• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Legyező garnéla

tomolino

Kertész segéd
Sziasztok.

Tragikus történetem a következő. Vettünk 3db legyezőgarnélát, betettük az akváriumba.
Van mellette sok pici vadas/RC, és 4db Amano. (plussz 7db csiga, és 14db vörösfejű pontylazac).
A legyezőgarnélák az alábbi videón látható tüneteket produkálták, majd áttettem őket egy kis akváriumba, végül elhullottak.
Ennek az előzménye egy kb 75%-os vízcsere a 200 literből, majd fokozatos vízparaméter beállítás.
A beköltözés után megfelelő mennyiségű startert (Neptun BioStart) is adagoltam, illetve vasat (Green Aqua micro), folyamatos ellenőrzés mellett. Ezenkívül káliumot (Easy-life), ellenőrzés nélkül.
CO2 adagolást némileg gyengére állítottam, épp csak reagál rá a reagens folyadék.
Purigent fehérítővel (Domestos Fehérítő, direkt erre a célra vettem) regeneráltam novemberben, sokszor átöblítettem, kiszárítottam, és csak most a napokban helyeztem vissza.
A víz magassága miatt most csak alig csobog a beömlő, előtte jóval hatékonyabb volt a levegő oxigántartalmának beoldása, teszterem nincs hozzá.

nitrát 5mg/l
nitrit 0
ammónia 0
foszfát 0.2 mg/l
vas 0.25 mg/l
PH 6.8
kH 7
gH 11
TDS 210...230 ppm
24.5 C°

Semmi egyéb szokatlan körülményt nem fedeztem fel. Esetleg lát valaki vegyi összeférhetetlenséget itt?
Kiderül a videóból, hogy esetleg valami egyéb, általam nem mért körülmény szerepet játszhat?
Én rögtön réz mérgezésre gondoltam, mert ezer forrásból olvastam a garnélákra veszélyt jelentő tulajdonságáról, ám a többi rák tünetmentes.
 
Ez lehet a bibi, melyiket hasznaltad? Cimkejet le tudod fotozni?
A lényeg a következő: "<5% klór alapú fehérítőszer, nem ionos felületaktív anyagok, szappan, illatanyag. "
Nem túl biztató, ezért is hagytam közel két hónapot pihenni. Lehet hogy csak megszáradt rajta a sok idegen anyag, majd újra feloldódott a szűrőben.
 
A lényeg a következő: "<5% klór alapú fehérítőszer, nem ionos felületaktív anyagok, szappan, illatanyag. "
Nem túl biztató, ezért is hagytam közel két hónapot pihenni. Lehet hogy csak megszáradt rajta a sok idegen anyag, majd újra feloldódott a szűrőben.
Purigent csak haztartasi hypoval regeneralunk, pont azert, hogy ne legyen benne semmi egyeb feluletaktiv anyag. A masik szabaly, hogy nem szaritjuk ki. A harmadik meg, hogy regeneralas utan mindegy meddig mostad, akkor is pihenjen RO es jo tomeny vizkezelo keverekeben (1 liter vizhez 1/2 kupak Prime pl) egy orat.
 
Köszi a válaszokat, akkor egyelőre most a Purigent kiszedem (bár gondolom a java beleázott a vízbe).
Ugyanakkor megpróbálom fokozatosan kicserélni a vizet, így csökkenteni a nem kívánt anyag koncentrációját.
Innentől úgy kezelem, akár egy újonnan beindított akváriumot.
Viszont jó hír, hogy a pici akváriumban az egyik legyező garnéla magához tért, kinyitotta legyezőit, és mászkál szépen.
A másik kettőnél megkezdődött a bomlás.
 
Köszi a válaszokat, akkor egyelőre most a Purigent kiszedem (bár gondolom a java beleázott a vízbe).
Ugyanakkor megpróbálom fokozatosan kicserélni a vizet, így csökkenteni a nem kívánt anyag koncentrációját.
Innentől úgy kezelem, akár egy újonnan beindított akváriumot.
Viszont jó hír, hogy a pici akváriumban az egyik legyező garnéla magához tért, kinyitotta legyezőit, és mászkál szépen.
A másik kettőnél megkezdődött a bomlás.
😔
Gondolom kiszedted őket...mármint az elhullottakat.
Sajnálom, vagy a vízcsere vagy a Domestos nem tett jót...
 
Miután megszagoltam a tetemeket, egyértelművé vált sorsuk. Kidobtam őket. A tesójuk továbbra is vidáman legyez. Kicsi akvát szerettem volna megszűntetni planária miatt, de most így marad még pár hónapot.
 
Miután megszagoltam a tetemeket, egyértelművé vált sorsuk. Kidobtam őket.
Ezt nem egeszen értem. Ha a szaglas utan nem lettek volna budosokek, akkor mi lett volna a sorsuk? 😳


Érdemes lenne naplot nyitnod az akvariumoknak. Esetleg a planaria-problemara is kapnal megoldast.
 
Ezt nem egeszen értem. Ha a szaglas utan nem lettek volna budosokek, akkor mi lett volna a sorsuk? 😳
Érdemes lenne naplot nyitnod az akvariumoknak. Esetleg a planaria-problemara is kapnal megoldast.
Jogos a kérdés. Ha nem büdösödött volna meg, akkor bent hagytam volna a vízben, akár napokig. A harmadikuknak halálát tévesen állapítottam meg első körben, így ez a része nekem nem megy. Szaglásomra hagyatkozom.
 
Sziasztok!
Van valakinek tapasztalata abban, hogy meddig él egy ilyen jószág? Van egy 9 év körüli hím példányom. Vajon ez általános, vagy pedig kivételes szerencsém van vele? Interneten elég ellentmondásos információkat találtam az élettartamukról.
 
Szia, nekem az előző csapat 6-7 évig élt. Közben 3× volt restart, és egyszer költözés miatt kB 6-8 hónapot egy vödörben töltöttek szűrés, és levegőztetés nélkül.
Sziasztok!
Van valakinek tapasztalata abban, hogy meddig él egy ilyen jószág? Van egy 9 év körüli hím példányom. Vajon ez általános, vagy pedig kivételes szerencsém van vele? Interneten elég ellentmondásos információkat találtam az élettartamukról.
 
Szia, nekem az előző csapat 6-7 évig élt. Közben 3× volt restart, és egyszer költözés miatt kB 6-8 hónapot egy vödörben töltöttek szűrés, és levegőztetés nélkül.
Kösz a választ. Nem gondoltam, hogy ennyire szívósak. Az én garnélám csak 1 hónapig volt vödörben :)
Nagy kár, hogy nem megoldott a mesterséges szaporításuk. Ma már nem vennék vadon befogott állatot, de ez egy másik történet.
 
Mostanában több olyan fajt is beszereztem amiből csak vadon fogottat sikerült tálalnom. Az egyik importőrnek feltettem a kérdést... "Mit takar pontosan a vadon befogott? Csak az, ha kerítő, dobó ... hálóval a vadonban fogják be őket, vagy az is haba természetes élőhelyükön, természetes vízben, de elkerítve tenyésztik őket kifejezetten akvarosztikai célokra? " Nem kaptam választ a kérdésemre :D Gyanítom az utóbbit is annak nevezik , különben pár faj már biztosan kipusztult volna, illetve lehetetlen ekkora tételben, egyforma méretben... teljesíteni a rendeléseket. Nekem a mostani akváriumomban is van 5 legyező ;)
Kösz a választ. Nem gondoltam, hogy ennyire szívósak. Az én garnélám csak 1 hónapig volt vödörben :)
Nagy kár, hogy nem megoldott a mesterséges szaporításuk. Ma már nem vennék vadon befogott állatot, de ez egy másik történet.
 
Sziasztok,
Nekem is sikerült 3 sepregető garnélát beszereznem. Egy csapvízzel frissen (1 hónapja) feltöltött akvárimba tettem be őket már két hete, de szerencsére eddig nem történt bajuk a víz miatt.
Szerintetek lágyvíz jobb lenne nekik?
 
Sziasztok,
Nekem is sikerült 3 sepregető garnélát beszereznem. Egy csapvízzel frissen (1 hónapja) feltöltött akvárimba tettem be őket már két hete, de szerencsére eddig nem történt bajuk a víz miatt.
Szerintetek lágyvíz jobb lenne nekik?
Szia!
Van egy matuzsálemi korú példányom, mindig csapvízben volt. Nálad inkább az lesz kérdéses, hogy a frissen indított akváriumban találnak-e elegendő táplálékot.
 
Szia!
Van egy matuzsálemi korú példányom, mindig csapvízben volt. Nálad inkább az lesz kérdéses, hogy a frissen indított akváriumban találnak-e elegendő táplálékot.
Eléggé algásodik és egy kis lemezessel megtámogatom, van vagy 30 kék neocaridina mellettük és egy anci is az alga miatt. Etetéskor felmásznak a fűtőre, mellete van a porlasztós szivacs szűrő és kapkodják a lemezest.
Képet csak linkként tudok beilleszteni?
 
Back
Oldal tetejére