyabb szintet. A patikai viszont nagy tisztaságú KNO3, azzal megint rendesen megvoltak a szintek. Rendeléskor még nem tudtam, hogy a patikában is tudnak hozni ilyen port, sajnos a másik kettőt nem.
 
Megígérem, hogy egyszer átfutom azt a táblázatot, de ennyire tényleg nem akarok belemerülni, hogy a vízcsere után hányadik napon telítődnek a tápanyagok meg hasonlók. Elvileg az E.I. tápozásnak az a lényege, hogy mindig legyen elegendő tápanyag a vízben, amelyből a felesleget a vízcserekor kivesszük. Ha nagyjából a gyári GA tápnak megfelelő oldatot keverem be, akkor változatlan tápozással nem igen nyúlhatok mellé. Az, hogy most 79 vagy 80 g kálium-nitrátot teszek 1 l vízbe, az a napi tápozásnál alig fog megmutatkozni. A kiméréshez nekem jó lesz a GA-s adagolókanál. Nyilván az elején azért rámérek majd a makro szintekre, hogy véletlenül se adagoljak túl vagy tápozzak alul.
 
Sziasztok!Új vagyok itt a fórumon elnézést ha nem jó helyre irok de lenne egy kérdésem.
Kezdő vagyok az akvakertészetbe nincs egy éve hogy belevágtam.Van egy 36 l nano növényes akváriumom eddig Green Aqua Micro macro növénytápot használtam de szeretném kipróbálni a házilag keverhető tápokat és az lenne a kérdésem hogy RO vízzel csinálom a vízcseréket azt sózom vissza Seachem Equilibrium al csak nem tudom hogy a por tápokbol (GA ban vásárolható)hogyan tudnám kikeverni a megfelelő arányt hogy melyikböl mennyi kell ehez szeretnék egy kis segitséget kérni
 
Back
Oldal tetejére