• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Szerintunk ar/ertek aranyban a Chihiros lampak cserelt leddel erik meg. ITT leirtuk, hogyan csereljuk a szalagokat.
Az osszes akvariumunk ilyenekkel uzemel, nezd meg a naploinkat, ott latsz par kepet, milyen eredmennyel mukodnek. ;)
Ha ezt az opciot valasztod, akkor a plus-os szeriat rendeld, jobban vissza tudod dimmelni es ahhoz alapbol adnak fem labakat is.

Elettartam miatt igen, minel kisebbre tudod dimmelni, annal kevesbe melegszik -> megnoveled a led elettartamat. Es ha dimmelve latod hogy kezd csokkeni a hatekonysaga, meg mindig tudod felfele emelni a csereig, igy nyersz meg egy kis idot.

Nah, úgy döntöttem, hogy berendelem a Chihiros A601 Plus-t, valamint egy ehhez való Smart controllert (erről esetleg van tapasztalat?)
Gyors kérdés, a Növényeknek, ha jól olvastam a 7000 K feletti a legjobb a 4500-as a látvány miatt kell? (valamint az algák zöme is a 4500-at szeretik inkább?)
Ebben az esetben ha több 7000K-t pakolok, akkor erősebb "hidegebb" zöldek lesznek? (nekem ez jobban tetszene) (szóval én 4 szál 7000-re és 1 4500 ra gondolnék első sorban)
Van esetleg valami akvás videó róla (kép összehasonlítás, hogy mennyire más a két fény?)
Köszönöm előre is!
 
Nah, úgy döntöttem, hogy berendelem a Chihiros A601 Plus-t, valamint egy ehhez való Smart controllert (erről esetleg van tapasztalat?)
Gyors kérdés, a Növényeknek, ha jól olvastam a 7000 K feletti a legjobb a 4500-as a látvány miatt kell? (valamint az algák zöme is a 4500-at szeretik inkább?)
Ebben az esetben ha több 7000K-t pakolok, akkor erősebb "hidegebb" zöldek lesznek? (nekem ez jobban tetszene) (szóval én 4 szál 7000-re és 1 4500 ra gondolnék első sorban)
Van esetleg valami akvás videó róla (kép összehasonlítás, hogy mennyire más a két fény?)
Köszönöm előre is!
 
Kicsit összezavarodtam a WPG és a Lumen ösvényén :)
választott lámpa 9600 lumen 65W LED
LED-nél azt írjátok, hogy a Lumen a fontos (60-80 lumen/l közötti -->ergo 40%-ra kell dimmelni, ami nem is baj)
Nigro blogja a világítási időt WPG-ban adja meg, szóval hogyan számoljam vissza a Lument W-ra?
Mivel lehet, hogy inkább kevesebbet világítanék viszont azt intenzívebben
(mondjuk 15:00-tól 23:00-ig)
 
Kicsit összezavarodtam a WPG és a Lumen ösvényén :)
választott lámpa 9600 lumen 65W LED
LED-nél azt írjátok, hogy a Lumen a fontos (60-80 lumen/l közötti -->ergo 40%-ra kell dimmelni, ami nem is baj)
Nigro blogja a világítási időt WPG-ban adja meg, szóval hogyan számoljam vissza a Lument W-ra?
Mivel lehet, hogy inkább kevesebbet világítanék viszont azt intenzívebben
(mondjuk 15:00-tól 23:00-ig)
A watt/liter szabály a fénycsövek idejében volt mérvadó. A jobb fénycsövek fényhasznosítása kb megegyezik az átlag ledekével, viszont 360°-os sugárzás miatt nem mind hasznosul az akváriumban. Fénycső és fénycső között is van különbség, illetve idővel fokozatosan veszít a fényerejéből. A foncsor is sokat számít, hogy mennyi fényt irányít koncentráltan az akváriumra. Tehát ahogy a watt/liter is csak egy irányadó szám, a lumen/liter szintúgy. Ahogy írtad, a 60-80 lumen az jó kiindulási pont (fénycső is ~80 lm/watt), kissé dimmelve hozzávetőlegesen megegyezik a watt/literrel.
Ám míg a fénycső teljes spektrumon világít, a ledeknél nagy a szórás, nem csak a lumen a fontos, hanem a spektrum is.
A 9600 lumen per 65 watt = ~150 lm/W, ami majdnem hihetetlen (kamu?). Az ilyen jó fényhasznosítású ledek még nagyon ritkák és drágák. Az átlagosan jó, ma forgalomban levő ledek fényhasznosítása 80-100 lm/W körül mozog.
Jah, és a 8 órás világítás nem kevés!
 
A watt/liter szabály a fénycsövek idejében volt mérvadó. A jobb fénycsövek fényhasznosítása kb megegyezik az átlag ledekével, viszont 360°-os sugárzás miatt nem mind hasznosul az akváriumban. Fénycső és fénycső között is van különbség, illetve idővel fokozatosan veszít a fényerejéből. A foncsor is sokat számít, hogy mennyi fényt irányít koncentráltan az akváriumra. Tehát ahogy a watt/liter is csak egy irányadó szám, a lumen/liter szintúgy. Ahogy írtad, a 60-80 lumen az jó kiindulási pont (fénycső is ~80 lm/watt), kissé dimmelve hozzávetőlegesen megegyezik a watt/literrel.
Ám míg a fénycső teljes spektrumon világít, a ledeknél nagy a szórás, nem csak a lumen a fontos, hanem a spektrum is.
A 9600 lumen per 65 watt = ~150 lm/W, ami majdnem hihetetlen (kamu?). Az ilyen jó fényhasznosítású ledek még nagyon ritkák és drágák. Az átlagosan jó, ma forgalomban levő ledek fényhasznosítása 80-100 lm/W körül mozog.
Jah, és a 8 órás világítás nem kevés!

Köszönöm!!
Akkor gondolom van egy "kis" csúsztatás az Ali-n :)
Chihiros A601 Plus-nál van megadva ez az adat 195 db LED-re
Ez a spektrum dolog érdekes.. nem tudom mivel szerelt gyárilag a lámpa.. arra gondoltam, hogy első nekifutásban használom a gyárit, aztán ha jobban kiképeztem magam, akkor szórakozok max a cserével..
Erre van valahol (halandó ember számára is) érthető leírás? :) A spektrum gondolom a víztörés miatt változik a vízben (plussz amennyiben jól emlékszem a gimis fizika órákra (nem) a különböző spektrumoknak különböző a "lehatolási képessége" is - nem tudom mi rá a szakszó :D)
A csúcsminőségű világításokról nem találtam leírást (milyen LED-eket használ, spektrum, fényerő stb.) ez fellelhető valahol, vagy üzleti titok a nagy cégeknél?
 
A spektrum gondolom a víztörés miatt változik a vízben
Változik, de nem mindegy mi változik. Az alapokról Itt egy leírás:
Ebből is kiderül hogy a Watt per Gallon, Watt per Liter, Lumen per Liter csak afféle iránymutatás, mint a kalózeskü.
 
Sziasztok!

Biztosan ezerszer felmerült már a téma, de minél többet olvasok, annál inkább kezdek belezavarodni, mert ahány honlap, annyi féle dolgot ír.

Szeretném összerakni életem első akváriumját, szépen el is kezdtem utána járni, azonban a világításnál eléggé elakadtam.
Az akvárium 40 literes lenne (50x25x33). Egy low-tech akváriumot szeretnék, CO2 nélkül (vagy majd adagokolok "folyékon CO2"-t.) Alapvetően low esetleg mid növényekkel és egy pár hallal. (Persze van álom egybefüggő pázsitról is, de ahhoz lehet kicsit tech kellene :D)
Az lenne a kérdésem, hogy ehhez milyen lámpa lenne ideális? Van ahol azt olvastam hogy 20lumen/liter lenne az ideálsi (ergo sum: 800 lument), de van ahol ennek a dupláját 40lumen/liter (sum: 1600 lumen, ami kb egy compact fénycső).
Esetlegesen beszerezni egy 1600 környéki LED-et és max visszadimmelni?

A második kérdésem, hogy a különböző külföldi webshopokban található kínai LED-ekkel van valakinek tapasztalata? (Amiket felülről lehet ráhelyezni az akvárium szélére mint pl a BeamsWork LED, Bella Licht, Nicrew) Egészen érdekesek is vannak, amelyekben a fehér és kék LED-ek mellet piros és zöld LED-ek is vannak.

Előre is köszönöm a segítséget!
 
@Artredis ezeknek a lámpáknak a többsége nem növényezésre való. De vannak olyan kisigényű növények, amelyek tartásához simán elég lehet bármelyik. Kínai led lámpákból nézd meg talán a Chihirost (van itt is topikja).
Növényezéshez a 20 lm/liter az nagyon az alja, a 40 lm/liter az kb jó low-techhez, de még azt is érdemes felülméretezni, hogy dimmelés mellett (ledek élettartama érdekében) is kellő fényerő legyen. Én a 40 literhez így minimum 2000 lm-ben gondolkodnék.
Low techben sem feltétlenül kell lemondanod a pázsitról, számos gyepnövény van, ami kisebb igényű, pl Elatine hydropiper esetleg Micranthemum Montecarlo stb.
 
@Artredis ezeknek a lámpáknak a többsége nem növényezésre való. De vannak olyan kisigényű növények, amelyek tartásához simán elég lehet bármelyik. Kínai led lámpákból nézd meg talán a Chihirost (van itt is topikja).
Növényezéshez a 20 lm/liter az nagyon az alja, a 40 lm/liter az kb jó low-techhez, de még azt is érdemes felülméretezni, hogy dimmelés mellett (ledek élettartama érdekében) is kellő fényerő legyen. Én a 40 literhez így minimum 2000 lm-ben gondolkodnék.
Low techben sem feltétlenül kell lemondanod a pázsitról, számos gyepnövény van, ami kisebb igényű, pl Elatine hydropiper esetleg Micranthemum Montecarlo stb.
Oksi, köszi szépen az infókat. Akkor így keresek majd tovább :)
 
Ez jónak számít? :)
Nem, tok atlag hidegfeher 5730as szinkep, hianyzo voros es gyenge ciannal. Lehet vele novenyezni, de csodat ne varj. Mi is masfel evig a gyari szalagokat hasznaltuk, de a csere utan kinyilt a vilag. Lowtechben olyan dudvak maradnak meg, amivel masnak hightechben gondja van. Itt lathato a fejlodesbeli kulonbseg.
 
Ne ragadd ki a szövegkörnyezetből a szavaimat :)

Szóval a tiéd tömegcucc és ráadásul még olcsó is? :D(megjegyzem, ebben a 170 lm/W-ban is kételkednék)
Igen tömeg cucc azaz lehet a piacon kapni! mit nevezünk olcsónak! 900€
hát ha a német ráírja? kérdőre vonjam öket?:D
 
Ne ragadd ki a szövegkörnyezetből a szavaimat :)

Szóval a tiéd tömegcucc és ráadásul még olcsó is? :D(megjegyzem, ebben a 170 lm/W-ban is kételkednék)
Megtalaltam, Aqualeds AquaBar Highcolor+ van Adriannak es tenyleg power ledmix. Technikai doksit nem talaltam, de a Cree az kinai led igy a kinaiak irtak ra az adatokat, a nemet nem fogja kulon bemerni, csak azert mert ok csavarozzak be a profilba rairjak, hogy Made in Germany.
 
Megtalaltam, Aqualeds AquaBar Highcolor+ van Adriannak es tenyleg power ledmix. Technikai doksit nem talaltam, de a Cree az kinai led igy a kinaiak irtak ra az adatokat, a nemet nem fogja kulon bemerni, csak azert mert ok csavarozzak be a profilba rairjak, hogy Made in Germany.

Pedig azt hittem megúszom a szalag cserét legalább a CO2 beszerzésig :D :D ezek szerint nem
 
A hétvégén beszéltem Jurijs-el és mesélte, hogy Tobiassal (Aquaowner) és az AquaGrow csapatával csináltak egy brutál LED tesztet az általuk elérhető mostanában divatos kb 20 LED világításból. A teszt összesítésen még dolgoznak, de hamarosan látható lesz.

603936256_o.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent-vie1-1.jpg
 
Back
Oldal tetejére