• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Low-budget gyakorlás

Igen, én is azt számolom, hogy 2835-ösből 1,5-2 méter, 3 sor kellene, ha 40-60 lumennel számolok és dimmelem. Nem az összeg a lényeg, hanem a kihívás, hogy csak a legszükségesebb dolgokat vásároljam meg hozzá. Viszont ha nem a látvány, hanem a minőség rovására megy a dolog, akkor nem érdemes vacakolni.

Nem tudom viszont, hogy eddig azt olvastam, hogy az izzókból, fénycsövekből nem a hagyományost szokták az akváriumokhoz használni, hanem speciálisakat, ami jobban megfelel a növények igényeinek. Viszont a ledszalagokban nincs semmi speciális. Ez azt jelenti, hogy használhatok egy sima égőt az íróasztali lámpámba és azzal is megvilágíthatom az akváriumot és ugyanaz az eredmény?? Persze leszámítva, hogy a szalag egyenletesebb megvilágítást biztosít az egész akváriumban, mint egy égő.
A sima asztali lámpával 2 gond van iszonyat sokat fogyaszt míg egy jobb led 100lumen / watt felé jár hatékonyságban. Illetve meleg színhőmérsékletű (sárgás fény) amiből hiányzik a kék. A speckó növényes csövekben pont a vörös és a kék van kiemelve ezért ilyen rózsaszínes a fényük. De egy hidegfehér 6000-6500 Kelvines led is jó ami nagyjából a déli napfény hőmérséklete.
De valaki javítson ki ha tévedek :)

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
Elnézést, nem azt akartam mondani pontosan, hogy koszos, hanem, hogy zavaros. A növények tisztító hatása gondolom, hogy csak megfelelő mennyiségű növénynél jelentkezik, nem? Ehhez pedig nemcsak talaj, hanem fény és még sokminden más is kell. Kezdőként én a hatékony tisztítást a nagy külső szűrőben és a heti min. 20 %-os vízcserében látom. Rosszul teszem?

Ha Low-Techben gondolkodsz, amint a topic is mutatja, akkor szerintem nem rossz ötlet az Ecology of the Planted aquarium (D. Walstad) c. könyv lapozgatása. Sok akváriumi kütyüm közül ennek a megrendelése érte meg a legjobban. Természetesen nem lehetetlen kavicságyas-növényes-low-tech akváriumot életben tartani, még nekem is sikerült ideig-óráig. A fórumon például @Beni-nek van ilyen.

Masszív, nagy biológiai szűrővel kapcsolatban. Ha van, akkor érdemes erre úgy gondolni, hogy az akvárium a szűrőtől ÉS a növényektől is függ. Ha bármelyik fronton beüt egy masszív probléma, pusztuláshoz vezethet. Például, ha az összes növényt kipusztítjuk valami "remek" szerrel (pl egy nem jól megválasztott algaírtó, vagy gyógyszeres kezelés), akkor nem érdemes arra hagyatkozni, hogy a nagy szűrő majd megoldja.

Nálam a legnagyobb halpusztulás akkor volt, amikor a nagy külső szűrő megállt és nem volt otthon senki pár napig.

Most már egyik akváriumomban sincs biológiai szűrő, így szerintem sokkal kisebb a lehetséges problémák valószínűsége, hiszen NH4 fronton "csak" a növényektől függ az akvárium. Olyan low tech akváriumban, amiben nincs talaj, csupán kavics, nem tudom, hogy el lehet-e érni biológiai szűrő nélküli állapotot hosszú távon, sűrű vízcserék nélkül.

Vizinövények meglepően jók pl NH4 felhasználásaban, tulajdonképpen ez cukorka nekik.

https://www.scribd.com/document/282374978/Plant-vs-Filter-by-Diana-Walstad
 
Utoljára módosított:
Több éve érlelt komposzt van a kertben, ez földdel keverve elgondolkodtat azért.(n)

Esetleg, ha "félsz" a módszertől, lehet kicsiben is próbálkozni. Nagyobb befőttesüveg, vagy egy 10-15 literes akváriumot már lehet kapni pár ezer forintért. @Rebal a befőttesüveg szaki.

Legrosszabb esetben kidobod az egészet.
 
Esetleg, ha "félsz" a módszertől, lehet kicsiben is próbálkozni. Nagyobb befőttesüveg, vagy egy 10-15 literes akváriumot már lehet kapni pár ezer forintért. @Rebal a befőttesüveg szaki.

Legrosszabb esetben kidobod az egészet.
Biztos jó ötlet kezdésnek kis akvárium ? Mindig azt mondják minél nagyobb annál kömyebb :)

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
Biztos jó ötlet kezdésnek kis akvárium ? Mindig azt mondják minél nagyobb annál kömyebb :)

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről

Ez igaz... Viszont mivel nem kell hozzá semmi, csak kevés talaj + kavics + víz és pár növény, ezért a veszteség oldal eléggé korlátozva van szvsz :)

Nehéz átlépni azon a korláton, hogy sima, egyszerű kerti földet tegyünk az akváriumba. Talán egy 10 literes kisérletet könnyebben be lehet elsőre próbálni. Sok Low-Teches kavicságyas akváriumon edződött akvarista meglepődne szerintem. Persze kockázatok itt is vannak.

Példák kicsiben:
https://akvakertesz.hu/threads/atwork-10l-nano-natural.6783/
https://akvakertesz.hu/threads/15-literes-el-natural-nano-akvarium-inditasa.6610/

Nagyban:
https://akvakertesz.hu/threads/460-literes-el-natural-akvarium-inditasa.6521/
https://akvakertesz.hu/threads/lowtech-350l-walstad-alapelvekre.6106/
 
Utoljára módosított:
Ez igaz... Viszont mivel nem kell hozzá semmi, csak kevés talaj + kavics + víz és pár növény, ezért a veszteség oldal eléggé korlátozva van szvsz :)

Nehéz átlépni azon a korláton, hogy sima, egyszerű kerti földet tegyünk az akváriumba. Talán egy 10 literes kisérletet könnyebben be lehet elsőre próbálni. Sok Low-Teches kavicságyas akváriumon edződött akvarista meglepődne szerintem. Persze kockázatok itt is vannak.

Példák kicsiben:
https://akvakertesz.hu/threads/atwork-10l-nano-natural.6783/
https://akvakertesz.hu/threads/15-literes-el-natural-nano-akvarium-inditasa.6610/

Nagyban:
https://akvakertesz.hu/threads/460-literes-el-natural-akvarium-inditasa.6521/
https://akvakertesz.hu/threads/lowtech-350l-walstad-alapelvekre.6106/
Köszönöm, a kicsi példákat már átnéztem. Gratulálok! Azt hiszem ezt kerestem eddig. Ezért raktam az utca végéről hozott saját mosott kavicsot az akváriumba, mert soha eszembe nem jutna Kínából vagy honnan hozott akváriumi földet venni, de az se, hogy ez anélkül is működik.
Persze a növényeket stb. jól össze kell válogatni, mennyiség, minőség.
Kérdés: eléggé homokos a talaj a kertben, alföld szélén lakom. Keverjem saját komposzttal, vagy erdőtalajjal, habár itt az is inkább homok, akácos?
 
Köszönöm, a kicsi példákat már átnéztem. Gratulálok! Azt hiszem ezt kerestem eddig. Ezért raktam az utca végéről hozott saját mosott kavicsot az akváriumba, mert soha eszembe nem jutna Kínából vagy honnan hozott akváriumi földet venni, de az se, hogy ez anélkül is működik.
Persze a növényeket stb. jól össze kell válogatni, mennyiség, minőség.
Kérdés: eléggé homokos a talaj a kertben, alföld szélén lakom. Keverjem saját komposzttal, vagy erdőtalajjal, habár itt az is inkább homok, akácos?

Kockázatok mindig vannak, de a talajok kevergetésével lehet igazán mellé nyúlni. Gondolom nő a kertben fű, vagy legalább gazok... ha igen, akkor van benne bőven elég tápanyag akváriumi körülményekhez... itt a kevesebb néha több :)


A korábban említett könyvet tényleg érdemes elolvasni, rengeteg potenciális problémára van benne megoldás.
 
Utoljára módosított:
Ez igaz... Viszont mivel nem kell hozzá semmi, csak kevés talaj + kavics + víz és pár növény, ezért a veszteség oldal eléggé korlátozva van szvsz :)

Nehéz átlépni azon a korláton, hogy sima, egyszerű kerti földet tegyünk az akváriumba. Talán egy 10 literes kisérletet könnyebben be lehet elsőre próbálni. Sok Low-Teches kavicságyas akváriumon edződött akvarista meglepődne szerintem. Persze kockázatok itt is vannak.

Példák kicsiben:
https://akvakertesz.hu/threads/atwork-10l-nano-natural.6783/
https://akvakertesz.hu/threads/15-literes-el-natural-nano-akvarium-inditasa.6610/

Nagyban:
https://akvakertesz.hu/threads/460-literes-el-natural-akvarium-inditasa.6521/
https://akvakertesz.hu/threads/lowtech-350l-walstad-alapelvekre.6106/
Na jó nézegettem a videókat és a naplókat. Lenyűgöző mit el lehet érni már nekem is kedvem támadt kísérletezni :)
De sajnos elértem az engedélyezett egy négyzetméterre jutó akváriumok számát itthon. Viszont épp felajánlás alatt van egy használaton kívüli 20 literes akvárium egy ovodának. Ami eddig aggasztott hogy csak az ablakban lenne neki biztonságos hely. Szerintetek működhet csak napfénnyel ?
Ami kiválóvá tenné ezt a módszert az adott heéyzetben hogy alacsony koöltségvetésű és kevés törődést igényel azok alapján amit olvastam eddig.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
Na jó nézegettem a videókat és a naplókat. Lenyűgöző mit el lehet érni már nekem is kedvem támadt kísérletezni :)
De sajnos elértem az engedélyezett egy négyzetméterre jutó akváriumok számát itthon. Viszont épp felajánlás alatt van egy használaton kívüli 20 literes akvárium egy ovodának. Ami eddig aggasztott hogy csak az ablakban lenne neki biztonságos hely. Szerintetek működhet csak napfénnyel ?
Ami kiválóvá tenné ezt a módszert az adott heéyzetben hogy alacsony koöltségvetésű és kevés törődést igényel azok alapján amit olvastam eddig.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
Én is hasonló cipőben járok: februárban kezdtem, és holnap indul a harmadik:)
Napfénnyel én vigyáznék. Amit én láttam naplókat, a földes technika nélküli akváriumok mind kevés közvetlen napfényt kaptak, de ne nekem legyen igazam. A most induló 3. akvárium legjobb helye nekem is napos lenne.
 
Ha már kísérlet, én tényleg kísérletbe kezdek. Délután erdőben jártam, és az alábbi növényeket szereztem be egy nagyobb pocsolyából.
Egy részük a napló tárgyát képező akváriumba került már délután (fotók holnap).
A másik felük pedig egy 10 literes kerti földes akváriumba fog kerülni, amit az előző videóban is szereplő módszerrel ragasztottam meg:cigar:.
A fodros levelű olyan jól érzi magát, hogy rögtön buborékokat eregetett, persze ez valószínű a magával hozott tartalék. És persze nagy reményeket nem fűzök a túlélésükhöz.
54 literes 1/3-át esővízzel töltöttem fel, hogy a sokkot egy minimális mértékben csökkentsem. A 10 literesbe 100 % esővizet tervezek.
A növényeket még nem sikerült beazonosítani,a Kis növényhatározó, avagy mi ez a növény? topikban sem..
kIMG_20170311_160822.jpg kIMG_20170311_160944.jpg
 
Na jó nézegettem a videókat és a naplókat. Lenyűgöző mit el lehet érni már nekem is kedvem támadt kísérletezni :)
De sajnos elértem az engedélyezett egy négyzetméterre jutó akváriumok számát itthon. Viszont épp felajánlás alatt van egy használaton kívüli 20 literes akvárium egy ovodának. Ami eddig aggasztott hogy csak az ablakban lenne neki biztonságos hely. Szerintetek működhet csak napfénnyel ?
Ami kiválóvá tenné ezt a módszert az adott heéyzetben hogy alacsony koöltségvetésű és kevés törődést igényel azok alapján amit olvastam eddig.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
Persze a fő kérdés, hogy mely égtájra néz az ablak?
 
Ha már kísérlet, én tényleg kísérletbe kezdek. Délután erdőben jártam, és az alábbi növényeket szereztem be egy nagyobb pocsolyából.
Egy részük a napló tárgyát képező akváriumba került már délután (fotók holnap).
A másik felük pedig egy 10 literes kerti földes akváriumba fog kerülni, amit az előző videóban is szereplő módszerrel ragasztottam meg:cigar:.
A fodros levelű olyan jól érzi magát, hogy rögtön buborékokat eregetett, persze ez valószínű a magával hozott tartalék. És persze nagy reményeket nem fűzök a túlélésükhöz.
54 literes 1/3-át esővízzel töltöttem fel, hogy a sokkot egy minimális mértékben csökkentsem. A 10 literesbe 100 % esővizet tervezek.
A növényeket még nem sikerült beazonosítani,a Kis növényhatározó, avagy mi ez a növény? topikban sem..
View attachment 27735 View attachment 27736
Ez érdekes lesz alig várom a fejleményeket :) állandó tóbol valamilyen hínárt is gyűjthetnél bár azt már lehet nehezebb kihalászni :D

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
Íme a tegnap beígért fejlemények. A napló tárgyát képező akváriumba került az ismeretlen növények fele.
És megfogadtam a javaslatot, olvasgattam a Walstad könyvet, és egy 10 literes akváriumot is indítottam:
- a fenti videóban látható szilikonos gettó módszerrel javítottam
- föld a kertből, sütőben kisütve 2 cm vastagságban
- kb. 3-10 mm szemcseméretű kavics 2-2,5 cm vastagságban
- ismeretlen növények
- elhelyezkedés a tetőtérben szembe a velux ablakkal, nyugati irányban
- technika zéró

Kavics sajnos nagyobb, mint amit a Walstad ajánl (2-3 mm). A nagyobb kavics szemek közé jobban lejuthat az étel, rohad és anaerob folyamatok indulnak be. Ezt esetleg a maláj csiga és garnéla ellensúlyozni tudja??

Első 3 kép az 54, utolsó kettő a 10 literes. A minőségért elnézést.

kIMG_20170312_163216.jpg kIMG_20170312_163234.jpg kIMG_20170312_163244.jpg kIMG_20170312_162940.jpg kIMG_20170312_162951.jpg
 
Íme a tegnap beígért fejlemények. A napló tárgyát képező akváriumba került az ismeretlen növények fele.
És megfogadtam a javaslatot, olvasgattam a Walstad könyvet, és egy 10 literes akváriumot is indítottam:
- a fenti videóban látható szilikonos gettó módszerrel javítottam
- föld a kertből, sütőben kisütve 2 cm vastagságban
- kb. 3-10 mm szemcseméretű kavics 2-2,5 cm vastagságban
- ismeretlen növények
- elhelyezkedés a tetőtérben szembe a velux ablakkal, nyugati irányban
- technika zéró

Kavics sajnos nagyobb, mint amit a Walstad ajánl (2-3 mm). A nagyobb kavics szemek közé jobban lejuthat az étel, rohad és anaerob folyamatok indulnak be. Ezt esetleg a maláj csiga és garnéla ellensúlyozni tudja??

Első 3 kép az 54, utolsó kettő a 10 literes. A minőségért elnézést.

View attachment 27861 View attachment 27862 View attachment 27863 View attachment 27864 View attachment 27865

Kisebb kavics talán ideálisabb lett volna, de szerintem nem ezen fog múlni. Sikerült szépen feltölteni vízzel, anélkül, hogy felkavarodott volna. Szerintem jobb megoldás, ha az üveg mellett nincsen föld, oda kerülhet csak kavics. Ezen sem fog igazából semmi sem múlni, jó ahogy van.

Nem igazán ismerem fel ezeket a növényeket és valószínű, hogy nem víz alatti növények ezek. Mindenképpen több növény kellene bele, ezek (az indításnál is) segítenek a talajba O2 juttatni, enélkül problémák lesznek. Ha növények nem produkálnak látványos növekedést mondjuk az első 3-4-5 hétben, akkor menthetetlenül magábafordulhat az egész.

Érdemesebb lehet valami robusztus kezdő növényt választani ami szereti a kemény vizet, pl sagittaria. Ezenkívül szerezz valami víz tetején úszó növényt, eleinte ez kritikus lehet pl alga ellen.

Mo-n tipikusan nagyon kemény a víz. Ha jól látom, azok mészkő kövek. Talán jobb lenne, ha nem lenne benne.

Direkt napfénnyel óvatosan, ilyen kis méretben nagyon gyorsan fel tudja melegíteni a vizet és kipusztul minden. Emiatt én nem merem a 15 literes akváriumomat direkt napfénybe tenni.
 
Utoljára módosított:
Kisebb kavics talán ideálisabb lett volna, de szerintem nem ezen fog múlni. Sikerült szépen feltölteni vízzel, anélkül, hogy felkavarodott volna. Szerintem jobb megoldás, ha az üveg mellett nincsen föld, oda kerülhet csak kavics. Ezen sem fog igazából semmi sem múlni, jó ahogy van.

Nem igazán ismerem fel ezeket a növényeket és valószínű, hogy nem víz alatti növények ezek. Mindenképpen több növény kellene bele, ezek (az indításnál is) segítenek a talajba O2 juttatni, enélkül problémák lesznek. Ha növények nem produkálnak látványos növekedést mondjuk az első 3-4-5 hétben, akkor menthetetlenül magábafordulhat az egész.

Érdemesebb lehet valami robusztus kezdő növényt választani ami szereti a kemény vizet, pl sagittaria. Ezenkívül szerezz valami víz tetején úszó növényt, eleinte ez kritikus lehet pl alga ellen.

Mo-n tipikusan nagyon kemény a víz. Ha jól látom, azok mészkő kövek. Talán jobb lenne, ha nem lenne benne.

Direkt napfénnyel óvatosan, ilyen kis méretben nagyon gyorsan fel tudja melegíteni a vizet és kipusztul minden. Emiatt én nem merem a 15 literes akváriumomat direkt napfénybe tenni.

Halad a fejlesztés a tervek szerint, @AmegA nak köszönhetően jelentősen bővült a növényállomány a több-kevesebb mennyiségben a következőkkel:
Egeria densa
Helanthium tenellum
Ranunculus inundatus
Hydrocotyle tripartita
Lomariopsis lineata
Salvinia natans
Limnobium laevigatum
Utóbbi kettőből van jelentősebb mennyiség. Így már azért van anyag a 10 literben, de hétvégén jön még több is.

Üvegből is látszik a talaj, így legalább látom, hogyan sűrűsödnek a gyökerek :).

Igen, a víz feltöltése során nem kavarodott fel a talaj (szintén a videóban használt módszer szerint jártam el(y)), viszont nem mostam el rendesen a kavicsot, ezért opálos a víz, ami nem akar elmúlni. Főleg mert nem is keringetem a vizet.
Kérdés, hogy a 10 literesben milyen gyakran cseréljek vizet, ne zargassam, amíg nincs valami probléma, vagy azért cseréljek valamennyit, mert nincs semmi, ami forgatná a vizet?

kIMG_20170314_065152.jpg kIMG_20170314_065329.jpg
 
Mo-n tipikusan nagyon kemény a víz. Ha jól látom, azok mészkő kövek. Talán jobb lenne, ha nem lenne benne.

Direkt napfénnyel óvatosan, ilyen kis méretben nagyon gyorsan fel tudja melegíteni a vizet és kipusztul minden. Emiatt én nem merem a 15 literes akváriumomat direkt napfénybe tenni.

Mészkőnek néz ki nekem is, de nem pezseg, illetve a vízkeménység sem nőtt az eredeteihez képest (14-15) még.
 
Back
Oldal tetejére