• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Low-budget gyakorlás

Halad a fejlesztés a tervek szerint, @AmegA nak köszönhetően jelentősen bővült a növényállomány a több-kevesebb mennyiségben a következőkkel:
Egeria densa
Helanthium tenellum
Ranunculus inundatus
Hydrocotyle tripartita
Lomariopsis lineata
Salvinia natans
Limnobium laevigatum
Utóbbi kettőből van jelentősebb mennyiség. Így már azért van anyag a 10 literben, de hétvégén jön még több is.

Üvegből is látszik a talaj, így legalább látom, hogyan sűrűsödnek a gyökerek :).

Igen, a víz feltöltése során nem kavarodott fel a talaj (szintén a videóban használt módszer szerint jártam el(y)), viszont nem mostam el rendesen a kavicsot, ezért opálos a víz, ami nem akar elmúlni. Főleg mert nem is keringetem a vizet.
Kérdés, hogy a 10 literesben milyen gyakran cseréljek vizet, ne zargassam, amíg nincs valami probléma, vagy azért cseréljek valamennyit, mert nincs semmi, ami forgatná a vizet?

View attachment 28059 View attachment 28060
Ne cserélj egy darabig, viszont rendszeresen pótold az elpárolgott mennyiséget, ha lehet, akkor ozmo- vagy esővízzel!
 
Ne cserélj egy darabig, viszont rendszeresen pótold az elpárolgott mennyiséget, ha lehet, akkor ozmo- vagy esővízzel!
RO nem áll rendelkezésemre, illetve nem szeretnék, eső remélem holnap esik:)
Viszont olvasom itt a többek által ajánlott Walstad könyvet. Ő azt mondja, hogy keményebb vizet használjunk, mert abban van Ca, Mg, K, S, a lágyabba nincs. Nem olvastam végig igazából a könyvet, csak a végén a gyorstalpalót, meg pár részt. De e szerint az esővíz nem olyan jó..(n)
 
RO nem áll rendelkezésemre, illetve nem szeretnék, eső remélem holnap esik:)
Viszont olvasom itt a többek által ajánlott Walstad könyvet. Ő azt mondja, hogy keményebb vizet használjunk, mert abban van Ca, Mg, K, S, a lágyabba nincs. Nem olvastam végig igazából a könyvet, csak a végén a gyorstalpalót, meg pár részt. De e szerint az esővíz nem olyan jó..(n)
Az elpárolgott víz visszatöltésére az kell, különben nagyon felkeményedik a vized! Cseréhez jó a csapvíz.
 
Üdvözletem mindenkinek!
Eltűntem, sok a munka kertben és mindenhol, de azért az akváriumok működnek, sőt.
Kezdjük az elején, a topic alapjául szolgáló akvárium így van. Hálás köszönet #Rebal és #H. Gábor nak a növényekért:
Valisneria
Najas guadalupensis
Polysperma
Staurogyne Repens
Alternanthera reineckii
Fissidens fontanus
Pogostemon erectus
Rotala rotundifolia
Micranthemum mote carlo
Ahhoz képest, hogy a telepítést nem előzte meg mélyreható tervezés, és akkor most sokat mondok, szerintem elég pofás lett. Aggódtam, hogy a köveket és a növényeket túl előre telepítettem, de a szőlő és a nagyobb növények szépen elfoglalták a hátteret is.
A #Rebal nak köszönhető RC-k a #Dhrawson nak köszönhető anci és a növényekkel érkező csigák is jól vannak, sőt.
Aggódtam, hogy az anci mindent kitúr, de egyenlőre visszafogott a rombolása, a garnélákkal és a csigákkal együtt szépen tisztít.
nagy1.JPG nagy4.JPG IMG_8043.JPG IMG_8039.JPG
 
Továbbá az El Natural akvárium is - az én legnagyobb meglepetésemre - még mindig megvan, és úgy tűnik működik is, mert nőnek benne a növények. Persze nem mind maradt meg benne, de nem is az a lényeg. Több akváriumba is jutott a rotalából, nőnek rendesen, hétvégén nyírás, és akkor ebbe is kerül még több.
Teljesen beterítettem Salvinia auriculata és a Limnobium laevigatummal, így harcolva az alga ellen.
Egy hét után elég erős szaga lett az akváriumnak, főleg ha megbolygattam a vizet, de ez mostanra elmúlt (kopp-kopp).
Hajalga és valami szőralga is megjelent, de ez is gyakorlatilag eltűnt mára. (A képen még algás változat van alább). Egyesül a víz zöldes színe maradt meg.
A növényekkel jött egy-két csiga is.
k1.JPG
 
És a ráadás. Nem bírok leállni, egy hétvégi túra alkalmával tettem szert az alábbi növényre és helyeztem el egy 5 literes akváriumba + föld + kavics.
Mint látható jól érzi magát, 2 hét alatt a víz fölé is nőtt:
u1.JPG
 
Ja, a nagy akvárium low-tech, low-budget, de ha már ilyen sok szép növényt kaptam, nem engedhettem meg, hogy tönkre menjenek. Easycarbót és Green Aqua Micro macrót kapnak. Azóta láthatóan jobban érzik magukat.
Természetesen az el natural nem kap semmit, eddig egyszer töltöttem utána esővízzel és kész.
 
Üdvözletem mindenkinek!
Eltűntem, sok a munka kertben és mindenhol, de azért az akváriumok működnek, sőt.
Kezdjük az elején, a topic alapjául szolgáló akvárium így van. Hálás köszönet #Rebal és #H. Gábor nak a növényekért:
Valisneria
Najas guadalupensis
Polysperma
Staurogyne Repens
Alternanthera reineckii
Fissidens fontanus
Pogostemon erectus
Rotala rotundifolia
Micranthemum mote carlo
Ahhoz képest, hogy a telepítést nem előzte meg mélyreható tervezés, és akkor most sokat mondok, szerintem elég pofás lett. Aggódtam, hogy a köveket és a növényeket túl előre telepítettem, de a szőlő és a nagyobb növények szépen elfoglalták a hátteret is.
A #Rebal nak köszönhető RC-k a #Dhrawson nak köszönhető anci és a növényekkel érkező csigák is jól vannak, sőt.
Aggódtam, hogy az anci mindent kitúr, de egyenlőre visszafogott a rombolása, a garnélákkal és a csigákkal együtt szépen tisztít.
View attachment 28990 View attachment 28993 View attachment 28995 View attachment 28994
A reineckiire kiváncsi leszek nálam a mini az egyetlen aki nem mutat hajlandóságot a növekedésre. Bár lekopogom most 3 napja nem láttam és mintha magához tért volna kicsit :)

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
És a ráadás. Nem bírok leállni, egy hétvégi túra alkalmával tettem szert az alábbi növényre és helyeztem el egy 5 literes akváriumba + föld + kavics.
Mint látható jól érzi magát, 2 hét alatt a víz fölé is nőtt:
View attachment 28999

Ez a módszer egyik hátránya, mivel nem kell hozzá gyakorlatilag semmi (=olcsó), ezért túl nagy a késztetés "csak még egy" növényes akváriumra... Ráadásul, ha jól megy, karbantartása is minimális idő, így hamarosan azt veszed észre, hogy már 3 van a lakásban és még mindig lenne időd többre ...
 
Engem szerencsére leköt azaz egy ami van. De ha esetleg van úgy hogy nem kell az etetésen kívül mást csinálni már rendesen viszketek hogy úgy babrálnék metetszenék ültetnék barkácsolnék meg tenyésztenék már valamit :D

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
Üdvözlöm ismét a kedves naplóolvasóimat. Irigylem azokat (vagyis nem igazán) akiknek nyáron is az akvárium(ok) rendben tartása mellett még a fórumozásra is van idejük, nekem nincs. De most próbálom újra felmelegíteni a naplót. Ami eddig elég zagyva volt, és ezután sem igérhetek mást. Kísérletezés zajlik.
Szóval kezdődött egy 60 literes berendezésével. Ez a low-budget ellenére szerintem jól sikerült, de sikerült egy szép ancival is feldobni, amit a növények nem köszöntek meg. (Ez az akvárium, köszöni jól van, de nem nekem hanem #Fazoli nak köszönhetően lett ismét tele növénnyel Anci nélkül).
A napló mostani tárgyát képezi az előzőekben már ismertetett 10 literes akvárium, mely azóta is működik bármi technika nélkül.
Szeptemberben bekerült a munkahelyemre, és egy kicsit újraterveztem, az elmúlt hónapból származnak az alábbi képek. Koncepció, hogy a felesleges növények bekerültek:)
8 garnéla és jópár csiga gondoskodik még a tisztaságról, a kavics alatt egy kis kerti talaj pedig a tápanyagról. Víz csak esővíz.
Garnélák jólétét oxidátor biztosítja, mint egyetlen mesterséges tárgy egy vízmelegítő mellett, mivel hétvégén hideg van.

Az elmúlt több mint fél évben is sikeresen bírkózott meg az akvárium az algákkal, remélem továbbra is így lesz. Pedig néha rendesen elhanyagoltam, volt, hogy félig elpárolgott a víz.
Az egyik képen szépen bubizik az alga (békanyál, vagy szőralga?) viszont mellette bekarikáztam egy élőlényt. Mi lehet az?
Gondolom az esővízzel hurcoltam be. Amilyen kicsi, olyan gyorsan úszik a vízben, habár így sokat nőtt az elmúlt hetekben, vagyis nőttek, mert sok van belőle.
 

Attachments

  • IMG_20171005_144059.jpg
    IMG_20171005_144059.jpg
    220.2 KB · Megtekintések: 3
  • IMG_20170906_144904.jpg
    IMG_20170906_144904.jpg
    167.4 KB · Megtekintések: 3
  • allat.jpg
    allat.jpg
    174.5 KB · Megtekintések: 3
  • IMG_20171005_144059.jpg
    IMG_20171005_144059.jpg
    220.2 KB · Megtekintések: 5
  • IMG_20170906_144904.jpg
    IMG_20170906_144904.jpg
    167.4 KB · Megtekintések: 20
8 garnéla és jópár csiga gondoskodik még a tisztaságról, a kavics alatt egy kis kerti talaj pedig a tápanyagról. Víz csak esővíz.

Ezzel óvatosan.... mindenképpen keverd csapvízzel vagy sózd vissza. Ha csak feltöltésre használod az esővizet, akkor valószínűleg OK, de ritkán mérj keménységet az akváriumvízre, mert ha pl Ca elfogy, a pH összeomolhat.

Az extra kemény víz is okozhat problémákat, tehát szerintem a keverés a legegyszerűbb megoldás.

Ha esetleg biztosan tudod, hogy a talajban van valami a ami a pH-t tudja bufferelni, akkor talán nem lesz gond a csak esővíz.

Amúgy gratulálok, hogy ilyen kis méretben, hosszú távon sikerült az akváriumod! Nem egy díjnyertes scape, de szép tiszta a víz, növények rendben vannak és a garnélák is elvannak a képeken :),
 
Utoljára módosított:
Garnélák jól vannak, van szaporulat is. Kisebb csigák is jól vannak, nagyobbak viszont nem bírták. Raktam bele egy oxidátort, utána láthatóan jobban érzik magukat.

Köszönöm a tippet, hétfőn csinálok pár tesztet és majd beszámolok. Az utóbbi időben, mikor kevesebbet esett az eső, vagy elfelejtettem, töltöttem hozzá csapvizet is néha.

Hát igen, a scape nem díjnyertesnek lett tervezve, vagyis nem tervezve:)
 
Sziasztok! Ahogy a topikot, úgy az akváriumot is elhanyagoltam az utóbbi időben, így csak az kattintson az alábbi képre, akinek erős az idegzete. Mi történt az elmúlt szinte napra pontosan egy évben:
Víz: júliusig még esővizet raktam az akváriumba keverve csapvízzel, de azóta csak csapvíz megy bele.
Növények: Fél év óta a vízzel való feltöltésen kívül nem nyúlok hozzájuk. Az utóbbi időben is lassan, de még növekednek. Annyit azért tettem, hogy kb. 3 havonta az üvegen keletkezett barnás algát letöröltem. Viszont az algásodás egyáltalán nem vészes. A fotót a héten készítettem és az algákat olyan december elején távolítottam el utoljára.
Vízparaméterek: Ezen a héten mértem: ph 7, keménység 24.
"Technika": a megvilágítást továbbra is egy 100 wattos íróasztal lámpa biztosítja. Télen volt benne egy fix fűtő, az természetesen már nincs benne.
Állatvilág: a hólyagcsigák és malájok vígan elvannak benne. A garnélákkal kapcsolatban már szomorúbb a helyzet. A szaporulat nem volt valami bődületes, de a nyár elejére volt jópár kicsi is. Viszont nyáron át kellett volna őket telepíteni, amit elmulasztottam és valószínű a meleget sajnos nem bírták.
Azért a kísérlet számomra pozitív, ha kicsit rendberaknám, szerintem továbbra is működhetne és szép lenne még egy darabig. Viszont azért új kihívásokra vágyom, így az akváriumot a hetekben felszámolom, indítok helyette újat, lehet kettőt is hasonló technikával.
Kérem a naplót a befejezettek közé átrakni.
 

Attachments

  • IMG_20190107_082550.jpg
    IMG_20190107_082550.jpg
    319.2 KB · Megtekintések: 21
Back
Oldal tetejére