• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Magas páratartalom vs. penész

Tegyetek tetőt az akváriumra ;)
Nem csak akváriumtól van ám pára;)
Öcsköséknél nincs, nem is volt, pára, penész viszont a frissen (kb 3-4 éve történt már) berakott fa ablakok után már volt is. A hőszigetelésre gyanakodott, aztán szóltam neki, hogy túl jól zárnak az ablakok, többet kell szellőztetni.
 
Tegyetek tetőt az akváriumra ;)
Előző lakásunkban cseréltük a nyílászárókat, mert a 60+ éves keretek már úgy eldeformálódtak, hogy CSUKOTT ablaknál kifért rakta a karom könyékig!
Akvárium nem volt, be se fért volna sehová, mégis jött a penész (ruhateregetés, sütés-főzés, mosogatás, zuhanyzás, fürdés). Mindhárom ablak ugyanarra nézett, így nyitott ablakoknál is alig volt légmozgás, hiába szellőztettünk tárt ablakokkal reggel is, este is legalább 10-10 percet. Maradt a néhány havonta elkövetett penészirtás, falfestés penészgátlós adalékokkal, de csak tüneti kezelés volt. Pár év múlva barátomék vették meg a lakást, és néhány hónappal később végre megtörtént az egész ház külső szigetelése. Onnantól penésznek nyoma sem volt, pedig biztos vagyok benne, hogy Ők is fürödtek... :LOL:
Most panelben lakunk, 240 literes akváriumomból napi 1-1,5 liter párolog, ugyanúgy van teregetés, stb, de itt lehet normálisan szellőztetni. Napi 1X 5-10 perces kereszthuzattal 100%-os légcserét csinálunk, és simán elég, nincs penész sehol. (y)
 
A lakásomban előttem munkatársaim laktak, akik szerintem az egyenlítői vidékről származnak (+ nem szeretik a friss levegőt), mert egyszer-kétszer voltam náluk és volt bent vagy 26-27 fok, és olyan pára, ami most nekem egy vízcserés-takarítós du után sincs (pedig mindent, amerre járok olyankor, felmosok meleg vízzel ráadásul). A lakásban egy szekérnyi gombát "örököltem", egyszer lehipóztam mindent, amit csak kellett, utána visszavettem a hőmérsékletet 20-22°C-ra (amúgy is ez az egészséges szerintem/nekem), és reggel szellőztetek mindent 5-10 percig, valamit du. az akvárium helyiségét (aka. konyha/étkező). Igaz fedett az akva, de a szűrőakváriumnál a szekrényben 100% a pára, ott havonta 1x hipózom a bútort preventív jelleggel.
 
Pár év múlva barátomék vették meg a lakást, és néhány hónappal később végre megtörtént az egész ház külső szigetelése.
Ennyi a megfejtés sok esetben: megszűntek a hőhidak, nincs hideg falfelület, nem csapódik ki a levegő páratartalma - legalábbis nagyságrenddel kisebb rá az esély.
 
Ennyi a megfejtés sok esetben: megszűntek a hőhidak, nincs hideg falfelület, nem csapódik ki a levegő páratartalma - legalábbis nagyságrenddel kisebb rá az esély.
Ez eddig igaz, de egyidejűleg megnőtt a relatív páratartalom is, mert eddig az szabadon távozhatott a kisebb nyomású külső légtér felé, ahol csak szeretett volna. Ezt kompenzálni csak alacsonyabb belső hőmérséklettel lehet. ;) Pár fok hőmérséklet csökkentéssel 15-20% relatív páratartalom emelkedést lehet kompenzálni párakicsapódás nélkül. :)
 
Nekem saját tervezésű a bútorom,amely az akváriumot tartja,és fedi,mert a felső rész is az.Majd teszek fel képet,amint engedi az oldal.Szóval a tető mindkét oldalán van,lezárható szellőző,viszont nekem is penészedik a falhoz,közel lévő,szellőzőnél.Én azzal oldottam meg,hogy a tetejét nyitva hagyom.Most azon agyalok,hogy szoba növényeket veszek,melyek kedvelik a párás levegőt.Talán badarság,de a puding próbája az evés.
 
Ez logikus, mivel a szellőző "jóvoltából" nedvesség kerül a faladra. Elég pár csepp is, ha ez folyamatos.
A növény lehet jó ötlet, de csak akkor, ha el tudod zárni vele a pára átjutását, mint pl a paludáriumok/viváriumok megoldásainál van.
 
Egy sztorit osztanék meg veletek ebben a témában is.
A penész és pára vonalán egy kicsit oszlatnám azon tévhiteket,hogy a nyílászáró mennyit is számíthat.(jól záródó műanyag ablak).
Az ugy volt ,hogy 11 éve lettek beépítve a műanyag Panoráma ablakaink azt átalakításkor.Évek teltek el úgy hogy ,minden télen reggelente csupa pára volt az üveg belülről,szinte folyt le a víz róla.Gyanúm az volt róla ,hogy akkor nem is lehet az üveg hőszigetelt.Utánajárni persze nem tudtam ,mert az üzlet közben bezárt.A jó öreg öngyújtólángos teszt kimutatta ,hogy LOW-E bevonat sincs rajta.Itt már biztos voltam benne hogy gáz sincs az üvegek között.Rendeltem 1.0-ás ,bevonatos üveget két ablakba ,teszt jelleggel.És akkor a tapasztalatom:kicserélés után pár órával már több fokkal melegebb volt az új üveg felülete a belső oldalon mint a régié.Szabályosan langyosabbnak éreztem az új üveget ,mint a régit.Másnap reggel jött a még nagyobb meglepetés.A régi üveg újra tiszta pára volt a másik szobában,az új hőszigetelt pedig száraz maradt(csak az alján volt 2 cm magasan párás).Ez pedig azt vonja maga után ,hogy ergo azért penészesedett a szoba sarka eddig ,mert az üvegen felgyülemlő nedvesség miatt a szoba páratartalma is sokkal magasabb volt ,ami a sarokban csapódott ki.Az üvegcserével remélhetőleg ez a jelenség meg fog szűnni.Ennyit számít ,hogy nem hőszigetelt volt az üveg a műanyag nyílászáróban.A tizenéves üvegeket is célszerű lenne leellenőrizni ,még ha ugy tűnik ,hogy hőszigetelt is,mert közel sem biztos ,hogy az.
Úgy gondolom ujabb lépést tettem egy komfortosabb ,lakhatóbb ,élhetőbb környezetért itthon,még ha időbe is telt.Talán jobb később ,mint soha.
 
Egy sztorit osztanék meg veletek ebben a témában is.
A penész és pára vonalán egy kicsit oszlatnám azon tévhiteket,hogy a nyílászáró mennyit is számíthat.(jól záródó műanyag ablak).
Az ugy volt ,hogy 11 éve lettek beépítve a műanyag Panoráma ablakaink azt átalakításkor.Évek teltek el úgy hogy ,minden télen reggelente csupa pára volt az üveg belülről,szinte folyt le a víz róla.Gyanúm az volt róla ,hogy akkor nem is lehet az üveg hőszigetelt.Utánajárni persze nem tudtam ,mert az üzlet közben bezárt.A jó öreg öngyújtólángos teszt kimutatta ,hogy LOW-E bevonat sincs rajta.Itt már biztos voltam benne hogy gáz sincs az üvegek között.Rendeltem 1.0-ás ,bevonatos üveget két ablakba ,teszt jelleggel.És akkor a tapasztalatom:kicserélés után pár órával már több fokkal melegebb volt az új üveg felülete a belső oldalon mint a régié.Szabályosan langyosabbnak éreztem az új üveget ,mint a régit.Másnap reggel jött a még nagyobb meglepetés.A régi üveg újra tiszta pára volt a másik szobában,az új hőszigetelt pedig száraz maradt(csak az alján volt 2 cm magasan párás).Ez pedig azt vonja maga után ,hogy ergo azért penészesedett a szoba sarka eddig ,mert az üvegen felgyülemlő nedvesség miatt a szoba páratartalma is sokkal magasabb volt ,ami a sarokban csapódott ki.Az üvegcserével remélhetőleg ez a jelenség meg fog szűnni.Ennyit számít ,hogy nem hőszigetelt volt az üveg a műanyag nyílászáróban.A tizenéves üvegeket is célszerű lenne leellenőrizni ,még ha ugy tűnik ,hogy hőszigetelt is,mert közel sem biztos ,hogy az.
Úgy gondolom ujabb lépést tettem egy komfortosabb ,lakhatóbb ,élhetőbb környezetért itthon,még ha időbe is telt.Talán jobb később ,mint soha.
Szia Laci!

A baj az, szerintem, hogy attól, hogy az üveg nem párásodik, ugyanaz a vízmennyiség még ott marad a szoba levegőjében páraként. Ha a sarok párásodik, akkor ott valószínűleg hidegebb lehet a felület, tehát ugyanúgy le fog csapódni ott a pára, és ugyanúgy penészedni fog nagy valószínűséggel. Érdemes lenne egy hőkamerával végignézni a szobát, hogy ténylegesen van-e ott hőhíd, mert ha igen, akkor ezen sajnos csak a fal hőszigetelése tud segíteni, vagy páramentesítő gép, esetleg ablakkeretbe építhető szellőző. Ettől függetlenül kíváncsi vagyok, hogy mik lesznek a tapasztalataid, mert nem vagyok guru a témában!

Ettől függetlenül tök jó ötlet végignézni az üvegeket, mert ez is megtakarítást jelenthet a családi kasszának. Nem gondoltam volna, hogy ezek az üvegek kiürülhetnek!:rage:
 
Szia Laci!

A baj az, szerintem, hogy attól, hogy az üveg nem párásodik, ugyanaz a vízmennyiség még ott marad a szoba levegőjében páraként. Ha a sarok párásodik, akkor ott valószínűleg hidegebb lehet a felület, tehát ugyanúgy le fog csapódni ott a pára, és ugyanúgy penészedni fog nagy valószínűséggel. Érdemes lenne egy hőkamerával végignézni a szobát, hogy ténylegesen van-e ott hőhíd, mert ha igen, akkor ezen sajnos csak a fal hőszigetelése tud segíteni, vagy páramentesítő gép, esetleg ablakkeretbe építhető szellőző. Ettől függetlenül kíváncsi vagyok, hogy mik lesznek a tapasztalataid, mert nem vagyok guru a témában!

Ettől függetlenül tök jó ötlet végignézni az üvegeket, mert ez is megtakarítást jelenthet a családi kasszának. Nem gondoltam volna, hogy ezek az üvegek kiürülhetnek!:rage:
Mivel kevesebb lesz a páralecsapódás az üvegen(az új hőszigetelt üveg miatt),ezért reményedek abban,hogy a sarokban is kevesebb fog lecsapódni.Elvileg tervben van az idén a homlokzat szigetelése is. Viszont az a gyanúm ,hogy ezek alapból nem voltak gázzal töltve,szóval szerintem nem kiürültek,hanem így is értékesítették a nyílászárókat anno.Ha már a LOW-E bevonat sincs rajta egy üvegen, akkor gyaníthatóan nem is gázos az üveg,a bevonat meg leellenőrizhető otthoni körülmények között is(a gáz megléte sajnos nem).Látod hiába dolgozom építőiparban ,azért az üveg szakma megint más tészta,és nem gondoltam volna soha ,hogy ennyit számíthat egy üveg hőszigetelő képessége.utólag rákérdeztem a nyílászáró cégnél ahol az új üveget rendeltem,hogy is van ez.Azt mondta a srác az új üveg 1.0-ás ,a látszólag hőszigetelt 11 éves kétrétegű üveg meg csak 2,8(hőátbocsátási tényező =K-érték)
 
Mivel kevesebb lesz a páralecsapódás az üvegen(az új hőszigetelt üveg miatt),ezért reményedek abban,hogy a sarokban is kevesebb fog lecsapódni.
Az a baj ezzel, hogy a penész ott van, ahol pára lecsapódik, tehát az említett sarokban is biztosan van lecsapódás, ha nem is olyan látványos, mint az üvegen.
Félre ne érts, nem okoskodni akarok, csak ugyanebben a cipőben járunk mi is. :/
 
Az a baj ezzel, hogy a penész ott van, ahol pára lecsapódik, tehát az említett sarokban is biztosan van lecsapódás, ha nem is olyan látványos, mint az üvegen.
Félre ne érts, nem okoskodni akarok, csak ugyanebben a cipőben járunk mi is. :/
Igazad van ebben ,de vedd fgyelembe ,hogy szerintem a rosszul szigetelt üvegen lecsapódó sok pára/víz csak táplálta a sarokban lévő penészt.Ezért örülök ,hogy egy gyenge elem kikerült a képletből.;)
 
Igazad van ebben ,de vedd fgyelembe ,hogy szerintem a rosszul szigetelt üvegen lecsapódó sok pára/víz csak táplálta a sarokban lévő penészt.Ezért örülök ,hogy egy gyenge elem kikerült a képletből.;)
Hát a baj az, hogy a pára az ugyanúgy a levegőben van. Van egy (vagy több: akvárium, a lélegzetünk, ruha teregetés, stb...) forrása, ami ugyanúgy megmarad, tehát, ha egy képletbe kellene felírnunk, akkor a páratartalmat vehetjük állandónak, hiszen nem fog eltűnni a levegőből. Kétféle képp lehet eltávolítani a levegőből:
- szellőztetéssel
- lecsapódással
A lecsapódás kétféle módon történhet, célzottan, vagy természetesen. A célzott módszer, az a páramentesítő gép, ami pl a GA-ban is van. A természetes módszer pedig a fizika órán tanult dolog, hogy a leghidegebb felületen csapódik ki. Ha ezt a logikát követem, akkor az ablak szigetelése miatt a sarokban (ha ott tényleg hideg folt van) még jobban fog jelentkezni a nyirkosság, hiszen a levegőben lévő ugyanakkora mennyiségű pára már csak ott tud lecsapódni.
De lehet, hogy hibás a logikám, mert nem számoltam valamivel. @rollreich Roland lehet, hogy jobban ért ehhez a témához és megmondja a tutit! :)

Csak azért rugózok a témán, mert nekem is meg kellene ezt oldanom otthon, hiszen amúgy sem egy jó dolog a magas páratartalom, a penészedés meg pláne, de a kisbaba miatt még nagyobb probléma!. :|
 
Páromék egy régebbi építésű családi házban laktak. Ott is hőhíd volt szépen penészedett a hideg fal.
A végén be lett szigetelve belülről. Nem tudom ez mennyire jó megoldás építészeti szempontból, de a problémát megoldotta.
Olcsóbb volt mint kívülről beburkolni az egész házat és nem is minden fal szenvedett ettől a hibától.
 
Hát a baj az, hogy a pára az ugyanúgy a levegőben van. Van egy (vagy több: akvárium, a lélegzetünk, ruha teregetés, stb...) forrása, ami ugyanúgy megmarad, tehát, ha egy képletbe kellene felírnunk, akkor a páratartalmat vehetjük állandónak, hiszen nem fog eltűnni a levegőből. Kétféle képp lehet eltávolítani a levegőből:
- szellőztetéssel
- lecsapódással
A lecsapódás kétféle módon történhet, célzottan, vagy természetesen. A célzott módszer, az a páramentesítő gép, ami pl a GA-ban is van. A természetes módszer pedig a fizika órán tanult dolog, hogy a leghidegebb felületen csapódik ki. Ha ezt a logikát követem, akkor az ablak szigetelése miatt a sarokban (ha ott tényleg hideg folt van) még jobban fog jelentkezni a nyirkosság, hiszen a levegőben lévő ugyanakkora mennyiségű pára már csak ott tud lecsapódni.
De lehet, hogy hibás a logikám, mert nem számoltam valamivel. @rollreich Roland lehet, hogy jobban ért ehhez a témához és megmondja a tutit! :)

Csak azért rugózok a témán, mert nekem is meg kellene ezt oldanom otthon, hiszen amúgy sem egy jó dolog a magas páratartalom, a penészedés meg pláne, de a kisbaba miatt még nagyobb probléma!. :|
Itt a pont.Jól mondja. A penész örülni fog az üveg cserének.(y)
 
Itt a pont.Jól mondja. A penész örülni fog az üveg cserének.(y)
Csak azt ne mondjátok ,hogy az a jó ha az üvegen folyik a víz.
Arra akartam célozni ezzel az üvegcserével,hogy a hideg,rosszul szigetelő üvegen ugyanugy lecsapódik a sok pára ,és ez csak növeli a helyiség amugy is magas páratartalmát.Mert ugye közben megy fűtés ,a radiátor tolja felfelé a meleg levegőt,amitől meg az üvegen levő nedvesség ujra páraként jelentkezik valahol.Nem vagyok szaki én sem ,de szerintem ez is logikus.De mindegy is,nekem bevált az üvegcsere
 
Páromék egy régebbi építésű családi házban laktak. Ott is hőhíd volt szépen penészedett a hideg fal.
A végén be lett szigetelve belülről. Nem tudom ez mennyire jó megoldás építészeti szempontból, de a problémát megoldotta.
Olcsóbb volt mint kívülről beburkolni az egész házat és nem is minden fal szenvedett ettől a hibától.
Igen, ezen gondolkozunk mi is, mert nem akkora befektetés, mint a teljes homlokzat szigetelése. Ahogy nézegettem, csak pár centit veszítünk vele, de igazából a hatásfokával nem vagyok tisztában, hogy mennyivel rosszabb, mint a külső szigetelés, illetve mennyivel csökkenti a fal "lélegző" képességét. Szóval még nem határoztuk el magunkat.
Nálunk két problémás szoba van, az egyik a fürdőszoba, a másik pedig hálónk. Mindkettőnek van két védett és két védetlen fala. Sajnos a fürdőben nem játszik a belső szigetelés, mivel vagy acsempét is teljesen újra kellene raknom, vagy a csempén ugyanúgy folyna a víz... Ha én csempézek, akkor is kb ugyanott vagyunk anyagilag, mert ez ráadásul pont a két rövidebb fal, és emiatt gáz lenne a két hosszabb falat is újra csempézni (mondjuk rá férne... :p). A hálónban viszont megoldható lenne, pláne, hogy tavaly kimaradt a felújításból, és itt is fűrészporos tapéta van, amitől amúgy is nagyon szeretnénk megszabadulni már, tehát a falat így is, úgy is meg kell dolgozni, akkor meg már nem nagy plusz munka, ráadásul itt jóval nagyobb falfelületről van szó... szóval szerintem vegyes megoldás lesz. Ez a régi építésű házak sajátossága sajnos..... :S
 
Back
Oldal tetejére