• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Magas páratartalom vs. penész

Király Bence

Főkertész
Imént @AmegA naplóbejegyzésben olvastam, hogy az akvából elpárolgó víz súlyos gondokat okoz a penészesedés terén.
@Maci kolléga jelezte, hogy gondolkodott ilyen topic indításán, de elvetette, mondván úgysem lehet mit tenni.

Én nem vetném el, még akkor sem ha elsőre úgy tűnik nem lehet mit tenni. Legalább gyűjtsük össze az ezzel kapcsolatos tudást és tapasztalatokat is, jó lenne látni egy-két sikerstoryt (értem ezalatt azt ha valakinek volt ilyen gondja de valamilyen megoldással le tudta küzdeni).

@viktorlantos te azt írtad, hogy a műanyag nyílászáróba be van marva egy szellőző. Ezt te direkt ezért csinéltattad? Milyen messze van az akva az ablaktól? A radiátorból felszálló meleg levegő nem akadályozza a párás levegő kijutását?

Akinek nincs ilyen gondja az is leírhatná, hogy szerinte neki miért nincs.
 
Utoljára módosított:
Szia!

Anno nálunk is gondot okozott a penész, 2 akvárium, ruhák száradása, a lakás kicsi. Minden szobába a nyílászárókra résszellőző került, a fürdőbe elszívó, azóta 60% a páratartalom stabilan, penész nincs. Nem volt olcsó, viszont lassan 10 éve ok.
 
Minden szobába a nyílászárókra résszellőző került

Én is erre gondoltam. Nyilván ház/lakás függő. Egy hőhidas szobánál egy ilyen kis szellőző nem fogja megoldani a gondot.
De a legtöbb esetben azért segít. Nálam is minden ablakon van. Ez gyárilag volt ilyen, de az utólagos résszellőző is megoldható.

Boltban páraelszívót használunk. De ez picit zajos és egy kis 60x30x70-es bútor méreteivel vetekszik :)
Ez azért még ennyi vizet is mint ami nekünk van valamennyire kordában tud tartani. Igaz kb 5 liter vizet gyűjt össze naponta vagy többet.
 
Az újabb (elmúlt 5-10 évben) készülő ablakrendszerekben beépíthető egy olyan opció, hogy a tokozatba elhelyezett szellőzőrések kerülnek a gyártás során.
Ezek a rések nem állandó, hanem a felhasználó által szabályozható szellőzést biztosítanak. Előttem szólók jó eséllyel hasonlóra hivatkoztak.
szerk: @viktorlantos megelőzött, megerősített:)

A radiátorból felszálló meleg levegő nem mindenhol tud normálisan keringeni -ezzel nyilvánvalóan a fűtés hatásfokát rontva- mert, mint nálunk is, ott a függöny... Egyébként normál esetben a felszálló meleg levegőnek éppen el kellene "vinnie" a falról a kiülő nedvességet.

Amit tudni kell a penészedést kiváltó leggyakoribb okokról:
-hőhíd: azok a "vonalak" (pl a koszorú, tetőtérnél a "kispillérek"), amik mentén rosszabb a fal hőszigetelése mint máshol, ugyanis a beton szinte vezeti a hőt kifele, ezért hidegebb felület jön létre, ezen kicsapódik a légköri nedvesség (mint ha télen bemész a házba és a szemüveged rögtön bepárásodik). Megoldás: utólagos külső hőszigetelés, ami a védett épületek kivételével építési engedély nélkül végezhető (telekhatáron álló háznál a határon lévő falat csak a szomszéd hozzájárulásával lehet!!!). Lehet belülről is hőszigetelni, de akkor a lakótér csökken. Reklámoznak mostanában egy erre hivatott 2 cm körüli vastagságú lemezes anyagot. Polisztiroltól nem kell félni, mert a fal lélegzését már egy műanyagot tartalmazó diszperziós festékkel is gátoljuk, márpedig a legtöbb festék ilyen...
-rossz légmozgásos zugok, sarkok: azok a sarkai a helyiségnek, ahol valamiért nem mozog normálisan a levegő, mondhatni megreked, ezért idő kérdése, mikor fog kiülni a pára, ezt követően a penész. Itt már macerásabb a dolog, ugyanis itt azt kell megoldani, hogy a levegő valahogy mozogjon, mert ugyanúgy szárítani fogja, mint tavaszi szellő a pocsolyát.

Nagy hirtelen ezek ugrottak be, de más is bátran írja le a saját infókat/tapasztalatokat.
 
Én nemrég tettem a konyha ablakába, ahová amúgy kötelező műanyag ablak esetén, nem volt olcsó 14 ezer volt, de ide csak olyant lehet tenni ami vagy automata, vagy nem lehet elzárni. Páratartalmat nem tudok mondani, de a szagelszívó nálunk kifelé dolgozik,(ha fúj a szél akkor motor nélkül is) illetve az akvárium is a konyhától pár méterre van. Ez mellet azért van szellőztetve is.
 
Mi vettünk egy kis szobai páramentesítőt, de olyan, mint halottnak a csók. Nálunk is a sarkokban van a gond. Ha itthon vagyunk, igyekszem minél többet szellőztetni, csak az a baj, hogy keveset vagyunk itthon.(n)
 
vannak olyan ablakok, amikben a résszellőző páraérzékeny, de a legtöbben kézzel kell nyitni. a mieink olyanok, hogy maga a vasalat enged egy "rés" állapotot, a bukó és zárt között félúton. sajnos ennek a mérete nem szabályozható.

egyébiránt infrafűtésünk van, ami pedig a kicsapódást gátolja, mert a levegő mindig hidegebb lesz, mint a felületek, amire "rálát" a panel.
viszont cserébe az ablakokon csorogni szokott a víz néha :)
 
Nálunk a nyílászárók 50 évesek, ami szigetelés szempontjából nem túl ideális. De mégsem szelel annyira, mint amennyire szeretném.:)
 
Emeleti szobáknál már megoldottam a penészesedési gondot, belülről kaptak egy gipszkartonos előtétfalas szigetelést, amitől a szoba is melegebb lett, és mivel a karton, és a fal között van 5 centi kőzetgyapot, így télen a katronfalnak nyugodtan neki lehet dőlni, nem hideg, ezáltal a pára sem csapódik le rajta, illetve úgy tudom a gipszkarton falnak van egy párakiegyenlítő tulajdonsága is, ha sok a pára beszívja , ha kevés akkor kiengedi magából.
 
Nálam nem vakolat van hanem gipszkartont ragasztottam a téglára és amíg nem volt akvárium 30%-os páratartalom volt,most két akváriummal 50%. Nekem nem az ablakba van a szellőztető hanem a falba és automatán nyílik és csukódik.
 
Nálunk műanyag jól záródó ablakok mellett folyamatosan párásodtak az ablakok, folyt a víz az ablak alján, a falak penészedtek, nem csak a külső de a két szoba közötti falak is, a szekrények mögött végig penész... Feleségemet a sírás kerülgette, én meg folyamatosan teszteltem a gyártók penészmentesítő szereit, vettem páracsapdát, töltögettem a korongokkal, semmit nem ért. A szobák ablakaira felkerültek a szellőzők, páratartalom függvényében nyitnak zárnak. Mivel a szobák egy oldalra néznek, nem volt légáramlás, a fürdőszobába felkerült egy állandó üzemre terezett két fokozatú ventilátor, ami higroszabályozású. Alap értelmezésben 60% páratartalom van a szabályzón beállítva, ha feljebb megy, nagyobb fordulatra kapcsolja a ventit. éjjel nappal megy, mivel a fürdőben van, és elég halk, nem zavaró, kb 10W a fogyasztása, ha felkapcsol 24W. Annyira hozzászoktunk már, hogy nyáron is megy, nem kell szellőztetni, folyamatosan cserélődik a levegő. Azokban a szobákban, ahol nincs akvárium (sajnos :( ), és nincs más páraforrás se, ott kisebb a légcsere, ha terheljük, szépen nyit a szellőző és megnő a levegőbeáramlás. Mivel az ablak előtt függöny van, megtöri a bejövő levegőt, nem zavaró.
 
Valaki segíthetne ezeknek a résszellőzőzők műkődésének a megértésében. A héten nálunk átlagosan 90%os volt a rel.páratartalom a teraszon vagyis odakint. Ilyenkor mondjuk sokkal párásabb levegő áramlik be a házba, mint ami bent van? Nálunk a tél nagy részében magas páratartalom a jellemző, így nem értem ezeknek a szellőzőknek a hasznosságát mondjuk esetemben.
Egyébként évek óta szívok én is a penésszel, idén vettünk egy szárítógépet, illetve van egy nagyteljesítményű páraelszívóm is, szellőztetek is rendszeresen, de ennek ellenére vadásznom kell időként a penészt.
 
Valaki segíthetne ezeknek a résszellőzőzők műkődésének a megértésében. A héten nálunk átlagosan 90%os volt a rel.páratartalom a teraszon vagyis odakint. Ilyenkor mondjuk sokkal párásabb levegő áramlik be a házba, mint ami bent van? Nálunk a tél nagy részében magas páratartalom a jellemző, így nem értem ezeknek a szellőzőknek a hasznosságát mondjuk esetemben.
Egyébként évek óta szívok én is a penésszel, idén vettünk egy szárítógépet, illetve van egy nagyteljesítményű páraelszívóm is, szellőztetek is rendszeresen, de ennek ellenére vadásznom kell időként a penészt.

Szia!

Annyira nem értek hozzá, de minta az derengene, hogy minél magasabb a levegő hőmérséklete, annál kevesebb vizet, párát tartalmaz ugyanakkora relatív páratartalomnál. Így ha egy 0 fokos 100%.os rel. páratartalmú levegőt felmelegítünk 20 fokra, 3-4szer több pára kell a 100% eléréséhez. Nálunk ősszel tavasszal, ha kint jobb az idő, esős időszakban magasabb fokozatra kapcsol a venti, ha idegebb van kint, lehet magas a relatív páratartalom, nem kapcsol fel.
Legalábbis a tapasztalatok ezt mutatják :)
 
Szia!

Annyira nem értek hozzá, de minta az derengene, hogy minél magasabb a levegő hőmérséklete, annál kevesebb vizet, párát tartalmaz ugyanakkora relatív páratartalomnál. Így ha egy 0 fokos 100%.os rel. páratartalmú levegőt felmelegítünk 20 fokra, 3-4szer több pára kell a 100% eléréséhez. Nálunk ősszel tavasszal, ha kint jobb az idő, esős időszakban magasabb fokozatra kapcsol a venti, ha idegebb van kint, lehet magas a relatív páratartalom, nem kapcsol fel.
Legalábbis a tapasztalatok ezt mutatják :)
Capisce!!!
Nagyon köszönöm! A levegő hőmérsékletével egyáltalán nem számoltam! :)
 
@keszalvo Viktor ha egy pár mondatban elmondanád ennek a résszellőzőnek a titkát akkor azt én is szívesen olvasnám.Elvégre te szakavatott vagy a nyílászárók terén;):)
Mit kell tudni róluk ,mióta vannak stb,stb.
 
Szia!

Annyira nem értek hozzá, de minta az derengene, hogy minél magasabb a levegő hőmérséklete, annál kevesebb vizet, párát tartalmaz ugyanakkora relatív páratartalomnál. Így ha egy 0 fokos 100%.os rel. páratartalmú levegőt felmelegítünk 20 fokra, 3-4szer több pára kell a 100% eléréséhez. Nálunk ősszel tavasszal, ha kint jobb az idő, esős időszakban magasabb fokozatra kapcsol a venti, ha idegebb van kint, lehet magas a relatív páratartalom, nem kapcsol fel.
Legalábbis a tapasztalatok ezt mutatják :)
Ez abszolút így van. Az alacsony hőmérsékletű levegő sokkal kevesebb párát képes magában tartani, mint a meleg. A lakásokon belül, még egy jól kivitelezett modern anyagokból épült épület esetén is a szerkezetek nem egyforma hőmérsékletűek. Az előbbiből következik, hogy az alacsonyabb hőmérsékletű szerkezetek, (pl. padló feletti fal min. 5 fokkal hidegebb, mint 2 m-el magasabban) a lakás viszonylag állandó páranyomással rendelkező páratartalmát nem képesek magukban tartani, halmazállapot változás jön létre, és a hideg falon kicsapódik. Hőhidakkal most nem számolok, az kiviteli hiba, bárhol lehet, főként vasbeton szerkezetek külső oldali hőszigetelés hiányából adódik koszorú és nyílásáthidalóknál többnyire. És itt a lényeg: a helyiség relatív páratartalmából és belső hőmérsékletéből a harmatpont tábla segítségével megállapítható, hogy milyen hőmérsékleten következik be kicsapódás. (kb. co2, kh, ph tábla)

Táblázat értelmezés: vegyük a szoba hőmérsékletét 22 fokra, tegyük fel, hogy 65%-os páratartalmat mértünk, akkor ha a falszerkezet, üveg felület bárhol le tud hűlni 15,19 celsius fokra (vagy alá), ott a pára le fog csapódni!!! (hosszabb távon penészesedés létrejötte sanszos)

Mi építészek eddig vacakolunk a problémával, innen jön az épület-gépész, és meghatározza a légcsere mértékét, az elszívás mennyiségét a levegő hőmérséklete függvényében. ;) :)

C_oszt_harmatpont_kiszamitasa_tablazat1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Utoljára módosított:
Nálunk is az ablakokba épített szellőztető van. Nincs probléma a penészedéssel, de azért mellette folyamatosan napi 2-szer szellőztetünk. A kb. 20 nm-es szobában egy 420 és egy 160 literes aki van bent. Remélem a továbbiakban sem lesz probléma...:)
 
Mi építészek eddig vacakolunk a problémával, innen jön az épület-gépész, és meghatározza a légcsere mértékét, az elszívás mennyiségét a levegő hőmérséklete függvényében. ;) :)
Nocsak kollega! Szia!
Komolyra fordítva a dolgot: évekkel ezelőtt elindult egy bogár az agyamban, amikor azon gondolkodtam, hogy ha mondjuk a nappaliba építenék egy faxa kandallót, cserépkályhát, tömegkályhát, tehát valami jó kis hangulatjavító fűtőberendezést, amit nem befolyásolna az ukrajnai gázvezeték, akkor hogyan oldhatnám meg az ott keletkező melegnek az egész házban (2 szint) való hasznosítását.
Arra jutottam, hogy talán ha kb 10-12 cm átmérőjű lyukakat csinálna az ember a mennyezetbe, falakba, oda beépítve pl PC ventillátorokat, az a levegő mozgatás (24 órában!) elegendő és jó megoldás lenne-e ehhez.
Erre kb egy-másfél éve hallgatok egy beszélgetést a rádióban: már kitalálták és alkalmazzák a dolgot, tehát nem jártam rossz úton.
Hogy ez hogy jön ide? Ha mondjuk ezeket a lyukakat a kritikus helyeken alakítaná ki az ember, akkor a légáramlat szárító hatása miatt gyanítom, hogy a probléma megszüntethető lenne a legtöbb esetben.
Valakinek esetleg elképzelése/tapasztalata?
 
Nocsak kollega! Szia!
Komolyra fordítva a dolgot: évekkel ezelőtt elindult egy bogár az agyamban, amikor azon gondolkodtam, hogy ha mondjuk a nappaliba építenék egy faxa kandallót, cserépkályhát, tömegkályhát, tehát valami jó kis hangulatjavító fűtőberendezést, amit nem befolyásolna az ukrajnai gázvezeték, akkor hogyan oldhatnám meg az ott keletkező melegnek az egész házban (2 szint) való hasznosítását.
Arra jutottam, hogy talán ha kb 10-12 cm átmérőjű lyukakat csinálna az ember a mennyezetbe, falakba, oda beépítve pl PC ventillátorokat, az a levegő mozgatás (24 órában!) elegendő és jó megoldás lenne-e ehhez.
Erre kb egy-másfél éve hallgatok egy beszélgetést a rádióban: már kitalálták és alkalmazzák a dolgot, tehát nem jártam rossz úton.
Hogy ez hogy jön ide? Ha mondjuk ezeket a lyukakat a kritikus helyeken alakítaná ki az ember, akkor a légáramlat szárító hatása miatt gyanítom, hogy a probléma megszüntethető lenne a legtöbb esetben.
Valakinek esetleg elképzelése/tapasztalata?
Szerintem működhet simán. Nem új a sztori, ámerikában pl. a padló felett kialakított rácsokon fújják be az előmelegített levegőt központilag, nem véletlen. Nem is olyan sötétek, mint sokan gondolnánk, vagy nem is tudják, hogy tudják. :) Mivel pára az alacsony hőmérsékleten, illetve sarkokban élekben (belső kis alapterülethez képest külső oldalon nagy hűtött felület aránylik) csapódik ki, azt a kritikus részt támadják ezt elkerülendő. Meleg levegő felfelé áramlik, viszont a zárófödémet dunsztolják vastag hőszigetelő paplannal, ehhez képest a könnyűszerkezetű falak diffundálnak, így nincs emelkedett páranyomás. Okos jenkikék...veszek is a Nokia helyett egy Apple-t...:D Frászt, azt soha, de nem bántom őket többet, ha nem felejtem el...:D
 
Back
Oldal tetejére