• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low tech akváriumok CO2 nélkül - fotókkal

Sziasztok!

És egy kis, 20 literes Walstad akvárium indításról:


2 hónap alatt kész a "scape". Szitakötő lárva kisebb halakat megeheti! (30 liter alatt nem lehet hal benne)
Tetszett! Vannak benne jó ötletek (úszónövény szeparátor, -fésű, víz visszapótláshoz az eloszlató petpalackalj, ecsetes algalazítás).
Nálunk 40l a kifejlett gerincesek tartásának törvényileg szabályozott alsó határa!
Még a világításról lett volna jó pár infó (erőssége, időtartama)!

AmegA
 
Nálunk 40l a kifejlett gerincesek tartásának törvényileg szabályozott alsó határa!
kimondottan szeretem a törvényeket! ;)
Szerintem ne a törvények alapján éljünk minden esetben mert azt leginkább olyan öltönyös emberek találják ki akiknek tudjuk mennyi közük van a valós világhoz (és milyen érdeket tartanak szem előtt), inkább a józan eszünk alapján.
Pl: valaki tart otthon négy pár centis halat 35l-ben, tegyük fel hogy a legjobb körülmények között, és menjünk be egy állatkereskedésbe ahol mondjuk 45l-ben (de kétlem hogy minden akvárium 40l felett lenne) 100 hal úszik a kavicsaljzat felett, jó esetben döglött halakat nem látva... Akkor most kit vernél tarkón a törvény szerint?
Remélem senkit nem bántok meg a hozzászólásommal (kivéve ha van politikus az olvasók között, ha őket megbántottam így jártak :p)
 
Csak mint érdekesség, nem flame miatt dobom be. Ne ugorjon egymásnak a két csapat.

Facebookon Marcell Prikitiiw dobta fel ezt a fotót a bolti akváriumukról. Aki nem ismeri őket az LSR Aquarium csapata (indonéz)

Az akvárium low tech. Jelentsen ez bármit is. :) Az biztos, hogy a fény az több, mint a szokásos low vonal. A drop checkert nem értem csak most vettem észre.

Viszont arra tökéletéletes, hogy 2 szóban megemlékezzünk róla. A boltban sokszor kérdezik, hogy mit ad hozzá a CO2 egy ilyen látványhoz?
Önmagában egyébként ez egy szuper akvárium. Látszik, hogy tapasztalt kertész nevelgeti. Én pl elfogadnám low tech megoldásnak, ha valóban az és nem pötyögtet bele gázt.

Ami megfigyelhető, a növények kicsit sápadtak. Nem hozzák azt a színt, amit teljes pompájukban hoznának.
A fotó alapján persze gyanuval élek, hogy esetleg melegebb a víz, mint kellene (náluk a víz klíma rendszeres pont emiatt), de ha egy ilyen akváriumot elkezdesz gázzal tápozni a növények sokkal élénkébbek, tömörebbek lesznek. Sokkal több levéllel.

26114756_10208085232648955_3685845620041706976_o.jpg

Valahogy így

31643088972_94ddecc995_h.jpgGreen Aqua Showroom by Viktor Lantos, on Flickr

A két felépítmény elég hasonló ezért talán könnyebb belelátni a mondanivalómat :)

A második képen, ami saját több fényt használunk és rendesen megy a CO2 befecskendezés is. A növények kivirultak.
Persze hangulatra nem biztos, hogy mindenkinek ez a második kép jön be, ami lehet a felépítmény bonyolultsága (részletessége miatt is) az első kép javára. De talán ez az első képen szereplő barnás, kicsit kínlódó növénymassza jobban emlékeztet a természetben előforduló látványvilágra, ahol a növényeknek harcolnia kell a környezeti viszonyokkal.

Csak mint érdekesség dobtam be. A növények drasztikus színváltozása általában megfigyelhető a high tech akváriumokban, ha valaki ilyenben gondolkodna.
 
Csak mint érdekesség, nem flame miatt dobom be. Ne ugorjon egymásnak a két csapat.

Facebookon Marcell Prikitiiw dobta fel ezt a fotót a bolti akváriumukról. Aki nem ismeri őket az LSR Aquarium csapata (indonéz)

Az akvárium low tech. Jelentsen ez bármit is. :) Az biztos, hogy a fény az több, mint a szokásos low vonal. A drop checkert nem értem csak most vettem észre.

Viszont arra tökéletéletes, hogy 2 szóban megemlékezzünk róla. A boltban sokszor kérdezik, hogy mit ad hozzá a CO2 egy ilyen látványhoz?
Önmagában egyébként ez egy szuper akvárium. Látszik, hogy tapasztalt kertész nevelgeti. Én pl elfogadnám low tech megoldásnak, ha valóban az és nem pötyögtet bele gázt.

Ami megfigyelhető, a növények kicsit sápadtak. Nem hozzák azt a színt, amit teljes pompájukban hoznának.
A fotó alapján persze gyanuval élek, hogy esetleg melegebb a víz, mint kellene (náluk a víz klíma rendszeres pont emiatt), de ha egy ilyen akváriumot elkezdesz gázzal tápozni a növények sokkal élénkébbek, tömörebbek lesznek. Sokkal több levéllel.

View attachment 46052

Valahogy így

View attachment 46053Green Aqua Showroom by Viktor Lantos, on Flickr

A két felépítmény elég hasonló ezért talán könnyebb belelátni a mondanivalómat :)

A második képen, ami saját több fényt használunk és rendesen megy a CO2 befecskendezés is. A növények kivirultak.
Persze hangulatra nem biztos, hogy mindenkinek ez a második kép jön be, ami lehet a felépítmény bonyolultsága (részletessége miatt is) az első kép javára. De talán ez az első képen szereplő barnás, kicsit kínlódó növénymassza jobban emlékeztet a természetben előforduló látványvilágra, ahol a növényeknek harcolnia kell a környezeti viszonyokkal.

Csak mint érdekesség dobtam be. A növények drasztikus színváltozása általában megfigyelhető a high tech akváriumokban, ha valaki ilyenben gondolkodna.

Az első képen tényleg elég sápadtak a növények. Az, hogy a benne levő drop checker "elég" zöld, nem jelent semmit. Nem tudom, milyen talaj lehet benne, de első körben homoknak néz ki. Egy hiper-tiszta, steril low-tech akváriumban egyszerűen nem termelődik elég CO2 ahhoz, hogy szép, egészséges növénytömeg fejlődjön. Esetleg pár túlélő fajtának lehet esélye. Persze lehet, hogy a CO2 más úton bejut egy ilyen akváriumba, például igen sűrű vízcserékkel. Csapvizes vízcsere után az üvegen sokszor napokig is látszanak az O2 buborékok. Csapvízben elég sok CO2 is lehet, nyomás alatt is van. Ha valaki hetente jó nagy, akár 50%-os vízcseréket csinál akár többször is, akkor már lehet, hogy egy CO2 palack sokkal kevésbé fáradtságos lenne.

Nálam low tech akváriumokban elsősorban a Walstad módszer működött a legjobban. Sajnos elég kevesen veszik a fáradtságot, hogy a könyvet végigolvassák. Netes fordítások, kivonatok nagyon hiányosak, sokszor a lényeg veszik el bennük. Itt a szerves talaj és a szűrés során alkalmazott megfontolások a növényeket CO2-hez (vagy HCO3) jutattják. Persze ez még mindig messze van egy CO2 adagolt akváriumhoz képest és itt is előfordulhatnak problémák.

Egyébként meglepőnek tűnhet, de szerintem az ADA és a Walstad módszer között több hasonlóság van, mint elsőre gondolnánk. Mivel ADA CO2-t adagol, ezért egyszerűen nincs szükség arra, hogy a talajban szerves anyag legyen. Ez segített, hogy megszabaduljanak egy sor olyan problémától ami a földnél, mint növényes akvárium talaj előfordulhat. (Gondoljunk például átültetés nehézségeire, nincs szükség lefedni, stabil minőség, stb, stb, a lista nem túl rövid.) ADA módszer a vizet relatíve kevésbé adagolja tápokkal (N és P), nem véletlenül, hasonlóan a Walstad módszerhez. Szóval szerintem is egy CO2 palack a lehetőségek számát növeli.
 
Utoljára módosított:
@viktorlantos Szóval akkor mindkettőtök szerint érdemes low techbe( nem Walstad) is co2-t adagolni?
Fél watt/literhez.

@Z1234 még téged kérdeznélek hány watt fényt és milyen növényeket ajánlanál 54 literes npt-be?
Nyáron akarok egyet indítani kíváncsiságból pár bettával.
 
Utoljára módosított:
@Z1234 még téged kérdeznélek hány watt fényt és milyen növényeket ajánlanál 54 literes npt-be?
Nyáron akarok egyet indítani kíváncsiságból pár bettával.

Ha ez az első ilyen akváriumod, akkor a siker maximalizálása érdekében robusztusabb növényeket választanék:

A lista hosszú, pár ötlet: sagittaria, crypto-k, hygrophila (corymbosa (esetleg compact, ez kicsi marad), polysperma, difformis), lobelia cardinalis, hydrocotyle, crinum (vallisneria, tiger lotus túl nagy, anubiasok (ha tetszenek...)) Valamilyen úszónövényt indításnál mindenképpen tennék rá. Fűtő nem kell, ha lakás 20 fok feletti.
 
Ha ez az első ilyen akváriumod, akkor a siker maximalizálása érdekében robusztusabb növényeket választanék:

A lista hosszú, pár ötlet: sagittaria, crypto-k, hygrophila (corymbosa (esetleg compact, ez kicsi marad), polysperma, difformis), lobelia cardinalis, hydrocotyle, crinum (vallisneria, tiger lotus túl nagy, anubiasok (ha tetszenek...)) Valamilyen úszónövényt indításnál mindenképpen tennék rá. Fűtő nem kell, ha lakás 20 fok feletti.
És fény mennyi? Valamint mindenképp kavics vagy jó a manado is?
 
Utoljára módosított:
Csak érdekesség miatt posztoltam a topikba.
Egy low tech továbbra is leginkább CO2 nélküli üzemeltetésről szól.
Értem ezt. Low techem van. 160 liter két eheim külsővel, amasonia, mic-mac-excel tápozás, heti 25% vízcsere, hamarosan Ro ra váltok, 2x39 watt fény.
https://akvakertesz.hu/threads/low-tech-szarnyprobalgatas.5469/page-13

Co2 ön gondolkodtam. Fényt kényelemből nem növelném, nem akarok hetente kaszálni.

Igazából az érdekel érdemes-e beruházni rá vagy ilyen körülmények között többet árt mint használ?

Ha nagyon off itt a dolog tedd át a naplómba.
 
Értem ezt. Low techem van. 160 liter két eheim külsővel, amasonia, mic-mac-excel tápozás, heti 25% vízcsere, hamarosan Ro ra váltok, 2x39 watt fény.
https://akvakertesz.hu/threads/low-tech-szarnyprobalgatas.5469/page-13

Co2 ön gondolkodtam. Fényt kényelemből nem növelném, nem akarok hetente kaszálni.

Igazából az érdekel érdemes-e beruházni rá vagy ilyen körülmények között többet árt mint használ?

Ha nagyon off itt a dolog tedd át a naplómba.

Az akváriumod már nem az a kifejezett low tech a leírás alapján. Mivel a többi paraméterben felkészültél, már csak a CO2 hiányzik a képből egy - ha szabad így fogalmazni - más élményhez. Érdemes lenne megpróbálnod.
 
Csak mint érdekesség, nem flame miatt dobom be. Ne ugorjon egymásnak a két csapat.

Facebookon Marcell Prikitiiw dobta fel ezt a fotót a bolti akváriumukról. Aki nem ismeri őket az LSR Aquarium csapata (indonéz)

Az akvárium low tech. Jelentsen ez bármit is. :) Az biztos, hogy a fény az több, mint a szokásos low vonal. A drop checkert nem értem csak most vettem észre.

Viszont arra tökéletéletes, hogy 2 szóban megemlékezzünk róla. A boltban sokszor kérdezik, hogy mit ad hozzá a CO2 egy ilyen látványhoz?
Önmagában egyébként ez egy szuper akvárium. Látszik, hogy tapasztalt kertész nevelgeti. Én pl elfogadnám low tech megoldásnak, ha valóban az és nem pötyögtet bele gázt.

Ami megfigyelhető, a növények kicsit sápadtak. Nem hozzák azt a színt, amit teljes pompájukban hoznának.
A fotó alapján persze gyanuval élek, hogy esetleg melegebb a víz, mint kellene (náluk a víz klíma rendszeres pont emiatt), de ha egy ilyen akváriumot elkezdesz gázzal tápozni a növények sokkal élénkébbek, tömörebbek lesznek. Sokkal több levéllel.

View attachment 46052

Valahogy így

View attachment 46053Green Aqua Showroom by Viktor Lantos, on Flickr

A két felépítmény elég hasonló ezért talán könnyebb belelátni a mondanivalómat :)

A második képen, ami saját több fényt használunk és rendesen megy a CO2 befecskendezés is. A növények kivirultak.
Persze hangulatra nem biztos, hogy mindenkinek ez a második kép jön be, ami lehet a felépítmény bonyolultsága (részletessége miatt is) az első kép javára. De talán ez az első képen szereplő barnás, kicsit kínlódó növénymassza jobban emlékeztet a természetben előforduló látványvilágra, ahol a növényeknek harcolnia kell a környezeti viszonyokkal.

Csak mint érdekesség dobtam be. A növények drasztikus színváltozása általában megfigyelhető a high tech akváriumokban, ha valaki ilyenben gondolkodna.

A felső képen a kövekről szépen lefelé csüngő mohának valaki meg tudná mondani a nevét? Köszi előre is :)
 
És fény mennyi? Valamint mindenképp kavics vagy jó a manado is?

Fény nem túl kritikus, ha van akvárium készlettel jövő lámpád, az jó lehet, akár ledes, akár fénycsöves. Fontos, hogy a növények elég fényt kapjanak, de klasszikus akváriumvilágítás jó lehet. (Legalábbis nekem standard fénycső és szettből led is működött és ha tudsz elég szép zöld algát növeszteni az akvárium alján, akkor valószínűleg lejut elég fény.) Nálam a napfény is jó volt több akváriumnál, de ez némi odafigyelést igényel (hőmérséklet...). Indításnál kiindulás lehet, 2x5 óra világítás reggel és késő du, közte szünet. Gondolom az akváriumot is főleg reggel és este nézitek.

Manado fedésnek jó lehet, 3-4 cm kell, de vigyázz, utána már nem fogod tudni szétválasztani (fenti videon van egy hálós trükk ami esetleg segíthet). Ha nem elég a fedés, apró kavicsot is lehet belekeverni. Lehetőleg manado tartsa az állagát, ne málljon szét. A föld réteg alá tehetsz valamit, ami kitölti, így tudsz dombokat építeni földes akváriumban is. Műanyag palackból kivágott darabkákkal is tudod stabilizálni a meredekebb részeket. Föld hátránya, hogy átültetés körülményesebb, de nem lehetetlen. Ezért ritkán szeretnél ezzel bajlódni és sajnos az ültetést nem árt átgondolni.. Ha van 54 literesnél nagyobb akváriumra hely, nyugodtan vágj bele, a módszer elég költséghatékony. Ráadásul az old-scool növények elég nagyméretűek (tehát nem HC Cuba szerűek), ezért nagyobb akváriumban arányosabbak lehetnek.
 
Utoljára módosított:
Fény nem túl kritikus, ha van akvárium készlettel jövő lámpád, az jó lehet, akár ledes, akár fénycsöves. Fontos, hogy a növények elég fényt kapjanak, de klasszikus akváriumvilágítás jó lehet. (Legalábbis nekem standard fénycső és szettből led is működött és ha tudsz elég szép zöld algát növeszteni az akvárium alján, akkor valószínűleg lejut elég fény.) Nálam a napfény is jó volt több akváriumnál, de ez némi odafigyelést igényel (hőmérséklet...). Indításnál kiindulás lehet, 2x5 óra világítás reggel és késő du, közte szünet. Gondolom az akváriumot is főleg reggel és este nézitek.

Manado fedésnek jó lehet, 3-4 cm kell, de vigyázz, utána már nem fogod tudni szétválasztani (fenti videon van egy hálós trükk ami esetleg segíthet). Ha nem elég a fedés, apró kavicsot is lehet belekeverni. Lehetőleg manado tartsa az állagát, ne málljon szét. A föld réteg alá tehetsz valamit, ami kitölti, így tudsz dombokat építeni földes akváriumban is. Műanyag palackból kivágott darabkákkal is tudod stabilizálni a meredekebb részeket. Föld hátránya, hogy átültetés körülményesebb, de nem lehetetlen. Ezért ritkán szeretnél ezzel bajlódni és sajnos az ültetést nem árt átgondolni.. Ha van 54 literesnél nagyobb akváriumra hely, nyugodtan vágj bele, a módszer elég költséghatékony. Ráadásul az old-scool növények elég nagyméretűek (tehát nem HC Cuba szerűek), ezért nagyobb akváriumban arányosabbak lehetnek.
54 literhez 15 wattos t8 világításom van. Manado is van használt azért kérdeztem. Nagyobbat nem merek mert az asszony kivág, meg ezek vannak itthon, költeni meg nem akarok rá csak kísérletképpen érdekel. Maximum pár növényt szerzek hozzá.
 
@viktorlantos Szóval akkor mindkettőtök szerint érdemes low techbe( nem Walstad) is co2-t adagolni?
Fél watt/literhez.
Onnantól már nem low tech... :D Inkább egy lelassított high tech.

Egyébként érdekes dolgokat írtok. Sokat agyalok én is a fejlesztésen, de még nem határoztam el magam. Úgy érzem a jelenlegi technikámmal elértem azt, amit lehetett.
A paramétereim @killer akváriumához hasonlóak, csak 100 l-ben. A növényeim egészségesek, de megerősítve @viktorlantos posztjában foglaltakat, valóban sápadtak kicsit (főleg a vörösek).
Ezen tudnék még javítani CO2 "csepegtetéssel", de akkor már a fényt is lehet, hogy upgradelni kellene... Nekem is az szól ellene, hogy nem szeretnék még sűrűbben metszetni. A növények jelenlegi növekedési ütemével a karbantartás kényelmesnek mondható.
 
Onnantól már nem low tech... :D Inkább egy lelassított high tech.

Egyébként érdekes dolgokat írtok. Sokat agyalok én is a fejlesztésen, de még nem határoztam el magam. Úgy érzem a jelenlegi technikámmal elértem azt, amit lehetett.
A paramétereim @killer akváriumához hasonlóak, csak 100 l-ben. A növényeim egészségesek, de megerősítve @viktorlantos posztjában foglaltakat, valóban sápadtak kicsit (főleg a vörösek).
Ezen tudnék még javítani CO2 "csepegtetéssel", de akkor már a fényt is lehet, hogy upgradelni kellene... Nekem is az szól ellene, hogy nem szeretnék még sűrűbben metszetni. A növények jelenlegi növekedési ütemével a karbantartás kényelmesnek mondható.
Hát ja hívhatjuk mid technek is. Előbb utóbb high lesz belőle úgy is. Csak sajnos az a fránya idő...
 
Back
Oldal tetejére