• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Ahogy fent is írtam, a jelenlegi scape felett én két ilyet használok dimerelve, de az akvárium első hónapjában csak egy volt, és az is szépen kiszolgált.
Mivel azonban nem akarok sem mellette sem ellene érvelni, inkább tárgyszerűen igyekszem megközelíteni:

pro:
- olcsó
- 5000-8400 lux 40 centire a lámpától az akvárium különböző pontjain mérve
- az én növényeim szeretik
- mini dimer (na jó ez nem nagy előny...)

kontra:
- probléma esetén nehezen (vagy nem) érvényesíthető garancia
- relatíve csúnya kinézet
- keskeny kiépítés
- elég egyszerű kis táp
- alulméretezett hűtés
Viszont nagyon szép,erős, stabil fényt szolgáltat.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Van már valami konkrétum a ledes világítás vs. akvárium méret kombóra, vagy még mindig "találomra" megy ez a történet? Egy 15 literes nano-t készülök beüzemelni, felette egy növényes 6W-os lámpa (leírás szerint 15W-nak felel meg) van tervben, illetve már meg is van, csak az akvárium egyedi méret, és így csúszik a project mert még nem készült el. Addig is szeretnék valami biztosat, hogy ne legyen alga bumm, mert az akvárium magassága 21 cm, a lámpa pedig ~5 centire lenne az üveg peremétől. Sajnos nem dimmelhető, így valószínűsítem, hogy csökkentenem kell a fényerőt, mert low tech fronton indulok el vele, így szerény véleményem szerint a világító felület nagyjából felét le kell ragasztanom.
 
Van már valami konkrétum a ledes világítás vs. akvárium méret kombóra, vagy még mindig "találomra" megy ez a történet? Egy 15 literes nano-t készülök beüzemelni, felette egy növényes 6W-os lámpa (leírás szerint 15W-nak felel meg) van tervben, illetve már meg is van, csak az akvárium egyedi méret, és így csúszik a project mert még nem készült el. Addig is szeretnék valami biztosat, hogy ne legyen alga bumm, mert az akvárium magassága 21 cm, a lámpa pedig ~5 centire lenne az üveg peremétől. Sajnos nem dimmelhető, így valószínűsítem, hogy csökkentenem kell a fényerőt, mert low tech fronton indulok el vele, így szerény véleményem szerint a világító felület nagyjából felét le kell ragasztanom.
Jajj ne ragaszd le! Az nem jó megoldás. Baj lesz belőle, meglátod. A led tápegységeken van egy kis fesszabályzó poti, azzal kb. 10%-ot le tudod dimmelni. LED-nél nem számít a Watt száma, a lument kell nézni.
 
Nem lehet emberi módon szétszedni, így nem barkácsolok vele. Elviekben 490 lumen, legalábbis több helyen ezt találtam róla.
 
Nem lehet emberi módon szétszedni, így nem barkácsolok vele. Elviekben 490 lumen, legalábbis több helyen ezt találtam róla.
60 lumen/liter => hightech

Te meg lóteket akarsz, szóval kb 40 lumen/liter elég lenne. 15x40= 600, de a 490-el is jó leszel. Nem kell visszafojtani.
 
Na, erről az arányról sem találtam eddig semmit, de köszönöm! Próbáltam kalkulátort, vagy valamiféle táblázatot keresni, de eddig csak katyvaszra leltem.
 
120 literes, 92cm széles, és 40cm mély low-tech aksihoz keresek LED világítást. Max 40.000-ret szánnék rá, és max. 40 watt körüli fogyasztással.
Ja és ha esetleg egy-egy led kiég, ne kelljen már kidobni az egészet, és újat venni.
Sok egyszerű növényem van, full red guppikkal, (hamarosan yellow fire garnélákkal is), és fekete aljzattal. Szóval szeretném ezeket a színeket kiemelni.
Egyéb infó?
Előre is köszönöm a hozzáértő segítséget!
 
Nekem az aquael garnélás kocka felett van egy 6w-os led lámpa. Teljesen meg vagyok vele elégedve, nagyon szép. Gondolkodom h a halas fölé is veszek 2-t, vagy egy hosszabb ledsorost, mert elég kevés a gyári leddy 60-as akvárium lámpája. :(
 
120 literes, 92cm széles, és 40cm mély low-tech aksihoz keresek LED világítást. Max 40.000-ret szánnék rá, és max. 40 watt körüli fogyasztással.
Ja és ha esetleg egy-egy led kiég, ne kelljen már kidobni az egészet, és újat venni.
Sok egyszerű növényem van, full red guppikkal, (hamarosan yellow fire garnélákkal is), és fekete aljzattal. Szóval szeretném ezeket a színeket kiemelni.
Egyéb infó?
Előre is köszönöm a hozzáértő segítséget!


A halak színe miatt en egy upaqua R90-et tudnék elképzelni. Szépen kiemeli a guppyk színét es lowtechbe eleg fénye van. Az ara is 40korul van.
 
Van egy 100l-es akváriumom (low tech) amin jelenleg 1db 20W-os 6000K fénycsövet használok.

Hogy növeljem a fényerőt, de ne növeljem a villanyszámlát túlzottan, átváltanék ledre.
De milyenre?

Ezeket néztem ki:
Ebből 140cm-ert
http://webshop link moderálva/led-szalag-konyhapult-megvilagitas/LLSZ505060L2EVCWEA/adatlap.html

Meg ebből is 140cm
http://webshop link moderálva/led-szalagok-konyhapult-megvilagitas/LLSZ3535C60L2EVWWEC/adatlap.html

Felváltva 4 sorba. Hogy meglegyen a színspektrum.

És itt jön a következő kérdés. Meglesz a növények számára szükséges színspektrum?

Mert úgy tudom (valahol olvastam) hogy a led gyakorlatilag alkalmatlan az akvárium világításra.
Mivel nem tudja produkálni a természetes fény spektrumokat. De legalábbis azokat amik a növények fejlődéséhez kellenek.

Erről tud valaki bővebb információt?
 
Van egy 100l-es akváriumom (low tech) amin jelenleg 1db 20W-os 6000K fénycsövet használok.

Hogy növeljem a fényerőt, de ne növeljem a villanyszámlát túlzottan, átváltanék ledre.
De milyenre?

Ezeket néztem ki:
Ebből 140cm-ert
http://webshop link moderálva/led-szalag-konyhapult-megvilagitas/LLSZ505060L2EVCWEA/adatlap.html

Meg ebből is 140cm
http://webshop link moderálva/led-szalagok-konyhapult-megvilagitas/LLSZ3535C60L2EVWWEC/adatlap.html

Felváltva 4 sorba. Hogy meglegyen a színspektrum.

És itt jön a következő kérdés. Meglesz a növények számára szükséges színspektrum?

Mert úgy tudom (valahol olvastam) hogy a led gyakorlatilag alkalmatlan az akvárium világításra.
Mivel nem tudja produkálni a természetes fény spektrumokat. De legalábbis azokat amik a növények fejlődéséhez kellenek.

Erről tud valaki bővebb információt?
Mind a 2 jó. 4000/6500. a 4000 jobban kihozza a melegebb színeket,a 6500 másképpen de itt inkább azt használjuk. Mindegy,hogy led vagy neon mind a kettő nagyon jó lehet. Fénycsővel legalább 45-50 wattot ki kellene hoznod, ledből inkább lumenbe számolj.
Ha szalagból gondolod 7020-as vagy 8520-asba gondolkodj. Ha armaturába gondolkodsz létezik ugye a neon cső illetve a led cső. 120cm 24 watt 2400 lumen. Minden megoldás jó. A lényeg mennyi pénzt szánsz villanyszámlára. Ha led olcsóbb a fogyasztás / drágább az előállítás. Ha neon olcsóbb de többet eszik és fűti is az akváriumot.
 
Mind a 2 jó. 4000/6500. a 4000 jobban kihozza a melegebb színeket,a 6500 másképpen de itt inkább azt használjuk. Mindegy,hogy led vagy neon mind a kettő nagyon jó lehet. Fénycsővel legalább 45-50 wattot ki kellene hoznod, ledből inkább lumenbe számolj.
Ha szalagból gondolod 7020-as vagy 8520-asba gondolkodj. Ha armaturába gondolkodsz létezik ugye a neon cső illetve a led cső. 120cm 24 watt 2400 lumen. Minden megoldás jó. A lényeg mennyi pénzt szánsz villanyszámlára. Ha led olcsóbb a fogyasztás / drágább az előállítás. Ha neon olcsóbb de többet eszik és fűti is az akváriumot.



Bocsánat a moderátoroktól. Elfelejtettem, hogy nem lehet kereskedelmi oldalt linkelni.

Talán így:
Egyik
Led szalag 60 led/m, 5050 chip hideg fehér, "E" dupla fényerő! Life Light Led
Fogyasztás 17W
Fényáram 1050 Lumen
Fényintenzitás 420 lux/1m
Szín 6500 Kelvin
Kategória Led szalag, Konyhapult megvilágítás
Világítási szög 120°
Védettség IP20
Méret 10x3 m

Másik
Led szalag 60 led/m, 5050 chip meleg fehér, "E" dupla fényerő!
Fogyasztás 17W
Fényáram 1020 Lumen
Fényintenzitás 300 Lux/Méter
Szín 2850 Kelvin
Kategória Led szalag, Konyhapult megvilágítás
Világítási szög 120°
Védettség IP20
Méret 10x3mm

Valójába minden képpen praktikusabbnak tartom a ledet. De nem tudom, hogy milyen szinspektrumon üzemelnek.
Úgyhogy ha a fenti adatokkal rendelkező ledek megfelelnek akkor azokat venném.

Mi a különbség led és led között?

Amiket kinéztem azok 5050-esek.
Miért jobb a 7020, 8520? Azok még drágábbak is azokhoz képest amiket találtam.
 
Utoljára módosított moderátor által:
A szám lényegében a szalagon lévő LED méretét jelenti. Vagyis az 5050 egy 5x5 milliméteres kis kocka LED a 7020 pedig 7x2milliméteres. Viszont ezeket már valamilyen hütőfelületre kell szerelni. Egy kört azért futnék még a helyedben T5-ös 6500 kelvines fénycső vonalon is, illetve a kettőt hasonló fényerőben összehasonlítani. Mert ezek a 7020,8520-asok 19-21 wattot fogyasztanak
 
Bocsánat a moderátoroktól. Elfelejtettem, hogy nem lehet kereskedelmi oldalt linkelni.

Talán így:
Egyik
Led szalag 60 led/m, 5050 chip hideg fehér, "E" dupla fényerő! Life Light Led
Fogyasztás 17W
Fényáram 1050 Lumen
Fényintenzitás 420 lux/1m
Szín 6500 Kelvin
Kategória Led szalag, Konyhapult megvilágítás
Világítási szög 120°
Védettség IP20
Méret 10x3 m

Másik
Led szalag 60 led/m, 5050 chip meleg fehér, "E" dupla fényerő!
Fogyasztás 17W
Fényáram 1020 Lumen
Fényintenzitás 300 Lux/Méter
Szín 2850 Kelvin
Kategória Led szalag, Konyhapult megvilágítás
Világítási szög 120°
Védettség IP20
Méret 10x3mm

Valójába minden képpen praktikusabbnak tartom a ledet. De nem tudom, hogy milyen szinspektrumon üzemelnek.
Úgyhogy ha a fenti adatokkal rendelkező ledek megfelelnek akkor azokat venném.

Mi a különbség led és led között?

Amiket kinéztem azok 5050-esek.
Miért jobb a 7020, 8520? Azok még drágábbak is azokhoz képest amiket találtam.
Ha az első 5050-es veszed pl abból kell mondjuk 5000 lumennyi fény abból 5 métert kell venned. a 8520-asbol 2m kell és mindjárt több mint 6000 lumened van.
A másikat meg ne vedd.2850 kelvin az nagyon nem jó.
Szín spektrumból 4000 vagy 6000 vagy 6500. Az eladó tudja. az elsőnél valami nem stimmel. 1050 lumen és 420 lux/méter.Ilyen nincs. A 8520-as alá valóban kell aluprofil hütésnek viszont ha jól emlékszem 3400 lument ad le egy méter.Nagyon erős.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok,

TC420 vezérlővel szeretnék építeni egy led világítást.

Az aki paraméterei 154cm hosszú, 54cm magas és 50cm széles, sok növénnyel, mikro/makro tápozással, co2 nélkül.

5×1.5 méter led szalagot tervezek az aki fölé, amiből négy hidegfehér és egy valamilyen színes lenne a szebb naplemente effekt végett.

A kérdésem az lenne, hogy milyen típusú led szalagot ajánlotok ezekhez a paraméterekhez és hogy ehhez elegendő lesz e egy 12V-20A-240w teljesítményű táp a TC 420 mellé?

Válaszaitokat előre is köszönöm.

Zoli
 
Most ami csúcsnak mondható az a 8520-as ami méterenként 24 watt , 2A-t kajol és 3240 lumen fényerőt ad le. Ez még kb elég fényerőt is adhat abban a mennyiségben amit tervezel. Ez önmagában 180 watt, viszont arra figyelned kell, hogy a TC420 egy kimenetére csak max 4A-t köthetsz, vagyis jelen esetben 2 métert. De nagyon ne centizd ki a táp méretét, mert a vezérlő is fogyaszt valamennyit, meg jobban is melegszik ha nagyon a teljesítménye határán dolgozik. Használhatnál itt pl valami PC tápot is, abból a régiek is 300 watt körüli teljesítményt adnak le.
 
Sziasztok,

TC420 vezérlővel szeretnék építeni egy led világítást.

Az aki paraméterei 154cm hosszú, 54cm magas és 50cm széles, sok növénnyel, mikro/makro tápozással, co2 nélkül.

5×1.5 méter led szalagot tervezek az aki fölé, amiből négy hidegfehér és egy valamilyen színes lenne a szebb naplemente effekt végett.

A kérdésem az lenne, hogy milyen típusú led szalagot ajánlotok ezekhez a paraméterekhez és hogy ehhez elegendő lesz e egy 12V-20A-240w teljesítményű táp a TC 420 mellé?

Válaszaitokat előre is köszönöm.

Zoli
A méretek miatt nehéz lesz (>400 l akvárium). A magasság miatt mindenképp valami erősebb 7020 vagy 8520 led kellene. Ezek viszont >14 W szalagok, a TC-420 csatornánként max 4 A-t tud. A színesnek úgy lenne igazán értelme, ha csatornánként vezérled a három alapszínt. Így ezt elvetném. Ha max áramerősségig pakolod erős fényű fehérrel, még akkor sem biztos hogy elég lesz a fényed.

Edit: most látom, közben @Victor is írt :)
 
Back
Oldal tetejére