• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Lebegtető szűrő

Azért azt vedd számításba, hogy a Gardena tömegcikket árul, ráadásul a vásárlók gyakran visszatérnek, nem engedheti meg magának a negatív reklámot. Ennek a kínai szutyoknak nincs ismertsége és globálisan jó, ha 100ezer embert meg tud szólítani. Ha lejárt a "brand" átnevezi a céget és kész. Lehet újra próbálkozni a piacon. Ha jót adna el, telítené a piacot és évekre visszaesne az eladása. Neki is folyamatos (GERONIMO)termelésre van szüksége, hogy életben tudjon maradni a piacon...
Teljesen igazad van. Sajnos ennek az üzleti stratégiának köszönhetően rengeteg felesleges hulladék keletkezik (főleg elektronikai területen). Sosem értettem, miért érdemes már első látásra is működésképtelennek tűnő gagyi eszközöket gyártani.
 
Teljesen igazad van. Sajnos ennek az üzleti stratégiának köszönhetően rengeteg felesleges hulladék keletkezik (főleg elektronikai területen). Sosem értettem, miért érdemes már első látásra is működésképtelennek tűnő gagyi eszközöket gyártani.
"Sosem értettem, miért érdemes már első látásra is működésképtelennek tűnő gagyi eszközöket gyártani."
Két választ tudok elképzelni:
- Jót akar, de hiába magasan képzett mérnök, szuper technológiával a háta mögött mégsem látja (nem áll rá a szeme) a magától éthetődő dolgokat. Tapasztalatom szerint, ez elsősorban a "nem jól működő" német termékekre igaz.
- Ahogy mások írták, a piacszezés miatt. Ha jól emlékszem, a tervezett avulás először az "örök életű" izzók gyártásánál vetődött fel, vagy 100 éve.
 
"Sosem értettem, miért érdemes már első látásra is működésképtelennek tűnő gagyi eszközöket gyártani."
Két választ tudok elképzelni:
- Jót akar, de hiába magasan képzett mérnök, szuper technológiával a háta mögött mégsem látja (nem áll rá a szeme) a magától éthetődő dolgokat. Tapasztalatom szerint, ez elsősorban a "nem jól működő" német termékekre igaz.
- Ahogy mások írták, a piacszezés miatt. Ha jól emlékszem, a tervezett avulás először az "örök életű" izzók gyártásánál vetődött fel, vagy 100 éve.
Én inkább a második verziót tartom valószínűnek, mivel a mérnöknek (vagy a gyártónál valamilyen döntéshozónak) mindenképpen látnia kell, hogy a kész termék működésképtelen, vagy esetleg balesetveszélyes. Sajnos a tervezett avulás is létező dolog (természetesen csak a működőképes termékeknél).
 
Esküszöm, nem akarok se kötekedni, se semmi rosszat, csak én sem vagyok ezekkel a dologokkal teljesen tisztában, ezért újra és újra át kell gondolnom a dolgot.
Szóval:
- Ha a szivattyú emelési magassága max. 2 méter, akkor max. 0,2bar nyomást tud előállítani a nyomóágban. Ha ezt hozzáadjuk a 0,1bar statikus nyomáshoz, az max. 0,3bar-t jelent. Szerintem, ennyi lehet a maximális nyomás a szűrő után kötött lebegtető szűrőben.
- Ha figyelembe vesszük, hogy az akvárium szűrőknél a szivatyúk a szűrőtér után vannak (azaz szó szerint szívnak, nem nyomnak), akkor üzem közben, a szűrőtérben a statikus nyomáshoz képest még kisebb nyomás lesz, azaz, kisebb, mint 0,1bar.
Tehát az 1,2bar nyomás csak a világűrhöz képest lehetséges. (szerintem) ☮️

Egyébként én is a héten rendeltem öntözéstechnikai golyóscsapokat. Még nem kaptam meg, de kíváncsian várom, hogy mennyire válik be? A Te tapasztalatod is optimizmusra ad okot. 👍
Amint helyesen rámutattál, nem a nyomás, hanem a nyomáskülönbség számít. Itt tengerszinten nagyjából 1 bar nyomás vesz körül bennünket. Ez a normál légköri nyomás. Hogy az aktuális értéke mennyi, az az időjárástól függ. Anticiklon idején magasabb, ciklon idején alacsonyabb. Ha van valakinek otthon barométere, az tudja, hogy képes előre is jelezni az esőt, vihart. Mert ilyenkor mindig csökken a légnyomás. Nyáron tipikus eset, hogy anticiklon idején vannak a hőhullámok. Magas a légköri nyomás, nincs szél, meg sem mozdulnak a fákon a levelek egy-két hétig. Ezt csak erős ciklon - tehát alacsony nyomású - légköri képződmény képes kisöpörni a Kárpát-medencéből. Ilyenkor van az, hogy a hőhullám nagy viharral-esővel távozik. De az ingadozás nem nagy mértékű, ezért elfogadhatjuk a kb 1 bar nyomást tengerszinten. Ha felfelé megyünk, értelemszerűen akkor is csökken a légnyomás, csak mivel a levegő ritka, ezért sokat kell felfelé menni, hogy észrevegyük a csökkenést. A víz kb 769-szer sűrűbb a levegőnél, ezért a vízoszlop nyomása számottevő. Ezzel könnyű számolni, mert 1 m vízoszlop 0,1 bar nyomást kelt pluszban. Vagyis ahhoz, hogy a 10. emeletre (kb 30 méter) felnyomjuk a vizet, minimum 4 bar szükséges. ( a vízoszlop súlya+a légköri nyomás) A vízalatti rendszereknél tehát a légkör 1 bar nyomásához hozzáadódik a vízoszlop által keltett többlet. Pl. 1 méterrel az akvárium vízszintje alatt 1,1 bar a nyomás. (két méterrel alatta 1,2 bar, stb) Mivel a legáltalánosabb eset, hogy a szűrő(fej) kb 80-100 cm-rel van a vízszint alatt, ezért a nyomás benne 1,08-1,1 bar. Itt meg kell, hogy mondjam, a szivattyú elnevezés szerintem félrevezető. Gondolom történetileg alakult így. Sokkal közelebb járnánk a valósághoz, ha inkább nyomattyúnak neveznénk ezeket az eszközöket. Tudniillik egy szivattyú elméletileg is csak max. vákuumot tud előállítani a szívóágon. Azaz 0 nyomást. Mint a világűrben. Azaz a szívóágon a nyomáskülönbség (légköri mínusz belső) elméletileg sem lehet több, mint 1 bar. (Az úrhajókban, vagy az űrállomáson tehát a szigeteléseknek csak 1 bar nyomást kell kibírniuk, csak fordítva )
A nyomóágon viszont nincs elméleti felső korlát, minél nagyobb a teljesítménye, annál nagyobb a nyomása. Technikai korlát nyilván van. Ha tehát az általános 2 m emelési magassággal számolunk, ahhoz 1,2 bar nyomás kell. A külső légnyomás 1 bar, tehát a különbség 0,2 bar. Ekkora nyomást kéne a szigeteléseknek elviselniük.
(Ekkor a szívóágban 0,8 bar a nyomás). Ha a szivattyút leállítjuk, akkor mindkét ágban 1,1 bar belső nyomás lesz. Ekkor a szigetelésekre ható nyomás 0,1 bar.

Na most annyit írtam, hogy egy hónapig nem jövök :D
 
Jó, hogy mondod. Valami ilyesmi csapot adtak az esővízgyűjtő hordóhoz. Éppen mostanában terveztem felszerelni...
Ezt próbáld az áttöréshez. Csak az egyik anya tekerhető, a másik fix, hogy tömítsen az 1db tömítőgyűrű. Kerti tó vebáruházakban, öntözéstechnikai vebáruházban megtalálod. 1/2", 3/4", 1", stb. egészen 2" méretig 1/4" emelkedéssel. Vehetsz hozzá könyököt, karmantyút, golyóscsapot is műanyagból. Van. IMG_20210402_103221.jpg
 
Back
Oldal tetejére