• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Low-tech szárnypróbálgatás

Holnap megkezdem az ro-ra való átállálst. Eddig heti 40 liter pihentetett csapvízzel cseréltem, most 30-10 csap ro, aztán fokozatosan növelem az ro-t.
Mértem egyet utoljára:
Tds: 295
Gh: 14
Kh: 9
No3: kevesebb mint 1
Po4: 1,5
No2 tesztem sajnos nincs
Ph: 7,8
 
Holnap megkezdem az ro-ra való átállálst. Eddig heti 40 liter pihentetett csapvízzel cseréltem, most 30-10 csap ro, aztán fokozatosan növelem az ro-t.
Mértem egyet utoljára:
Tds: 295
Gh: 14
Kh: 9
No3: kevesebb mint 1
Po4: 1,5
No2 tesztem sajnos nincs
Ph: 7,8
"Kicsit" keveslem a nitrátot. Napi 4 ml Green Aqua Macro megy bele. Valami ennyire elszívná vagy döglött a teszt? A tenellus mondjuk mostanában gyengélkedik, az új hajtások szépek de a régiek olvadnak el. Kikerült 7 kifejlett lazac meg 2 nagyobb sziámi, ennyit számítana?
 
Szia! Én is hasonló cipőben járok RO-tekintetében mint te, pár hete élesítettem. Nekem sikerült egy vízcserével lerántani 12-ről 4-es GH-ra, amiről utólag kiderült nem volt olyan bölcs dolog. Az algák kicsit beindultak, de hálisten ahogyan jött úgy menni is látszik.
Látom te fokozatosan tervezed az átállást lágy vízre! Hogyan állsz vele, mik a tapasztalataid?
Amúgy gratula az akváriumaidhoz, az egyik etalon a számomra a "kategóriánkban"! (y)
Üdv: Palkó
 
Csak ro val cserélnék ne keverd már csapvízzel!
Sózd vissza az csövi
Max ne 50% ot cserélj hanem csak 20-30% ot!!


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Szia! Én is hasonló cipőben járok RO-tekintetében mint te, pár hete élesítettem. Nekem sikerült egy vízcserével lerántani 12-ről 4-es GH-ra, amiről utólag kiderült nem volt olyan bölcs dolog. Az algák kicsit beindultak, de hálisten ahogyan jött úgy menni is látszik.
Látom te fokozatosan tervezed az átállást lágy vízre! Hogyan állsz vele, mik a tapasztalataid?
Amúgy gratula az akváriumaidhoz, az egyik etalon a számomra a "kategóriánkban"! (y)
Üdv: Palkó
Köszönöm a dícséretet. Van még velük munka de nagyon büszke vagyok rájuk. @Keinrath Adrian Az Ro király de én óvatos duhaj vagyok, nem akarom lesokkolni a halakat meg a garnikat, szép fokozatosan átállok. Csak tdst mértem az 250, eddig 295 körül volt.

Újra mértem viszont a nitrátot másik tesztel, ez is egynél kevesebbet mutatott. Nyomtam bele egy csepp Green Aqua Macro és azonnal elszíneződött szóval elvileg működik. A foszfát adagolással leálltam most teljesen mivel az meg majdnem 2 volt.

Nem tudom low techben(EI light), mennyire baj a 0 nitrát de nem értem napi 4 ml macro mellett hogy lehet ilyen alacsony.

Valakinek ötlet?

Más, soha többet fissidens. Maximum mini. Az egész tenellus gyepet ki kell szednem valamikor és újra ültetnem. Nyírásnál nem tudtam minden nyesedéket összeszedni és az benőtte magát a gyep közé ahol gyönyörűen fogja a mulmot és vonza a fonalat. Riccardia dettó csak azt pluszban még a tank méretű amanoim is leszabdalják matatás közben.
 
Újra mértem viszont a nitrátot másik tesztel, ez is egynél kevesebbet mutatott. Nyomtam bele egy csepp Green Aqua Macro és azonnal elszíneződött szóval elvileg működik. A foszfát adagolással leálltam most teljesen mivel az meg majdnem 2 volt.

Nem tudom low techben(EI light), mennyire baj a 0 nitrát de nem értem napi 4 ml macro mellett hogy lehet ilyen alacsony.

Valakinek ötlet?

Nem tudom, mi van a Macro-ban, de ha például KNO3 -at oldanak fel, akkor az a vízben K+ és NO3- (nitrát) formában lesz jelen.

Könnyen lehetséges, hogy a növények a hozzáadott nitrát csak egy részét tüntetik el, egy jelentős része a talajon keresztül távozik a vízoszlopból. Walstad könyv 64. oldaláról a válasz röviden összefoglalva (az én értelmezésem szerint): NO3- -at a talaj a vízoszlopból el tudja "nyelni", meg tudja "kötni" (diffúzió). A talajban "anaerob" (alacsony redox) körülmények vannak, ami kedvez bizonyos bakteriális folyamatoknak. Ezek során NO3-ból N2 (gáz) keletkezik, ami végül távozhat az akváriumból.

Van egy kísérlet leírás is, ami ezt a folyamatot mutatja be: egy műanyag edényben talaj (föld) van és rajta víz, növények nincsenek. Ehhez NO3- -at adtak (250 mg/l, ez jó sok, ennyit te messze nem adagolsz), majd folyamatosan mérték az NO3-at a vízben. Egy hét után alig volt már nitrát a vízben, 1 hónap után pedig már nem volt kimutatható. Olyan edényben, amiben nem volt talaj, nitrát szint magas maradt.

Ezeknek bakteriális folyamatoknak egyik "mellékhatása", hogy némi nitrit, ami elég mérgező, a vízoszlopba oldódhat, de ez növényes akváriumban jobb esetben kevésbé probléma, mivel számos növény nitritet preferálja nitráthoz képest és gyorsan elpucolja. Rosszabb esetben gondot okozhat (elhullás). Ráadásul, ha van biológiai szűrő a növények mellett az is segíthet a nitrit elpucolásában (vissza nitrátba).

Az "anaerob" talaj (alacsony redox) fontos ebben az esetben, a biológiai szűrőn, ahol oxigéndús víz áramlik át, más körülmények vannak.

Aktív talaj miatt ezek az akváriumok nagyon máshogy működnek, mint a "klasszikus" EI akváriumok, ahol elsősorban csak kavicsot vagy homokot használtak. ADA nemigazán adagol N-et, valószínűleg nem véletlenül.
 
Utoljára módosított:
Nanoban ment egy feles ro csere. A tds 150 most, itt jövő héten már visszasózok. Gh kh majd este mérek.
Kép pistia nélkül hogy valamilárszódjon is:IMG_20180115_150838.jpg
@Z1234 van vele tapasztalatod, hogy viselné ha visszavágnám a gyökereit egy picit?
IMG_20180115_160955.jpg
 
Sajnos már jó pár napja figyelem az algázókat és úgy néz ki a gébeken kÍvűl már csak 3 amanom van és 5 otom. Az amanokon nem csodálkozom már 3 éve nálam vannak legalább. Otoból pár hete vettem 5 darabot de csak 2 fiatal maradt meg belőlük+ a 3 régi motoros.

Jövő hónapban fel kell töltenem a létszámot.
 
IMG_20180118_182942.jpg
Megjött az utánpótlás. Jött 3 géb, 10 amanda, 15 endler, plusz rendeltem 25 zöld neont amit a környéken senki nem tudott hozatni, na ők tudtak...

Soha nem hittem hogy élőben ilyen szép kis halacsok, igazából csak azért rendeltem az endlereket mert nem hittem hogy kapok neont.

Valószínűleg így az endlerek nagy részét tovább adom. Ők is nagyon szépek de így már kicsit soknak érzem a létszámot és a színkavalkádot is.
 
Köszönöm a dícséreret. Igen Green Aqua Micro-macro-excel. Napi 3-3-4 ml. Visszavettem a tápokból most 1 ml-t mert rengeteg növény kikerült az utóbbi időben ajándékba. Terjesztem a növényes akvarisztika nevű nagyon fertőző betegséget:rolleyes:
:D Engem is elért ez a "betegség", csak az a baj, hogy most kezdek el ismerkedni a növényes akvarisztikával és nagyon meggyűlik a bajom a fránya fonal algával...:( Hiába olvastam már el minden félét előtte az interneten valahogy nem sikerül algamentessé varázsolnom:D
Annak a fű szerű növénynek mi a neve?
Echinodorus Tenellus vagy sagittaria subulata? Kicsit körbenéztem és erre a két növényre tippelnék:) Szépen fejlődnek low körülmények között?
Válaszodat előre is köszönöm.
 
:D Engem is elért ez a "betegség", csak az a baj, hogy most kezdek el ismerkedni a növényes akvarisztikával és nagyon meggyűlik a bajom a fránya fonal algával...:( Hiába olvastam már el minden félét előtte az interneten valahogy nem sikerül algamentessé varázsolnom:D
Annak a fű szerű növénynek mi a neve?
Echinodorus Tenellus vagy sagittaria subulata? Kicsit körbenéztem és erre a két növényre tippelnék:) Szépen fejlődnek low körülmények között?
Válaszodat előre is köszönöm.
Tenellus. A subulata sokkal nagyobb. Egy bő évig gyönyörű volt, most kezdett egy kicsit mállani. Kimerült gondolom a talajom már bőven(lassan 1,5 éves a tank) és nálam táptalaj sincs, utólag már raknék alá. Most tervezem valamikor kiszedni az egészet, táptablettákkal megszórni a talajt és visszaültetni a legszebb töveket.
Egyébként a monte carlo is szépen növöget low tech-ben.
 
Utoljára módosított:
Tenellus. A subulata sokkal nagyobb. Egy bő évig gyönyörű volt, most kezdett egy kicsit mállani. Kimerült gondolom a talajom már bőven(lassan 1,5 éves a tank) és nálam táptalaj sincs, utólag már raknék alá. Most tervezem valamikor kiszedni az egészet, táptablettákkal megszórni a talajt és visszaültetni a legszebb töveket.
Egyébként a monte carlo is szépen növöget low tech-ben.

Köszi a tippet, lehet, hogy én is megpróbálkozom majd a monte carloval mondjuk nem tudom mekkora eredményt tudnék elérni sima kvarchomokban táptalaj nélkül :nailbiting:.
 
Köszi a tippet, lehet, hogy én is megpróbálkozom majd a monte carloval mondjuk nem tudom mekkora eredményt tudnék elérni sima kvarchomokban táptalaj nélkül :nailbiting:.
Homokkal nincs tapasztalatom de mintha @Molroth nál láttam volna abban. A nagyban nekem sincs táptalaj, csak több mint egy éves amazonia. Kb. 1 hónapja ültettem de szépen növöget.
 
Back
Oldal tetejére