• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Kincsestáramban van egy ISTA luminous LED clip light 6W-os lámpám. Szeretném bevetni csak kérdés mekkora aki kerüljön alá.
 
Sziasztok, a Zetlight qmaven és egyéb szériáiról van valakinek tapasztalata vagy olyan aki nálam jobb angolal rendelkezik és többet ki tud silabizálni a gyártó oldaláról. Asszem a zt6 300 a növényes Előre is köszönöm.

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
 
Utoljára módosított:
Üdv mindenkinek!
Mivel ilyen témát nem találtam ide dobom be a kérdésem. HAsznált-e már valaki mennyezetbe építhető ledpanelt világítás gyanánt, és ha igen mik a tapasztalatok? Adott egy 60x60cm, 45w panel, papíron 6400K és 3600lm. Ezt egy 250-300 literes barkács akváriumra terveztem ami aztán befuccsolt némi eresztés miatt amit nem tudtam javítani. Szóval egy kis fúrás, faragás és szabás után lett belőle 60x40cm amit egy 60x40x30 as kb 70 literes növényesre szeretnék rakni. jelenleg tegnap óta tesztüzemben ketyeg 150l fölött. Feltételezem dimmer nélkül neki se álljak 70 liter fölé ezzel mert kb csak algám lenne :D
 
Üdv mindenkinek!
Mivel ilyen témát nem találtam ide dobom be a kérdésem. HAsznált-e már valaki mennyezetbe építhető ledpanelt világítás gyanánt, és ha igen mik a tapasztalatok? Adott egy 60x60cm, 45w panel, papíron 6400K és 3600lm. Ezt egy 250-300 literes barkács akváriumra terveztem ami aztán befuccsolt némi eresztés miatt amit nem tudtam javítani. Szóval egy kis fúrás, faragás és szabás után lett belőle 60x40cm amit egy 60x40x30 as kb 70 literes növényesre szeretnék rakni. jelenleg tegnap óta tesztüzemben ketyeg 150l fölött. Feltételezem dimmer nélkül neki se álljak 70 liter fölé ezzel mert kb csak algám lenne :D
70 liter fölé a fényerő kb pont jó. Talán egy kicsit emelni kell rajta (gondolom függesztve lesz?), de dimmer szerintem felesleges.
 
Sziasztok!

A jelenlegi gyári ledes világításom mellé eszkábáltam pluszba 2 sajátot is, mert nagyon kevésnek éreztem a fényt.
A most elkészített LED világítás összlumene: 3780 lumen (90 cm hideg, 45-45 cm meleg és természetes)
A jelenlegi led: 10W (hogy lumenben mennyi, fogalmam sincs, nem találtam infót róla).
Az akvárium 54 literes.
Azt számolgattam, hogy ha csak az újonan épített ledeket 50%-on hajtom akkor kb 38 lumen/liter lesz a világításom. E mellé még bekapcsolnám a jelenlegi világítást is 50%-on, de ezt nem tudom mennyit jelentene pluszban.
A világítás jelenleg 13-23ig megy.
Kérdésem, hogy ez low-techben nem lesz sok? Persze, tudom ki kell próbálni és ha algásodik, akkor lejjebb vinni a fényt, de inkább előre kérdezek... :)

szerk:
Illetve még annyi, hogy a gyári tetőbe van mindez beépítve.
 
Szia!
Low-ba a 30-40lm/l az "ideális" érték. Ettől nagyobb érték már okozhat galibákat. (Alap az erős szűrés persze)
Felesleges ilyen sokat világítani. Elég max 8-9 óra.
Zöldpont alga befigyelhet könnyen, ha nem vigyázol.
 
Utoljára módosított:
Zöldpont alga befigyelhet könnyen, ha ne vigyázol.
Ez már most is megvan... :)

Ilyen sokat számít plusz 1 óra? Jelenleg 10-et világítok a korábbi 12 helyett, mert azért az tényleg sok volt.
Illetve még egy kérdés, ha a világítási idő kb közepén nagyobb intenzitással világítok, a többiben meg alacsonyabban akkor ez okoz valamit?
Ilyesmire gondolok:
13-17 35%
17-20 50%
20-23 35%

Azért írok százalékot, mert sajnos a gyári kedes lámpa értékeit nem ismerem.
 
Szerintem számít az a plusz 1-2 óra. (Nálam low-ba 8,5 óra)
Szépen szétosztottad a világítási időt, abból nem lehet baj.
Próbáld maj megoldani a lámpa emelését. Valószínű szükség lesz rá.(y)
 
A feny az feny. Mindegy mibol jon. A mennyiseg a mervado.
Nem friss hsz, de most olvastam, és muszáj jeleznem, hogy ez egyáltalán nem így van, nem lehet ilyet általánosságban kijelenteni: óriási különbség lehet azonos "erejű" fény és fény között, attól függően, hogy a spektrum mely része erősebb, vagy éppen mely része hiányzik. Jó lenne jobban ismerni az egyes LED-ek színspektrumát, de az utóbbi pár év alatt úgy felpörögtek, hogy már követhetetlenül sokféle érhető el, a gyártók folyamatosan fejlesztenek, viszont úgy használjuk őket, hogy valójában nem is ismerjük a tulajdonságaikat.

Egy példa: bár a növényezésben talán ez nem jelent akkora problémát, de pl. tengeris körökben lehet olvasni olyan dolgokról, hogy hiába volt a korallok felett brutális fényerejű LED világítás, mégis rosszabb állapotba kerültek, mint korábban fénycsövekkel. Egyes vélemények szerint "kiégette a korallokat" a túl nagy fényerő, ez azonban nem tűnik életszerűnek, hiszen egy trópusi zátonyt sokkal brutálisabb fénymennyiség ér, ráadásul adott esetben a korallok inkább olyan tüneteket produkáltak, mintha kevés lenne a fény. Ezzel összefüggésben valószínűleg nem véletlen, hogy egyes kutatás-fejlesztéssel is foglalkozó, prémium LED-es tengeri világításokat gyártó cégek pl. az utóbbi időben elkezdtek külön UV-A hullámhosszon sugárzó LED-eket is beépíteni a lámpájukba!
 
az utóbbi időben elkezdtek külön UV-A hullámhosszon sugárzó LED-eket is beépíteni a lámpájukba!
Mikor elkezdtem tervezgetni a LED lámpámat, akkor nekem is ezt az különbség tűnt fel, hogy a LED-ek a fénycsövekkel szemben nem bocsátanak ki UV fényt. Akkor még az én infóim szerint az 1 liter/ watt arány a LED-eknél 50lumen/liternek felelt meg, ezzel szemben már inkább 60-70lumen/litereket olvasok, persze egyes esetekben ezt visszaveszik az élettartam növelése érdekében. Nálam kombinált lámpa megy a 243 literes felett , vagyis van 2db 54 wattos , általános világításra gyártott 6500 kelvines T5 cső, és 20db 3 wattos fehér Cree LED 80 fokos előtét lencsével, és ehhez még 4db piros lencse nélkül
Vagyis alapvetően nem egy erős világítás, mégis CO2 adagolás mellett, a parvula mini is buborékokat ereget az aljzaton.
 
A véleményetekre lennék kíváncsi.
Kiégett egy 20W-os kompakt fénycsövem és jött a kósza gondolat, hogy mi lenne ha kipróbálnék egy Led corn izzót helyette.

A kompakt cső:
1300 lumen
20W
6500K

a LED:
1650 lumen
18W
6000-6500K

Gondolkodom azon is, hogy beszerzek 1-1 darabot és egymás mellé teszem, megnézni mit tudhatnak.
 
Sziasztok!

Megjelent az akváriumban egy kis fonál/cérna/nemtudommilyen alga, és mivel túl sok változás nem történt ahhoz tudom kötni, hogy dimmelem a LED világításom. Abban kérnék segítséget, hogy kiszámoltam a 100%-on hajtott szalagok 38,5 Lumen/litert jelentenek, én viszont 62,5%-on hajtom őket, tehát 24 Lumen/Liter. Ez a fénymennyiség már lehet hogy nem elég a növényeknek a tápanyagfelvételhez low tech körülmények között? Ez ugye az algának is kedvezhetne, mert több kaja marad neki. Profitoval tápozok csak.
 
Sziasztok!

Megjelent az akváriumban egy kis fonál/cérna/nemtudommilyen alga, és mivel túl sok változás nem történt ahhoz tudom kötni, hogy dimmelem a LED világításom. Abban kérnék segítséget, hogy kiszámoltam a 100%-on hajtott szalagok 38,5 Lumen/litert jelentenek, én viszont 62,5%-on hajtom őket, tehát 24 Lumen/Liter. Ez a fénymennyiség már lehet hogy nem elég a növényeknek a tápanyagfelvételhez low tech körülmények között? Ez ugye az algának is kedvezhetne, mert több kaja marad neki. Profitoval tápozok csak.
Miben is kész segítséget? Hogy helyen számoltál-e?
Szerény véleményem szerint, nem biztos. A LED-ek gyári adatai nem mindig adnak helyes mennyiséget, néha tévednek, néha kamuznak. A LED-ek idővel még veszítenek is a fényerejükből. A fényerőveszteség a táp veszteségétől is függ...meg a dimmerétől. És attól, hogy a Dimmered 62,5%-ra van lecsavarva, attól még a fényerő nem pontosan 62,5%, feltéve, hogy pulzushossz-modulációs dimmert használsz. Szóval pontosan számolni lehetetlen. Ha pontos értéket szeretnél, akkor meg kellene mérni, de teljesen felesleges.
Ezt félretéve, én azt mondom, hogy én tuti megpróbálnám feljebb csavarni a fényt, és megnézném, hogyan alakul a dolog. Ha rosszabb lesz, és elkezd burjánzani az alga, akkor visszaveszem, és nem ez volt a gond.
 
Miben is kész segítséget? Hogy helyen számoltál-e?
Szerény véleményem szerint, nem biztos. A LED-ek gyári adatai nem mindig adnak helyes mennyiséget, néha tévednek, néha kamuznak. A LED-ek idővel még veszítenek is a fényerejükből. A fényerőveszteség a táp veszteségétől is függ...meg a dimmerétől. És attól, hogy a Dimmered 62,5%-ra van lecsavarva, attól még a fényerő nem pontosan 62,5%, feltéve, hogy pulzushossz-modulációs dimmert használsz. Szóval pontosan számolni lehetetlen. Ha pontos értéket szeretnél, akkor meg kellene mérni, de teljesen felesleges.
Ezt félretéve, én azt mondom, hogy én tuti megpróbálnám feljebb csavarni a fényt, és megnézném, hogyan alakul a dolog. Ha rosszabb lesz, és elkezd burjánzani az alga, akkor visszaveszem, és nem ez volt a gond.

A kérdés lényege ez (bocsánat ha túlbonyolítottam):
Ez a fénymennyiség már lehet hogy nem elég a növényeknek a tápanyagfelvételhez low tech körülmények között?

Az a baj nem tudom milyen algával van dolgom, mert ha cladophora annak a több fénnyel pont hogy kedvezek. :/
 
Sziasztok! Nentaláltam itt erről a lámpáról írást
Up Aqua Pro LED P 90 lámpa, 90 cm széles akváriumhoz. Használja,használta itt valaki?
 
Utoljára módosított moderátor által:
Back
Oldal tetejére