• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

30Literes low tech nano-m felett egy Aquael leddy plant 6w-os világítás van,ami sajnos kevésnek bizonyul. Tudtok ajánlani valami normális ledes világítást? Co2-t nem tervezek egyelőre, twinstar/onf nagyon drága, chihiros a/c verzio jó lenne de sehol nincs a környéken 40-60nap Kínából.
Tudni kellene, hogy számodra mi a "normális", illetve miben mutatkozik meg az alacsony megvilágítási szint?
Ha jól számolok, akkor nálad 0,2 W/liter a befektetett energia. Nálam (szintén low tech) 0,09 W/liter a világítás, és minden héten kiveszek egy-két marék növényt, annyira nőnek.
Ha nem akarsz/tudsz barkácsolni, ahogy @H. Gábor javasolta, akkor tegyél fel még egyet a jelenlegi típusból (ha elfér).
 
Lehet, hogy van akinek az asztali kislámpa is bevállik, sajnos nekem nem nőnek a növények pedig kapnak napi 0,5ml Tf macro/micro/carbo-t. (30l) ahogy olcasgatom a fórumot és nézegetem a videókat a neten, szinte mindenhol azt látom, hogy jóval nagyobb fényerőt használnak még low tech-nél is, mint 0,2W/L (szóval úgy gondoltam, hogy kb 0,5W már elég lenne a növényeknek, a normális alatt meg azt értettem, hogy nem barkács zseblápa, vagy kinai 3dolláros, hanem ár-érték arányban bevált, fórumtársak álltal tesztelt..pl Chihiros lámpa..Sobo-t is néztem de arról lebeszéltek.
 
Lehet, hogy van akinek az asztali kislámpa is bevállik, sajnos nekem nem nőnek a növények pedig kapnak napi 0,5ml Tf macro/micro/carbo-t. (30l) ahogy olcasgatom a fórumot és nézegetem a videókat a neten, szinte mindenhol azt látom, hogy jóval nagyobb fényerőt használnak még low tech-nél is, mint 0,2W/L (szóval úgy gondoltam, hogy kb 0,5W már elég lenne a növényeknek, a normális alatt meg azt értettem, hogy nem barkács zseblápa, vagy kinai 3dolláros, hanem ár-érték arányban bevált, fórumtársak álltal tesztelt..pl Chihiros lámpa..Sobo-t is néztem de arról lebeszéltek.
Led lámpák esetében már régóta nem W/l-ben számolunk.
A tápozást nem gondolnám kevésnek.
 
Főleg ha okosan választjuk meg, hogy mivel vetjük össze :) Én is készítettem már finomabb ebédet mint a vendéglői...
Nem tudsz olyan gyári led lámpát mutatni amit megvennék. Nem biztos, hogy nincs olyan minőségű, ami nem felelne meg, de ezeknek az ára általában pofátlanul magas. Ha csak a színvisszaadást nézzük, már akkor is elkeserítő a helyzet. Ha az energia hatékonyságot is figyelembe vesszük, akkor talán kilátástalan is.
 
Nem tudsz olyan gyári led lámpát mutatni amit megvennék. Nem biztos, hogy nincs olyan minőségű, ami nem felelne meg, de ezeknek az ára általában pofátlanul magas. Ha csak a színvisszaadást nézzük, már akkor is elkeserítő a helyzet. Ha az energia hatékonyságot is figyelembe vesszük, akkor talán kilátástalan is.
Teljesen értem miért írtad és hogy miért ez az álláspontod. De ehhez elengedhetetlen a készség a barkácsolásra. Nem az egyszeri lámpacsinálásra, hanem mint hobbi, mert ha nincs gyakorlatod ilyesmiben, akkor sokkal több lesz a ráfordított idő, a minőség meg még gyengébb.
Csináltam már én is lámpát, ilyet is-olyat is, ha esztétikusan akarod megcsinálni és megbízható elektronikából, nem lesz olyan sokkal kevesebb az anyagköltség a gyári lámpák árától. A ráfordított időt meg ne is számoljuk, biztosan sokkal több, mint a különbség ami az anyagköltség és a gyári termék ára között van. És miért ne mondaná valaki, hogy ma este teszemazt' megcsinálok még egy mellplasztikát :) aztán holnap reggel elmegyek megveszem a minőségi terméket? Nyilván nem lehet mindenki plasztikai sebész (én se), de vsz bármivel is foglalkozik (amihez ért), azzal a munkával gyorsabban megkeresi a különbözetet, mint amennyi időt bele kell tennie a DIY lámpába.
Nekem úgy tűnik, hogy azok a magas CRI RGB (+W) ledek, amik ~60 lm/W fényhasznosítással dolgoznak, azok elég jók már. De valamiért valóban majdnem minden gyártó alulméretezi a hosszmérethez hozzárendelt teljesítményt. Ha ezen változtatnának, talán nem lenne siralmas a helyzet.
Én most vettem egy cseh akvarisztikai cégtől egy 60-as Chihiros WRGB-t, ötven ezerért szerintem nem annyira túlárazott. Nem a lámpát akarom dicsérni, mert azzal még nincs tapasztalatom, de nem tűnik rossznak. Ha beszerzel minden alkatrészt (kivéve lámpatest), szerintem felében legalább benne lesz az is. És vajon mennyit kell vacakolnod tartóval meg vezérléssel stb hogy elfogadható eredményt kapj :rolleyes:
 
Utoljára módosított:
Én sem szívesen állnék neki, főleg ilyen pici méretben, semmi értelme nyerek pár ezer Ft-ot aztán rámegy egy csomo idő, és akkor sem biztos, hogy jó lesz. Az 140centis sügeresnél megcsináltam, alu profil, led szalag+táp, nem lett rossz de abban nem volt növény.
 
Én is most indítok egy 30-as nano kockát. Vettem Kínából egy ilyen lámpát, 30cm-es, potom 4200Ft volt akcióban. Igazából csak a lámpatest kell (alumínium), a ledpanelt kiveszem belőle és vagy kicserélem rajta a ledeket 95cri-s ledekre + pirosra, vagy teszek bele ledszalagot. Attól függ, hogy hány led adja ki a kívánt fényerőt. Ha elég az mennyiségű fehér, ami gyárilag rajta van, akkor csak cserélem őket.. Ha kevés, akkor megy bele szalag, 95cri fehér+piros, vagy rgb..

1572891817161.png1572892091496.png
 
Teljesen értem miért írtad és hogy miért ez az álláspontod. De ehhez elengedhetetlen a készség a barkácsolásra. Nem az egyszeri lámpacsinálásra, hanem mint hobbi, mert ha nincs gyakorlatod ilyesmiben, akkor sokkal több lesz a ráfordított idő, a minőség meg még gyengébb.
Csináltam már én is lámpát, ilyet is-olyat is, ha esztétikusan akarod megcsinálni és megbízható elektronikából, nem lesz olyan sokkal kevesebb az anyagköltség a gyári lámpák árától. A ráfordított időt meg ne is számoljuk, biztosan sokkal több, mint a különbség ami az anyagköltség és a gyári termék ára között van. És miért ne mondaná valaki, hogy ma este teszemazt' megcsinálok még egy mellplasztikát :) aztán holnap reggel elmegyek megveszem a minőségi terméket? Nyilván nem lehet mindenki plasztikai sebész (én se), de vsz bármivel is foglalkozik (amihez ért), azzal a munkával gyorsabban megkeresi a különbözetet, mint amennyi időt bele kell tennie a DIY lámpába.
Nekem úgy tűnik, hogy azok a magas CRI RGB (+W) ledek, amik ~60 lm/W fényhasznosítással dolgoznak, azok elég jók már. De valamiért valóban majdnem minden gyártó alulméretezi a hosszmérethez hozzárendelt teljesítményt. Ha ezen változtatnának, talán nem lenne siralmas a helyzet.
Én most vettem egy cseh akvarisztikai cégtől egy 60-as Chihiros WRGB-t, ötven ezerért szerintem nem annyira túlárazott. Nem a lámpát akarom dicsérni, mert azzal még nincs tapasztalatom, de nem tűnik rossznak. Ha beszerzel minden alkatrészt (kivéve lámpatest), szerintem felében legalább benne lesz az is. És vajon mennyit kell vacakolnod tartóval meg vezérléssel stb hogy elfogadható eredményt kapj :rolleyes:
Igen, tudom, hogy nem mindenkinek való a barkácsolás. Nekik nyilván a gyári a megoldás.
Persze csináltatni is lehet, ha van olyan ismerős vagy barát, aki el tudja készíteni.
A bekerülési költséggel kapcsolatban nem értek egyet. Egy olcsó kínaihoz hasonlítva valóban többe kerülhet a saját készítésű, főleg, ha a munkaidőt is hozzáadjuk, de jobb lesz annál. Ha egy olyan gyári lámpa árához hasonlítjuk, aminek a minősége, tudása megegyezik a saját készítésűével, akkor sokkal olcsóbb a barkács. Persze itt nem a kókány megoldásokra gondolok.
A gyári ledlámpákkal csak ennyi problémám van:
-rossz a spektruma
-rossz a színvisszaadása
-rossz az energiahatékonysága
-rossz a hűtése
-túl keskeny, nem világítja be egyenletesen az akváriumot. Ezt 2db lámpával kell orvosolni, de ez dupla költség.
-sok esetben túl vannak hajtva a ledek
-katasztrofális az érintésvédelem

Ez az egész csak a led lámpákra vonatkozik. A fénycsövesekből vannak nagyon jó gyári lámpák, csak hát....
Egyébként szerintem a fénycsövek még mindíg megállják a helyüket, bár nekem is minden lámpám ledes. Mert ugye haladni kell a korral.

Amúgy a led lámpán kívül nem tudnék mondani semmit, amit megérné barkácsolni.
 
A fénycsövesekből vannak nagyon jó gyári lámpák, csak hát....
Egyébként szerintem a fénycsövek még mindíg megállják a helyüket, bár nekem is minden lámpám ledes. Mert ugye haladni kell a korral.
Szerintem a fénycső még mindig jobb, persze ízlés kérdése is, én gyári led lámpáról váltottam vissza fénycsőre (több diy megoldást is próbáltam), nem bántam meg az ATI lámpát.
A kis nano aksimra jó lesz a diy ledes lámpa..
 
Én megrendeltem a Chihiros a301-est 23dollárért, ha nem válik be akkor is el tudom adni ennyiért.
Szintén kínai, kicseréltem benne a ledeket 95cri-s 5730-ra, meg pirosra.. Ég és föld a gyárihoz képest a módosított.
 

Attachments

  • 74235477_2805412812824428_6682996286834081792_o.jpg
    74235477_2805412812824428_6682996286834081792_o.jpg
    66.7 KB · Megtekintések: 59
  • 74537379_2805503066148736_489213529681821696_n.jpg
    74537379_2805503066148736_489213529681821696_n.jpg
    31.5 KB · Megtekintések: 58
Köszi, elolvasom és megpróbálom megcsinálni ha megjött. Amúgy a gyárival konkrétan mi a probléma? (Ég és föld a különbség,? Fényerőben, vagy spektrumban? )Csak mert sok helyen dícsérik, hogy jó.
 
Köszi, elolvasom és megpróbálom megcsinálni ha megjött. Amúgy a gyárival konkrétan mi a probléma? (Ég és föld a különbség,? Fényerőben, vagy spektrumban? )Csak mert sok helyen dícsérik, hogy jó.
Nekunk nem sikerult alatta igazan szep piros novenyeket nevelni. Nottek is, hoztak leveleket is, de valahogy sehogy nem voltak az igaziak. Csere utan nemcsak a novekedesi utemuk nott, de a szinuk is melyult es a levelformajuk is valtozott (van aminel nagyobb levelek nottek pl rotala hra, a super red meg egyenesen kinyilt a pondorodott toporodott formajabol). https://akvakertesz.hu/threads/chihiros-led-lamparol-tapasztalatok.6719/page-28#post-431175
 
Köszi, elolvasom és megpróbálom megcsinálni ha megjött. Amúgy a gyárival konkrétan mi a probléma? (Ég és föld a különbség,? Fényerőben, vagy spektrumban? )Csak mert sok helyen dícsérik, hogy jó.
Ez a lámpa gyárilag kékes, rideg fényt ad. Addig lehet jó, míg nem láttál jobbat, ez mindig viszonyítás kérdése. De a Chihiros A széria is csapnivaló, nekem az előző aksimhoz volt Chihiros A501 (lassan 2 éve), kb 2 percet ment, aztán el is adtam.. Ody 2x24W helyett lett volna. Ellenben tuning alapnak nagyon jó, jó az az aluprofil. Próbáltam én már sok mindent ami led, most kicsit újra belemélyedtem, mert a lassan induló nano aksimra nem tudok jobbat.
Abba nem mennék bele, hogy ki mit dicsér, hagyjuk..
A95cri-s ledszalag sokkal jobb, mint ami a Chihiros-ban is van..
 
Megjött az a301-esem, a 30-as nanohoz, kb fele annyi idő alatt mint írták. (Ali-ról) Szeretnèm kicserélni a ledszalagot 5730-as cri95-ösre, 2sor hideg (6500k)fehérrel nincs gond, viszont a 4500k ,,természetes” fehér nem kapható, vagy csak 5m-eres kiszerelésben. Van esetleg valakinek egy eladó 30-40centis darabja? Vagy ha helyette piros ledet rakok? A 2x30centi 5730-as cri95 viszont lehet kevés lesz mivel a méteresre írnak 2550lument, ez így kb 1500lumen de dimmelni is kéne. Tud valaki segíteni, mi lenne a jó megoldás?
 
Sziasztok. Ma megérkeztek a LED szalagok, lista, tapegyseg, de még hiányzik 1-2 dolog (TC420, hűtéshez vmi alu borda...), aztán indulhat a buli.;)
 
Sziasztok. Egy kis segítségre lenne szükségem a LED szalag bekötésével kapcsolatban. Tehát, van 5 db szalag 70cm, 2 pólus, azaz 10 eres kábel. Keresgéltem, de nem tudom mi lenne a jó, milyen vastag (0,25 - 0,3 - 0,5...) meg hogy be kell e kötni két oldalról, vagy elég csak egyről. Na meg a másik dolog, hogy hány órát világítson és hány százalékon egy 100 l akva felett, nem túlzsúfolt növényzettel. Előre is köszi a válaszokat.
 
Back
Oldal tetejére