• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

Beni

VIP kertész
Valaki odafigyelt kémiaórán ;)
Ráadásul milyen sokat kellett végigülni... :D
Meglepő egyébként, de sokak nem ismernek ilyen nagyon egyszerű trükköket sem.
Én mindig próbálok egyszerűen fogalmazni, és nem belemenni a túlzott részletekbe, mert sokszor Z1234-el együtt olyan tudományos szintre viszitek a diskurzust, hogy gyakorlatilag Rajtatok kívül már senki sem érti (igen, van, hogy már Én is elveszítem a fonalat), annak meg (szerintem) nem sok értelme van. Szóval Részemről mindig csak egyszerűen, úgy szerintem nagyobb a segítség...

Z1234

VIP kertész
Ráadásul milyen sokat kellett végigülni... :D
Meglepő egyébként, de sokak nem ismernek ilyen nagyon egyszerű trükköket sem.
Én mindig próbálok egyszerűen fogalmazni, és nem belemenni a túlzott részletekbe, mert sokszor Z1234-el együtt olyan tudományos szintre viszitek a diskurzust, hogy gyakorlatilag Rajtatok kívül már senki sem érti (igen, van, hogy már Én is elveszítem a fonalat), annak meg (szerintem) nem sok értelme van. Szóval Részemről mindig csak egyszerűen, úgy szerintem nagyobb a segítség...
Bocs Beni, nem akartalak sokkolni. De tényleg kiváncsi lennék, hogy az EDTA a vízkezelőben számíthat-e Vas növénytápnál. Ha valaki ért kémiához, nem venném zokon, ha válaszolna. Azért sem, mert egyik akváriumomban szerintem a Vallisneria vas mérgezést szenvedett el, és ez segíthetne megmagyarázni az okát.

SZVSZ van értelme ilyen dolgoknak utánajárni. Szerintem például sokan csodálkoznak, hogy hova tűnik a P, hiába tolják az akváriumba számolatlanul. Ha másért nem, legalább talán megspórólható pár tesztnek az ára.

(Még egy tipp Beni. Ha elolvasod a Ecology of the Planted Aquarium c. könyvet, EDTA-ról elég sok információ van benne. Én szeretném azt hinni, hogy átlag alatti középiskolai kémia ismeretekkel megértettem pár átolvasás után.)

Egyébként az a gondolkodásmód, hogy mielőtt belerakunk egy vegyszert az akváriumba, megpróbáljuk megérteni, hogy hogyan működik, szerintem nem elítélendő, lehet, sokkal kevesebb hal / garnéla / növény pusztulna el. És esetleg kevesebb pénzt is költhetünk "csodaszerekre".

Utoljára módosított:

Beni

VIP kertész
Bocs Beni, nem akartalak sokkolni. De tényleg kiváncsi lennék, hogy az EDTA a vízkezelőben számíthat-e Vas növénytápnál. Ha valaki ért kémiához, nem venném zokon, ha válaszolna. Azért sem, mert egyik akváriumomban szerintem a Vallisneria vas mérgezést szenvedett el, és ez segíthetne megmagyarázni az okát.

SZVSZ van értelme ilyen dolgoknak utánajárni. Szerintem például sokan csodálkoznak, hogy hova tűnik a P, hiába tolják az akváriumba számolatlanul. Ha másért nem, legalább talán megspórólható pár tesztnek az ára.

(Még egy tipp Beni. Ha elolvasod a Ecology of the Planted Aquarium c. könyvet, EDTA-ról elég sok információ van benne. Én szeretném azt hinni, hogy átlag alatti középiskolai kémia ismeretekkel megértettem pár átolvasás után.)

Egyébként az a gondolkodásmód, hogy mielőtt belerakunk egy vegyszert az akváriumba, megpróbáljuk megérteni, hogy hogyan működik, szerintem nem elítélendő, lehet, sokkal kevesebb hal / garnéla / növény pusztulna el. És esetleg kevesebb pénzt is költhetünk "csodaszerekre".
A vízkezelők "klórtalanító" anyagát ismerjük, de nem szeretném ide beírni, nehogy valaki nekiálljon otthon használni, tisztelet a kivételnek, de Ő tud számolni. :D
Azt is tudjuk, hogy van bennük valamilyen kelátképző, amivel "semlegesíti" a nehézfémeket, meg még amit "talál" a vízben. Hogy ez EDTA vagy más, igazából teljesen lényegtelen, mert az akváriumokban sem a pH, sem egyéb tényezők nem mennek el bomlási határig. Mindkettő alap, és hasznos, de itt még persze nem ér véget a dolog.
Pár löttyben vannak vitaminok is, amiről még el tudom képzelni, hogy hasznos lehet, de a változatos étrendet nem helyettesíti.
Viszont ezeken kívül valószínűleg mindegyikben van némi színezőanyag, illatanyag, valamilyen reológiai módosító, amik már csak a vásárlónak szólnak ("Jajj, ez olyan szép, nem is büdös, és szinte gél, tehát tutira /van benne anyag/"). Sokáig Tetra aquasafe-et használtam (ami Ft/liter kezelt víz arányban talán a legdrágább), na abban minden van. Emlékeim szerint egész kellemes illatú, szép kék színű, és már-már gél állagú. Nem volt vele semmi problémám, évekig használtam, csak aztán számolgattam, hogy mennyibe is kerülne egy vízcsere (kb 100-140 liter) kezelése a kapható cuccokkal. Torony magasan a seachem prime nyert árban, hát kipróbáltam. Kb 2 éve csak ezt használom, és jó a purigen regenerálásához is, mindenkinek ajánlom, Neked is.

A vízkezelők "klórtalanító" anyagát ismerjük, de nem szeretném ide beírni, nehogy valaki nekiálljon otthon használni, tisztelet a kivételnek, de Ő tud számolni. :D
Azt is tudjuk, hogy van bennük valamilyen kelátképző, amivel "semlegesíti" a nehézfémeket, meg még amit "talál" a vízben. Hogy ez EDTA vagy más, igazából teljesen lényegtelen, mert az akváriumokban sem a pH, sem egyéb tényezők nem mennek el bomlási határig. Mindkettő alap, és hasznos, de itt még persze nem ér véget a dolog.
Pár löttyben vannak vitaminok is, amiről még el tudom képzelni, hogy hasznos lehet, de a változatos étrendet nem helyettesíti.
Viszont ezeken kívül valószínűleg mindegyikben van némi színezőanyag, illatanyag, valamilyen reológiai módosító, amik már csak a vásárlónak szólnak ("Jajj, ez olyan szép, nem is büdös, és szinte gél, tehát tutira /van benne anyag/"). Sokáig Tetra aquasafe-et használtam (ami Ft/liter kezelt víz arányban talán a legdrágább), na abban minden van. Emlékeim szerint egész kellemes illatú, szép kék színű, és már-már gél állagú. Nem volt vele semmi problémám, évekig használtam, csak aztán számolgattam, hogy mennyibe is kerülne egy vízcsere (kb 100-140 liter) kezelése a kapható cuccokkal. Torony magasan a seachem prime nyert árban, hát kipróbáltam. Kb 2 éve csak ezt használom, és jó a purigen regenerálásához is, mindenkinek ajánlom, Neked is.
És a legszebb az egészben, hogy a "valamilyen kelátképző" és a "klórtalanító" egymással reagálnak, tehát az összes szer, amiben mindkettő benne van, hatástalan vagy egyikre, vagy mindkettőre nézve :D (persze elméletileg meg lehet bundázni a dolgot, hogy egymás mellett is elférjenek, de akkor már szinte egy fél vegyszerraktárat öntünk az akváriumba :) )

tényleg kiváncsi lennék, hogy az EDTA a vízkezelőben számíthat-e Vas növénytápnál
Nem. Egyrészt a fémkelátok nem úgy működnek, ahogy gondolod (nem kell spontán bomlás, ahhoz, hogy a fémhez hozzáférjen a növény, de tény, hogy lassabban jut hozzá adott fémionhoz, mintha az szabad ion formában lenne jelen), másrészt a csapvíz pH-ján a vas-EDTA gyakorlatilag nem létezik, illetve a nagyon alacsony stabilitási állandó miatt a képződés után nagyon gyorsan szét is esik. Bár azt nem értem, hogy miért gyanakszol az EDTA-ra, illetve a vasmérgezésre. A valisneria-d nem hiszem, hogy a sok vas miatt lett vörös, hanem az alacsony hőmérséklet miatt. Ilyen alapon a zöld növényekből akváriumi körülmények között simán lehetne vöröset csinálni toxikus mértékű vas adagolással (2,2 mg/l vasra már tapasztalatom... semmi mellékhatás.)

Sziasztok!
Szeretnem porból kikeverni a novenytapom lekertem a vizunk adatait de sajnos nincs tablazatkezelom csak nezoke piszep@gmail.com az emailem ha valaki tudna segíteni irjon es küldöm a vizem adatait. Előre is köszönöm

Szerintem mindenki, aki purigent használ ;) . vízkezelővel való klórtalanítás alap. Nekem is csak ezért van itthon Prime. RO vízhez amúgy sem kell
Persze, én is így csinálom, de amit írtál úgy hangzott, mintha a koszos Purigent alapból abba dobnád bele és az regenerálná. :)

Persze, én is így csinálom, de amit írtál úgy hangzott, mintha a koszos Purigent alapból abba dobnád bele és az regenerálná. :)
Szerintem meg egyáltalán nem:) , hiszen klórtalanításról van szó, tehát ha ismered a folyamatot akkor tudod, hogy már egy kihipózott és átöblögetett purigenről van szó, ami a legvégén vízkezelős vízben klórtalanítunk

Na sikerült mar csak azt lenne jo tudni hogy a mix it részbe miketvadjak meg a többit kitöltöttem javarészt fekete es zold a heti bontasok ott akk 30ppi legyen a Max?

Sikerült beállítani remélem igy jó lesz
Picivel alacsonyabb értékekere allitottam adagolás is jol jott ki ha lehet emailba vagy valahogy megmutatnam biztos ami biztos

Victor

VIP kertész
@Beni , @dexkill !

Szerintetek a kálium-szulfátok el lehetne hagyni egy az egyben a keverékből ? A "GA jellegű" mixet használom, aminek receptjét Beni te adtad, de lecsökkentettem harmadára a keverékben a kálium-szulfátot, de még így is nagyon magas értékeket mérek. Kérdés azért is merült fel, mert ahonnan a micro porkeveréket rendeltem. Nekik is van egy egyszerűbb kiszámolós táblázatuk, de kálium-szulfát nem szerepel a listán.

Attachments

Utoljára módosított:
Oldal tetejére