• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Low tech a könyvtárban

Sziasztok! :)

Az eheti karbantartásról készült felvételekkel érkeztem ma este. ;)
Kezdünk szépen összecsiszolódni. :D
Az akvárium biológiailag egyre stabilabb, az én napjaimba pedig szépen belesimul, hogy ha suliban vagyok valamikor ránézek, beleöntöm a napi easy carbo mennyiséget és aztán megyek a következő órámra.

Fogadjátok szeretettel a remek felvételeimet. :ROFLMAO:
20161117_161050.jpg

20161117_161120.jpg

Köszi, hogy benéztél és minden jót kívánok neked. (y)
 
Sziasztok! :)

Tegnap csináltam egy vízcserét és letöröltem az üvegen megjelenő minimális mennyiségű zöld pontalgát. Egyéb algafaj jelenleg nem lelhető fel a medencében. ;)
Elégedett vagyok a fejlődéssel, de az imént, hogy válogattam a rémes képeket nektek elgondolkodtam egy kis átrendezésen. :D

Na de lássuk először a képeket;
20161201_153910.jpg
20161201_162924.jpg
20161201_163008.jpg

Szóval azon gondolkodtam, hogy a Hygrophila difformist kihajítom az akváriumból és a helyére valami mást teszek, de úgy hogy közvetlenül oda ültetem a cseh emelő mellé az új növénykét a vallisneriákkal együtt. Így kvázi teljesen háromszöges lenne az elrendezés. A hiányzó helyeket pedig Cryptocoryne növényekkel pótolnám majd ki.
Közben ki is néztem magamnak a Ceratopteris thalictroides-t, magyar nevén szólítva a sallangos vízipáfrányt a kérdéses helyre.

Mit gondoltok az ötletemről?

Köszi, hogy benéztél és minden jót kívánok neked. (y)
 
Sziasztok! :)

A dec. 1-én megejtett vízcsere során átkapcsoltam az időzítőjét az egyik világításnak és persze nem állítottam vissza mikor végeztem, ennek köszönhetően éjjel és nappal ment 18 watt az akvárium felett majdnem kettő egész héten át.
Ma vettem csak észre eme botor cselekedetemet...:banghead:
Az akvárium persze produkálta a tüneteket; barna-, és zöld pontalga 3-4 nap alatt mindig visszakúszott az üvegre és a növényeken is megjelentek ahogyan azt kell. :dead:
Szóval most egy heti koplalás következik és remélem ennek hatására a guppik és az amano garnélák lelegelik a szmötyit a növényekről.

Bár megtaláltam az algásodás kiváltó okát, a történtek hatására eldöntöttem, hogy a héten készítek és bevetek egy DIY aljzatporszívót, egyúttal pedig kitakarítom a külső szűrőt is, hogy a vizsgaidőszakban minél kevesebb időmet vegye el az akvárium gondozása. ;)

Azért pozitív eredménye is volt ennek a bakinak. A Pogostemon helferi szépen lehasalt a talajra és sötétebb zöld, húsos leveleket kezdett el hozni az extra világításnak köszönhetően. Szóval, amint újra patyolat lesz az akvárium játszok a világítással is egy kicsit. :D

További szép estét nektek!
Szia! :)
 
Sziasztok! :)

Ma reggel az aljzatporszívó kialakításával kezdtem a napot, felkerestem a koli karbantartóját, aki megcsinálta a furatot az ásványvizes üveg kupakjára...ebbe gyömöszöltem bele azt a csövet, amivel a vízcseréket szoktam végezni. A kupakot rácsavartam egy kettévágott 0,5l palackra és már kész is volt a remekmű! :p Az új aljzattisztítóm bevetésére viszont csak délután került sor!
Jelentem, tökéletesen bevált a kicsike. :D
Meglepő volt számomra, hogy az az aljzatterület amit elértem vele, egészen kevés mulmot és port tartalmazott. Ezek szerint az áramlás elég jó az akváriumon belül ahhoz, hogy a vízközt lebegő kosz nagy részét a külső szűrő szedje össze. (y)
Ezen gondolatomat a külső szűrőben talált nagy mennyiségű mulm is alátámasztja.

A legváratlanabb viszont az volt, hogy az amano garnélák reggelre letakarították a növényeket és most ismét zöldell minden az akváriumban.
Számomra ebből az a tanulság, hogyha egy alapvetően jól működő rendszerben történik valamilyen változás és emiatt a rendszer egyensúlya eltolódik valamilyen irányba. Az egyensúlyt megbontó okot, tényezőt megszüntetve a rend pillanatok alatt helyreáll. :D
Ezen felbuzdulva ma már 15 perccel tovább ment a világítás. :LOL:

Lesznek majd képek is nem sokára, de addig is...
További szép estét kívánok nektek!
Sziasztok! :)
 
Sziasztok! :)
Ma este vizsgáljuk meg, milyen is az "egyetemistaakvarista" ritkán jelentkező gondtalan napja.
Lássuk csak...a sikeres vizsgája után kilátogat a törökbálinti szentélybe. Jó alaposan körbenézi a jobbnál jobb akváriumokat és élvezettel hallgatja, hogyan ugratják egymást az ott dolgozók...mosolyog...jó napja van. :)
Miután minden akvárium előtt megélte a zen hangulatot, ránéz az összképre és megállapítja, hogy vannak még korrekt helyek ezen a vidéken.
Bevásárol majd elindul haza. A buszmegállóig élvezi a napsütést és a jó időt aztán felszáll a járműre.

Végül megérkezik az általa gondozott akváriumhoz és a látvány elégedettséggel tölti el.
Alga egy deka sincs, a víz amennyire csak lehet tiszta...vízcserét már lassan egy hónapja nem csinált, de nem is kell, mert nem kéri az akvárium, hogy legyen...nincsenek vízfelszínen úszó levelek, nincs nagy mulmosodás még azokon a helyeken sem ahol kevésbé jól kering a víz és ha ilyen jól pöfög akkor minek is nyúlna bele a rendszerbe...persze az elpárolgott vizet pótolja, de hát ki ne tenné ezt meg. ;)
Nincs más dolga csak a technika ellenőrzése, tápozás és hogy nézegesse amit alkotott. A rendszer beállt és egy kis odafigyeléssel stabil is maradhat. :love:

Na jó ennyit az ábrándozásról...
A cseh emelő körüli résszel nem vagyok igazán kibékülve...lévén, hogy nem takarnak a vallisneriák belőle semmit, emellett a H. difformis ugyan nagyon szexi levelekkel növekedik, de nem egy sprinter bár ez nem éppen rossz tulajdonsága, ha a gondtalanságot prioritásként kezelem. Szerencsére ezek azért nem annyira nagy problémák, hogy ne tudnék hosszú percekre beleveszni az anubias rengetegbe.

Ismét telefonos képek, de azért fogadjátok szeretettel őket.

20170112_161537.jpg

20170112_161622.jpg

További szép estét kívánok nektek! :D
 
Sziasztok! :)

Ilyenkor, a vizsgaidőszakban szinte csak a vizsgáim napján szoktam bemenni a könyvtárba, hogy ránézzek az akváriumra. Éppen próbáltam meghatározni a skálázását a mechanikus időzítőknek amikor a hátam mögül megszólalt egy hang.
Azt mondta: Látom te gondozod ezt az akváriumot. Annyira gyönyörű és szép a neonhalakkal és a növényekkel együtt. Gratulálok hozzá!
Egy középkorú mesteremberről van szó egyébként...sajnos nem emlékszem pontosan a szavaira. :(

Ezekért a pillanatokért vagyok nagyon hálás, hogy elvállaltam közel kettő éve ezt az akváriumot. :p
Nem ez volt az első eset, hogy pozitív visszajelzést kaptam a munkámra, de ezt gondoltam megosztom veletek, mert egy vadidegen ember mondta a fentieket és nem a hallgatótársaimtól vagy a barátaimtól származnak a dicsérő szavak.

Az akváriummal továbbra sincs semmi probléma, ma is csak betápoztam és levágtam a fenti képeken látható satnya H. difformis hajtást, hogy az alatta növekvő szép sarjak több fényt kapjanak. A világítás a mai naptól fogva 10 órát üzemel, de úgy hiszem, hogy ennél többet már nem érdemes csavarnom rajta. (y)

További szép estét kívánok nektek. ;)
 
Sziasztok! :)

Az akvárium köszöni szépen jól van. A 10 órás világítás hatására a növények szépen fejlődnek...öntöm is bele a tápot rendesen, ami ennél a low tech akváriumnál heti egy tápozást jelent. :D
Közel 40 napig nem takarítottam meg az üveget. Ma viszont muszáj volt, mert a megemelt világítási idő miatt rákúszott a barna és zöld pont-, poralga.
Most arra leszek kíváncsi, hogy mennyire gyorsan tér vissza a szmötyi, ha a heti vízcseréknél elég letörölgetni és egyébként nem zavaró akkor marad a 10 órás világítás, ha nagyon erősködik akkor persze visszaveszek a világításból, de a növények szeretik szóval remélem nem kell ilyet tennem. ;)

A másik dilemmám, hogy egyre inkább zavar a cseh emelő-vallisneria-hygrophila hármas a bal sarokban.
Első körben arra gondoltam, hogy a cseh emelőt körbekötözöm anubiassal(maradt még pár takaros füzérke) a vallisneriát kiszedem és a Hygroval telepítem körbe a cseh emelőt amennyire csak lehet. Az üres helyeket pedig további crypto bokrokkal töltöm fel. A kérdés persze az, hogy egy teljesen függőleges anubias füzér mennyire mutatna természetesen!? o_O
Ahogy a képen látszik egyébként a cseh emelő felé növekszik egy anubias hajtás; tehát akár annak a folytatásként is tűnhetne a többi bokrocska az emelőn.
Íme egy takarítás és feltöltés utáni telefonos kép. (y)
20170131_110604.jpg

Az ötleteiteket, meglátásaitokat szívesen fogadom a fentiekkel kapcsolatban. (y)

További szép napot kívánok nektek. :)
 
Sziasztok! :)

Az akvárium köszöni szépen jól van. A 10 órás világítás hatására a növények szépen fejlődnek...öntöm is bele a tápot rendesen, ami ennél a low tech akváriumnál heti egy tápozást jelent. :D
Közel 40 napig nem takarítottam meg az üveget. Ma viszont muszáj volt, mert a megemelt világítási idő miatt rákúszott a barna és zöld pont-, poralga.
Most arra leszek kíváncsi, hogy mennyire gyorsan tér vissza a szmötyi, ha a heti vízcseréknél elég letörölgetni és egyébként nem zavaró akkor marad a 10 órás világítás, ha nagyon erősködik akkor persze visszaveszek a világításból, de a növények szeretik szóval remélem nem kell ilyet tennem. ;)

A másik dilemmám, hogy egyre inkább zavar a cseh emelő-vallisneria-hygrophila hármas a bal sarokban.
Első körben arra gondoltam, hogy a cseh emelőt körbekötözöm anubiassal(maradt még pár takaros füzérke) a vallisneriát kiszedem és a Hygroval telepítem körbe a cseh emelőt amennyire csak lehet. Az üres helyeket pedig további crypto bokrokkal töltöm fel. A kérdés persze az, hogy egy teljesen függőleges anubias füzér mennyire mutatna természetesen!? o_O
Ahogy a képen látszik egyébként a cseh emelő felé növekszik egy anubias hajtás; tehát akár annak a folytatásként is tűnhetne a többi bokrocska az emelőn.
Íme egy takarítás és feltöltés utáni telefonos kép. (y)
View attachment 25198

Az ötleteiteket, meglátásaitokat szívesen fogadom a fentiekkel kapcsolatban. (y)

További szép napot kívánok nektek. :)
Az Anubias bal oldalon függőlegesen futtatva valóban kicsit természetellenesen hat... Szerintem a Valisneriát száműzd, mert később csak gond lesz vele, helyette dúsítsd be a Hygrophylát! Az előtérbe bedobatnál pár ágat, amire jávai mohát kötözöl, csak figyelj rá, hogy rövid pórázon tartsd, mert hamar megtelik mulmmal!
 
Az Anubias bal oldalon függőlegesen futtatva valóban kicsit természetellenesen hat... Szerintem a Valisneriát száműzd, mert később csak gond lesz vele, helyette dúsítsd be a Hygrophylát! Az előtérbe bedobatnál pár ágat, amire jávai mohát kötözöl, csak figyelj rá, hogy rövid pórázon tartsd, mert hamar megtelik mulmmal!
Köszönöm a válaszod. :)
Én is egyre inkább úgy érzem, hogy a vallisneriának ebben a medencében nincs igazán helye... :D
A moházni azért nem moházok, mert lusta vagyok. ;)
 
Sziasztok! :)

Az elmúlt időszakban nem sok minden történt az akváriummal, minden növényke szépen fejlődik. Alga továbbra is nagyon minimális mennyiségben van jelen, mondhatni kutatnom kell utánuk. :ROFLMAO:
A mai nap legfontosabb fejleménye, hogy (kopp-kopp-kopp) a kezeim közé kerül majd a könyvtárunk fényképezőgépe, ami egy Nikon D3000-es készülék, van hozzá objektív is, de egyelőre halvány lila gőzöm sincs, hogy milyen típusú. Összegezve örömmel jelentem nektek, hogy reményeim szerint a telefonos képeknek búcsút mond ez a napló! :love:
Remélem megtanulok vele értékelhető képeket is csinálni! :happy:

További szép estét kívánok nektek! (y)
 
Nagyon jó úton haladsz, azért pedig külön csodálatom, hogy a pogostemon ilyen szépen megmarad, noga láttam több high-tech akváriumot, ahol épp csak vegetál!
Nekem nagy kedvencem, csak sajnos hamar "szétolvad", felnyurgul nálam, pedig a kis garnélák úgy szoktak a levelkéken ülni, mint madarak a dróton!

Nagyon várom a profi fotókat is!
További sok sikert és örömöt ebben a szép hobbiban.:)
 
Nagyon jó úton haladsz, azért pedig külön csodálatom, hogy a pogostemon ilyen szépen megmarad, noga láttam több high-tech akváriumot, ahol épp csak vegetál!
Nekem nagy kedvencem, csak sajnos hamar "szétolvad", felnyurgul nálam, pedig a kis garnélák úgy szoktak a levelkéken ülni, mint madarak a dróton!

Nagyon várom a profi fotókat is!
További sok sikert és örömöt ebben a szép hobbiban.:)

Szia! :)

Nagyon szépen köszönöm kedves szavaid. :happy:
A pogostemonnal nekem eddig az a tapasztalatom, hogy jól meg kell ágyazni neki tápgolyókkal és vigyázni kell rá, hogy ne törjön el a levele.
Pont a hónap elején nyomkodtam alá 3 db jbl tápgolyót, hogy bírja a kiképzést, mert az anubiasok teljesen körbenövik szerencsétlent, de azért nem féltem, mert ha nagyon vesztésre állna akkor besegítek neki a fényért vívott harcban, de egyelőre kíváncsian várom, hogy mire jutnak egymással. :cool:
Eddig ugye a pogo nőtt rá az anubiasra, de az persze nem igazán sértődött meg ettől és most már a 3. vagy 4. levelét hozza a pogo fölé és ezért a pogostemon elkezdett egyre inkább felfelé nőni...persze ebben az is segíti, hogy nekifekszik a frontüvegnek. :ROFLMAO:

Szerintem nálad jobban csak én várom a profi fotókat erről az akváriumról. :D
Én is minden jót kívánok neked a hobbihoz s az élethez is! :)
 
Sziasztok! :)

Az elmúlt hetekben történt pár jelentős változás az akvárium életében.
Az első és legfontosabb, hogy az eredeti tulaj ünnepélyesen nekem adományozta az egész berendezést; szűrőstül-halastul. Azért is jelent ez sokat (nekem), mert az akvárium még az apukájáé volt és mert őt elküldték az egyetemi munkahelyéről és először vinni akarta magával az akváriumot. :happy:

Azután az egyik könyvtárosnéni megkért, hogy kotyvasszak neki növénytápot a szobanövényeihez. Azért is jött ez jól, mert átolvastam a vízinövények tápozásáról szóló cikkeket, blogbejegyzéseket is és rá kellett jönnöm, hogy K-hiányosan tápozok még Tom Barr low tech ajánlása szerint is, emiatt a Hygrophila levelei lyukacsosodtak. Ezért az exel táblázatban újra kevertem az adagokat és így már remélem minden macro elemből elég mennyiség fog a vízbe kerülni a növények számára.
(Ha nem sikerül megoldanom ezt a feladatot egyedül, akkor majd szeretném a hozzáértő szaktársak segítségét kérni.)

A bucephalandra elkerült az eredeti helyéről, mert az anubiasok kezdték megfojtani, nekem pedig nem volt szívem ollót ragadni, hogy anubias leveleket amputáljak emiatt. :cool: Ja igen, majdnem lemaradt, kikerült a vallsineria.

Ma végre megkaparintottam a könyvtár fotómasináját és ismerkedtem vele egy kicsit...mit ne mondjak, elég esetlenül áll még a kezemben és még nem ismerem ki magam a beállítások között sem, de azért születtek képek és megállapítottam, hogy tükörreflexes gép ide vagy oda, ha az ember nem tudja használni az eszközt, akkor nem igen tud jobb képeket lőni, mint a telefonjával. o_O
Íme, fogadjátok szeretettel a produktumot. :p

DSC_1168.JPG
DSC_1174.JPG

Köszi, hogy benéztél.
Szia! :D
 
Sziasztok! :)

Nagyon régen nem írtam ide. Az okokra nem térnék ki, hisz annyira nem érdekesek.

Ellenben több változás is történt az akváriummal kapcsolatban; amint azt a képeken majd látni fogjátok lecserélődött a a medence.
Erre azért volt szükség, mert a nyáron ránk ijesztett a nagyobb üveg egy kisebb eresztéssel és nem akartam megvárni, hogy a frontüveg váratlanul kibukjon és eláztassuk 80 liter vízzel a lépcsőfordulót a könyvtárban. Ezért a múlt hónapi újratelepítéskor lecseréltük az üveget erre a kisebbre.

További módosításként, eddig az akvárium teljes alját fedő talajszűrő-rácsot kivettem és egyetlen kb 8*8 cm-es helyen tartottam csak meg. Itt a történet az volt, hogy a cryptok a legutóbbi, márciusi képen látható méretnél nem nagyon nőttek nagyobbra. Miután mindent végig vettem, arra jutottam, hogy a talajon átáramló víz miatt a gyökereikhez nem jut elég tápanyag. Egyelőre helyesnek bizonyult a következtetésem, mert a cryptok pár hét alatt nőttek annyit, mint amennyit az előző berendezésben hónapok alatt. Ebben pedig a tropica táptalaj is segíti őket.

A jövő év elején pedig egy új quad világítást tervezek üzembe helyezni, mely a jelenlegi 24 watt helyett 36 wattal fogja pörkölni a medencét...remélem akkor is sikerül ilyen szép algamentesen tartani az akváriumot.

Fogadjátok szeretettel a képeket:
DSC_1276.JPG
DSC_1260.JPG
DSC_1268.JPG
DSC_1272.JPG

További szép estét! ;)
Joci
 
További módosításként, eddig az akvárium teljes alját fedő talajszűrő-rácsot kivettem és egyetlen kb 8*8 cm-es helyen tartottam csak meg. Itt a történet az volt, hogy a cryptok a legutóbbi, márciusi képen látható méretnél nem nagyon nőttek nagyobbra. Miután mindent végig vettem, arra jutottam, hogy a talajon átáramló víz miatt a gyökereikhez nem jut elég tápanyag. Egyelőre helyesnek bizonyult a következtetésem, mert a cryptok pár hét alatt nőttek annyit, mint amennyit az előző berendezésben hónapok alatt. Ebben pedig a tropica táptalaj is segíti őket.

Joci, hátha segít ez az információ.... A Walstad könyvben írnak a talajszűrőről, és eszerint növényes-táptalajos akváriumban alapvetően káros a hatása. Nyugodtan kapcsold ki szerintem.
 
Joci, hátha segít ez az információ.... A Walstad könyvben írnak a talajszűrőről, és eszerint növényes-táptalajos akváriumban alapvetően káros a hatása. Nyugodtan kapcsold ki szerintem.
Köszönöm az információt. :)
A berendezés során figyelembe vettem az eddigi tapasztalatokat; aminek jegyében a talajszűrő felett-körül csupán fára kötözött anubiasok foglalnak helyet, így annak nincs mitől "elszívnia" a tápanyagokat. Ugyanakkor az extra flowra szükségem van, mert a külső szűrő még mindig alul méretezett(300 l/h-54l), emiatt a mulm sok helyen megülhetne az akváriumban.
Ismerem egy kicsit az említett asszony munkásságát, aki nem dolgozik nagy áramlással, pontosabban szűréssel, de itt sajnos ez nem működne megfelelően, mert az idő, amit az akvárium körül tudok eltölteni erősen limitált. Illetve azzal, hogy az akvárium szem előtt van-naponta legalább százan mennek el mellette, nem engedhetem meg, hogy a mulm oly mértékben felhalmozódjon, hogy szemet szúrjon a látogatóknak. Ezért is szereztem be 5 db páncélos harcsát, akik áldásos munkájuk során egy kicsit felkeverik a leülepedni akaró hullatékot, amit aztán a szürő értelem szerűen kivesz a vízből.
Illetve egy másik szempont volt, a talaj szűrővel való kísérletezés, hogy továbbra is fent maradjon a lelkesedésem és megfelelően gondozzam az akváriumot, mert be kell valljam nektek van mikor egy kicsit elmegy tőle a kedvem. Pláne akkor, ha nem úgy nőnek a növények, ahogyan én azt szeretném vagy tőlük elvárom. :cool:
 
Sziasztok! :)

Nagyon régen nem írtam ide. Az okokra nem térnék ki, hisz annyira nem érdekesek.

Ellenben több változás is történt az akváriummal kapcsolatban; amint azt a képeken majd látni fogjátok lecserélődött a a medence.
Erre azért volt szükség, mert a nyáron ránk ijesztett a nagyobb üveg egy kisebb eresztéssel és nem akartam megvárni, hogy a frontüveg váratlanul kibukjon és eláztassuk 80 liter vízzel a lépcsőfordulót a könyvtárban. Ezért a múlt hónapi újratelepítéskor lecseréltük az üveget erre a kisebbre.

További módosításként, eddig az akvárium teljes alját fedő talajszűrő-rácsot kivettem és egyetlen kb 8*8 cm-es helyen tartottam csak meg. Itt a történet az volt, hogy a cryptok a legutóbbi, márciusi képen látható méretnél nem nagyon nőttek nagyobbra. Miután mindent végig vettem, arra jutottam, hogy a talajon átáramló víz miatt a gyökereikhez nem jut elég tápanyag. Egyelőre helyesnek bizonyult a következtetésem, mert a cryptok pár hét alatt nőttek annyit, mint amennyit az előző berendezésben hónapok alatt. Ebben pedig a tropica táptalaj is segíti őket.

A jövő év elején pedig egy új quad világítást tervezek üzembe helyezni, mely a jelenlegi 24 watt helyett 36 wattal fogja pörkölni a medencét...remélem akkor is sikerül ilyen szép algamentesen tartani az akváriumot.

Fogadjátok szeretettel a képeket:
View attachment 44699
View attachment 44700
View attachment 44702
View attachment 44703

További szép estét! ;)
Joci
Szép lett, de a petrezselymet egy kicsit hiányolom. Az egyik kedvenc növényem, a maga igénytelenségével együtt.
 
Back
Oldal tetejére