• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Lilaeopsis brasiliensis - Brazil mini kardfű

lacee13

Tapasztalt kertész
Tudományos név : Lilaeopsis brasiliensis
Szinonímák: Crantzia brasiliensis, Lilaeopsis minor
Magyar név: Brazil mini kardfű
Család: Apiaceae
Csoport: Vízinövények
Maximális magasság: 4-7 cm
Származás: Dél-Amerika, Brazília, Paraguay, Argentína
Természetes élőhely: Lassú mozgású folyók partján, mocsarakban, tavakban egészen 1200m-es szintmagasságig.
Elhelyezés az akváriumban: Előtérbe, világos helyre
Az ültetés sűrűsége: 10 cm2/8 tő
Világítás: Nagyon erős
Hőmérséklet: 15-26°C
pH: 6-8
Keménység: 4-18NK°
Megjegyzés: A Lilaeopsis brasiliensis képes sűrű gyepként beborítani az aljzatot, de ez a „gyep”-jelleg csak nagyon erős fény hatására alakul ki. Akváriumba telepítéskor egy cserépnyit 8-felé szedve kis csomókban ültessük egymástól néhány centire, ezzel segítve elő, hogy a növény egyenletesebben és gyorsabban nőjön. Mindenféle árnyékolás nélküli nyílt területre ültessük, hogy biztosítsuk számára a megfelelő fényt. A Lilaeopsis brasiliensis kerti tavakba is telepíthető, és az enyén sós brakkvizet is elviseli.
Ez a halványzöld levelű, rizómával szaporodó növény igen dekoratív, de igényli a vízbe oldott CO2–t, a jó táptalajt ill. növénytápsót, a trópusi hőmérsékletet, és még ekkor is nagyon lassan növekszik, kezdőknek nem ajánlott faj.



 
Valóban nem a legegyszerűbb faj.
Nálam igen lassan nőtte be az előteret. Kevés fény, illetve CO2 hatására elkezd ritkulni, majd satnyulni.
Az 54 literesemben kicsit magas volt előtéri növénynek, de egy 100-200 literesben már jó választás lehet.

img_9664.jpg


A redek is szerették :)

dsc_0422_resize.jpg
 
Nálam nem jött be. Lesatnyult, elbarnult. Olyan volt mint ami lassan kirohad (persze nem rohadt), úgyhogy kidobtam. Érdekes módon a gyökérzete ahogy kihúztam kifogástalan volt. Ráadásul a Hemianthus ugyanott remekül megvan.
 
Nekem sem sikerül.Vagy 20 éve találkoztam vele először,persze akkoriban mire is mentem volna vele... :roll: Most megkap mindent(szerintem) mégis vékonyka,satnya,bealgásodik,nem nő.Úgy veszem észre,hogy egy 50 centi magas akiban,0,93W/l is kevés neki. :cry:
 
Ma voltam a Galapagosban, és volt egymás mellett Lilaeopsis brasiliensis és Lilaeopsis mauritiana. Ez utóbbi sokkal finomabb, vékonyabb szálú "fűszerűbb" volt, mint a Brazil. Ezt az alfajt próbálta valaki? És ott van még a New Zealand, ezt is láttam egy boltban.
 
Nekem van itthon new-zelandom, de sokat egyenlőre nem tudok róla mondani sajnos. A jelenlegi helye csak átmeneti, kb 2-3 hete van nálam. Mutatósnak mutatós, az tény. :)
 
Luna said:
Nekem van itthon new-zelandom, de sokat egyenlőre nem tudok róla mondani sajnos. A jelenlegi helye csak átmeneti, kb 2-3 hete van nálam. Mutatósnak mutatós, az tény. :)


És az mennyiben tér el a Braziltól?
 
azt hiszem számomra sorsfordító esemény történt, mikor is sikerült írdatlan buborékolásra kényszerítenem ezt a füvet..
szinte sírva fakadok annyira gyönyörű, a most bepattintott 2x55 watt 6500k-s power compact csak úgy pirítja szegény növény leveleit.. :D
feltehetően dupla hullámvonal 90 literben (=112), így 1.22 w/l-ben jól érzik magukat szerintem.. :D hamarosan belövök a csövek háta mögé néhány refit, hogy zöldség levest csináljak az akváriumban.. :lol:

hogy idáig eljutottam, azt 80%-ban a Ti fórumotoknak köszönhetem.. köszönöm..!

tervezem, hogy amennyiben regenerálódnak a növények, úgy ültetek még párat, elburjánzik a kardfű, majd belefojtok egy csapathalat a vízbe, és készítek az akiról képeket, hogy megoszthassam Veletek.. :D ahhoz viszont még ki kell tanulni az akvafényképezést.. :roll:
 
Érdekes ez a növény, szerintem a fény spektrumára inkább finnyás, mint az erősségére. Nálam a 160L-be 4x30W T8(2db 6500K, 1db 10000K aquarelle és 1db Osram fluora/nem tudom a pontos K-t/) mellett gyönyörű, üde zöld pázsittá alakult, de amint kicseréltem a világítást 4x39W T5(6500K-re), azonnal sárgulásnak indult jó pár levél. Ki nem pusztult, sőt ugyanolyan tempóban szaporodott tovább, de az üde zöld színnek lőttek végleg :(
 
Hello,
valakinek van Lilaeopsis mauritiana-ja és ha igen mi a véleménye róla? ez a faj nagyon CO2 igényes, vagy mire kell vigyázni nála?
 
N-dee said:
Érdekes ez a növény, szerintem a fény spektrumára inkább finnyás, mint az erősségére. Nálam a 160L-be 4x30W T8(2db 6500K, 1db 10000K aquarelle és 1db Osram fluora/nem tudom a pontos K-t/) mellett gyönyörű, üde zöld pázsittá alakult, de amint kicseréltem a világítást 4x39W T5(6500K-re), azonnal sárgulásnak indult jó pár levél. Ki nem pusztult, sőt ugyanolyan tempóban szaporodott tovább, de az üde zöld színnek lőttek végleg :(

Halihó!
Az nem lehet , hogy a megváltozott színspektrum miatt csak te látod sápadtabbaknak? Mert ugye van olyan spektrumú fény ami a zöld színt élénkíti, más elnyomja....lehet a növénynek most látod az eredeti színét , csak eddíg más fény világította meg, bár a levelek sárgulása az más......de az is lehet , hogy most jó nagy hülyeséget mondtam.. :lol:
Ha így van , elnézést a belepofázásért....
 
Erre nincs, vagy csak simán nem találok rá utalást...

A nagy kérdés az, hogy ezt a füvet szokták nyírni? :) Csak mert láttam pár helyen, ahol megnőtt 10-20 centi magasra is...
 
Jogos. Kicsit kukáztam a témában és megtaláltam a lényeget - ami eddig csak a szemem verte ki: - Utricularia sp. volt az, amit én Lilaeopsisnak néztem...
 
_Alex_ said:
Jogos. Kicsit kukáztam a témában és megtaláltam a lényeget - ami eddig csak a szemem verte ki: - Utricularia sp. volt az, amit én Lilaeopsisnak néztem...

hát az alaposan meg tud nőni, és nyírható nagyon hamar regenerálódik
 
maximas said:
Hello,
valakinek van Lilaeopsis mauritiana-ja és ha igen mi a véleménye róla? ez a faj nagyon CO2 igényes, vagy mire kell vigyázni nála?
Szia, én most raktam össze egy nano-t kb 1 honapja megy az akvi ugyhogy még nem sok különbség van a kezdeti képhez viszonyítva. Egyedüli növényfajta az akváriumban. Van néhány fotóm, ha sikerül, beteszem most a postba, ha nem akkor majd este.:) Az ültetése után kb másfél héttel készült a kép. A növények elég mostoha körülmények közül kerültek hozzám, ugyanis egy vödörben voltak tárolva kb 3 hétig egy szobában.
393352008f_nyk_p_1-1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


2 héttel később picit jobban beültettem... és a technika is javult picit (ez az új technikák beüzemelése estéjén készült)
337324202f_nyk_p_2-1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Az akvárium 15 liter körül van és palackos CO2-t kap és napi 12órát világítok 11W-al. A szűrést egy belső szűrő + egy eheim liberty akasztós szűrő végzi. Az akasztós szűrő beállása után a belső szűrőt kiveszem. (bocs az OFF-ért)
974614998f_nyk_p_4-1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A tápozásról nem írok egyelőre még tanulok és tapasztalok egy Aqua Medic Ferreal + Spureal növénytáppal. Ez a gyenge pontja a rutinnak egyelőre. Napi 1.5ml-t tankolok bele. Inkább több legyen alapon, mivel sehol nincs pontos összetétel feltüntetve rajta. Amint adódik lehetőség váltok.
 
Felénk fillérekért (380Ft/cserép) lehetett kapni szép üde zölden. Vettem is vagy 6 cserépnyit és teleszórtam a két akimat.

Végül elsatnyultak, bealgásodtak, tönkrementek.
(Co2, rendes tápozás és 0,8w/l fény ellenére.)

A nanoba megmentettem 4-5 csomónyit és azok hosszas stagnálás után elkezdtek élni sőt terjeszkedni.
Kb: 4 hónap alatt érték el azt, hogy megduplázódott a mennyiségük. (co2 nincs, tápozás van és 11W-al világítom a 30 litert napi 5 órán át. Most nem algásodik.)
 
Ugye nem fogtok megorrolni rám,ha átveszem a moderátor szerepét és ide is berakom a Lilaeopsisról szóló pgf barátunk tapasztalatait.


pfg said:
tibicuk said:
snoop85 said:
Végre valahára a lilaeopsisok is ,,előtérbe"kerülnek! :thumbup:
Ismét láthatunk valami újszerűt,már most nagyon tetszik!
Gratula!

Én régebben ki akartam próbálni,de a kevés infó miatt nem mertem belevágni.Főleg a magassága miatt aggódtam.

A frontüveg sarkainál problémák leszenk a Lileaopsis-val. Mivel erős tarackos gyökértörzset növeszt, és teszi ezt EI tápozásnál iszonyatos sebességel, a sarkokat elérve visszafordul meg ismét visszafordul, ezért a medece sarkainál igazi "wabi-kusát" :D alkott, ez jelentkezik a frontüvegnél is, de ott nem olyan erősen. Részben ezért is álltam le a EI tápozásról, nem mintha a megvadult Lileopsis megállt volna. Ha újra ültetném a frontüvegnél kihagynák 3-4 centit szabadon, a sarokoknál pedig 5-6 cm távot, így talán nem olyan durva látványos lenne a "kusaság". Kiváncsi leszek KEY féle sűrűségnél és KEY féle tápzásnál mit fog csinálni.
A magaság nem probláma Mária az első nyirást követően sokkal rövidebb és elfekvő leveleket kezd hajtani.
 
Back
Oldal tetejére