• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

sziasztok.

olvasgattam a nigro féle mennyit világítsunk leírást.

ott le volt írva egy szabály watt / gallon-ra, amit szeretnék alkalmazni.

viszont nem tudom hogy led világítás megadott watt-ját figyelembe vehetem-e.

Twinstar 900S lámpám van ami elvileg 65 watt.

a led 65watt az egyelő a fénycsöves 65watt-al?

vagy van valami átváltás, átszámítás?

a lámpám adatai :

LED: RGB-W
Színhőmérséklet : 6500K
Lumen: 4900lm
Energiafogyasztás : 65W

az aki 100liter

ez elvileg 2,4wpg és 10 óra világítást kéne alkalmaznom...

igaz ez? :)
Utánnaolvastam, ott úgy írják kb. 80 lumen / litert írnak high tech akikra.
 
Utánnaolvastam, ott úgy írják kb. 80 lumen / litert írnak high tech akikra.

köszönöm.

viszont ha így számolok, akkor 4900lumen / 80 az 61 watt-ra jön ki.

akkor a lámpám, 61 wattos fénycsöveshez képest.

én arra számítottam, hogy a 65watt led kijön majd 100watt fénycsövesnek...
 
köszönöm.

viszont ha így számolok, akkor 4900lumen / 80 az 61 watt-ra jön ki.

akkor a lámpám, 61 wattos fénycsöveshez képest.

én arra számítottam, hogy a 65watt led kijön majd 100watt fénycsövesnek...

várj valami nem jó :D
 
Sziasztok, segítséged volna szükségem.
Tervezem egy 603020 (h,mély,mag) akvárium indítását, melyhez a DIY ledszalagos lámpára gondoltam.
Van egy ismerősöm, villanyszerelő, aki ledekkel foglalkozik, viszont az akvarisztikában, azonbelül a növényes akvarisztikában, egyáltalán nem jártas.
Olvasgattam amiket írtatok, de őszinte leszek én ilyen téren analfabéta vagyok és össze is zavarodtam a különböző megoldásokon, hogy ami egyikőtöknek jó, az másnak nem.
A 20 centis magassághoz 3-12 centi vastag talaj lesz, így gondolom a fény mint olyan, viszonylag könnyedén lejutna a talajszintre. Low-techben gondolkozom egyértelműen, így rendkívül érzékeny növények szóba sem jöhetnek. Mit tudnátok ajánlani, mire volna szükségem, illetőleg a 60 centis hosszt teljesen le kell fednie a lámpatestnek? Vagy adott esetben 40 centi hossz is elegendő?
Állványra fogom függeszteni, amin vízfelszín felett 10-40 centi magasság változást szeretnék megoldhatóvá tenni.

Kérem előre elnézésetek, ha ezzel a posztommal gondot, vagy ellenszenvet szülök bennetek.

Gergő
 
Sziasztok, segítséged volna szükségem.
Tervezem egy 603020 (h,mély,mag) akvárium indítását, melyhez a DIY ledszalagos lámpára gondoltam.
Van egy ismerősöm, villanyszerelő, aki ledekkel foglalkozik, viszont az akvarisztikában, azonbelül a növényes akvarisztikában, egyáltalán nem jártas.
Olvasgattam amiket írtatok, de őszinte leszek én ilyen téren analfabéta vagyok és össze is zavarodtam a különböző megoldásokon, hogy ami egyikőtöknek jó, az másnak nem.
A 20 centis magassághoz 3-12 centi vastag talaj lesz, így gondolom a fény mint olyan, viszonylag könnyedén lejutna a talajszintre. Low-techben gondolkozom egyértelműen, így rendkívül érzékeny növények szóba sem jöhetnek. Mit tudnátok ajánlani, mire volna szükségem, illetőleg a 60 centis hosszt teljesen le kell fednie a lámpatestnek? Vagy adott esetben 40 centi hossz is elegendő?
Állványra fogom függeszteni, amin vízfelszín felett 10-40 centi magasság változást szeretnék megoldhatóvá tenni.

Kérem előre elnézésetek, ha ezzel a posztommal gondot, vagy ellenszenvet szülök bennetek.

Gergő
Nem jó a 40 cm. A lámpa érjen végig! Az elmúlt hónapok összevont tapasztalatai azt diktálják, hogy 95CRI szalagot vegyél, 6500 színhőmérséklettel!
Kb 40 lumen/liter fényre van szükséged, ha low-tech akváriumot tervezel, de érdemes túlméretezni, legalább 60 lumen/literre és visszadrimmelni, mert a LED szalagokat az élettartam miatt ajánlatos max 60-70%-on hajtani, különben túlmelegszik és gyorsan csökken a fényereje. Alumínium testre kell ragasztani, az a legjobb ( még megfizethető) hővezető. Nagyon röviden ennyi. A teljesség igénye nélkül!
32 literre 1800 lumen kell, ezt elméletileg pont tudná 60 cm szalag, de én legalább két sort tennék, esetleg 2*50cm eltolva és akkor pont kijössz 1m szalagból. 2600 Ft.
 
Utoljára módosított:
Nem jó a 40 cm. A lámpa érjen végig! Az elmúlt hónapok összevont tapasztalatai azt diktálják, hogy 95CRI szalagot vegyél, 6500 színhőmérséklettel!
Kb 40 lumen/liter fényre van szükséged, ha low-tech akváriumot tervezel, de érdemes túlméretezni, legalább 60 lumen/literre és visszadrimmelni, mert a LED szalagokat az élettartam miatt ajánlatos max 60-70%-on hajtani, különben túlmelegszik és gyorsan csökken a fényereje. Alumínium testre kell ragasztani, az a legjobb ( még megfizethető) hővezető. Nagyon röviden ennyi. A teljesség igénye nélkül!

Ez már egy nagyon jó iránymutatás. Kérdésem, hogyan lehet érintésvédelmileg szigetelni a legjobban, hogy az akváriumból távozó pára, ne tegye zárlatossá a rendszert? Ne rázzon?
 
Ez már egy nagyon jó iránymutatás. Kérdésem, hogyan lehet érintésvédelmileg szigetelni a legjobban, hogy az akváriumból távozó pára, ne tegye zárlatossá a rendszert? Ne rázzon?
Rázni nem fog, mert 12V-al működnek a LED szalagok. Lehet kapni olyan alu sinet aminek van plexi előlapja, az elég. Kicsit visszalapozol, de lehet, hogy a màsik ledes topikban ( DIY led szalagos világítás) a múltkor használt valaki ilyet 43mm szélesben. Az tökéletes 2 sor szalaghoz.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok, egy kis segítséget szeretnék kérni a hozzáértőktől! melyik lenne a jobb világítás, és ha van rá magyarázat hogy miért! köszi a segítséget!
1. paraméterei
LED: RGB-W
Színhőmérséklet: 7050K
Áramfelvétel: DC 12V / 1.5A, AC 110-240V, 50/60Hz
Lumen: 1100lm
Energiafogyasztás: 15W
2.paraméterei
LED: fehér
Színhőmérséklet: 7000K
Áramfelvétel: DC 12V / 1.5A, AC 110-240V, 50/60Hz
Lumen: 1600lm
Energiafogyasztás: 14W
 
Sziasztok, egy kis segítséget szeretnék kérni a hozzáértőktől! melyik lenne a jobb világítás, és ha van rá magyarázat hogy miért! köszi a segítséget!
1. paraméterei
LED: RGB-W
Színhőmérséklet: 7050K
Áramfelvétel: DC 12V / 1.5A, AC 110-240V, 50/60Hz
Lumen: 1100lm
Energiafogyasztás: 15W
2.paraméterei
LED: fehér
Színhőmérséklet: 7000K
Áramfelvétel: DC 12V / 1.5A, AC 110-240V, 50/60Hz
Lumen: 1600lm
Energiafogyasztás: 14W
Ennyi információból az RGBW, mert az tuti sugároz a megfelelő hullámhosszokon, míg a sima fehér LED-nél a piros hullámhossz akár teljesen hiányozhat, algafarm növesztésére kiváló megoldás, hacsak nem holland típusú akvárium fölé kerül. Nem utolsó sorban jobb látványt is nyújt az RGBW, míg a sima hidegfehér 7000K világítás olyan utálatos egészségtelen zöldes fénybe árasztja az egész akváriumot, hogy még a neonhalak látványát is képes elcseszni. A lumen érték nem jelent jobbára semmit.
 
Sziasztok, egy kis segítséget szeretnék kérni a hozzáértőktől! melyik lenne a jobb világítás, és ha van rá magyarázat hogy miért! köszi a segítséget!
1. paraméterei
LED: RGB-W
Színhőmérséklet: 7050K
Áramfelvétel: DC 12V / 1.5A, AC 110-240V, 50/60Hz
Lumen: 1100lm
Energiafogyasztás: 15W
2.paraméterei
LED: fehér
Színhőmérséklet: 7000K
Áramfelvétel: DC 12V / 1.5A, AC 110-240V, 50/60Hz
Lumen: 1600lm
Energiafogyasztás: 14W
Az az elöttem szólóval szemben én az RGBW-t nem javaslom. Az R még hasznos is lenne, de a fehérben amúgy is sok zöldet és kéket minek tovább fokozni? Sajnos az RGB-vel nem lehet pótolni a fehérből hiányzó színeket.
A 7000K fehér sem jó választás inkább 4000-6000K körüli cri95 leddel érdemes próbálkozni. Nekem már a 6000K is túl kékes, inkább a 4000K jön be.
 
A hideg fehér világítás sokkal zöldesebb, mint az RGBW. A sima RGB valóban eléggé kékes, de az RGB+W nagyon kellemes és kiegyensúlyozott látványt nyújt. Év eleje óta használok RGBW világítást a Bettám felett, és eddig egyetlen világítás nem volt képes felülmúlni azt a látványt, amit ez nyújt, és nem mellesleg bőséggel megfelel alacsony fényigényű növényeknek. Viszonyítási alapként egy USB-ről, tehát 5V-os áramforrásról működő vörös és kék 2835 LED csíkkal a zselés Limnobium gyorsabban eresztette a gyökereket, mint egy SUNSUN ADE 300C alatt, ami egy 14W 7500K akvárium világítás. Ugyanez az ADE 300C 3 hónap leforgása alatt egyetlen vézna szál Egeria-ból átláthatatlan erdőt növesztett a 16 literes nano akváriumom felébe.
 
Sziasztok, egy kis segítséget szeretnék kérni a hozzáértőktől! melyik lenne a jobb világítás, és ha van rá magyarázat hogy miért! köszi a segítséget!
1. paraméterei
LED: RGB-W
Színhőmérséklet: 7050K
Áramfelvétel: DC 12V / 1.5A, AC 110-240V, 50/60Hz
Lumen: 1100lm
Energiafogyasztás: 15W
2.paraméterei
LED: fehér
Színhőmérséklet: 7000K
Áramfelvétel: DC 12V / 1.5A, AC 110-240V, 50/60Hz
Lumen: 1600lm
Energiafogyasztás: 14W
En az elottem szolokkal szemben azt kerdeznem, hogy mire? Hightech, midtech novenyhez a W-t valasztanam, lowtechhez, vagy ahol kifejezetten csak a latvany a lenyeg az RGBW-t. Az RGBW gyenguszabb a masodiknal fenyeroben, raadasul a zold majdnem teljesen kuka. Az RGBW-k lumen elosztasa altalaban 18-31-15-36 %-os szokott lenni, ami azt jelenti, hogy az RGBW lumenje RBW csatornakra kb 760 lesz. A ppfd kalkulator szerint 760 lm RBW 19.52 umol/s/m2, 1600 lm lowCRI 6500K 21.45 umol/s/m2 szoval a masodikban tobb a fotoszintetizalasra hasznalhato feny.
 
En az elottem szolokkal szemben azt kerdeznem, hogy mire? Hightech, midtech novenyhez a W-t valasztanam, lowtechhez, vagy ahol kifejezetten csak a latvany a lenyeg az RGBW-t. Az RGBW gyenguszabb a masodiknal fenyeroben, raadasul a zold majdnem teljesen kuka. Az RGBW-k lumen elosztasa altalaban 18-31-15-36 %-os szokott lenni, ami azt jelenti, hogy az RGBW lumenje RBW csatornakra kb 760 lesz. A ppfd kalkulator szerint 760 lm RBW 19.52 umol/s/m2, 1600 lm lowCRI 6500K 21.45 umol/s/m2 szoval a masodikban tobb a fotoszintetizalasra hasznosithato feny.

Két képre szeretném felhívni a figyelmedet.

76397

A legegyszerűbben kifejezve ez mutatja, hogy a megfelelő hullámhosszakat mekkora hatékonysággal tudja egy növény energiává alakítani.

Ez pedig azt mutatja, hogy melyik hullámhossz milyen mértékben határozza meg a fényerősséget, avagy a lumen értéket (és egyben megmagyarázza az előbb említett utálatos egészségtelen zöld fényt, annak ellenére, hogy hideg fehér világítás):

76398


Amint látod, a fényforrás hasznosságát fotoszintézishez túlnyomórészt azok a hullámhosszok határozzák meg, amik egyáltalán nem, vagy csak minimálisan járulnak hozzá a látható fényerősséghez, tehát lumenből kihozni egy fényforrás PPFD értékét kb. olyan pontos, mint végsebességből kiszámolni egy motor forgatónyomatékát. Még hozzávetőlegesen sem kapsz használható értéket.
 
Két képre szeretném felhívni a figyelmedet.

View attachment 76397

A legegyszerűbben kifejezve ez mutatja, hogy a megfelelő hullámhosszakat mekkora hatékonysággal tudja egy növény energiává alakítani.

Ez pedig azt mutatja, hogy melyik hullámhossz milyen mértékben határozza meg a fényerősséget, avagy a lumen értéket (és egyben megmagyarázza az előbb említett utálatos egészségtelen zöld fényt, annak ellenére, hogy hideg fehér világítás):

View attachment 76398


Amint látod, a fényforrás hasznosságát fotoszintézishez túlnyomórészt azok a hullámhosszok határozzák meg, amik egyáltalán nem, vagy csak minimálisan járulnak hozzá a látható fényerősséghez, tehát lumenből kihozni egy fényforrás PPFD értékét kb. olyan pontos, mint végsebességből kiszámolni egy motor forgatónyomatékát. Még hozzávetőlegesen sem kapsz használható értéket.
Ismerem mindkettot, de akkor idemasolnam a kalkulator leirasat:
It is not possible to convert Lumens to micromoles per second absolutely accurately without providing the light source's spectral power distribution (SPD). In reality, however, obtaining a light source's exact SPD is not an easy task for the average grower - it requires expensive spectrometer equipment.

We have therefore developed the calculator below which allows for approximate conversions between lumens and PPF based on some assumptions about the light source's SPD. To improve the approximations for your particular light source, select the SPD that most closely resembles that of your light source.

En a lowcri 6500 1600lument es a RedBlueWhite 760 lument hasonlitottam ossze.
 
Ismerem mindkettot, de akkor idemasolnam a kalkulator leirasat:
It is not possible to convert Lumens to micromoles per second absolutely accurately without providing the light source's spectral power distribution (SPD). In reality, however, obtaining a light source's exact SPD is not an easy task for the average grower - it requires expensive spectrometer equipment.

We have therefore developed the calculator below which allows for approximate conversions between lumens and PPF based on some assumptions about the light source's SPD. To improve the approximations for your particular light source, select the SPD that most closely resembles that of your light source.

En a lowcri 6500 1600lument es a RedBlueWhite 760 lument hasonlitottam ossze.

Igen, ők maguk is említik, hogy ez nem egy precíz dolog, így a 19.52 vs. 21.45 abszolút hibahatáron belül vannak még úgy is, hogy ismered az SPD értéküket, ami Adrián fényforrásainak esetében ismeretlen, és még erre jön ráadásként, hogy nem 19, nem 21, hanem 300 umol/s/m2 egy rendes high tech világítás, tehát esélytelen ennek a tizenötödével bármit is növeszteni közepes fényigényű növényeken túl, kivétel ha mondjuk kevesebb mint 20 centi a vízoszlopod, és az egész akváriumtető tele van rakva LED-del. Annyira sok az ismeretlen ebben az egyenletben, hogy látatlanból esélytelen bármi konkrétat mondani, és hozzá sem szóltam volna a témához, ha nem próbáltam már volna magam is RGB világítással növényezni, hogy tudjak valami konkrétat is mondani.
 
Azta. Én csak egy műszaki analfabéta jogász vagyok, a felét sem értem miről beszéltek. Kb. Mintha kínait olvasnék. Nekem abban segítsetek légyszi, hogy egy 60x30x30-as akin egy Chihiros A601 mire lesz elég? Co2 is lesz sodastreames palackos megoldásban.
 
hogy mire?
hát valszínű high tech garnélásra! kiváncsi lettem volna melyiket tegyem egy 403640 kocka fölé! lényeg volt a dimmelés! amugy twinstar light C300 és EA a két lámpa! a mostani fölött 2db 6w fullspektrum van hibátlan de most ezuttal mást akarok!
 
Sziasztok
Segítséget szeretnék kérni szeretnék indítani egy 110l es akváriumot világításnak
Két darab led reflektort gondoltam hideg fehér színű 6500k és 4250 lumen egy darab.
Nem növényes akvárium lenne De azért szeretnék bele növényeket és szeretném ha szépen is fejlődnének.
Co2 az lenne benne.
 
Sziasztok
Segítséget szeretnék kérni szeretnék indítani egy 110l es akváriumot világításnak
Két darab led reflektort gondoltam hideg fehér színű 6500k és 4250 lumen egy darab.
Nem növényes akvárium lenne De azért szeretnék bele növényeket és szeretném ha szépen is fejlődnének.
Co2 az lenne benne.
Egyrészt olvasd el az előző pár hozzászólást. Másrészt:

2550 lumenest raktam egy 30x60 centi alapterületű akvárium fölé, amiben 22 centi volt a vízoszlop, tehát vehetjük nyugodtan 40-nek. Sem az Eleocharis, sem a Monte Carlo nem volt hajlandó nőni havonta fél tucat szálnál többet, Anubias meg 3 naponta növesztett a semmiből egy kifejlett levelet. Emellett viszont annak ellenére, hogy CO2 is volt oldva bele, az alga úgy nőtt, hogy nem győztem öntözni az akváriumot JBL Algollal, folyékony CO2-vel, bármivel, ami irtja az algát, sikertelenül. Az alga fotoszintetikus aktivitása és a lumen értéket meghatározó spektrum szinte tökéletesen fedik egymást, miközben a növényeknek sokkal tágabb spektrum kell a fotoszintézishez, és pont azok kellenének a legjobban, amit a reflektorok általában nem adnak le, mert nem az a dolguk hogy növényt növesszenek, hanem hogy minél vakítóbban világítsanak.

Szóval 4250 lumenesből is hiába raksz 110-es fölé kettőt, a LED-ek konkrét spektrumának ismerete nélkül simán előfordulhat, hogy csak az "alacsony" fényigényt elégíted ki velük, és inkább algafarm lesz az akvárium, mint aquascape.
 
Egyrészt olvasd el az előző pár hozzászólást. Másrészt:

2550 lumenest raktam egy 30x60 centi alapterületű akvárium fölé, amiben 22 centi volt a vízoszlop, tehát vehetjük nyugodtan 40-nek. Sem az Eleocharis, sem a Monte Carlo nem volt hajlandó nőni havonta fél tucat szálnál többet, Anubias meg 3 naponta növesztett a semmiből egy kifejlett levelet. Emellett viszont annak ellenére, hogy CO2 is volt oldva bele, az alga úgy nőtt, hogy nem győztem öntözni az akváriumot JBL Algollal, folyékony CO2-vel, bármivel, ami irtja az algát, sikertelenül. Az alga fotoszintetikus aktivitása és a lumen értéket meghatározó spektrum szinte tökéletesen fedik egymást, miközben a növényeknek sokkal tágabb spektrum kell a fotoszintézishez, és pont azok kellenének a legjobban, amit a reflektorok általában nem adnak le, mert nem az a dolguk hogy növényt növesszenek, hanem hogy minél vakítóbban világítsanak.

Szóval 4250 lumenesből is hiába raksz 110-es fölé kettőt, a LED-ek konkrét spektrumának ismerete nélkül simán előfordulhat, hogy csak az "alacsony" fényigényt elégíted ki velük, és inkább algafarm lesz az akvárium, mint aquascape.
Köszönöm a válaszodat. Megfogadom a tanácsodat nézek valami mást.
 
Back
Oldal tetejére