• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural LowTech 350L - Walstad alapelvekre

Alapvetően dél-amerikai (amazonasi) medencét szeretnék, és nyilván az innen származó fajokból azokat, amelyek a low-techez is "illenek".
Amikor elkezdtem ezt az akváriumot februárban, be is szereztem sok ilyen növényt, aztán jött a hosszú kényszerszünet és tönkre mentek. Most kicsit megszorultam, így kénytelen leszek először, ha nem is dél-amerikai, olyan növényeket telepíteni, amelyek "gyorsan" nőnek, elfogadható árban vannak, és elegendő mennyiséget tudok vásárolni az indításhoz. Aztán szép lassan kiváltom őket megfelelő fajokra.
 
Ja igen, a halak főleg lazacok lesznek: serpa, rózsa, vörösfoltú...
Aztán egy-két ideillő harcsa és algaevő.
Garnélákat is gondoltam, azonban nem szeretném lefedni az akváriumot, s úgy tudom, hogy a rákok ilyen esetben elég hamar "elszelelnek". Esetleg nem tudsz valamilyen megoldást erre a rákkérdésre?
 
Ja igen, a halak főleg lazacok lesznek: serpa, rózsa, vörösfoltú...
Aztán egy-két ideillő harcsa és algaevő.
Garnélákat is gondoltam, azonban nem szeretném lefedni az akváriumot, s úgy tudom, hogy a rákok ilyen esetben elég hamar "elszelelnek". Esetleg nem tudsz valamilyen megoldást erre a rákkérdésre?

Ez egy érdekes dolog. Amano és Red Cherry Shrimp garnéláim vannak. Amano garnélára 2-3 éves élettartamot írnak, nálam már több mint 2 éve vannak. RCS úgy szaporodik, hogy azt sem tudom, mennyi van. Sosem láttam semelyiket menekülni próbálni az akváriumból. Szerintem, ha a vízparaméterek rendben vannak, akkor kiveszik belőlük a menekülési hajlam. Mindez biológiai szűrő nélküli NPT akváriumokban.
 
Kíváncsi vagyok a Florimo talajos tapasztalatodra, követni fogom a naplódat. Ősszel vettem én is nagy lelkesen, bekevertem, de még nem használtam fel. Bekeverés: mivel nem túl izmos szervesanyagban, ezért dúsítottam 10-10% gilisztahumusszal és bio B virágfölddel :) A színe meggyőző lett, de a felhasználását elnapoltam egyelőre.

Nem szeretnélek utólag "kétségbe ejteni", de ugye a szúnyoghálót lesikáltad/kifőzted alaposan? A fotók alapján ez a teflonbevonatos üvegszálas szúnyogháló. Zsíros tapintású, vízlepergető sajátságú?! Gyárilag egy bevonat van rajtuk, ami a vízben szépen lejön, és nagyon hasonló olajos réteget képez a felszínen, mint a "surface scum", csak ez kémiai eredetű és undorító :) Kitartó szappanos körömkefés sikálással eltávolítható. Igaz én nem talajba téve használtam, hanem közvetlenül a vízben..
 
Köszi az infót. Néztem a naplódat, ott úgy tűnik, hogy az aksid fedett?

Ha menekülni akarnának, tudnának. Hátul van nagy nyílás és ezenkívül van még 2 garnélás akváriumom. Mondjuk halak kiugrása ellen is jó lefedni valamennyire?
 
Kíváncsi vagyok a Florimo talajos tapasztalatodra, követni fogom a naplódat. Ősszel vettem én is nagy lelkesen, bekevertem, de még nem használtam fel. Bekeverés: mivel nem túl izmos szervesanyagban, ezért dúsítottam 10-10% gilisztahumusszal és bio B virágfölddel :) A színe meggyőző lett, de a felhasználását elnapoltam egyelőre.

Nem szeretnélek utólag "kétségbe ejteni", de ugye a szúnyoghálót lesikáltad/kifőzted alaposan? A fotók alapján ez a teflonbevonatos üvegszálas szúnyogháló. Zsíros tapintású, vízlepergető sajátságú?! Gyárilag egy bevonat van rajtuk, ami a vízben szépen lejön, és nagyon hasonló olajos réteget képez a felszínen, mint a "surface scum", csak ez kémiai eredetű és undorító :) Kitartó szappanos körömkefés sikálással eltávolítható. Igaz én nem talajba téve használtam, hanem közvetlenül a vízben..
Sajnos nem voltam olyan képzett ezzel a szúnyoghálóval kapcsolatban, szóval "elkéstem", azért köszönöm, mert nagyon hasznos info. Meglátom, hogy mennyire fog jelentkezni, és természetesen jelzem majd. A Florimohoz nem kevertem semmit, mert erről a trükkről sem tudtam, majd meglátjuk, hogy dolgozik így egymagában:)
 
Sajnos nem voltam olyan képzett ezzel a szúnyoghálóval kapcsolatban, szóval "elkéstem", azért köszönöm, mert nagyon hasznos info. Meglátom, hogy mennyire fog jelentkezni, és természetesen jelzem majd. A Florimohoz nem kevertem semmit, mert erről a trükkről sem tudtam, majd meglátjuk, hogy dolgozik így egymagában:)

Az, hogy nem kevergettél, valószínűleg a kockázatokat csökkenti. Ha kevergetsz, akkor én figyelembe venném az erre vonatkozó figyelmeztetéseket a könyvből.

Én egyszer láttam florimo-t, kinézetre elég light-os cuccnak tűnik, de szerintem elég lesz. Tápanyag fronton szinte biztos, viszont a kevés szervesanyag tartalom miatt lehet CO2 fronton kevés. De ez csak tipp. Sosem használtam, majd most meglátjuk mit tud :). Biológiai szűrésre nincs feltétlenül szükség, ez is segíthet a florimon. Viszont én semmiképpen nem keverném a vizet mint egy turmixgép, mert CO2 kimegy. Nálam néhány akvárium kristálytiszta biológiai szűrő nélkül, néhánynál minimális fizikai szűrésre szükség van. Nem fejtettem még meg, mi okozza a különbséget. Skimmer-re az esetek többségében eleinte szükségem volt, de nem folyamatos, hanem időszakos használat mellett. (eheim szkimmer fél óra alatt lekapja a trutyit...., néha halakkal együtt ;) )
 
Utoljára módosított:
Az, hogy nem kevergettél, valószínűleg a kockázatokat csökkenti. Ha kevergetsz, akkor én figyelembe venném az erre vonatkozó figyelmeztetéseket a könyvből.

Én egyszer láttam florimo-t, kinézetre elég light-os cuccnak tűnik, de szerintem elég lesz. Tápanyag fronton szinte biztos, viszont a kevés szervesanyag tartalom miatt lehet CO2 fronton kevés. De ez csak tipp. Sosem használtam, majd most meglátjuk mit tud :). Biológiai szűrésre nincs feltétlenül szükség, ez is segíthet a florimon. Viszont én semmiképpen nem keverném a vizet mint egy turmixgép, mert CO2 kimegy. Nálam néhány akvárium kristálytiszta biológiai szűrő nélkül, néhánynál minimális fizikai szűrésre szükség van. Nem fejtettem még meg, mi okozza a különbséget. Skimmer-re az esetek többségében eleinte szükségem volt, de nem folyamatos, hanem időszakos használat mellett. (eheim szkimmer fél óra alatt lekapja a trutyit...., néha halakkal együtt ;) )
Most erősen gondolkodom, ahogy itt a hozzászólásokat látom, meg nézem az egyéb infókat, hogy munkába állítsam-e az Eheim Classic 2215-ös szűrőt (amely óránként kb. 2-szer forgatná meg vizet).
 
Most erősen gondolkodom, ahogy itt a hozzászólásokat látom, meg nézem az egyéb infókat, hogy munkába állítsam-e az Eheim Classic 2215-ös szűrőt (amely óránként kb. 2-szer forgatná meg vizet).

A fórumon elég kevesen követik az El Natural módszert. 3 (halas + garnélás) NPT akváriumom van biológiai szűrő nélkül, és soha nem volt problémám ammóniával. Fontos, hogy megfelelő fajta és mennyiségű növénnyel indulj.

Ammónia cukorka a növényeknek:

http://www.bookmasters.com/marktplc/images/BiolFiltration_BookWebsite.pdf

Nagy biológiai szűrő a növények ellen játszhat bizonyos körülmények között. Ha már szűrés, egy skimmer jól jöhet, de nem 100% hogy kelleni fog.

Szerintem rakd össze szűrő nélkül és nézd meg, mennyire lesz (marad) tiszta a víz. Ha kristálytiszta marad, akkor nem aggódnám túl a problémát.

Ennél a 460 literes akváriumnál a legkisebb pumpám is bőven megforgatja a vizet (van róla kép), nem is megy mindig.

https://akvakertesz.hu/threads/460-literes-el-natural-akvarium-inditasa.6521/

Ha a vízben apró lebegő "részecskék" vannak, azt ki kell szűrni valahogy, különben ratyin néz ki az akvárium. De ehhez nem biztos, hogy egy külső szűrő az ideális. Kis szerencsével, ha hagyod, hogy leüllepedjen, már talán az is megoldhatja a problémát. Lényeg, hogy én próbálom elkerülni a nagyon erős áramoltatást, mert CO2 kimehet a vízből.
 
Utoljára módosított:
A fórumon elég kevesen követik az El Natural módszert. 3 (halas + garnélás) NPT akváriumom van biológiai szűrő nélkül, és soha nem volt problémám ammóniával. Fontos, hogy megfelelő fajta és mennyiségű növénnyel indulj.

Ammónia cukorka a növényeknek:

http://www.bookmasters.com/marktplc/images/BiolFiltration_BookWebsite.pdf

Nagy biológiai szűrő a növények ellen játszhat bizonyos körülmények között. Ha már szűrés, egy skimmer jól jöhet, de nem 100% hogy kelleni fog.

Szerintem rakd össze szűrő nélkül és nézd meg, mennyire lesz (marad) tiszta a víz. Ha kristálytiszta marad, akkor nem aggódnám túl a problémát.

Ennél a 460 literes akváriumnál a legkisebb pumpám is bőven megforgatja a vizet (van róla kép), nem is megy mindig.

https://akvakertesz.hu/threads/460-literes-el-natural-akvarium-inditasa.6521/

Ha a vízben apró lebegő "részecskék" vannak, azt ki kell szűrni valahogy, különben ratyin néz ki az akvárium. De ehhez nem biztos, hogy egy külső szűrő az ideális. Kis szerencsével, ha hagyod, hogy leüllepedjen, már talán az is megoldhatja a problémát.
Köszi a sok tanácsot és infót, én is erre hajlok inkább, legyen minden a lehető legtermészetesebb. Egyelőre nem indítom be az Eheimet.:)
 
Sajnos nem voltam olyan képzett ezzel a szúnyoghálóval kapcsolatban, szóval "elkéstem", azért köszönöm, mert nagyon hasznos info. Meglátom, hogy mennyire fog jelentkezni, és természetesen jelzem majd. A Florimohoz nem kevertem semmit, mert erről a trükkről sem tudtam, majd meglátjuk, hogy dolgozik így egymagában:)

A talajjal nem lesz gondod így sem, a legtöbb akváriumi táptalaj (pl. JBL, Dennerle) szerintem töredék annyi hatóanyagot tartalmaz csak, mint ez. A szúnyoghálót meglátjuk, azért szóltam, hogy ha valami kezelhetetlen, akváriumidegen jelenséget látunk, akkor ne hagyjuk ki a számításból ezt a dolgot sem :)
 
5. lépés - részleges telepítés

21-én a csapvízzel 2 nappal ezelőtt kb. félig feltöltött medencébe (ami szépen leülepedett és kitisztult, valamint a vízparaméterek is rendben) betelepítésre kerültek a következő növények, dolgok:
- 4 tő Vizi hortenzia
- 6 tő Carolinai tündérhínár
- 3 tő "Vizi citrom"? - de szerintem nem az, ezért kinyomozom majd
- 1 kisebb csomó Jávai moha
- 8 tő később meghatáronzandó bacopa-szerű növény;)
- 3 db nagy tebang levél
- 1 db kisebb szőlőtőke-darab


Szűrés, vízkezelés, vegyszerezés nincs; enyhe, pár órás megvilágítás 1 db melegfényű normál 4W-os led izzóval.
 
5. lépés - részleges telepítés

21-én a csapvízzel 2 nappal ezelőtt kb. félig feltöltött medencébe (ami szépen leülepedett és kitisztult, valamint a vízparaméterek is rendben) betelepítésre kerültek a következő növények, dolgok:
- 4 tő Vizi hortenzia
- 6 tő Carolinai tündérhínár
- 3 tő "Vizi citrom"? - de szerintem nem az, ezért kinyomozom majd
- 1 kisebb csomó Jávai moha
- 8 tő később meghatáronzandó bacopa-szerű növény;)
- 3 db nagy tebang levél
- 1 db kisebb szőlőtőke-darab


Szűrés, vízkezelés, vegyszerezés nincs; enyhe, pár órás megvilágítás 1 db melegfényű normál 4W-os led izzóval.

Tudnál felrakni egy képet?

Pár ötlet. Én így csinálnám, de természetesen ez lehet nem jó tanács. Fény kell a növényeknek. Ha az akváriumban nem kezdenek rövid távon növekedni a növények, az egész bemehet egy elég negatív spirálba. Én simán elindulnék a klasszikus szieszta világítással, 5 óra fény, 4 óra szünet, majd ismét 5 óra fény. Pár vizen úszó növény sosem árthat, alga első jele esetén én rá szoktam rakni.

Víz mennyire tiszta szűrés nélkül? Keringeted a vizet valamivel? Kb Mennyire kemény a vized? (Vízmű honlap segíthet.)

Vízkezelőt szerintem mindenképpen használj csapvízhez. Klór (klóramin) nem tesz jót semminek sem.
 
Utoljára módosított:
Tudnál felrakni egy képet?

Pár ötlet. Én így csinálnám, de természetesen ez lehet nem jó tanács. Fény kell a növényeknek. Ha az akváriumban nem kezdenek rövid távon növekedni a növények, az egész bemehet egy elég negatív spirálba. Én simán elindulnék a klasszikus szieszta világítással, 5 óra fény, 4 óra szünet, majd ismét 5 óra fény. Pár vizen úszó növény sosem árthat, alga első jele esetén én rá szoktam rakni.

Víz mennyire tiszta szűrés nélkül? Keringeted a vizet valamivel?

Vízkezelőt szerintem mindenképpen használj csapvízhez. Klór (klóramin) nem tesz jót semminek sem.
Szia Z1234!
A fenti állapot csak 1 napig tartott (azaz dec. 22-éig), utána továbbléptem mindennel, ezt holnap írom majd meg részletesebben (jelenlegi időhiány okán). Sajnos erről az 1 napról nincs használható képem.
 
Back
Oldal tetejére