• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Létezik-e olyan, hogy CO2 túladagolás?

Nem találtam a kérdésemre topikot ezèrt ide írok.
Mi a véleményetek. Egy 100l es akváriumba bele lehetne (lassan csepegtetve) engedni szénsavas ásvány vizet?
Ha igen akkor 8óra alatt (világítási idő) mennyi ásványvíz mehetne?
Egyenlőre csak elméleti a kérdés, de ha kivitelezhető akkor lehel, hogy megcsinálnäm.

Sajnos nincs annyi CO2 az ásványvízben, vagy naponta cserélnél palackot? :). Ezenkívül lehet benne olyan összetevő, ami problémás.
 
Nem találtam a kérdésemre topikot ezèrt ide írok.
Mi a véleményetek. Egy 100l es akváriumba bele lehetne (lassan csepegtetve) engedni szénsavas ásvány vizet?
Ha igen akkor 8óra alatt (világítási idő) mennyi ásványvíz mehetne?
Egyenlőre csak elméleti a kérdés, de ha kivitelezhető akkor lehel, hogy megcsinálnäm.

Persze, hogy lehetne. De ne ásványvizet használj, mert abban nagyon sok egyéb oldott anyag is van, ami ráadásul nem jó az akváriumnak (nátrium, hidrogénkarbonát). Csinálj jó dús szódát RO vízből hagyományos szódásszifonban, abban 6-7 g/l a CO2 mennyisége. Kicsit barkácsolni kell ugyan, a lényeg, hogy az akváriumba kb. cseppenként menjen a víz. Egy DC-re itt is szükséged lesz mindenképpen.

Számolni úgy tudsz, hogy 1 ml = kb. 24 csepp. 1 literben van 6-7000 mg CO2, 1 ml-ben 6-7 mg, 1 cseppben 0,25-0,3 mg CO2 van (kerekítve).

Ha meg tudod oldani a csepegtetést, akkor gyakorlatilag ugyanazt csinálod, mint amit külső reaktor.

Edit: de inkább barkácsolj egy DIY szódabikarbónás CO2 rendszert, egyszerűbb, megbízhatóbb, alkalmasabb a feladatre ;)
 
Persze, hogy lehetne. De ne ásványvizet használj, mert abban nagyon sok egyéb oldott anyag is van, ami ráadásul nem jó az akváriumnak (nátrium, hidrogénkarbonát). Csinálj jó dús szódát RO vízből hagyományos szódásszifonban, abban 6-7 g/l a CO2 mennyisége. Kicsit barkácsolni kell ugyan, a lényeg, hogy az akváriumba kb. cseppenként menjen a víz. Egy DC-re itt is szükséged lesz mindenképpen.

Számolni úgy tudsz, hogy 1 ml = kb. 24 csepp. 1 literben van 6-7000 mg CO2, 1 ml-ben 6-7 mg, 1 cseppben 0,25-0,3 mg CO2 van (kerekítve).

Ha meg tudod oldani a csepegtetést, akkor gyakorlatilag ugyanazt csinálod, mint amit külső reaktor.

Edit: de inkább barkácsolj egy DIY szódabikarbónás CO2 rendszert, egyszerűbb, megbízhatóbb, alkalmasabb a feladatre ;)

Láttál már olyan akváriumot, ahol ezt csinálják?
 
en ugy hallottam hogy szodavizes/asvanyvizes megoldas az akvarium szamara nem nagyon megoldhato, mivel a szoda eleve magas nyomason van es mikor bekerul az akvariumba, ami eleve nyomas nelkuli(felszin) rogton a szendioxid kicsapodik a vizbol. Szerintem ha megoldod hogy nem a felszinre, hanem a viz aljara nyomnad. a vizet akkor lenne pici logikaja. De kulonben kulfoldi oldalak sem negyon ajanljak.
 
en ugy hallottam hogy szodavizes/asvanyvizes megoldas az akvarium szamara nem nagyon megoldhato, mivel a szoda eleve magas nyomason van es mikor bekerul az akvariumba, ami eleve nyomas nelkuli(felszin) rogton a szendioxid kicsapodik a vizbol. Szerintem ha megoldod hogy nem a felszinre, hanem a viz aljara nyomnad. a vizet akkor lenne pici logikaja. De kulonben kulfoldi oldalak sem negyon ajanljak.

Nem praktikus, macerás, gyakran kell tölteni, ez mind hátrány. De ha semmit sem adagol, akkor ez a CO2 mennyiség is jobb, mint a semmi. Ha pár ml "szódát" beleöntesz az akváriumba, pl. a szűrő áramlásába, az olyan gyorsan elkeveredik, hogy nem fog "kicsapódni" (igazából elillan :) ). Ezért is mondtam a csepegtetős adagolást. De az tény, hogy egy jól összerakott élesztős is többet ér, nem beszélve a szódabikarbónás rendszerről.
 
Köszönöm a válaszokat.
A beadagolást meg tudom oldani.


Felvetődött bennem egy újabb kérdés.
Mivel a növényeim nem túl jó állapotban vannak az mondták co2kell nekik.
A másik topikba megnéztem a co2 táblázatot. Nálam a víz 7ph, 18-20 a dhk (gondolom èn rutintalan) hogy az a német keménység.A tábläzat szerint 60 (ami sárgäba van) . Akkor most kell bele co2 vagy nem? Mert kivenni nem tudok belőle :)
 
Köszönöm a válaszokat.
A beadagolást meg tudom oldani.


Felvetődött bennem egy újabb kérdés.
Mivel a növényeim nem túl jó állapotban vannak az mondták co2kell nekik.
A másik topikba megnéztem a co2 táblázatot. Nálam a víz 7ph, 18-20 a dhk (gondolom èn rutintalan) hogy az a német keménység.A tábläzat szerint 60 (ami sárgäba van) . Akkor most kell bele co2 vagy nem? Mert kivenni nem tudok belőle :)

(Többieknek: egy kavics ágyas low tech akiról van szó)

Kizárt dolog. Valami nem stimmel a méréseddel, vagy a kutya máshol van elásva. Nem lehet, hogy mostanában cseréltél (csap) vizet? Esetleg valami betrükköz a pH-ba? (levelek, tőzeg...)

Én az ásványvizes megoldást továbbra is elvetném. Abból nem lesz növényes akvárium.

Önmagában, ha CO2-őt adagolsz, attól ez az aki még nem fog működni.

A növénytápozást is rendbe kellene tenni, akár high tech akár low tech vonalon indulsz el.
 
Utoljára módosított:
Még 2010-ben történt az Interzoon, hogy a szokásos Tropica standot ásványvizekkel trenírozták a kiállítás ideje alatt.
Kis fél literes palackok voltak csak a kiállításon, így azt nem a vendégek, hanem az akváriumok kapták. :)

Látszólag elég jól működött, a növények ontották a bubikat, de itt csak 4-5 napig üzemelnek ezek a bemutatók.

https://www.flickr.com/photos/viktorlantos/albums/72157623930652703

Gyönyörűek voltak az akril tárolókban

4618742371_55dac695e4_z.jpgInterzoo 2010 Planted Tanks by Viktor Lantos, on Flickr

4619349190_a256b3ef7f_z.jpgInterzoo 2010 Planted Tanks by Viktor Lantos, on Flickr

4609605537_8c5cdf01dc_z.jpgInterzoo 2010 by Viktor Lantos, on Flickr

Költséges és sokkal nagyobb tapasztalat kell hozzá, hogy ideig-óráig üzemelni lehessen ilyen formában.
 
Nem tudom mi lehet a gond.
Majd rámérek újra. Részleges vízcserét végeztem kb 6 napja 20 litert (egy napig állott csapvíz) Némi növényi maradvány itt-ott akad.
Ahogy olvastam a világítási topikot szerintem a világítással lehet gond (20w 12óra 100l) Ahogy olvastam ez elég kevés. De akkor meg azt nem értem miért csupa alga "minden". A növény levélen ecset alga (azt hiszem) az aljzat köveken zöldalga. Elég elkesérítő a dolog.
 
Nem tudom mi lehet a gond.
Majd rámérek újra. Részleges vízcserét végeztem kb 6 napja 20 litert (egy napig állott csapvíz) Némi növényi maradvány itt-ott akad.
Ahogy olvastam a világítási topikot szerintem a világítással lehet gond (20w 12óra 100l) Ahogy olvastam ez elég kevés. De akkor meg azt nem értem miért csupa alga "minden". A növény levélen ecset alga (azt hiszem) az aljzat köveken zöldalga. Elég elkesérítő a dolog.

Fény megvonással nem lesz garantáltan algamentes az akvárium. Pl lehet rossz a növényválasztás és a kevés fény miatt kínlódnak a növények. Akkor ugyanúgy algás lesz attól függetlenül, hogy negyede annyi fénnyel világítod mint pl mi.
 
Sziasztok!

Tekintve hogy a fórum látogatóinak többsége már rég óta foglalkozik co2 boldással.
Szeretnék abban tanácsot kérni, hogy diszkoszos akváriumba bemerjek-e üzemelni Co2-t vagy inkább maradjak a levésbé igényes növényeknél és használjak tápokat?

Részben az eszmei részben a pénzbeli értékük is aggaszt, szóval masfél év alatt az emberhez tudnak nőni ezek a halak + a kemény munka is..
Szóval inkább a szakikra bíznám ezt a döntést.

(Akvarisztikai reduktor van rajta)
 
Nagyon sok CO2-es diszkoszos akváriumot láthatsz a neten egy kis keresgéléssel.
Ha jól használod hasznos is lehet. A halaknak az alacsonyabb pH ajánlott. Ezt CO2 adagolással könnyen elérheted.

Valószínűleg nem tolnám annyira mint egy kifejezetten növényes akváriumot, de a halak mellett a növények is jobban éreznék magukat, így összességében egy egészségesebb környezet jönne létre.

Ha fűtöd a vizet valószínűleg növénytápozást is sokkal többet kellene adagolni.

A legtöbb növényes akvárium 25 fok alatt üzemel. A diszkoszos akváriumok 27-29 fokos hőmérséklete picit más besorolásba esik. Növényekből csak a melegebb vízben is jól működőeket használd.
http://www.greenaqua.hu/hu/noveny/igeny/meleg-turo-novenyek.html
 
Nagyon sok CO2-es diszkoszos akváriumot láthatsz a neten egy kis keresgéléssel.
Ha jól használod hasznos is lehet. A halaknak az alacsonyabb pH ajánlott. Ezt CO2 adagolással könnyen elérheted.

Valószínűleg nem tolnám annyira mint egy kifejezetten növényes akváriumot, de a halak mellett a növények is jobban éreznék magukat, így összességében egy egészségesebb környezet jönne létre.

Ha fűtöd a vizet valószínűleg növénytápozást is sokkal többet kellene adagolni.

A legtöbb növényes akvárium 25 fok alatt üzemel. A diszkoszos akváriumok 27-29 fokos hőmérséklete picit más besorolásba esik. Növényekből csak a melegebb vízben is jól működőeket használd.
http://www.greenaqua.hu/hu/noveny/igeny/meleg-turo-novenyek.html


Igen sok inspiráló dolog van fent, találtam olyat is ahol másfél évig vezette hogy változik havonta a rendszer, sajnos ebből kevés van. Mivel külföldiek így kicsit nehezebb informálódni.
De próbálok minden infót összeszedni.

GA oldalán már nézelődtem milyen irányba tudnám elvinni a növénytémát, ez még érlelődik, először atechnika legyen rendben illetve a mit lehet-mit nem kérdés.

Egyébként a co2- pont a ph miatt kezdett el foglalkoztatni ebben az irányban, csak vannak panaszok hogy ugrálni szokott miatta főleg este, fogalmam sincs mi lesz a vége, lehet elindítom vele megnézem hogy viselkedik (egyáltalán hogy tudom kezelni a dolgot) ha nem megy akkor még a halak érkezése előtt kiiktatom erre lesz bő 3 hónapom.

Nagyon köszönöm a segítséget :)
 
Egyébként a co2- pont a ph miatt kezdett el foglalkoztatni ebben az irányban, csak vannak panaszok hogy ugrálni szokott miatta főleg este, fogalmam sincs mi lesz a vége, lehet elindítom vele megnézem hogy viselkedik (egyáltalán hogy tudom kezelni a dolgot) ha nem megy akkor még a halak érkezése előtt kiiktatom erre lesz bő 3 hónapom.

Erre kitalálhatod pl a 24 órában adagolást alacsonyabb bubiszámon.

De sok diszkoszos ügyfelünk ezért használ pH controllert. Ott nem ugrál semmi. :)
 
Sziasztok!

Tekintve hogy a fórum látogatóinak többsége már rég óta foglalkozik co2 boldással.
Szeretnék abban tanácsot kérni, hogy diszkoszos akváriumba bemerjek-e üzemelni Co2-t vagy inkább maradjak a levésbé igényes növényeknél és használjak tápokat?

Részben az eszmei részben a pénzbeli értékük is aggaszt, szóval masfél év alatt az emberhez tudnak nőni ezek a halak + a kemény munka is..
Szóval inkább a szakikra bíznám ezt a döntést.

(Akvarisztikai reduktor van rajta)

Nálam rendes növényes környezetben simán elvoltak.
 
Erre kitalálhatod pl a 24 órában adagolást alacsonyabb bubiszámon.

De sok diszkoszos ügyfelünk ezért használ pH controllert. Ott nem ugrál semmi. :)

Ez a 24 jolenne ha este is világítanék :D
Nézegettem már őket külföldi oldalakon is de hát, hihetetlen milyen drága... minden esetre szoljatok ha leakciózzátok a GA-ban :D
 
Az lenne a legjobb ha ideális lenne nekik a 27 fok, akkor kicsit tágulna a a választék a növények terén. Sajnos ha igazak amit olvastam akkor azon a hőfokon már kapósabbak a betegségekre. Szerencsére még van időm sokat olvasni addig, lehet felkeresek 1-2 tenyésztőt is.

Minden esetre az ilyen (számomra pozitív tapasztalatok) is sokat jelentenek mert ezek alá támasztják hogy mégsem olyan szűkös az a határ ahol jól érzik magukat ezek a halak. + így lehetne a növényeknek is kedvezni.
Annyit hozzátennék *ezzel befejezve a téma offolását* hogy utána néztem itt az oldalon a ph controllernek, sajnos nem sok jót olvastam róla. Ezzel kapcsolatban még kicsit okosodok 1-2 külföldi oldalról, hátha tudok ahhoz a témához egy kis pozitívumot adni.

És hát remélem más is megkedveli ezt a kicsit összetettebb részét is az akvarisztikának, innen a "növényfejek" közül (ha szabad ezt idéznam :D)
Sokat lendítene ebben a témában az biztos.

Mégegyszer köszi srácok a megerősítő segítségeket.
Folyt köv :D
 
Sziasztok!
Hirtelen jobb topicot nem találtam, ezért ide tenném fel a kérdésemet. Tavaly november elején váratlan meglepetés ért mikor munkából hazaértem, valahogy elállítódott a citromsavas CO2-m tűszelepe, és míg dolgoztam szépen tömény szódavíz lett az akváriumomból. 2 db tigris garnin kívül minden minden elpusztult (később ők is). A mérgezés előtt gyönyörűen fejlődött minden növény, estére néha a buborékok is megjelentek a Microsorumok és Bolbitisek levelein, alga nyomokban volt csak, a fejlődés olyan gyors volt hogy nem győztem ritkítani őket. A túladagolás óta a Microsorumok, Bolbitisek bestagnáltak, nincsen buborék képződés sem, nincsenek új levelek, hajtások, viszont úgy tűnik hogy nem is pusztul semmi. A Fissidens, Riccardia, gyöngymoha, Anubias, Buce szépen fejlődnek, sajnos megjelent néhány olyan algafaj ami előtte nem volt, vörös ecset? alga, fekete pont alga. A tápozáson az algák megjelenése óta változtattam, megemeltem a macro adagját picit, de nem vettem észre érdemi változást az elmúlt hónap alatt. Lehetséges hogy akkora adag CO2-t kaptak a növények ami mintegy sztázisba tette őket? Ha igen akkor lehet kezdeni velük valamit hogy "feltámadjanak"?

Érdekességképp a vörös agám, és a növények felülről(így jobban látszik minden:



IMG_20180210_132635.jpgIMG_20180210_134422.jpg
 
Back
Oldal tetejére