• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Az nem mondtam, hogy a srácnak már benne van 120-ba, Ő is bevallja, hogy csak kihívásnak tekintette/tekinti az ügyet.Viszont gyönyörű alatta minden.
Ha minden igaz én most kapok tesztre T8 12W ledes csöveket, és ami számomra nagy előny semmilyen előtét meg külön hűtés nem kell.Közvetlen 230 V azt hadj menjen.
 
jojo said:
Az nem mondtam, hogy a srácnak már benne van 120-ba, Ő is bevallja, hogy csak kihívásnak tekintette/tekinti az ügyet.Viszont gyönyörű alatta minden.
Ha minden igaz én most kapok tesztre T8 12W ledes csöveket, és ami számomra nagy előny semmilyen előtét meg külön hűtés nem kell.Közvetlen 230 V azt hadj menjen.

jojo, tengeris vonalon ha érdekel esetleg nézz le a Coral Corner-be. Ott vakultunk meg az egyik új tengeri ledes őrülettől. hozzád közel is vannak. ;)
 
Blasio said:
atti76 said:
Üdv!
Én ezt néztem: http://www.ledcenter.hu/234-cree-po...cree-xr-e-42w-szpot-hidegfeher-180-lumen.html
Szerintetek jó lehet (bár csak 180 lumen) ? Van más foglalattal is.

Szia!

Mekkora akvárium fölé szeretnéd rakni? Szerintem nem lenne jó választás,legalábbis 1 db esetén.(Ha többet használsz,akkor meg méregdrága.)

Szia!

Bruttó 112 lityis, gyári tetővel+Osram P.Comp. tuninggal. 91w a jelenlegi. Nem a sajátomba gondoltam, csak úgy általánosságban, esetleg a sarkokat, holttereket világítani.
Fényerejükről lövésem sincs...
 
jojo said:

Az utolsó kép elég komoly, nem is tudtam, hogy már fénycső szabványú lámpatestbe is belepakolták a ledeket :D
 
Lentebb amit belinkeltem (bár mondtam, hogy már több helyen is lehet kapni) ott is kapható.
Sztem mindenkit csak az ára tart vissza, mert 1 cső kb.4 ezer-től kezdődik és olyan 65 e. a vége.(ez 150 cm-es 36W-os.)És 1 db. ugye nem elég... :cry:
 
hectorvti said:
jojo said:

Az utolsó kép elég komoly, nem is tudtam, hogy már fénycső szabványú lámpatestbe is belepakolták a ledeket :D

Had kérdezzem meg jojo. Ezek LED szalagok? Konkrétan az utolsó elötti képre gondolok,mert ott látszik igazán.Egyébként baba a cucc.
 
Szia!

Bruttó 112 lityis, gyári tetővel+Osram P.Comp. tuninggal. 91w a jelenlegi. Nem a sajátomba gondoltam, csak úgy általánosságban, esetleg a sarkokat, holttereket világítani.
Fényerejükről lövésem sincs...

Hali!
Szerintem a sarkokat és holttereket más megoldással jóval olcsóbban megússza az ember.Régebben gondolkodtam én is rajta,de végül 1 másik típusra esett a választás.(Az ok egyszerű: spotlámpába fejlesztették ki,ezért több db-ra lenne szükség,hogy egy akváriumot világítsunk vele a sugárzási szöge és a LED-ek elhelyezkedése miatt.Persze így már nem olyan gazdaságos.)
 
Ezek nem led szalagok, hanem komplett modulok.

Nekem van 1Wattos , dekor fehér led spot-om, a sötét részeket meg lehet vele világítani.Mondjuk én a madaraknál használom, egy kb. 150 literes vitrint szépen megvilágítja, tökéletesen látni mindent.
 
Sziasztok, tanácsokat szeretnék kérni Tőletek.
LEDes világítás építésén gondolkozok. Két lehetőségem van. Az egyik, hogy szereztem autóiparban használatos ledeket. (Az új E merci ködlámjája LEDekből van felépítve, 1-2 wattos melegfényű LEDek). A másik lehetőség, hogy szereztem anno aukciós link moderálva-ről 500 darab 20.000 milicandellás 5mm-es LEDet.
Az akvárium egy 240 literes akvárium. Ahogy a szakértőket hallgattam 1W\L fényteljesítmény az előirányzott. (Cubát is szeretnék tartani, és most eléggé sorvadozik a T5-ös csövem mellett)...
Viszont utánanéztem, és a LEDeknél ez a mértékegység nem helytálló. Át kell számolni ezt valami olyan mértékegységre, amellyel összehasonlítható a LEDes, és a HQI, esetleg csöves fényforrásokkal. Az alapvető dolog azt jelenti, hogy nekem 240watt világításra lenne szükségem.

Gondolkodjunk tovább..

Na már most a következőre jutottam:
Többféle mértékegység használatos a fénnyel kapcsolatban. Egyik a Lux, a Lumen, és a Candela.

Fénysűrűség:
Felületi fényesség egy megvilágított testnél. Mértékegysége 1 sb (stilb) = 104 cd/m2

Fényáram:
Az a fénymennyiség, ami 1 cd fényerősség egységnyi térszögben (1 steradian) időegység alatt. Mértékegysége 1 lm (lumen) = 1 cd×sr (steradian).

A megvilágítás erőssége:
Ha 1 lm fényáram 1 m2-nyi felületre esik merőlegesen. Mértékegysége 1 lx (lux).

1 kandela annak az 540×1012 Hz (λ ≈ 555 nm) frekvenciájú monokromatikus sugárzást kibocsátó fényforrásnak adott irányban kibocsátott fényerőssége, amelynek sugárerőssége ugyanebben az irányban \frac{1}{683} \ \frac{\mathrm W}{\mathrm {sr}} \ .
Egy átlagos gyertya fényerőssége 1 cd.

Itt kezdődik nehézzé válni a dolog. Egy HQI lámpa, vagy egy fénycső a tér minden irányában azonos mértékben szórja a fényt. MÍg pl az én általam szerzett LEDek 20fokos térszögben. Azaz ha pl az akvárium 50 centi mély, akkor kiszámolható, hogy a 20 fokos térszög mekkora kört fog vetíteni a talajra. (itt azzal a feltételezéssel élek, hogy a talaj egyenes).

Ha ezt kiszámoljuk, akkor ez azt jelenti, ez a led a saját 20 fokos térszögével kb 17 centiméter átmérőjű kört fog vetíteni.(8.8 cm sugár, ami úgy jön ki hogy 50centi \ X = tan(20fok \2) és erre a területre fog 20000 milcandela, azaz 20 candela, azaz 20 gyertya fénye vetődni.

Az egyszerűség kedvéért vegyük úgy, hogy a fedél oldalán lévő LEDek is csak az akvárium területére fognak világítani.(ez nem igaz,mert a 20fokos térszög fele elveszik)

500 LEDdel számolva ez 500szor 243 cm^2 es kört jelent. ( a 243 onnan jött ki hogy a kör területe r szer r szer pi, ami 8.8 X 8.8X 3.14)
Ez a felület 121500 cm^2.

Az akvárium alsó felülete(talaj) az én akvárium esetében 120cmX40cm(kb) ami, 4800 cm^2.

Ez azt jelenti hogy 121500\4800= 25.3 kör van egymáson fedésen. Ez egy LED esetén ugye 20 candelával számolva 506 gyertya fénye ezen az egység kör területén.

Ha a Candelát átszámoljuk a térszüggel Lumenbe, akkor ez kb 48 000 lumen fényáromot jelent.

Egy átlag T8as cső 30 watt mellett 3000 lument tud szállítani.
Ez ugye 8szor kell, hogy meglegyen a 240 watt, ami az 1 liter\wattnak felel meg. Ez 24000 lumen.
Az 500 LEDem (melyek 3.5 Volttal üzemelnek, és 20 miliampert esznek) 35 Wattot fogyasztanak, és 48000 lument szálítanak.
Ami kétszer annyi, mint a 24000 lumen. Ez azt jelenti, hogy ez a fény 480 wattnak felel meg T5ös csövekkel.
Ami akárhogy számolom 2W\L...

Az élet ennyire azért nem egyszerű.
1., Az ilyen kis teljesítménnyel 20 000 milicandelát leadó LED nem olcsó. főleg nem 500 darab.
2.,Magadnak kell megcsinálni az olyan fedelet amibe az 500 LEDet belefúrod.
3., Színhőmérséklet. Az ilyen POWER-LEDeknek 10000K a színhőmérséklete..

Összegzés : Mindenki döntse el bele akar-e vágni, de szerintem a 35 Wattnyi energiából az átszámított 2W\L teljesítmény elég meggyőző...
Ha a számításom valahol rossz, szóljatok.
 
aaa said:
Sziasztok, tanácsokat szeretnék kérni Tőletek.
LEDes világítás építésén gondolkozok. Két lehetőségem van. Az egyik, hogy szereztem autóiparban használatos ledeket. (Az új E merci ködlámjája LEDekből van felépítve, 1-2 wattos melegfényű LEDek). A másik lehetőség, hogy szereztem anno aukciós link moderálva-ről 500 darab 20.000 milicandellás 5mm-es LEDet.
Az akvárium egy 240 literes akvárium. Ahogy a szakértőket hallgattam 1W\L fényteljesítmény az előirányzott. (Cubát is szeretnék tartani, és most eléggé sorvadozik a T5-ös csövem mellett)...
Viszont utánanéztem, és a LEDeknél ez a mértékegység nem helytálló. Át kell számolni ezt valami olyan mértékegységre, amellyel összehasonlítható a LEDes, és a HQI, esetleg csöves fényforrásokkal. Az alapvető dolog azt jelenti, hogy nekem 240watt világításra lenne szükségem.

Gondolkodjunk tovább..

Na már most a következőre jutottam:
Többféle mértékegység használatos a fénnyel kapcsolatban. Egyik a Lux, a Lumen, és a Candela.

Fénysűrűség:
Felületi fényesség egy megvilágított testnél. Mértékegysége 1 sb (stilb) = 104 cd/m2

Fényáram:
Az a fénymennyiség, ami 1 cd fényerősség egységnyi térszögben (1 steradian) időegység alatt. Mértékegysége 1 lm (lumen) = 1 cd×sr (steradian).

A megvilágítás erőssége:
Ha 1 lm fényáram 1 m2-nyi felületre esik merőlegesen. Mértékegysége 1 lx (lux).

1 kandela annak az 540×1012 Hz (λ ≈ 555 nm) frekvenciájú monokromatikus sugárzást kibocsátó fényforrásnak adott irányban kibocsátott fényerőssége, amelynek sugárerőssége ugyanebben az irányban \frac{1}{683} \ \frac{\mathrm W}{\mathrm {sr}} \ .
Egy átlagos gyertya fényerőssége 1 cd.

Itt kezdődik nehézzé válni a dolog. Egy HQI lámpa, vagy egy fénycső a tér minden irányában azonos mértékben szórja a fényt. MÍg pl az én általam szerzett LEDek 20fokos térszögben. Azaz ha pl az akvárium 50 centi mély, akkor kiszámolható, hogy a 20 fokos térszög mekkora kört fog vetíteni a talajra. (itt azzal a feltételezéssel élek, hogy a talaj egyenes).

Ha ezt kiszámoljuk, akkor ez azt jelenti, ez a led a saját 20 fokos térszögével kb 17 centiméter átmérőjű kört fog vetíteni.(8.8 cm sugár, ami úgy jön ki hogy 50centi \ X = tan(20fok \2) és erre a területre fog 20000 milcandela, azaz 20 candela, azaz 20 gyertya fénye vetődni.

Az egyszerűség kedvéért vegyük úgy, hogy a fedél oldalán lévő LEDek is csak az akvárium területére fognak világítani.(ez nem igaz,mert a 20fokos térszög fele elveszik)

500 LEDdel számolva ez 500szor 243 cm^2 es kört jelent. ( a 243 onnan jött ki hogy a kör területe r szer r szer pi, ami 8.8 X 8.8X 3.14)
Ez a felület 121500 cm^2.

Az akvárium alsó felülete(talaj) az én akvárium esetében 120cmX40cm(kb) ami, 4800 cm^2.

Ez azt jelenti hogy 121500\4800= 25.3 kör van egymáson fedésen. Ez egy LED esetén ugye 20 candelával számolva 506 gyertya fénye ezen az egység kör területén.

Ha a Candelát átszámoljuk a térszüggel Lumenbe, akkor ez kb 48 000 lumen fényáromot jelent.

Egy átlag T8as cső 30 watt mellett 3000 lument tud szállítani.
Ez ugye 8szor kell, hogy meglegyen a 240 watt, ami az 1 liter\wattnak felel meg. Ez 24000 lumen.
Az 500 LEDem (melyek 3.5 Volttal üzemelnek, és 20 miliampert esznek) 35 Wattot fogyasztanak, és 48000 lument szálítanak.
Ami kétszer annyi, mint a 24000 lumen. Ez azt jelenti, hogy ez a fény 480 wattnak felel meg T5ös csövekkel.
Ami akárhogy számolom 2W\L...

Az élet ennyire azért nem egyszerű.
1., Az ilyen kis teljesítménnyel 20 000 milicandelát leadó LED nem olcsó. főleg nem 500 darab.
2.,Magadnak kell megcsinálni az olyan fedelet amibe az 500 LEDet belefúrod.
3., Színhőmérséklet. Az ilyen POWER-LEDeknek 10000K a színhőmérséklete..

Összegzés : Mindenki döntse el bele akar-e vágni, de szerintem a 35 Wattnyi energiából az átszámított 2W\L teljesítmény elég meggyőző...
Ha a számításom valahol rossz, szóljatok.


Elnézést a számításaim kicsit optimisták. Egy LED nem 20mA-t eszik hanem 30at, és nem 3.5 Voltos hanem 3.8v
Ez azt jelenti, hogy a felvett teljesítmény 38 wattra módosul.
 
Aaa: ezt szépen levezetted, egy kicsit sok is volt nekem így Vasárnap kora délutánra :D.

De ha a ledek elé teszel valamit ami jobban szórja a fényüket nem csak 20 fokban akkor jóval kevesebb darab is elég. Nekem egy kicsit soknak hangzik az a 2W/L főleg egy 240 L-es aksiba. Ennyi fénytől a cubát még a végén be fog pirosodni :D
 
hectorvti said:
Aaa: ezt szépen levezetted, egy kicsit sok is volt nekem így Vasárnap kora délutánra :D.

De ha a ledek elé teszel valamit ami jobban szórja a fényüket nem csak 20 fokban akkor jóval kevesebb darab is elég. Nekem egy kicsit soknak hangzik az a 2W/L főleg egy 240 L-es aksiba. Ennyi fénytől a cubát még a végén be fog pirosodni :D

Igazából erre már én is gondoltam, hogy megszórjam a fényüket. Az ezzel a baj, hogy ha elé teszek vmit, azon a valamin veszteségek keletkeznek. Inkább belerakom az 500 darabot, és ha esetleg tényleg pirosodnak a cubák, akkor lejjebb veszem a fényt. (fényerőszabályzást amúgy is építek, mert napfelkeltét-naplementét szeretnék szimulálni. :arrow:
Csak már jönnének meg a LEDjeim már furkálnám is az új tetőt:)
 
Izé, én nem értek hozzá, de miért is kell 500 led?

Az armaturán (amit belinkeltem ) 7X17 led van, és két ilyen armatura (nevezzük most így) alatt nem hogy 240-es akvárium is elvan ,de ettől jóval nagyobb is.(persze nem pont ezekkel a ledekkel mert ezek 12000 Kelvinesek)
 
jojo said:
Izé, én nem értek hozzá, de miért is kell 500 led?

Az armaturán (amit belinkeltem ) 7X17 led van, és két ilyen armatura (nevezzük most így) alatt nem hogy 240-es akvárium is elvan ,de ettől jóval nagyobb is.(persze nem pont ezekkel a ledekkel mert ezek 12000 Kelvinesek)

Így van, nem lehet fixen kijelenteni, hogy mennyi LED kell. Ezt ki kell számolni, hogy milyen LEDed van, és mekkora fényteljesítményt szeretnél. Én most a 2W\L-t céloztam meg, ezért kell ebből a típusból 500 darab. De ha körbenézel aukciós link moderálva-en, láthatsz egy darabban 100Wattos LEDet is....

Manapság már minden létezik, csak valahogyan be kell szerezni, plusz meg kell fizetni...

A másik hogy miért nem nagyobb teljesítményű LEDeket választottam, hanem több kisebbet, a fény egyenletessége. Így sokkal homogénebb fényt lehet elérni, mint 1-2 darab izmosabb LEDdel.
 
A 2 w/l nagyon sok. Ehhez rengeteg CO2 beoldásra lesz szükség, és gyanús hogy a tápmennyiségen is emelni kell. Ez, főleg a CO2 miatt nem kifejezetten egészséges a leendő bentlakókra. 1 w/l bőven elég. Az 1200 Kelvin nem lesz túl sárga?
 
Luna said:
A 2 w/l nagyon sok. Ehhez rengeteg CO2 beoldásra lesz szükség, és gyanús hogy a tápmennyiségen is emelni kell. Ez, főleg a CO2 miatt nem kifejezetten egészséges a leendő bentlakókra. 1 w/l bőven elég. Az 1200 Kelvin nem lesz túl sárga?

Hát.. maximum maláj gurámit szerzek :sick: :sick: , az úgyis 5 pH körül érzi jól magát. a sok CO2 meg úgy is lenyomja a PH-t.. :thumbup:
 
jojo said:
Én 12.000-et írtam,az meg túl "kék".Vagy mire gondoltál?

Hát amit jojo is írt az olyan brutál fényű, hogy ilyet még nem láttam. És ezek nem is a Cree XG stb csúcsledek voltak. A tengeri aki alatta kicsattant ;)
 
Back
Oldal tetejére