• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

Valaki odafigyelt kémiaórán ;)
Ráadásul milyen sokat kellett végigülni... :D
Meglepő egyébként, de sokak nem ismernek ilyen nagyon egyszerű trükköket sem.
Én mindig próbálok egyszerűen fogalmazni, és nem belemenni a túlzott részletekbe, mert sokszor Z1234-el együtt olyan tudományos szintre viszitek a diskurzust, hogy gyakorlatilag Rajtatok kívül már senki sem érti (igen, van, hogy már Én is elveszítem a fonalat), annak meg (szerintem) nem sok értelme van. Szóval Részemről mindig csak egyszerűen, úgy szerintem nagyobb a segítség...
 
Ráadásul milyen sokat kellett végigülni... :D
Meglepő egyébként, de sokak nem ismernek ilyen nagyon egyszerű trükköket sem.
Én mindig próbálok egyszerűen fogalmazni, és nem belemenni a túlzott részletekbe, mert sokszor Z1234-el együtt olyan tudományos szintre viszitek a diskurzust, hogy gyakorlatilag Rajtatok kívül már senki sem érti (igen, van, hogy már Én is elveszítem a fonalat), annak meg (szerintem) nem sok értelme van. Szóval Részemről mindig csak egyszerűen, úgy szerintem nagyobb a segítség...

Bocs Beni, nem akartalak sokkolni. De tényleg kiváncsi lennék, hogy az EDTA a vízkezelőben számíthat-e Vas növénytápnál. Ha valaki ért kémiához, nem venném zokon, ha válaszolna. Azért sem, mert egyik akváriumomban szerintem a Vallisneria vas mérgezést szenvedett el, és ez segíthetne megmagyarázni az okát.

SZVSZ van értelme ilyen dolgoknak utánajárni. Szerintem például sokan csodálkoznak, hogy hova tűnik a P, hiába tolják az akváriumba számolatlanul. Ha másért nem, legalább talán megspórólható pár tesztnek az ára.

(Még egy tipp Beni. Ha elolvasod a Ecology of the Planted Aquarium c. könyvet, EDTA-ról elég sok információ van benne. Én szeretném azt hinni, hogy átlag alatti középiskolai kémia ismeretekkel megértettem pár átolvasás után.)

Egyébként az a gondolkodásmód, hogy mielőtt belerakunk egy vegyszert az akváriumba, megpróbáljuk megérteni, hogy hogyan működik, szerintem nem elítélendő, lehet, sokkal kevesebb hal / garnéla / növény pusztulna el. És esetleg kevesebb pénzt is költhetünk "csodaszerekre".
 
Utoljára módosított:
Bocs Beni, nem akartalak sokkolni. De tényleg kiváncsi lennék, hogy az EDTA a vízkezelőben számíthat-e Vas növénytápnál. Ha valaki ért kémiához, nem venném zokon, ha válaszolna. Azért sem, mert egyik akváriumomban szerintem a Vallisneria vas mérgezést szenvedett el, és ez segíthetne megmagyarázni az okát.

SZVSZ van értelme ilyen dolgoknak utánajárni. Szerintem például sokan csodálkoznak, hogy hova tűnik a P, hiába tolják az akváriumba számolatlanul. Ha másért nem, legalább talán megspórólható pár tesztnek az ára.

(Még egy tipp Beni. Ha elolvasod a Ecology of the Planted Aquarium c. könyvet, EDTA-ról elég sok információ van benne. Én szeretném azt hinni, hogy átlag alatti középiskolai kémia ismeretekkel megértettem pár átolvasás után.)

Egyébként az a gondolkodásmód, hogy mielőtt belerakunk egy vegyszert az akváriumba, megpróbáljuk megérteni, hogy hogyan működik, szerintem nem elítélendő, lehet, sokkal kevesebb hal / garnéla / növény pusztulna el. És esetleg kevesebb pénzt is költhetünk "csodaszerekre".
A vízkezelők "klórtalanító" anyagát ismerjük, de nem szeretném ide beírni, nehogy valaki nekiálljon otthon használni, tisztelet a kivételnek, de Ő tud számolni. :D
Azt is tudjuk, hogy van bennük valamilyen kelátképző, amivel "semlegesíti" a nehézfémeket, meg még amit "talál" a vízben. Hogy ez EDTA vagy más, igazából teljesen lényegtelen, mert az akváriumokban sem a pH, sem egyéb tényezők nem mennek el bomlási határig. Mindkettő alap, és hasznos, de itt még persze nem ér véget a dolog.
Pár löttyben vannak vitaminok is, amiről még el tudom képzelni, hogy hasznos lehet, de a változatos étrendet nem helyettesíti.
Viszont ezeken kívül valószínűleg mindegyikben van némi színezőanyag, illatanyag, valamilyen reológiai módosító, amik már csak a vásárlónak szólnak ("Jajj, ez olyan szép, nem is büdös, és szinte gél, tehát tutira /van benne anyag/"). Sokáig Tetra aquasafe-et használtam (ami Ft/liter kezelt víz arányban talán a legdrágább), na abban minden van. Emlékeim szerint egész kellemes illatú, szép kék színű, és már-már gél állagú. Nem volt vele semmi problémám, évekig használtam, csak aztán számolgattam, hogy mennyibe is kerülne egy vízcsere (kb 100-140 liter) kezelése a kapható cuccokkal. Torony magasan a seachem prime nyert árban, hát kipróbáltam. Kb 2 éve csak ezt használom, és jó a Seachem Purigen regenerálásához is, mindenkinek ajánlom, Neked is.
 
A vízkezelők "klórtalanító" anyagát ismerjük, de nem szeretném ide beírni, nehogy valaki nekiálljon otthon használni, tisztelet a kivételnek, de Ő tud számolni. :D
Azt is tudjuk, hogy van bennük valamilyen kelátképző, amivel "semlegesíti" a nehézfémeket, meg még amit "talál" a vízben. Hogy ez EDTA vagy más, igazából teljesen lényegtelen, mert az akváriumokban sem a pH, sem egyéb tényezők nem mennek el bomlási határig. Mindkettő alap, és hasznos, de itt még persze nem ér véget a dolog.
Pár löttyben vannak vitaminok is, amiről még el tudom képzelni, hogy hasznos lehet, de a változatos étrendet nem helyettesíti.
Viszont ezeken kívül valószínűleg mindegyikben van némi színezőanyag, illatanyag, valamilyen reológiai módosító, amik már csak a vásárlónak szólnak ("Jajj, ez olyan szép, nem is büdös, és szinte gél, tehát tutira /van benne anyag/"). Sokáig Tetra aquasafe-et használtam (ami Ft/liter kezelt víz arányban talán a legdrágább), na abban minden van. Emlékeim szerint egész kellemes illatú, szép kék színű, és már-már gél állagú. Nem volt vele semmi problémám, évekig használtam, csak aztán számolgattam, hogy mennyibe is kerülne egy vízcsere (kb 100-140 liter) kezelése a kapható cuccokkal. Torony magasan a seachem prime nyert árban, hát kipróbáltam. Kb 2 éve csak ezt használom, és jó a Seachem Purigen regenerálásához is, mindenkinek ajánlom, Neked is.

És a legszebb az egészben, hogy a "valamilyen kelátképző" és a "klórtalanító" egymással reagálnak, tehát az összes szer, amiben mindkettő benne van, hatástalan vagy egyikre, vagy mindkettőre nézve :D (persze elméletileg meg lehet bundázni a dolgot, hogy egymás mellett is elférjenek, de akkor már szinte egy fél vegyszerraktárat öntünk az akváriumba :) )

tényleg kiváncsi lennék, hogy az EDTA a vízkezelőben számíthat-e Vas növénytápnál

Nem. Egyrészt a fémkelátok nem úgy működnek, ahogy gondolod (nem kell spontán bomlás, ahhoz, hogy a fémhez hozzáférjen a növény, de tény, hogy lassabban jut hozzá adott fémionhoz, mintha az szabad ion formában lenne jelen), másrészt a csapvíz pH-ján a vas-EDTA gyakorlatilag nem létezik, illetve a nagyon alacsony stabilitási állandó miatt a képződés után nagyon gyorsan szét is esik. Bár azt nem értem, hogy miért gyanakszol az EDTA-ra, illetve a vasmérgezésre. A valisneria-d nem hiszem, hogy a sok vas miatt lett vörös, hanem az alacsony hőmérséklet miatt. Ilyen alapon a zöld növényekből akváriumi körülmények között simán lehetne vöröset csinálni toxikus mértékű vas adagolással (2,2 mg/l vasra már tapasztalatom... semmi mellékhatás.)
 
Sziasztok!
Szeretnem porból kikeverni a novenytapom lekertem a vizunk adatait de sajnos nincs tablazatkezelom csak nezoke piszep@gmail.com az emailem ha valaki tudna segíteni irjon es küldöm a vizem adatait. Előre is köszönöm
 
Szerintem mindenki, aki purigent használ ;) . vízkezelővel való klórtalanítás alap. Nekem is csak ezért van itthon Prime. RO vízhez amúgy sem kell
Persze, én is így csinálom, de amit írtál úgy hangzott, mintha a koszos Purigent alapból abba dobnád bele és az regenerálná. :)
 
Persze, én is így csinálom, de amit írtál úgy hangzott, mintha a koszos Purigent alapból abba dobnád bele és az regenerálná. :)
Szerintem meg egyáltalán nem:) , hiszen klórtalanításról van szó, tehát ha ismered a folyamatot akkor tudod, hogy már egy kihipózott és átöblögetett purigenről van szó, ami a legvégén vízkezelős vízben klórtalanítunk
 
Na sikerült mar csak azt lenne jo tudni hogy a mix it részbe miketvadjak meg a többit kitöltöttem javarészt fekete es zold a heti bontasok ott akk 30ppi legyen a Max?
 
Sikerült beállítani remélem igy jó lesz
Picivel alacsonyabb értékekere allitottam adagolás is jol jott ki ha lehet emailba vagy valahogy megmutatnam biztos ami biztos
 
@Beni , @dexkill !

Szerintetek a kálium-szulfátok el lehetne hagyni egy az egyben a keverékből ? A "GA jellegű" mixet használom, aminek receptjét Beni te adtad, de lecsökkentettem harmadára a keverékben a kálium-szulfátot, de még így is nagyon magas értékeket mérek. Kérdés azért is merült fel, mert ahonnan a micro porkeveréket rendeltem. Nekik is van egy egyszerűbb kiszámolós táblázatuk, de kálium-szulfát nem szerepel a listán.
 

Attachments

  • tnc.jpg
    tnc.jpg
    70.8 KB · Megtekintések: 8
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére