• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Low-budget gyakorlás

DonLeto

Kertész szaki
Low-budget akvárium alakulóban.
Február elején kapott a gyerek egy halas akváriumot, nekem is ez az első ilyen irányú próbálkozásom.
Az is nagyon szép lett, de elkapott a gépszíj, és szeretnék egy természetesebbet, és garnélásat, mert a gyerek a ramirezit választotta a garnéla helyett.
Illetve már az első is úgy volt, hogy a gyerekszobába lesz párásítási céllal, de ez végre oda is kerül.

Szóval az elsőt akváriumot használtan vettem, és kaptam hozzá egy csomó plusz cuccot.
Ezért eldöntöttem, hogy azok felhasználásával és lehető legkisebb ráfordítással építek egy low-budget akváriumot.

Akvárium:
60x30x30, 4 mm

Alátét:
Házépítésből maradt lépéscsillapító.

Technika:
Aquael Fan-1 szűrő, eredeti szivaccsal - és van egy Atman AT303 aminek a felhasználásával tervezek egy DIY külső szűrőt, de mivel kevés halat szeretnék bele, egyenlőre az Aquael is megteszi. Mindkettő volt itthon.
JK/Atman AP9500 légpumpa, amíg nem lesznek növények (eredetileg pár éve kolbászfüstölőhöz lett volna felhasználva, de aztán más technika lett helyette)
Használt lámpát még keresek

Berendezés:
Dunai 0,5 cm aljzatkavics, kertépítésből maradt, 2 hétvégén keresztül mosva...
Nagyobb kövek az udvarból
Tisztogatok 2 kis szőlőtőkét is, és van több felesleges szőlőtőke a kertben, ha lesz kedvem tavasszal kivágok egyet.

Víz:
pH: 7
Állandó keménység: 15
Változó keménység: 14
Klór kicsit magas

Növényvilág:
Jelenleg jávai moha, ami kimaradt a másik akváriumból, gyereknek nem tetszik.
Nyírásból megmaradt növényekre számítok:)

Állatvilág:
Elsősorban garnéla
Kevés hal
Nem szeretnék egyenlőre fűtést, olyan halat keresek, ami bírja a keményt vizet és a 21-28 fokot (tél-nyár) a tetőtérben - páncélosharcsa?

Elrendezés:
Úgy beraktam a követeket, hogy a szőlőtőkét fogalmam sincs, hogy hova rakjam.
Akváriumon kívül még túl nagynak tűnt a kő, de benne már kisebb lett mint gondoltam. Ha a szőlő nem kerül bele, lehet lecserélem egy nagyobbra.
Ha jön más növény, jávai moha valószínű előrejön az elülső sarokba.
Konkrét növényterv még nincs.
Az akvárium egyszerűsége miatt is szeretnék külső szűrőt, ne csúfítsa el a belsejét.






k_IMG_20170305_144341.jpg

k_IMG_20170305_144304.jpg k_IMG_20170306_053249.jpg
 
Miért nem dobsz össze egy DIY led szalagos lámpát ?
Gondolkoztam rajta. Csak mintha azt olvastam volna valahol, hogy a Led nem olyan jó a növényeknek mint az izzó, vagy ez csak a led elleni lobbi?[emoji15]

Tapatalkkal küldve az én Che2-L11 eszközömről
 
Gondolkoztam rajta. Csak mintha azt olvastam volna valahol, hogy a Led nem olyan jó a növényeknek mint az izzó, vagy ez csak a led elleni lobbi?
Négy hónapja használok led pilácsot, szerintem jó. Valamikor használtam fénycsöveket ,T8-at legtovább. Akkor még nem is álmodozott senki T5-ről max tervezőasztalon. Utána T5-re váltottam most Led van. Igazából nem látok különbséget.
 
Négy hónapja használok led pilácsot, szerintem jó. Valamikor használtam fénycsöveket ,T8-at legtovább. Akkor még nem is álmodozott senki T5-ről max tervezőasztalon. Utána T5-re váltottam most Led van. Igazából nem látok különbséget.
Akkor a led beelőzi a szűrőkészítést...

Tapatalkkal küldve az én Che2-L11 eszközömről
 
Én ezt használom :
Itt a tropica ajánlása, de én inkább fölé méretezném és dimmerel állítanám a jobb elosztás miatt.lumen-per-litre-uk_300x218.png
 
Utoljára módosított moderátor által:
Én pont a hétvégén raktam össze led világítást. Nem szép de legalább randa viszont 6300 lumen és olcsó :)
6fa588c0a15edb6fec0afdb523545b9f.jpg


Én szilikonos szalagból csináltam de az elég könnyen melegszik az első verziót ezért szét is kellett szednem mert nem volt jó a hűtése
641b0420d1dd816ed9cdb2922e21c78d.jpg


Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
Én pont a hétvégén raktam össze led világítást. Nem szép de legalább randa viszont 6300 lumen és olcsó :)
6fa588c0a15edb6fec0afdb523545b9f.jpg


Én szilikonos szalagból csináltam de az elég könnyen melegszik az első verziót ezért szét is kellett szednem mert nem volt jó a hűtése
641b0420d1dd816ed9cdb2922e21c78d.jpg


Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
Nem kimondottan csúnya, inkább minimál [emoji4] a második verzió miből készült?

Tapatalkkal küldve az én Che2-L11 eszközömről
 
Nem kimondottan csúnya, inkább minimál [emoji4] a második verzió miből készült?

Tapatalkkal küldve az én Che2-L11 eszközömről
Ugyan abból van. Az első verziónál összeragasztottam az aluminium profilokat de így az oldalán nem tudta leadni a hőt. A másodiknál ezt szétszedtem és 2 kereszttartóra(szintén profil) ragasztottam fel hogy legyen köztük hely. Azóta 90%on sem melegszik 50 fok felé

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
szvsz jobban jársz, ha raksz 2-3 cm földet a kavics alá. Így, csak kaviccsal egy algamágnes lesz az akvárium, hacsak nem naponta carbo-zol. Szűrő mehet ki belőle, teljesen felesleges, ha megfelelő növényeid lesznek... ... és ha tényleg low budget-et szeretnél...

Fűtés nem kell, 21-28 fok között elég nagy a választék.

Ha pénzt szeretnél költeni, esetleg föld helyett lehet vásárolni bolti talajt.
 
Utoljára módosított:
Ugyan abból van. Az első verziónál összeragasztottam az aluminium profilokat de így az oldalán nem tudta leadni a hőt. A másodiknál ezt szétszedtem és 2 kereszttartóra(szintén profil) ragasztottam fel hogy legyen köztük hely. Azóta 90%on sem melegszik 50 fok felé

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
Azon gondolkozom, hogy mire ragaszthatnám fel, ami van itthon, hogy igazán DIY&lowbudget legyen. Eddig szétvágott gipszkarton profil, és kerítéshuzal jutott eszembe, de bonyolítja, hogy megemelném kicsit az akvárium szintje fölé, hogy ne rontsa a rálátást. Hétvégén kutatok majd anyag után.
 
h
szvsz jobban jársz, ha raksz 2-3 cm földet a kavics alá. Így, csak kaviccsal egy algamágnes lesz az akvárium, hacsak nem naponta carbo-zol. Szűrő mehet ki belőle, teljesen felesleges, ha megfelelő növényeid lesznek... ... és ha tényleg low budget-et szeretnél...

Fűtés nem kell, 21-28 fok között elég nagy a választék.

Ha pénzt szeretnél költeni, esetleg föld helyett lehet vásárolni bolti talajt.
hú, ez izgalmasan hangzik, most néztem csak utána, hogy sima föld is jó lehet akváriumba. Felírom a kipróbálandó dolgok közé, de most egyenlőre hanyagolom, a kavicsot is csak magy nehézségek árán tudtam úgy kimosni, hogy tiszta legyen a víz.
 
Szia! Ilyen hőmérsékletre és körülményekhez én paradicsomhalat ajánlanék. Szép és "igénytelen" halak.
Igen, a paradicsomhal jó választás lenne, de szerintem az 54l egy kicsit kicsi neki, illetve a garnélák valószínű nem örülnének neki:)
IIletve szeretnék olyan halat választani, ami nemcsak a nem állandó hőmérsékletet is bírja, hanem a kemény vizet is.
 
Azon gondolkozom, hogy mire ragaszthatnám fel, ami van itthon, hogy igazán DIY&lowbudget legyen. Eddig szétvágott gipszkarton profil, és kerítéshuzal jutott eszembe, de bonyolítja, hogy megemelném kicsit az akvárium szintje fölé, hogy ne rontsa a rálátást. Hétvégén kutatok majd anyag után.
Olcsón is lehet már kapni aluminium profilt 300 - 800 ft /m és az jót tesz a hőelvezetésnek is. Ami fontos mert ha nincs jól hűtve akkor hamar elveszti a fényerejét.
Egy akkora akváriumra 2 m led elég szerintem az tokkal vonóval 10000 ft alatt kijön és van egy erős világításod.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
h

hú, ez izgalmasan hangzik, most néztem csak utána, hogy sima föld is jó lehet akváriumba. Felírom a kipróbálandó dolgok közé, de most egyenlőre hanyagolom, a kavicsot is csak magy nehézségek árán tudtam úgy kimosni, hogy tiszta legyen a víz.

A földtől, vagy agyagos talajtól nem lesz "koszos" az akvárium.... Nemcsak hogy rengeteg tápot tartalmaz a növények számára, hanem bizonyos körülmények között szűri is a vizet. Mérgező anyagokat köthet meg a vízből, amit a növények fel tudnak használni a növekedésükhöz. Algáknak nincsenek gyökerei. Ez olyan, mitha azt mondanád, koszos a zöldséges kert, mert föld van benne...

Ha csak kavics ágyad van, és ráadásul nagyon kevergeted a vizet a szűrővel és mellette nem cserélsz sűrűn vizet (hetente?*), akkor nagyon alacsony lehet a CO2 és/vagy HCO3 szint az akváriumban. Mivel a növények 40+%-a szén, alacsony CO2/HCO3 környezetben nem fognak megfelelően nőni. Ha nem nőnek megfelelően a növények, akkor nem kapnak esélyt sem, hogy eltávolítsák a mérgező anyagokat a vízből.


* Csapvíz nagyon sok CO2/HCO3- (és O2-t) tartalmazhat

Nálam nem volt probléma trópusi halakkal sem ilyen hőmérséklet tartományban (21<). Szerintem, ha rákeresel, talán még a neonhal is él ilyen hőmérsékletű vízben természetes élőhelyén. Lehet, hogy tévedek. pl Diszkoszhal nem jó ötlet.
 
Utoljára módosított:
Olcsón is lehet már kapni aluminium profilt 300 - 800 ft /m és az jót tesz a hőelvezetésnek is. Ami fontos mert ha nincs jól hűtve akkor hamar elveszti a fényerejét.
Egy akkora akváriumra 2 m led elég szerintem az tokkal vonóval 10000 ft alatt kijön és van egy erős világításod.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
Igen, én is azt számolom, hogy 2835-ösből 1,5-2 méter, 3 sor kellene, ha 40-60 lumennel számolok és dimmelem. Nem az összeg a lényeg, hanem a kihívás, hogy csak a legszükségesebb dolgokat vásároljam meg hozzá. Viszont ha nem a látvány, hanem a minőség rovására megy a dolog, akkor nem érdemes vacakolni.

Nem tudom viszont, hogy eddig azt olvastam, hogy az izzókból, fénycsövekből nem a hagyományost szokták az akváriumokhoz használni, hanem speciálisakat, ami jobban megfelel a növények igényeinek. Viszont a ledszalagokban nincs semmi speciális. Ez azt jelenti, hogy használhatok egy sima égőt az íróasztali lámpámba és azzal is megvilágíthatom az akváriumot és ugyanaz az eredmény?? Persze leszámítva, hogy a szalag egyenletesebb megvilágítást biztosít az egész akváriumban, mint egy égő.
 
A földtől, vagy agyagos talajtól nem lesz "koszos" az akvárium.... Nemcsak hogy rengeteg tápot tartalmaz a növények számára, hanem bizonyos körülmények között szűri is a vizet. Mérgező anyagokat köthet meg a vízből, amit a növények fel tudnak használni a növekedésükhöz. Algáknak nincsenek gyökerei. Ez olyan, mitha azt mondanád, koszos a zöldséges kert, mert föld van benne...

Ha csak kavics ágyad van, és ráadásul nagyon kevergeted a vizet a szűrővel és mellette nem cserélsz sűrűn vizet (hetente?*), akkor nagyon alacsony lehet a CO2 és/vagy HCO3 szint az akváriumban. Mivel a növények 40+%-a szén, alacsony CO2/HCO3 környezetben nem fognak megfelelően nőni. Ha nem nőnek megfelelően a növények, akkor nem kapnak esélyt sem, hogy eltávolítsák a mérgező anyagokat a vízből.


* Csapvíz nagyon sok CO2/HCO3- (és O2-t) tartalmazhat

Nálam nem volt probléma trópusi halakkal sem ilyen hőmérséklet tartományban (21<). Szerintem, ha rákeresel, talán még a neonhal is él ilyen hőmérsékletű vízben természetes élőhelyén. Lehet, hogy tévedek. pl Diszkoszhal nem jó ötlet.
Sokat hallottam már olyanról én is hogy virágföld (műtrágya nélküli!) Aztán arra fedőréteg égetett agyag vagy valami aprószemű kavics is jó megoldás. Teleki Bélának van is róla videója ő mit használ táptalajnak.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
A földtől, vagy agyagos talajtól nem lesz "koszos" az akvárium.... Nemcsak hogy rengeteg tápot tartalmaz a növények számára, hanem bizonyos körülmények között szűri is a vizet. Mérgező anyagokat köthet meg a vízből, amit a növények fel tudnak használni a növekedésükhöz. Algáknak nincsenek gyökerei. Ez olyan, mitha azt mondanád, koszos a zöldséges kert, mert föld van benne...

Elnézést, nem azt akartam mondani pontosan, hogy koszos, hanem, hogy zavaros. A növények tisztító hatása gondolom, hogy csak megfelelő mennyiségű növénynél jelentkezik, nem? Ehhez pedig nemcsak talaj, hanem fény és még sokminden más is kell. Kezdőként én a hatékony tisztítást a nagy külső szűrőben és a heti min. 20 %-os vízcserében látom. Rosszul teszem?
 
Sokat hallottam már olyanról én is hogy virágföld (műtrágya nélküli!) Aztán arra fedőréteg égetett agyag vagy valami aprószemű kavics is jó megoldás. Teleki Bélának van is róla videója ő mit használ táptalajnak.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
Több éve érlelt komposzt van a kertben, ez földdel keverve elgondolkodtat azért.(n)
 
Back
Oldal tetejére