• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural LowTech 350L - Walstad alapelvekre

Sziasztok! Alább folytatom időrendben.

6. lépés - részleges telepítés folytatása (dec. 22.-24.)


1 nap után továbbléptem a következőben:

dec. 22.:
- fő vízparaméterek rendben
- felkerült a 2 fénycsöves (T8 2x36W) világítás 1 db Osram Fluora és 1 db Philips hidegfehér csővel
- 5 db közepes méretű lávakövet helyeztem el, több célzattal: baciknak jó otthon, súlyozás, dekor
- 1 db nagyobb Red Moor fa
- 5 db Serpa lazacocska
- 6 db Vörös neonhal
- 3 db Törpe szívóharcsa (Oto)
- 4 db Amano garnéla
- 6 db Red Cherry garnéla
- 1 db csigabiga
- 2 db Nagyobb sepregető garnéla
- 8 tő Ludwigia repens
- 1 db Anubias

(dec. 23.: mást kellett csinálnom)

dec.24.:
- előlények élnek, határozottan jól érzik magukat
- Red Moor fán a szokásos fehéres bevonat jelent meg
- a víz felszínén hártyaképződés (mivel nincs egyáltalán mestersége keringetés, szűrés)

- Zoli adományaként szép Sallangos vízipáfrány és Hydrocotyle tripartita csoport várja a víz felszínén úszva az elültetést
- kevertágyas ioncserélővel folytattam a feltöltést, azaz plusz 80l lágyvízet töltöttem az aksiban lévő kemény (kb. 25-28 nk°) csapvízhez, így már kb. 250l víznél tartok, melynek keménysége kb. 17-19 nk° lett
- Eheim Skim350 instalálása a vízfelszíni körülmények javítása végett

Tudom, hogy "tudományosan" nem így kell egy akváriumot indítani, azonban itt más szempontok is közrejátszanak. Nem is baj, mivel eleve a Low-Tech kipróbálása mellett, ez is új dolog. Mondjuk, az akvárium kapacitásához képest, a betelepített halak, rákok mennyisége, mérete nem számottevő..., meglátjuk...

Képek (sajnos nem a legjobb minőségben és mennyiségben): https://drive.google.com/open?id=0B7yepDBUn8encEt1Q0RyblA4Mzg

Folyt. köv. időrenden...
 
Kevertágyas ioncserélő pontosan mire cserél?

Talán elöl nincs túl sok növény; nomaphila stricta vagy hygrophila stricta (ami hátul van) elég jól bírja az extra kemény vizet is.

Lényeg, hogy a növények nőjenek. Egy ilyen akvárium csak a növényektől függ szűrés (NH4+) terén. (Ami szvsz egy jó dolog, inkább csak egy dologtól függjön az akvárium mint kettőtől.) Vizen úszó növény van? A kép nagyon túlexponál és nem lehet jól látni. Skimmer jó ötlet volt, időzítőre is lehet tenni. Kis halak / garnélák beleúszhatnak!
 
Utoljára módosított:
Kevertágyas ioncserélő pontosan mire cserél?

Talán elöl nincs túl sok növény; nomaphila stricta vagy hygrophila stricta (ami hátul van) elég jól bírja az extra kemény vizet is.

Lényeg, hogy a növények nőjenek. Egy ilyen akvárium csak a növényektől függ szűrés (NH4+) terén. (Ami szvsz egy jó dolog, inkább csak egy dologtól függjön az akvárium mint kettőtől.) Vizen úszó növény van? A kép nagyon túlexponál és nem lehet jól látni. Skimmer jó ötlet volt, időzítőre is lehet tenni. Kis halak / garnélák beleúszhatnak!
Szia Főkertész!
A kevertágyas gyantában van kation- és anioncserélő gyanta is, és mindkettő Na ionokkal cserél, azaz a víz Ca és Mg ionjai lecserélésre kerülnek Na ionokkal (én BWT kevertágyas gyantával dolgozom). Ozmózis (teljesen sótalanított) víz jobb lenne bizonyos szempontból, azonban régebbi tapasztalataim szerint a kevertágyas készülékemmel is remek vizet produkáltam a dél-amerikai fajoknak, pl. a vitorlások folyamatosan ikráztak..., növények szép nőttek (ezek a CO2-es korszakomban voltak 2006-20010-ig).
Sajnos úszó növényt nem sikerült beszereznem, ezen dolgozom még most is.
Köszi, hogy a skimmerre figyelmeztettél, erre figyelnem kell majd.
Lesznek azért jobb képek is (mondjuk most csak egy mobilom van, amivel képet tudok csinálni, de van jobb kép, amit fel is teszek, ha a naplóban odaérek...).
 
Időrendben (csak most tudom) folytatni.

7. lépés - részleges telepítés folytatása (dec. 25.)

- Sallangos vízipáfrányok elültetése
- Élőlények jól vannak
 

Attachments

  • 20161225_154243.jpg
    20161225_154243.jpg
    130.4 KB · Megtekintések: 3
  • 20161225_155146.jpg
    20161225_155146.jpg
    134.1 KB · Megtekintések: 3
9. lépés - "A víz érése" (jan.6. – jan.22.)
- Egy Ludwigia szál nyírása és elültetése
- Egy Anubias levél végén már a kezdetektől lifegett egy kis fekete szakáll alga, ezt most lemetszettük
- Minden rendben van, szűrés nincs, skimmer általában megy, CO2-zás nincs, növény-tápozás nincs
- Úgy néz ki, beérett a víz, így a következő napokban tervezem még 5 db Serpa, 5 db Amano telepítését
- Tegnap vízcsere 1x30l lágyított vízzel, így tovább lágyult a medence vize, lassan megmérem a keményséket (a végcél kb. 10nk°).
- Képek: https://drive.google.com/open?id=0B7yepDBUn8enRHBzbW5vUlNWbE0
 
9. lépés - "A víz érése" (jan.6. – jan.22.)
- Egy Ludwigia szál nyírása és elültetése
- Egy Anubias levél végén már a kezdetektől lifegett egy kis fekete szakáll alga, ezt most lemetszettük
- Minden rendben van, szűrés nincs, skimmer általában megy, CO2-zás nincs, növény-tápozás nincs
- Úgy néz ki, beérett a víz, így a következő napokban tervezem még 5 db Serpa, 5 db Amano telepítését
- Tegnap vízcsere 1x30l lágyított vízzel, így tovább lágyult a medence vize, lassan megmérem a keményséket (a végcél kb. 10nk°).
- Képek: https://drive.google.com/open?id=0B7yepDBUn8enRHBzbW5vUlNWbE0

Úgy látszik minden komolyabb variálás nélkül szépen elindult!

Képeken lehet már látni a növekedést és szvsz elég növény is van az akváriumban. Szerintem is simán mehetnek bele az új jövevények, de karanténozás nélkül nem raknám bele a halakat. (Eléggé bele lehet futni nagyon körülményes problémákba sajnos...)

Egyébként ide, a fórumra közvetlenül is be tudsz szúrni képet, kicsit könnyebben nézhető, mint google drive.

Ioncserélővel (Na) nem vagyok képben, gondolom utánanéztél, hogy rendben van-e.
 
Úgy látszik minden komolyabb variálás nélkül szépen elindult!

Képeken lehet már látni a növekedést és szvsz elég növény is van az akváriumban. Szerintem is simán mehetnek bele az új jövevények, de karanténozás nélkül nem raknám bele a halakat. (Eléggé bele lehet futni nagyon körülményes problémákba sajnos...)

Egyébként ide, a fórumra közvetlenül is be tudsz szúrni képet, kicsit könnyebben nézhető, mint google drive.

Ioncserélővel (Na) nem vagyok képben, gondolom utánanéztél, hogy rendben van-e.

Szia!
Nagyon örülök, nekem is úgy tűnik, hogy elindult simán az akvárium.
Egyelőre a Florimo vízinövény aljzat teljesen jól dolgozik, és semmi káros anyag nem jön belőle.
Kevertágyas ioncserélő kémiája a Horn-Zsilinszky könyvben is szerepel, meg a neten is sok helyütt megvan, gyakorlatilag nem is érdemes belemerülni, lényeg, hogy lágy vizet produkál, ami abszolút megfelel szerintem minden halnak és növénynek, amelyekkel mi bibelődünk.
A GoogleDrive-ot azért használom, mivel ott könyvtár-szerkezetben klasszul el lehet rakni a dolgokat, és gyorsan hozzáférhető (ez az heppem).
 
Február 3.:
Minden lakó jól van, a növények lassan, de nőnek. A tebang levelek "elfogytak", így bükkfalevelek kerültek az akváriumba. 5 db Amanó garnéla is érkezett még.
 
szia,
látom halad az akvárium :) Lenne pár felvetésem, ha nem haragszol.


a víz felszínén hártyaképződés (mivel nincs egyáltalán mestersége keringetés, szűrés)

Ez sem jó véleményem szerint. Külön biológiai szűrés tényleg nem kell feltétlenül, de az oxigén miatt valami vízmozgatás kelleni fog. Ez benne van a könyvben is, ha jól rémlik.

A kevertágyas gyantában van kation- és anioncserélő gyanta is, és mindkettő Na ionokkal cserél, azaz a víz Ca és Mg ionjai lecserélésre kerülnek Na ionokkal (én BWT kevertágyas gyantával dolgozom)

A kevertágyas gyanta H+ és OH- ionokra cseréli az anionokat és a kationokat, így ionok tekintetében pont egy vizet fogunk kapni, a nátriumra nem jó dolog cserélni, szépen össze tudja zavarni a tápanyagfelvételt.
 
Back
Oldal tetejére