• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Megtalaltam, Aqualeds AquaBar Highcolor+ van Adriannak es tenyleg power ledmix. Technikai doksit nem talaltam, de a Cree az kinai led igy a kinaiak irtak ra az adatokat, a nemet nem fogja kulon bemerni, csak azert mert ok csavarozzak be a profilba rairjak, hogy Made in Germany.

Hát akkor az AMG nek is utánna kell kutakodni hogy valóban az e amiket ráirnak![emoji12][emoji106] pláne hogy a Schwábok csinálják!
 
Utoljára módosított:
Megtalaltam, Aqualeds AquaBar Highcolor+ van Adriannak es tenyleg power ledmix. Technikai doksit nem talaltam, de a Cree az kinai led igy a kinaiak irtak ra az adatokat, a nemet nem fogja kulon bemerni, csak azert mert ok csavarozzak be a profilba rairjak, hogy Made in Germany.
Azért csak nem bírtam ki és felhívtam a tulajt, persze mindenbe bele lehet kötni meg messziről jött ember azt mond igaz amit akar! ha ezt nem vesszük figyelembe,és hiszünk neki én igen! a lámpákat itt gyártják a swáboknál igaz a led az kinai ami benne van de itt garanciát vállalnak ami rá van írva! szóval a led tudja a 170lumen/wattot üzemi hőig! ha túlmelegszik, ami nem nagyon fordul elő 75%ra dimmelvén , akkor is tudja a 150lumen/wattot.. 45Celsius fokos most a lámpa 75% on fut energia fogyasztása pillanatnyilag 92,32watt 14óra óta be van kapcsolva! 100% on fogyaszt 119,13wattot hőfoka maradt 45,6celsius 10perc után!
amugy nem értek müszakilag ehhez a led témához, szempont csak az volt ha valami tönkre megy rajta cserélni lehessen.
 
Egyáltalán nem lehetetlen a 170 lumen/watt.
Hát nem is tudom, Zoli. Ezeket a teljesítményeket laboratóriumi környezetben érik el. Na de mindezt úgy, hogy te mint átlag felhasználó megveszed, bedugod oszt működik tartósan? Hááát... Oké, hogy létezik ez a technológia, na de ebből a piacon mi érvényesül most még? Én személy szerint nem láttam még ~130 lm/W-nál jobb hatásfokú - vásárolható - ledeket (azok is talán Cree MK-R ledek voltak), de azt is csak jópár' euróért wattonként. És ez még csak a led maga, nincs meghajtás, hűtés, lámpatest stb.
De természetesen meggyőzhető vagyok, sőt mivel nem figyelem különösebben a témát lehet, hogy nagyon le vagyok maradva. Örülnék, ha belinkelnél legalább egy helyet, ahol lehet ilyen >150 W/lm Cree ledet vásárolni megfizethető áron.
 
Hát nem is tudom, Zoli. Ezeket a teljesítményeket laboratóriumi környezetben érik el. Na de mindezt úgy, hogy te mint átlag felhasználó megveszed, bedugod oszt működik tartósan? Hááát... Oké, hogy létezik ez a technológia, na de ebből a piacon mi érvényesül most még? Én személy szerint nem láttam még ~130 lm/W-nál jobb hatásfokú - vásárolható - ledeket (azok is talán Cree MK-R ledek voltak), de azt is csak jópár' euróért wattonként. És ez még csak a led maga, nincs meghajtás, hűtés, lámpatest stb.
De természetesen meggyőzhető vagyok, sőt mivel nem figyelem különösebben a témát lehet, hogy nagyon le vagyok maradva. Örülnék, ha belinkelnél legalább egy helyet, ahol lehet ilyen >150 W/lm Cree ledet vásárolni megfizethető áron.
Arrol nemvolt sehol szo, hogy megfizetheto is legyen. 900 Euros lampaba meg igenis tegyenek csucs ledeket. Attol hogy atlag hobbista nem teheti meg, hogy vesz maganak ilyen vagy akar egy ADA lampat, akik igen meg koltsenek rajuk, ahogy akarnak. Amugy talaltam egy erdekes videot ahol nem labor korulmenyek kozt meri a srac par neten kaphato led teljesitmenyet (eleg siralmas eredmennyel) es 7:30nal pont kiter arra a ledre is, ami a lampaban van (hmm, nem is rossz). A lampa leirasaban az szerepel, hogy CREE XP-G3 ledeket tesznek a bele ezekben a szinekben: Hideg Feher, Meleg Feher, Cian, Melykek, Piros, Zold es vmi holdkek led. A CREE oldalan a speciben meg azt irjak, hogy zold es melykek szinben nem is kaphato (5 "szin" van: hideg-kozep-meleg feher, Royal Blue [450] es Photo Red [660]).
 
Szerintem meg azzal, hogy van-e ilyen vagy nincs, az aran kizarolag te rugozol. :)
Így van. De szerintem hogy van-e vagy nincs, azt is egyedül én vitattam és tulajdonképpen én is csak az elérhető árat vontam kétségbe, nem a létezését. Tehát miről is vitatkozunk? :)
~150 lm/W, ami majdnem hihetetlen (kamu?). Az ilyen jó fényhasznosítású ledek még nagyon ritkák és drágák.
 
Így van. De szerintem hogy van-e vagy nincs, azt is egyedül én vitattam és tulajdonképpen én is csak az elérhető árat vontam kétségbe, nem a létezését. Tehát miről is vitatkozunk? :)
Akarmirol is, nincs olcsobban?
En talaltam egy ilyen ledet itthoni webshopban 1900ft/db-ert. De legyszi erre ne ird azt, hogy ennyiert tudja azt, hogy bedugja az atlag user es vilagitson orok idokig, mert a led szalagok sem ilyenek. ;) En nem talalom pofatlanul draganak, ha tenyleg hozza, amit mondanak, hogy tud. 24700ft lenne belole 10000 lumennyi (oke ehhez jonne meg a tap+haz koltsege+munkakoltseg+profit a lampagyartonak).
Amugy nem akarja valaki bemerni? :D
Ugy lattam nagyjabol 4-5 ev kell, amig egy ujabb fejlesztesu led termek leszivarog kozeparfolyamra, de ezt is csak azert, mert a kinaiak nem szegyellik masolni a hazait sem.
 
Öntsünk már tiszta vizet a pohárba. @Sestertius bejegyzésére reagáltam, ő - bár a típust nem írta ki - a Chihiros A601 Plusról írta hogy 150 lm/w. A gyártó valóban ezt adja meg, de én ezt nem hiszem el. Ettől persze még lehet akár igaz is, a kétkedés az én személyes véleményem, nem tudom semmivel alátámasztani. De ez egy 30 ezres lámpa aminél ráadásul tudjuk is a ledek típusát. Eztán jött Adrián az ő lámpájával - aminek típusa nem is volt megnevezve - hogy 170 lm/W. Én ezt is soknak éreztem, de nem állítottam hogy nem igaz, főleg nem miután kiderült hogy egy >300 ezres lámpáról van szó. Adrián mégis elbizonytalanodott, nem ez volt a célom. Jó eséllyel tényleg ennyit tud a lámpája, ha meg mégsem, azt sem fogom (vagy fogjuk) tudni bizonyítani.
Zoli rámutatott, hogy van már akár 300 lm/W led is. Ez csúcstechnológia, amivel szerintem nem találkozhatunk a piacon. De mégis, vajon mi az a legjobb fényhasznosítás, amivel elérhető áron találkozhatunk mi is? Én a ~130 lm/W-nál tartok, de mint írtam, simán lehet hogy le vagyok maradva. Erre vonatkozott a kérdésem - őfelé. Hogy te ebbe miért állsz bele és próbálsz kirekeszteni az általam felvetett dilemmából (volt szó megfizethető árról, tudom, mert én magam közelítettem meg erről az oldalról a témát), azt már tényleg nem értem. Akar vitatkozni veled a fene :) de a - többszörös - provokáció mellett én is nehezen megyek el békésen. Peace.
 
lehet ezt valamivel otthon mérni?? :rolleyes:
Nem hinném.
De szerintem ne is törődj vele. Ez csak annyit tesz, hogy a felvett teljesítményből mennyi energiát (fényt) állít elő, azaz mennyire gazdaságos. Ha elég a fény, a növényeknek tetszik, úgyse érdekelne, hogy 10-30%-kal kevesebbet is fogyaszthatna, nem? :) Ha meg netán dimmelned is kell, akkor főleg nem számít.
 
Udv.Mi a velemenyetek a kov. led lamparol, lehet hasznalni akvarium vilagitasra?
Hali. Persze, használd nyugodtan. Próbáld meg dimmelni a ledek élettartama érdekében, vagyis picit méretezd túl. CO2 nélkül ezért számolj 40-60 lm-t, CO2-vel 70-100 lm-t az akvárium méretedhez literenként és ennyi kell belőle, ha intenzív fejlődést szeretnél látni a növényeiden.
 
Hali. Persze, használd nyugodtan. Próbáld meg dimmelni a ledek élettartama érdekében, vagyis picit méretezd túl. CO2 nélkül ezért számolj 40-60 lm-t, CO2-vel 70-100 lm-t az akvárium méretedhez literenként és ennyi kell belőle, ha intenzív fejlődést szeretnél látni a növényeiden.
Koszonom.
Meg azt szeretnem kerdezni, hogy erdemes 2500k-es lampat is betenni a 6000k-esek melle vagy mehet mind 6000k-es?
 
Egyszer már írtam erről, de megismétlem, mert sokan rosszul értelmezik ezt a lumen/W értéket.
Egy lámpa áramkörében vannak ledek, áramkorlátozók (ez lehet ellenállás vagy áramgenerátor) és tápegység. Ezek mindegyikének van vesztesége, ezért a teljes rendszer hatásfokát mindegyik befolyásolja.
A led gyártók kizárólag a led hatásfokát lm/W adják meg.

Ez a ledszalagoknál is így van!!!
Tehát elég megtévesztő.

Pedig a ledszalagokban áramkorlátozó ellenállás is van, ami jelentős hőt termel a rajta átfolyó áram hatására, ami egyáltalán nem hasznos, így veszteség. Ez a lehető legrosszabb hatásfokú megoldás, ami nagymértékben rontja a ledszalag hatásfokát (lm/W értékét).
Szóval, nyugodtan kételkedhetünk a 150lm/W értékben, egy ledszalag esetében.

Sajnos sok esetben a lámpák adatainál is ez a helyzet, pedig a lámpákban még tápegség is van, aminek szintén van vesztesége. Összességében egy világítási rendszerben annyi veszteség van, hogy én kizártnak tartom a 100lm/W feletti hatásfokot egy komplett lámpa esetében.

Jó lenne méréssel ellenőrizni ezeket, de sajnos lument mérni nem egyszerű, így otthoni mérésre nem igazán van lehetőségünk. A fénymérők Luxot mérnek, ráadásul egy bizonyos színhőmérsékletű fehér fényre (tudtommal 4000K körül) vannak hitelesítve. A növényeknek fontos vörös és kék fényt nem is tudjuk mérni ezekkel.

Ha valaki laborban el tud végezni ilyen méréseket, ne fogja vissza magát!
Biztosan sokunkat érdekelnének a valódi eredmények.
 
Utoljára módosított:
Pedig a ledszalagokban áramkorlátozó ellenállás is van, ami jelentős hőt termel a rajta átfolyó áram hatására, ami egyáltalán nem hasznos, így veszteség. Ez a lehető legrosszabb hatásfokú megoldás, ami nagymértékben rontja a ledszalag hatásfokát (lm/W értékét).
Szóval, nyugodtan kételkedhetünk a 150lm/W értékben, egy ledszalag esetében.
Ezt nem értem, pedig szeretném. Mi itt az összefüggés? Az átfolyó áram annyi amennyi, a fénykibocsátás is. Tehát mit számít, hogy mennyi a veszteség? Segítesz?

Szerk: nekifutottam még egyszer, talán megvan. Megadják, hogy egy lámpában pl 150 lm/W ledek vannak, 10 db 10 wattos. Tehát elméletileg 15.000 lm lenne a lámpa fényárama, de gyakorlatban kevesebb lesz a korlátozók miatt. Erre gondoltál?
Na de mi van, amikor azt adják meg - mint pl az említett Chihiros A601 Plus esetében - hogy 9600 lm? (mert általában így adják meg) Az, hogy tényleg ez a ledek összesített fényárama, de valójában magáé a lámpáé marhára nem ennyi? Vagyis ez úgymond csúsztatás?
 
Utoljára módosított:
Hát nem is tudom, Zoli. Ezeket a teljesítményeket laboratóriumi környezetben érik el. Na de mindezt úgy, hogy te mint átlag felhasználó megveszed, bedugod oszt működik tartósan? Hááát... Oké, hogy létezik ez a technológia, na de ebből a piacon mi érvényesül most még? Én személy szerint nem láttam még ~130 lm/W-nál jobb hatásfokú - vásárolható - ledeket (azok is talán Cree MK-R ledek voltak), de azt is csak jópár' euróért wattonként. És ez még csak a led maga, nincs meghajtás, hűtés, lámpatest stb.
De természetesen meggyőzhető vagyok, sőt mivel nem figyelem különösebben a témát lehet, hogy nagyon le vagyok maradva. Örülnék, ha belinkelnél legalább egy helyet, ahol lehet ilyen >150 W/lm Cree ledet vásárolni megfizethető áron.
Szia Gergő!

Persze, hogy tesztlabor. De most ránéztem a Cree kínálatára és szép számmal vannak ledjeik kicsivel 200 Lumen/Watt alatt. Persze az ár az más kérdés. Nyilván drága, méghozzá rohadtul, a power ledek sosem az olcsóságukról voltak híresek. Nem éri meg egyáltalán, ez nem is kérdés. Ha ár/érték arányt nézzük, akkor a jobb minőségű led szalagokkal jövünk ki a legjobban.
Például az Anronál találtam 95CRI 5730 szalagot 18W/3000 lumen, legalábbis a gyártó szerint. Ők bemérték és 2500 lument mondanak rá. Az 166 lumen/watt, illetve 139 lumen/watt. Szalagtól ez eléggé hihetetlen érték. Én mostanában nem követtem az eseményeket, így nem tudom mennyire reális, vagy csak simán csalás az egész, de az ára nem rossz, 2380 Ft egy méter.

Hogy működnek-e tartósan?
Nem.
Illetve, de igen. Csak az a kérdés, hogy erre hajlandóak vagyunk áldozni vagy sem. A ledeket köztudottan a hő teszi tönkre. Az oké, hogy némelyik gyártónak sikerül olyan hűtést csinálnia, hogy a házat még meg is tudod fogni anélkül, hogy megégesd a kezed. De ilyenkor a led chipek mennyi is a hőmérséklete? Túl sok. Ahhoz, hogy tényleg tartós legyen kb. 1/3 teljesítményen kellene hajtani őket. Érdekes módon ebben a tartományban a legjobb a hatásfokuk is, tehát itt a legjobb a lumen/watt. Csakhogy így 3x annyi led kellene, de azt meg nem bírja el a költségvetés.

Végezetül itt a nap poénja:
Örülnék, ha belinkelnél legalább egy helyet, ahol lehet ilyen >150 W/lm Cree ledet vásárolni megfizethető áron.
150 watt és 1 lumen???
gyertyákkal esetleg kijöhet a matek ;) és még olcsó is
de a CRI nagyon 💩 lesz
 
Például az Anronál találtam 95CRI 5730 szalagot 18W/3000 lumen, legalábbis a gyártó szerint. Ők bemérték és 2500 lument mondanak rá.
Igen, ezt én is megtaláltam ANNO, tsokeeék csináltak róla fasza tesztet is a naplójukban. Pl erre gondoltam, mikor a 130-lm/W-ot emlegettem mint elérhető árú led.

150 watt és 1 lumen???

76712
 
Back
Oldal tetejére