• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Leopárd gekkó

miert homokon...!!???
Mert min tartanank, papirtörlön??!!
Nyilvan egy Phelsuma-t vagy egy egy viziagamat nem homokon fogunk tartani, de a sivatagi fajokat vagy egyeb szaraz területen elöket?
Én is kb így reagáltam.Indokot viszont egyik se mondott,hogy miért papiron tartsam az állatokat,csak,hogy azon kell és kész. o_O
 
Sziasztok.
Sajnos Guszti aki miatt indítottam ezt a topic-ot már sajnos nincsen köztünk. "miért tartsuk papírtörlőn?"....
Nos mi sima homokon tartottuk, kapta az élő eleséget, vitamin porozva. Aztán egyszer azt vettük észre, hogy alig alig mozog, roham tempóban fogy de mégis hatalmas a hasa, farka pedig lassan el is fogy... Mindez kb 2-3nap leforgása alatt. Nem gondolkodtunk sokat irány az orvos. Vizsgálat, röntgen (3500ft). Megállapítás: tele van a bélrendszere homokkal, csontjai kálcium hiányos. Doki nskem szegezte a kérdést: vitamint kap? Válasz: természetesen kap. Megoldás?? Minden nap vinni kell, adnak neki olajat ami vagy kihajtja a homokot vagy nem, vagy megpróbálják megműteni 25.000ft de kb 80%, hohy nem is éli túl a műtétet. Maradt az olajos kezelés két héten keresztül napi 1500ft illetve minden másnap 3500ft mert akkor volt röntgen is. Aztán az lett a vége, hogy nem evett mert nem tudott hová hiszen tele volt homokkal és egyik reggelre elaludt szegény.
Orvos diagnózisa: azért ette tele magát homokkal mert valamilyen vitamint hiányolt a szervezete ami azt eredményezte, hogy ette a homokot és abból akart nyerni számára hiányolt dolgot. Ezt elfogadtam mert sajnos mást nem tudtam/tudtunk tenni. Viszont azt nem értem, hogy egy Leopárd gekkónak készített vitamin por, hogy nem tartalmazhat olyat amire szüksége volt... Most már mindegy is Sajnos!
Azt fűzte még hozzá az orvos, hogy ez nem történhetett volna meg ha mi is papírtörlőn tartjuk és nem homokon. Erre mondtam neki, hogy a sivatagban sincs papírtörlő. Erre a válasza ami talán igaz is ha jobban belegondolunk: tudunk mi teljesen leutánozni egy sivatagi környezetet 60*30cm alapterületen?! Nem! Csak próbáljuk imitálni...
 
Sziasztok.
Sajnos Guszti aki miatt indítottam ezt a topic-ot már sajnos nincsen köztünk. "miért tartsuk papírtörlőn?"....
Nos mi sima homokon tartottuk, kapta az élő eleséget, vitamin porozva. Aztán egyszer azt vettük észre, hogy alig alig mozog, roham tempóban fogy de mégis hatalmas a hasa, farka pedig lassan el is fogy... Mindez kb 2-3nap leforgása alatt. Nem gondolkodtunk sokat irány az orvos. Vizsgálat, röntgen (3500ft). Megállapítás: tele van a bélrendszere homokkal, csontjai kálcium hiányos. Doki nskem szegezte a kérdést: vitamint kap? Válasz: természetesen kap. Megoldás?? Minden nap vinni kell, adnak neki olajat ami vagy kihajtja a homokot vagy nem, vagy megpróbálják megműteni 25.000ft de kb 80%, hohy nem is éli túl a műtétet. Maradt az olajos kezelés két héten keresztül napi 1500ft illetve minden másnap 3500ft mert akkor volt röntgen is. Aztán az lett a vége, hogy nem evett mert nem tudott hová hiszen tele volt homokkal és egyik reggelre elaludt szegény.
Orvos diagnózisa: azért ette tele magát homokkal mert valamilyen vitamint hiányolt a szervezete ami azt eredményezte, hogy ette a homokot és abból akart nyerni számára hiányolt dolgot. Ezt elfogadtam mert sajnos mást nem tudtam/tudtunk tenni. Viszont azt nem értem, hogy egy Leopárd gekkónak készített vitamin por, hogy nem tartalmazhat olyat amire szüksége volt... Most már mindegy is Sajnos!
Azt fűzte még hozzá az orvos, hogy ez nem történhetett volna meg ha mi is papírtörlőn tartjuk és nem homokon. Erre mondtam neki, hogy a sivatagban sincs papírtörlő. Erre a válasza ami talán igaz is ha jobban belegondolunk: tudunk mi teljesen leutánozni egy sivatagi környezetet 60*30cm alapterületen?! Nem! Csak próbáljuk imitálni...
Nagyon sajnálom szegényt!:(
Én ehhez csak annyit fűznék, hogy nekem 3 leopárdgekkóm is volt, mindhárom máshonnan származott, és nem voltak papírtörlőn tartva....Vegyesen voltak egy zeolitból, homokból, fenyőkéregből álló aljzaton. Egy pár bibron gekkóval voltak együtt, tökéletes összhangban. A tücsiket vitaminporoztam, viszont lisztkukacot és gyászbogárlárvát kisebb arányban kaptak, egyrészt magas foszfortartalmuk miatt, másrészt akár a bélrendszert is megrághatják. Illetve ha lehetőségem volt, akkor egyéb lárvákat börzéről hoztam. Kaptak még napos egeret is, de azt nagyon ritkán és vadon fogott sáskákat, szöcskéket is.Nem ették a homokot, nem jutott a bélrendszerükbe sem káros mértékben. Akikkel kapcsolatban voltam, ők sem tartották papírtörlőn. Nem mondom, hogy a természetben kizárólag homoktalajon élnek, biztos nem az az optimális, de nem is keresnek maguknak a hatalmas természetben 60x30-as papírtörlővel fedett helyet...
 
Gondoltam,hogy köze lehet a börzékhez,mert,ahogy írtad is,papír törlő van alattuk ez idő alatt.Viszont már többen is betámadtak a boltban,hogy miért homokon tartjuk a boltban a gekkókat,mondván,az nem jo nekik.Köszi a megerősítést,sejthettem volna,hogy sok az okos ember.. :)
Helló, bocsi hogy beleszólok de azért érdemes fél éves korukig papírtörlőn tartani őket (vagy pedig nagyok kis szemcséjű homokon esetleg vitaminos homokon) mert ahogy ismerkednek és nyalogatnak, esetleg ahogy esznek a terkóban benyelhetik a homokot amiből ha nagyobb mennyiség jut be a gyomrukba akkor bélelzáródáshoz vezet. Csupán ezért javasolták a papírtörlőt.
Az pedig hogy a 'természetben úgysem papírtörlőn élnek' nem számít mert ezek már boltokban, fogságban keltek ki és biztos megvannak az ösztöneik, de ne felejtsük el, hogy ők sosem éltek ott.
 
Na nálunk is indult egy ilyen side projekt, a kisebbik nevelt lányom vágya okán:

IMG-6c7c1c6abb49e9ae33077bc837e64ea0-V.jpg


Kicsi még nagyon. Tücsköt javasoltak neki, de ittléte 3 napja alatt ma először tudtuk neki csipesszel odaadni úgy, hogy egyet be is evett. És csak egyet nyomott be, a második elé tartott, izgő-mozgó tücsök elől szabályosan kitért. Tőzegen tartjuk, nem homokon. Szerintem beújítunk lisztkukacot is, hátha azt könnyebben eszi, amíg megcombosodik egy kicsit.
Akinek esetleg van: egyedül lakik vagy párban/csapatban? Azt tudom hogy hímeket együtt nem javasolt tartani, de azt nem, hogy ilyen kicsi korban ezt hogy lehet kiküszöbölni, tekintve hogy ilyenkor még nemigen lehet megkülönböztetni őket...
 
Utoljára módosított:
Sok boldogságot vele. :)
Kősivatagban élnek, így a tőzeg sem túl jó választás talajnak. Amíg kicsi, és béna vadász, könnyen lenyelheti, ami náluk bélelzáródást okozhat. Vannak kifejezetten gekkós talajkeverékek, azokból választanék, vagy papírtörlő, amíg ilyen fiatal.
Hímeket nem szabad együtt tartani, egy hím mellé legalább 2 nőstény kellene, hogy ne egy nőstényt szekáljon folyamatosan. Nőstények tarthatók együtt, de náluk is lehetnek dominánsabb egyedek, akkor pedig külön kell tenni őket, hogy ne legyenek balesetek (nálunk egy farokvég bánta az egyik nőstényem bekattanását). Több gekkó esetén pedig értelemszerűen több hideg és meleg bújó is szükséges, nagyobb terráriummal. Alapvetően nem társas lények, remekül érzik magukat egyedül.

Vitamint és kálciumot kaptatok, ajánlottak?
 
Kaptunk kalciumos D-vitaminos port igen. Fürdenek benne a szöcskék etetés előtt. Más kérdés, hogy ha nem tolom az orra alá csipesszel, akkor nem feltétlen kapja el azonnal, és lepereg róla a cucc...

Köszi az infót. A boltos adta a tőzeget, egy eléggé internet ellenes faszi egy XXII. kerületi pici boltban. Én a homokot olvastam hogy nem jó, de ez a talaj kérdés nekem eleve eléggé katyvaszos volt, mert a sivatagban/sztyeppén ahol élnek, pont homok is akad sztem. A tőzegre azt mondta, hogy semlegesíti a savas közeg az ürüléket, és a nedvességet is tartja, hogy mindig elég pára legyen. Külön bujkálót nem javasolt, mert azt mondta hogy ha hozzászokik, akkor folyton bujkálni fog. Meg amiket láttam, olyan természetellenesek voltak, hogy belehalnék, ha be kellene tennem egy ilyet....
De olyan a háttér, hogy Ethan (mert ez a neve) simán talált magának rajta egy fedett, védett zugot a "terasz" alatt. Raktam be pár nem használt fát, és kerül majd be néhány szukulens növény ill talán Tillandsia is.
 
Hűha. A gekkók éjszakai állatok, napközben sötét üregekben alszanak a természetben is, azt ajánlani, hogy ne legyen semmilyen bújója, kissé merész, ráadásul állandó stressz az állatnak.
A vedlés miatt szüksége lesz eleve egy nedves bújóra, ebbe mehet tőzeg, de a teljes talajra max valamilyen keveréket tennék.
Ezt olvassátok el, ha visszaléptek a blog főoldalára, ott lesz a többi része is a cikksorozatnak. https://www.herphungary.hu/spg/930300,366558/A-leopard-gekkok-gondozasa-1-resz-Alapok
Ők biokatív terráriumokat is készítenek, érdemes utánanézni. Ha nem is lesz bioaktív, nagyon jól be lehet rendezni egy gekkó terráriumát is kövekkel és gyökerekkel.
 

Attachments

  • leopardgekkobeszerzeseletter.jpg
    leopardgekkobeszerzeseletter.jpg
    266.5 KB · Megtekintések: 48
  • FB_IMG_1631639432447.jpg
    FB_IMG_1631639432447.jpg
    119.5 KB · Megtekintések: 44
A kisgyerek nyitva felejtette a terrárium tolóajtaját este. Onnan vettük észre, hogy a feleségem a zuhanyzóban találkozott egy élő tücsökkel (az van betéve kajának) Ethan, a gekkó szintén kiszökött és a kisgyerek testvére (13 éves kiscsaj) ágyában találtam meg, aki majdnem összeszarta magát, mikor ez kiderült (merthogy már lámpaoltás után az ágyban feküdt ő is 😄) Mozgalmas este volt 🤣🤣🤣
 
Egyszer szökött ki nálam, pont pár hete. Egy kövekkel teli doboz alján találtam meg, a terrárium mellett. Szerencsére nem ment messzire. :D
FB_IMG_1631773300802.jpg
Az a baj náluk, hogy felnőtt korban hónapokig elvannak kaja nélkül, ha a farkuk elég kövér. Szóval óvatosan a szökésekkel.
 
Az állítólag bujkálós-rejtőzködős gekkó egész nap a lámpa alatt fekszik :D
Nem hinném hogy azért, mert amúgy fázna. Fene se érti ezeket. A kajálása meg a másik talány. Egyik nap beevett három tücsköt zsinórban, tegnap viszont hiába raktam be neki pár katonalégy lárvát, rájuk sem bagózott. Pedig kiskorukban elvileg nem ilyen ritkán kéne enniük.
 
Ethan közben szép kamasszá cseperedett. Falja a tücsköket, kiismertük az ízlését (pl. hogy a katonalégy lárvát nem szereti), került pár növény is a terkóba (pozsgásak és egy Tillandsia), és intézett magának búvóhelyet is, rendes barlangot ásott egy pár seiryu kő alá. De nem nagyon használja érdekes módon, csak ha hűvösebb a szoba, vagy ha valamin bestresszelődik (ez elég ritka). Mikor kiégett az izzója, átmeneti megoldásnak egy ledes került oda, akkor elbújt mert annak nem volt meleg a fénye. De amúgy szeret sütkérezni... Vedlések gond nélkül mennek, még egy szebb itatót akarok beletenni majd. És a nevén sem kell változtatni, mert ténylegesen fiú :D
20211229_113102.jpg
 
Megint elszökött. Felforgattuk a szobát, a házat, eddig semmi. Éjszakára kihelyezek lisztkukacot egy üvegbe amiből nem tudnak kimászni de a gekkó hozzájuk fér. Meglátjuk, reggelre eltűnnek-e... Legalább kiderül hogy a szobában van-e egyáltalán. Csak ne a macska találja meg elsőként, ettől félek egyedül, mert amúgy tudom hogy hetekig elvan... Most már elég nagy, fejlett példány, szóval nem kéne, hogy nehéz legyen észrevenni....
 
Na, előkerült reggelre?
Nem, és a vizét meg a lisztkukacokat sem környékezte meg. Mondjuk pont most evett, nem kifejezetten kajás sztem... Bárhol lehet, a ház csupa zegzug. Kölyökkoromban az elszökött fürge gyíkom két hét után került meg, ahogy a nappaliban grasszált. Anyám majdnem szívrohamot kapott, hogy ezzel éltünk együtt két hétig 🤣
Remélem a gekkó is ilyen szívós lesz és végül megkerül. És nem Magda, a macska szájából (aki egyébként nem eszi meg, de a játék amit játszana vele az nem kifejezetten gekkóbarát).
 
Sajnos egyelőre nincs jele Ethannek... Nem nagyon látom, hogy tudnám előcsalogatni. Nappal nyilván felejtős, éjjel jártam egy kört a házban lámpával, de túl sok a variációs lehetőség. A radiátornál reménykedtem benne, hátha a melegre ráment. Na de, nem adjuk fel. Lassan elkezd éhes lenni :D
 
Csukjatok be minden ajtót éjszakára, és a bútorok köré, ahova elbújhatott, szórjatok lisztet. Jó esetben látjátok, hogy merre bóklászik és le tudjátok szűkíteni a keresést.
 
Back
Oldal tetejére