• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Magas páratartalom vs. penész

Csak azt ne mondjátok ,hogy az a jó ha az üvegen folyik a víz.
Jónak nem jó, de ezt reggel, meg nap közben letörlöd, és így ez a vízmennyiség gyakorlatilag eltűnt a levegőből. Ha rajta marad egész nap az üvegen, az ugyanaz, mintha le sem csapódik rá.
De igazából, ha ez megoldotta nálatok a problémát, akkor ez a lényeg. :)
 
A hálónban viszont megoldható lenne, pláne, hogy tavaly kimaradt a felújításból, és itt is fűrészporos tapéta van, amitől amúgy is nagyon szeretnénk megszabadulni már, tehát a falat így is, úgy is meg kell dolgozni, akkor meg már nem nagy plusz munka, ráadásul itt jóval nagyobb falfelületről van szó... szóval szerintem vegyes megoldás lesz. Ez a régi építésű házak sajátossága sajnos..... :S

Nálunk is a hálóban volt. Brutálisan sokkal melegebb lett utána. Mi nem csak a penészesedés miatt léptünk, hanem mert egyébként is asztmás is volt a családban nem akartuk, hogy emiatt további légúti problémák legyenek.
 
Csak azt ne mondjátok ,hogy az a jó ha az üvegen folyik a víz.
Arra akartam célozni ezzel az üvegcserével,hogy a hideg,rosszul szigetelő üvegen ugyanugy lecsapódik a sok pára ,és ez csak növeli a helyiség amugy is magas páratartalmát.Mert ugye közben megy fűtés ,a radiátor tolja felfelé a meleg levegőt,amitől meg az üvegen levő nedvesség ujra páraként jelentkezik valahol.Nem vagyok szaki én sem ,de szerintem ez is logikus.De mindegy is,nekem bevált az üvegcsere

Leírtad a lényeget lecsapódik a sok pára ezzel csökken a helység páratartalma. Abban igazad van ha ez elpárolog a fűtéstől megint emeli,
de ezt letörli az ember,így mégis csak csökken a páratartalom a penész meg koplal. A bepárásodott ablak marha ronda szeretnék én is
mag szabadulni tőle. Nem akartam fontoskodni.
 
@Evereka Laci, ez a nedvesedő sarok gondolom fenti sarok.
A lakás levegője nagyjából változatlan hőmérsékletű lehet, mert termosztátot nyilván nem állítgattad.
A pára források nagyságrendileg változatlanok, így a lakás levegőjének páratartalma is állandónak vehető.
Ha géppel "szárítod" a levegőt, ezzel az akvárium párolgását fogod fokozni, ugyanis adott hőmérsékleten adott mennyiségű víz el fog párologni, ez sima fizika.
Ha van hőhidad, ott ki fog csapódni a levegő páratartalma, ez is fizika.
Szellőztetéssel ideiglenesen tudod csökkenteni a levegő páratartalmát, de mivel az akvád továbbra is párolog, idő kérdése és ugyanott leszel.
Ha hőszigetelsz, akkor a hőhidat kiküszöbölöd, ergo egyenletes lesz a fal hőmérséklete, megszünteted a kicsapódási pontot.
Ha a levegő páratartalmát tartósan akarod csökkenteni, akkor a párolgást kell csökkentened, erre jó megoldás a tetőüveg az akvára. Az viszont a világítás hatékonyságát csökkenti. Itt kell döntést hoznod.
@viktorlantos a belső szigetelés nem rossz dolog, de egy dolgot nem szabad elfelejteni: oda kell figyelni, hogy a szigetelőanyag és a fal között maradt-e légrés, illetve a légrés kiszellőztetése megoldott-e.
A lényeg: ha van pár mm, mondjuk fél centi légrés a szigetelőanyag és a fal között, akkor az ott megrekedő levegőből a víz ugyanúgy ki fog csapódni, mert a hőhíd nem szűnt meg, így hosszú távon ha nem megoldott a rés kiszellőztetése, akkor félő, hogy a probléma megoldása helyett csak az eltakarása történt meg. Nem tudom, hány éve történt, de ez egy lehetséges probléma.
Ahol pl a régi vacak vályog falakra belülről egy lécvázat tesznek és erre gipszkartont, ott könnyebb az átszellőztetés -ha odafigyelnek erre- a nagyobb légrés miatt.
 
@Evereka Laci, ez a nedvesedő sarok gondolom fenti sarok.
A lakás levegője nagyjából változatlan hőmérsékletű lehet, mert termosztátot nyilván nem állítgattad.
A pára források nagyságrendileg változatlanok, így a lakás levegőjének páratartalma is állandónak vehető.
Ha géppel "szárítod" a levegőt, ezzel az akvárium párolgását fogod fokozni, ugyanis adott hőmérsékleten adott mennyiségű víz el fog párologni, ez sima fizika.
Ha van hőhidad, ott ki fog csapódni a levegő páratartalma, ez is fizika.
Szellőztetéssel ideiglenesen tudod csökkenteni a levegő páratartalmát, de mivel az akvád továbbra is párolog, idő kérdése és ugyanott leszel.
Ha hőszigetelsz, akkor a hőhidat kiküszöbölöd, ergo egyenletes lesz a fal hőmérséklete, megszünteted a kicsapódási pontot.
Ha a levegő páratartalmát tartósan akarod csökkenteni, akkor a párolgást kell csökkentened, erre jó megoldás a tetőüveg az akvára. Az viszont a világítás hatékonyságát csökkenti. Itt kell döntést hoznod.
@viktorlantos a belső szigetelés nem rossz dolog, de egy dolgot nem szabad elfelejteni: oda kell figyelni, hogy a szigetelőanyag és a fal között maradt-e légrés, illetve a légrés kiszellőztetése megoldott-e.
A lényeg: ha van pár mm, mondjuk fél centi légrés a szigetelőanyag és a fal között, akkor az ott megrekedő levegőből a víz ugyanúgy ki fog csapódni, mert a hőhíd nem szűnt meg, így hosszú távon ha nem megoldott a rés kiszellőztetése, akkor félő, hogy a probléma megoldása helyett csak az eltakarása történt meg. Nem tudom, hány éve történt, de ez egy lehetséges probléma.
Ahol pl a régi vacak vályog falakra belülről egy lécvázat tesznek és erre gipszkartont, ott könnyebb az átszellőztetés -ha odafigyelnek erre- a nagyobb légrés miatt.
Kazán üzem van radiátorokkal nálunk,termosztát nélkül,így a lakás hőmérséklete esik pár fokot reggelre.Hőhíd tuti van a sarokban ,ezért van tervben a külső szigetelés.De,szerintem -nálam legalábbis -számított az üvegcsere ,ugyanis sokkal tovább van meleg bent a lakásban.Érezhető az is ,hogy kevesebb fát(energiát )használok.A párásodás persze más tészta,amig hőhíd van lesz is penész,de nem mindegy mennyi van a sarokban.Lehet az idén ha lesz keret rá rakatok be automata szellőzettőt az ablakra is.
 
A fal "lélegzése" nem számottevő, a házból távozó pára mennyiség 3-5%-a. Ettől nem lesz baj.
Ha én belülről szigetelnék, akkor arra figyelnék, hogy a táblákat telibe kenjem ragasztóval, így küszöbölve ki mögötte a levegő mozgását. Ilyenkor a szerkezet részeként működne a tábla.
Természetesen a szigetelést megelőzően valamilyen penész gátló anyaggal a falat kezelném (pl tömény hypo annak idején nálunk bevált) és a legjobb lenne, ha nyáron tudnám csinálni amikor ajtó-ablak kitárva és jól ki tud száradni a fal előtte.
 
Kazán üzem van radiátorokkal nálunk,termosztát nélkül,így a lakás hőmérséklete esik pár fokot reggelre.Hőhíd tuti van a sarokban ,ezért van tervben a külső szigetelés.De,szerintem -nálam legalábbis -számított az üvegcsere ,ugyanis sokkal tovább van meleg bent a lakásban.Érezhető az is ,hogy kevesebb fát(energiát )használok.A párásodás persze más tészta,amig hőhíd van lesz is penész,de nem mindegy mennyi van a sarokban.Lehet az idén ha lesz keret rá rakatok be automata szellőzettőt az ablakra is.
Laci, az tiszta sor, hogy kevesebb tüzelővel is ugyanolyan a komfortja a lakásnak, hiszen nem az udvart fűtöd, hanem a szobát.
A levegőben lévő pára mennyiségét alapvetően két dolog befolyásolja: a párolgás mértéke (amit a nyitott akvákkal azért elég rendesen segítünk) és a légcsere nagyságrendje.
A kicsapódást pedig a hőhíd, de ez nem is volt kérdés.
 
A végén be lett szigetelve belülről.
A páradiffúzió miatt a pára kicsapódik a fal és a belső szigetelés között, nem? Kérdés, hogy mi lehet most a belső fal és szigetelés között? Ezért célszerű kívülről szigetelni. Ez ténylegesen nagyon drága, főleg szakszerűen hőfokhíd mentesen..., a megtérülésről ne is beszéljünk.
 
1. Adott egy '79-ben épült, akkori technológiával rendelkező, téglaépítésű, négylakásos társasház.
Ezekben az időkben az energiaárak világszinten alacsonyak voltak, szigeteléssel nem kalkuláltak, sőt a természetes, gravitációs szellőzést erre alapozták.
Ez azt jelenti, hogy a szellőző kéményeken keresztül huzat hatására távozott a levegő, a nyílászárok résein beáramló levegő biztosította a légpótlást. Az is bele volt számítva, hogy a lépcsőházon át a lakásajtók résein is beáramlik a levegő.
2.Ennek eredményeként pár évvel ezelőtt a gázszámlánk, már 31.000,-Ft átalány árnál járt télen-nyáron 55m2-re!! Az évek alatt főleg a déli ablakoknál, ahol a legtöbb időjárás okozta hatást kapták újnyi rések voltak, a nappaliban télen nem lehetett megmaradni. Pára és penész soha a büdös életben nem
3. Család közben elköltözött, én maradtam a párommal és az óriási rezsiköltséggel. Családi segítséggel lecseréltük a több mint 30 éves, nyitott égésterű kazánt és a déli oldalon (a nappaliban) lecseréltük a nyílászárókat és a bejárati ajtókat. Az északi oldalon lévő ablakainkat nem viselte meg annyira az idő, ott csak leszigeteltük, lefestettük, stb.
4. A nyitott égésterű kazánt lecseréltük zárt égésterű-turbós-piezzo nyújtósra. A nyílászárokra meg találtam egy olcsó, de kiváló minőségű fa nyílászárokkal foglalkozó céget.
5. Eredmény: A gázszámla (rezsicsökkentéssel együtt (y), bruhaha) 17-18 ezer forint lett. Mivel megszűnt a természetes szellőzés a pára bent marad (mosás, szellőzés, akvárium egyelőre zárt) és a hideg pontokon lecsapódik, penészedik a fal. A WC-ből visszaáramlik a szag. Egyik szemem sír a másik nevet.
6. Megoldás, tervcél:
Alacsony fogyasztású, csendes ventilátorok telepítése a három lehetséges pontra, azaz konyhai szellőző, WC szellőző és fürdőszobai szellőző nyílásaira állandó üzemmel.
A légpótlást, ez fontos, úgy oldom meg, hogy az új fa nyílászárónknál van egy olyan kilincsállás (bukó-nyító-zár) a bukó-nyitó között 45 foknál, ami elemeli egy kicsit az ablakot, de még zár.

Ablak, fűtési előre-visszatérő és balfelső sarok hidegpont:

22319799_b5f1f841db6d829c8b3cb513ea2fc786_s.jpg


Na ez meg micsoda?: ;)

22319801_61c22a39e45ba25d53db4535ac770408_s.jpg


Van ilyen is:

22319803_47e8118220ac328e53eb52f03b696aa8_s.jpg


Vélemény?
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Épp egy felújításon vagyunk túl, amiben benne voltak sok egyéb mellett a nyílászárók, és a fűtésrendszer korszerűsítése is. Ami az ablakokat, ajtót illeti olyat választottunk, aminek a lehető legjobb a hőszigetelése (elvileg megfelelnek a passzív házakkal szembeni követelményeknek is), hogy a jövőben ezzel egy kis pénzmagot takarítsunk meg. Szigetelni idén nem tudtunk, szóval most egy elég rossz kombóval kell élnünk: fokozott légzárás a nyílászáróknál, és a hőszigetelés hiánya a falaknál. A szomorú tapasztalat az, hogy a napi többszöri szellőztetés ellenére vígan uralkodik a penész.
Persze sokkal olcsóbban fűtünk így, mint korábban, és a komfortszint is egész más (nem kell pl. fát vágnom reggel munka előtt és/vagy este utána).
Ha megengeditek, egy személyes tapasztalatot megosztanék: aki teheti, az ablakok cseréjével egyszerre szigetelje a házát, vagy először szigeteljen, aztán jöhetnek az ablakok (ki lehet hagyni és aztán pótolni azt a részt, stb.), különben szívni fog a penésszel. Lehet, hogy még úgy is.
Hiába az automata szellőzés az ablakoknál, az nem ér semmit (a miénk se ér semmit), pára meg keletkezik a napi életvitelből adódóan (főzés, mosás, mosogatás, felmosás, fürdés, a magunkfajtánál akvárium (ok), az emberi szervezetek kilégzése, stb.). Mai ésszel inkább várnék még egy évet a felújítással, csak legyen pénzem szigetelni is!!
 
Back
Oldal tetejére