• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ludwigia palustris

-Led-

Főkertész
Ludwigia palustris

Család: Onagraceae
Származási hely: Észak Amerika
Magasság: 15-30 cm
Szélesség: 5-15 cm
Fényigény: közepes-nagyon magas (0,25 W/liter)
Hőmérséklet: 20-28 °C
Vízkeménység: lágy-kemény
pH tolerancia: 5,5-8
Növekedési ütem: közepes
Igény: alacsony
Javasolt ültetési zóna: középső-hátsó rész

A Ludwigiák általában már kevesebb fénnyel is beérik, mint más, piros színű növények. Ezért könnyen tarthatók egy közepesen megvilágított medencében is. Az intenzív megvilágítás jócskán elősegíti megfelelő fejlődését, amihez szintúgy hozzájárulhatunk, ha megfelelő tápoldatot vagy CO2-t juttatunk akváriumába, de ezek nem alapvető feltételei eredményes gondozásának. Levelén és gyökérzetén keresztül egyaránt felveszi a szükséges tápanyagot. Ha a körülmények nem megfelelőek, vagy túlontúl kevés a megvilágítottság, hajlamos lehet leveleit (kiváltképp az alsókat) ledobni. Emers és submers formája is létezik. Gyönyörű piros színe, nem túl nagy levelei azonnal elkápráztatták a növényszerető akvaristákat.
 

Attachments

  • Ludwigia palustris.jpg
    Ludwigia palustris.jpg
    80.4 KB · Megtekintések: 45
Tökéletes kis növény. Nekem csak egy bajom van vele, hogy valamiért nem tudom megtartani 0,4 W/l fény mellet. Most olvastam igazán utána, miszerint nagyon nem szereti a 26 fok feletti vizet hosszú távon. Nos, a mostani nyár miatt ennél jóval melegebb vízben próbálkoztam vele, lehetséges, hogy pont emiatt nem sikerült életben tartanom. Most, hogy 25 fokon tudom tartani a vizet (habár lehet, hogy még ez is magas egy kicsit és elég lenne az állandó 24 fok), valószínűleg újra megkísérlem a tartását, mert nagyon mutatós növény. Érdekesség, hogy a Ludwigia repens rubin úgy néz ki, hogy megmarad (habár csak napokkal ezelőtt került be az akváriumba) ugyanazon körülmények közepette, bár ő talán egy kicsit "igénytelenebb" a szükségleteit nézve, mint a Palustris, és ugye már a hőfok sincs az egekben. A szikes vizem is közrejátszhatott a korábbi nevelésében, ezt most kiküszöböltem amennyire lehetett, így ez még egy érv, hogy újra megpróbáljam.
 
Sziasztok!

Van azzal kapcsolatban tapasztalatotok, hogy kb mennyi idő amíg bepirosodnak a levelei? Tegnap szereztem be egy adagot és még nagyon zöld.
0,5W/l fény mellett tartom, élesztős CO2-vel, Easy Life Carboval és Profitoval.
 
Sziasztok!

Van azzal kapcsolatban tapasztalatotok, hogy kb mennyi idő amíg bepirosodnak a levelei? Tegnap szereztem be egy adagot és még nagyon zöld.
0,5W/l fény mellett tartom, élesztős CO2-vel, Easy Life Carboval és Profitoval.


Megválaszolva a saját kérdésem: a 2. napon már elkezdődött egy finom árnyalatváltás a felső leveleken, amelyek közelebb vannak a fényforráshoz. A 3. napon pedig már van néhány gyönyörű pirosas-zöldes levél. Valószínűleg az alsőbb levelek nemigen fognak bepirosodni, szerintem ott már nem elég erős a megvilágítás, de már így is nagyon szép a növény.
 
Szépen nőnek a növények a fent leírt körülmények mellett. Továbbra is kb a fényforrrástól mért 20cm-es távolságon belül tapasztalható pirosodás.

Ezzel párhozamosan elindítottam egy kisérletet. A Filipe Oliveira által készített red bonsai scape-ja kíváncsivá tett: vajon low-techben is lehetséges úgy nevelni a ludwigiát, hogy a gyökere nincs a talajban?

Fogtam egy szál növényt, óvatosan befűztem a dekorációként használt red moor gyökerek közé, ott szépen megmarad bármilyen kötözés nélkül. Most pedig várok.
 
Sziasztok!

Van azzal kapcsolatban tapasztalatotok, hogy kb mennyi idő amíg bepirosodnak a levelei? Tegnap szereztem be egy adagot és még nagyon zöld.
0,5W/l fény mellett tartom, élesztős CO2-vel, Easy Life Carboval és Profitoval.
Ha még egy kis makrót is kap azt látványosan meg fogja hálálni. Nálam azóta indult meg igazán mióta változtattam a makró tápozáson. ( főleg ha talaj nélkül akarod tartani, habár én így még nem próbáltam, de remek ötlet, ha megmarad... )
 
Köszönöm a tippet! Akkor a következő GA köröm alkalmával szerzek majd be makrót.

Egyelőre nem áll rosszul a dolog. Úgy néz ki megmarad a növény talaj nélkül is, és pirulni is képes. 1-2 alsóbb levelet elhullajtott, de máskülönben szépen nő.
Viszont majd újra meg kell néznem Filipe Oliveira videóját, hogy lássam ő mit csinálta a gyökerekkel. Merthogy a növény gyökere is igen gyorsan nő és lombkoronaként alkalmazva szerintem nem jó, ha szem előtt van.

Mondjuk meg kell jegyezni, hogy Filipe Oliveira nem ezt a ludwigia fajtát használta, hanem Ludwigia sp. 'Mini Super Red'-et.
 
Ha még egy kis makrót is kap azt látványosan meg fogja hálálni. Nálam azóta indult meg igazán mióta változtattam a makró tápozáson. ( főleg ha talaj nélkül akarod tartani, habár én így még nem próbáltam, de remek ötlet, ha megmarad... )

Eltelt kb. egy hét, és szép a növény, megkockáztatom majdnem olyan tempóban nő, mint a talajba ültetett változat és hasonlóképp pirosodik is. Szóval működőképesnek tűnik a dolog.
 
Sziasztok! Egyre több helyen találkozom (főleg George Farmer videóiban) ennek a növénynek a "Super Red" változatával. Ez mennyivel pirosabb? Igényeit tekintve van különbség a sima palustrishoz képest?
 
Sziasztok! Egyre több helyen találkozom (főleg George Farmer videóiban) ennek a növénynek a "Super Red" változatával. Ez mennyivel pirosabb? Igényeit tekintve van különbség a sima palustrishoz képest?

Valószínűleg a két növény ugyanaz. Ha van minimális különbség az nem számottevő.

A boltban most egy 240-es Solar RGB alatt szinte bordó a növény (George Farmer akvárium). Lehet minimális levélforma eltérés is van. Mintha ezeket látnám?
 
Valószínűleg a két növény ugyanaz. Ha van minimális különbség az nem számottevő.

A boltban most egy 240-es Solar RGB alatt szinte bordó a növény (George Farmer akvárium). Lehet minimális levélforma eltérés is van. Mintha ezeket látnám?
Köszi, maradok a "sima" palustrisnál. Nálam már az is nagy eredmény, hogy az akvárium magasságának felétől vörösesbarna színűvé válik! :)
 
Köszi, maradok a "sima" palustrisnál. Nálam már az is nagy eredmény, hogy az akvárium magasságának felétől vörösesbarna színűvé válik! :)
A palustris nalam is ilyen. De a super rednek nagyobbak a levelei es hamarabb egeszen alul is kezd bronzosabb lenni. Felul pedig rozsaszines a level fonalkja. A teteje piros. Szerintem kulonboznek. Egymas mellett vannak keverve. Egyszerre vettem oket. Tobbszor nyirtam visszaultettem es hatarozottan kulonboznek.
 
A palustris nalam is ilyen. De a super rednek nagyobbak a levelei es hamarabb egeszen alul is kezd bronzosabb lenni. Felul pedig rozsaszines a level fonalkja. A teteje piros. Szerintem kulonboznek. Egymas mellett vannak keverve. Egyszerre vettem oket. Tobbszor nyirtam visszaultettem es hatarozottan kulonboznek.
Akkor egy esélyt lehet, hogy adok neki... ;)
 
Sziasztok! Gyönyörűen fejlődik a GA-ban vásárolt Ludwigia Palustris-om. Most jön az első vágás. Mielőtt elrontanám, gondoltam megkérdem, hogy ennél a fajtánál működik -e a "toppolás"
illetve, hogy mennyire szabad sűrűn egymás mellé tenni a töveket. Olvastam, hogy ha nem kap elég fényt, felkopaszodhat.

köszönöm, ha adtok tanácsot
23affce470846de27e3be1d89828b5e3-jpg.jpg
 
Sziasztok! Gyönyörűen fejlődik a GA-ban vásárolt Ludwigia Palustris-om. Most jön az első vágás. Mielőtt elrontanám, gondoltam megkérdem, hogy ennél a fajtánál működik -e a "toppolás"
illetve, hogy mennyire szabad sűrűn egymás mellé tenni a töveket. Olvastam, hogy ha nem kap elég fényt, felkopaszodhat.

köszönöm, ha adtok tanácsot
View attachment 52204
Szia!
A legtöbb stem növényre igaz, hogy ahol elvágod, ott 2 db oldalhajtást hoz. Különösen igaz ez a palustrisra.
Általában azt javasolják, hogy először az alsó 1/3-nál, esetleg a növény felénél érdemes metszeni. 1 héten belül (ált. 2-3 nap) jönnek az új hajtások, így a megcsonkított tő csak rövid ideig zavarja a látképet. Ezt ki kell böjtölni. :D Az alulról történő felkopaszodás egy természetes dolog, de tapasztalatom szerint a palustris hamarabb éri el a vízfelszínt, minthogy alulról teljesen felkopaszodjon (még low-techben is). Ha ezt megúszod, akkor pár hét múlva lehet még egyet metszeni kicsit feljebb a még dúsabb hatás kedvéért. Több "generációt" nem érdemes növeszteni, mert az már a növény leromlásához vezethet. Ilyenkor célszerű egy tarvágást csinálni és a friss hajtásokat visszaültetni. Azt növénye válogatja, hogy a teljesen visszavágott növény kihajt-e újra, ezt a fény is nagyban befolyásolja. A Limnophila sessiliflora pl. low-techben is képes visszanőni egy tarvágás után, míg a palustris már akkor megtorpan a növekedésben, ha egy másik növény eltakarja. Mivel a palustris relatíve vékony és kis levelű, szerintem nyugodtan dugványozhatod őket párosával, így már az elején bokrosabb lesz.
Személy szerint én felénél szoktam elvágni, majd pár hét múlva a kinőtt dupla hajtást ültetem vissza párosával.
Egy hasznos videó a nyírásról:
 
Köszönöm a tanácsokat! Ki is próbálom majd a gyakorlatban. Az alábbi részt viszont nem teljesen értem
Több "generációt" nem érdemes növeszteni, mert az már a növény leromlásához vezethet.
- ez alatt azt érted, hogy ne dugjam vissza a levágott felső részt?
 
Back
Oldal tetejére