• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Lorenzo Ruiz által kevert táptalaj.

Botond

Kertész tanonc
Sziasztok!

Nigro blogján olvastam egy cikket "Lorenzo Ruiz sötétben indított akváriuma" címmel.
Nos szeretném ki próbálni a cikkben írt táptalaj kombót ami Aqualit és Tőzeg keveréke .Ehhez tud valaki némi infóval szolgálni?Milyen Tőzeget lenne érdemes használni?Az aqualit már megvan a fedőrétegnek szánt Akadama talaj szintén csak tőzeget nem tudom milyet vásároljak.És ha ez meg van milyen arányba kell keverni. Aqualitből nem vettem csak egy 2kg-osat(3liter) számításaim szerint majdnem elég 2.63 kéne de azért vettem egyet mert ha keverem tőzeggel elég kell hogy legyen a GA által ajánlott 1mm-el számolva.
 
Sziasztok!

Nigro blogján olvastam egy cikket "Lorenzo Ruiz sötétben indított akváriuma" címmel.
Nos szeretném ki próbálni a cikkben írt táptalaj kombót ami Aqualit és Tőzeg keveréke .Ehhez tud valaki némi infóval szolgálni?Milyen Tőzeget lenne érdemes használni?Az aqualit már megvan a fedőrétegnek szánt Akadama talaj szintén csak tőzeget nem tudom milyet vásároljak.És ha ez meg van milyen arányba kell keverni. Aqualitből nem vettem csak egy 2kg-osat(3liter) számításaim szerint majdnem elég 2.63 kéne de azért vettem egyet mert ha keverem tőzeggel elég kell hogy legyen a GA által ajánlott 1mm-el számolva.

Savas, iszapmentes, tápanyagtartalma (szerintem) alacsony. Jól színez, jó az illata. Garnélás akvák vizét ezzel savanyítom/színezem:

rostos_tozeg_2liter.jpg

Ez magyar. Kevésbé savas, eléggé iszapos (ami táptalajnak szánva előny szerintem), viszont szálasabb, mint a Novobalt, így némi előkészítést, morzsolást, rostálást igényel:

flo0013.jpg

Hozzáteszem, hogy az Aqualit helyett inkább sima dunai sódert használnék átrostálva 2-4 mm-es szitán ;)
 
Köszönöm! Ez lett volna a következő kérdés.mennyire szinezné a vizet ha van rajta 4-5cm fedőréteg?Igazából nem örülnék ha szinezné.az általam emlitett posztba a képek alapján nem látszik.viszont ott arányokról nem lehet olvasni.
 
Köszönöm! Ez lett volna a következő kérdés.mennyire szinezné a vizet ha van rajta 4-5cm fedőréteg?Igazából nem örülnék ha szinezné.az általam emlitett posztba a képek alapján nem látszik.viszont ott arányokról nem lehet olvasni.

Ha van rajta fedőtalaj, akkor nem színez természetesen. Azt csak a jellemzés miatt írtam :)
 
Egyébként éppen tegnap előtt kevertem egy adag táptalajt, abban a Novobalt-ot használom.
 
Köszönöm! Ez lett volna a következő kérdés.mennyire szinezné a vizet ha van rajta 4-5cm fedőréteg?Igazából nem örülnék ha szinezné.az általam emlitett posztba a képek alapján nem látszik.viszont ott arányokról nem lehet olvasni.

Sima 2-3 cm föld problémamentesebb és kevésbé kozkázatos megoldás lehet, de a tőzeg is működik(het). Nekem mindkét megoldással van akváriumom. Tőzegben nem igazán bízok indítás során, míg föld esetén a halakat már másnap berakom. (-> a föld tudom honnan származik; ilyenkor folyamatos megfigyelés fontos)

Bolti Tőzeg:

- Mivel könnyű, ha sűrű átültetgetést tervezünk, akkor ez nem jó, mert könnyen a felszínre úszik
- ha sok tápanyagot adagoltak hozzá, kezdetben megmérgezheti a halakat és növényeket
- jó fedőréteg (3-4 cm), apró szemcsés kavics esetén a víz színezése szerintem nem komoly probléma, de ez tőzegtől is függhet
- Mivel a tőzeg a lebomlás kezdetén van, ezért elég sok C-t le fog adni, ha nincs CO2 adagolás ez jó lehet
- 100% RO vizet tőzeges talaj esetén nem használnék

Különbőző talajok keverése még kockázatosabb lehet. Akvárium nem egy zöldségeskert, nincs szükség annyi tápanyagra. Ha a kertből szerzel földet, ne a csirkeól felé indulj.

Én valószínűleg nem a tőzeget választanám, hanem sima földet, főleg, ha ez az első földes akváriumom. Ezenkívül érdemes lehet a "Ecology of the Planted Aquarium (Diana Walstad)" c. könyvet beszerezni, a témával kapcsolatban elég sok információ van. CO2 adagolt és low tech körülmények esetén is hasznos olvasmány.
 
Utoljára módosított:
Igaz,árban egy olcsóbb táptalajjal vetekszik.

Az olcsóbb táptalajokkal minden vetekszik :) Sőt, a drágábbakkal is. Pl. a Tropica szerintem növényi eredetű komposzttal dúsított valamilyen agyagos földet ad el táptalajként. Teljesen jól működik, de hát be kell látni, hogy itt sincs új a nap alatt :) Amúgy a pH-ját éppen ma délelőtt mértem, tök semleges. A JBL Aquabasis 85-90% homok, a pH-ja gyalázatosan sz*r, szerintem simán hazavágja az aktív aljzat pufferkapacitását, miközben a tápanyagtartalma minimálisnak tűnik. Valahogy nem véletlen, hogy low techben annyira sok szép virágföldes akvárium van, nem?! :)
 
A JBL Aquabasis 85-90% homok, a pH-ja gyalázatosan sz*r, szerintem simán hazavágja az aktív aljzat pufferkapacitását,
Én eddig csak ezt használtam, a mostani indításnál is ez lesz alul. Személy szerint Én nem vettem észre semmi problémát vele, pedig a mostani akváriumból már kigazoltam vagy 100 kg növényt, és a cryptón (ami köztudottan gyökérről kajál) sem láttam semmi gondot. Utóbbi fura, mert lassan 3 éves a táptalaj, tehát már elméletileg rég kimerült, pedig nem volt gyökértápozva soha semmi.
Na, majd ha nagy leszek, megnézek valami mást is, hátha csak nem látok rendesen...
 
Én eddig csak ezt használtam, a mostani indításnál is ez lesz alul. Személy szerint Én nem vettem észre semmi problémát vele, pedig a mostani akváriumból már kigazoltam vagy 100 kg növényt, és a cryptón (ami köztudottan gyökérről kajál) sem láttam semmi gondot. Utóbbi fura, mert lassan 3 éves a táptalaj, tehát már elméletileg rég kimerült, pedig nem volt gyökértápozva soha semmi.
Na, majd ha nagy leszek, megnézek valami mást is, hátha csak nem látok rendesen...

A manado nem aktív, így nem kerül konfliktusba a táptalaj 8 feletti pH-jával + ugye csapvizet használtál. A tápanyagos dolog izgalmas, nálam 10-11 hónapig bírta a crypto, utána 3 nap alatt csutkára kirohadt és elolvadt minden levele, majd kapott gyökértápot, és pikk-pakk kihajtott.
 
Az olcsóbb táptalajokkal minden vetekszik :) Sőt, a drágábbakkal is. Pl. a Tropica szerintem növényi eredetű komposzttal dúsított valamilyen agyagos földet ad el táptalajként. Teljesen jól működik, de hát be kell látni, hogy itt sincs új a nap alatt :) Amúgy a pH-ját éppen ma délelőtt mértem, tök semleges. A JBL Aquabasis 85-90% homok, a pH-ja gyalázatosan sz*r, szerintem simán hazavágja az aktív aljzat pufferkapacitását, miközben a tápanyagtartalma minimálisnak tűnik. Valahogy nem véletlen, hogy low techben annyira sok szép virágföldes akvárium van, nem?! :)
Pedig épp most rendeltem jbl-t [emoji27] hogy majd keverem aqualittal és meg látom mi lesz belőle.gondoltam ha a tőzeg ennyire nem jo ezzel jobb lesz.Mégsem?

Tapatalkkal küldve az én ALE-L21 eszközömről
 
Pedig épp most rendeltem jbl-t [emoji27] hogy majd keverem aqualittal és meg látom mi lesz belőle.gondoltam ha a tőzeg ennyire nem jo ezzel jobb lesz.Mégsem?

Tapatalkkal küldve az én ALE-L21 eszközömről

A tőzeg kiváló. Szerintem. Amit most kevertem táptalajt, 5% novobalt tőzeget tartalmaz. Sőt, használtam már tőzeget simán magában talajnak is, ok, nem növényesben, hanem afrikai halasban.

Jó lesz a JBL táptalaj, ne aggódj, de ne keverd össze aqualit-tel, mert csak még tovább hígítod.
 
A tőzeg kiváló. Szerintem. Amit most kevertem táptalajt, 5% novobalt tőzeget tartalmaz. Sőt, használtam már tőzeget simán magában talajnak is, ok, nem növényesben, hanem afrikai halasban.

Jó lesz a JBL táptalaj, ne aggódj, de ne keverd össze aqualit-tel, mert csak még tovább hígítod.
Mármin?hogy hígítom?ne haragudj nem értem.

Tapatalkkal küldve az én ALE-L21 eszközömről
 
Mármin?hogy hígítom?ne haragudj nem értem.

Tapatalkkal küldve az én ALE-L21 eszközömről

Az aquabasisben van tápanyag, de szerintem kevés, az aqualitben még kevesebb/szinte semmi, tehát ha kevered őket, akkor az aquabasis alacsony tápanyagtartalma még jobban csökkenni fog.
 
Régen kevertem tőzeges talajt, növények szerették, viszont volt egy nagy hátránya. Növényvásárlással benyeltem tornyos csigákat, amik irdatlan módon elszaporodtak rajta, több száz vagy ezer lehetett a tajban, így szétbontáskor ki kellett dobnom az egészet
 
Régen kevertem tőzeges talajt, növények szerették, viszont volt egy nagy hátránya. Növényvásárlással benyeltem tornyos csigákat, amik irdatlan módon elszaporodtak rajta, több száz vagy ezer lehetett a tajban, így szétbontáskor ki kellett dobnom az egészet

Mit kevertél még bele? :)
 
Köszönöm mindenkinek a válaszokat ezt most hirtelen nem mertem be vállalni.Majd a későbbiek folyamán szeretnék egy kicsi garnélásat talán abban meg probálkozok vele.

Tapatalkkal küldve az én ALE-L21 eszközömről
 
Mit kevertél még bele? :)
Hansági rostos tőzeg , virágföld és fazekas agyag, fahamut is írt a recept de azt kihagytam.
Itt találtam amúgy a leírást a fórumon,
https://akvakertesz.hu/threads/taptalaj-oesszeallitasa-hazilag.141/
de ahogy nézem a linkek most nem akarnak rendesen működni. A google fordítós azért egy pillanatra bejött, így sikerült megtalálni az eredetit
http://www.aquaticplantcentral.com/...-mineralized-soil-substrate-aaron-talbot.html
Nyavalyás csigák nagyon szerették a rostos tőzeget, azon szaporodtak el, és nem azért mert túletettem :mad::mad:
 
Back
Oldal tetejére