• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

lano

Különben nekiugrunk tapasztalat nélkül és pánik és bénázás, fórum terhelése kezdő kérdésekkel.
Csak nem rólam írtál? o_O :mad:
Az biztos, hogy szeretem az izgalmakat. (Persze ez addig jó, amíg a "lakók" is élvezik a dolgot.) ;) :)
 
Nem, sajnos még nem tartok ott. Aug. szept. környékén már tényleg el akarom indítani. Már csak pár dologra várok, pl. víztiszta szűrőcsövet tartó 14mm-es műanyag karmos tapadókorongra. Mindenhol zöld vagy fekete kapható csak. Kell még pár pótalkatrész, is. Továbbá bacik ( Seachem Stability vízkezelő - 100 ml. ), levegőztető rendszer ( Tetratec APS 50 légpumpa - 50 lph ), és a kötényke se maradhat el ( Green Aqua derékra rögzíthető kéztörlő ) -> enélkül tuti nem lesz start! Ez a nagy hőség lelkileg jó visszatartó erő, hogy talán jobb is lenne kicsit később kezdeni. Már március óta húzódik!

Különösen örömmel olvasom a bejegyzéseidet, mert nagyjából pont párhuzamosan haladunk. Én is augusztus vége, szeptember elejére tervezem a startot. Augusztus első felében van a két hét szabim, előtte már nem merem megkockáztatni. Viszont én addigra már túl leszek a projekt egyéves szülinapján. :confused: :)

Lehet, hogy kezdőként üresnek találod a letisztult iwagumit, de megfontolnám még . Nekem nem az első aksim lesz, ezért talán könnyebben tudok uralkodni magamon. Mint „újrakezdő” úgy okoskodtam, hogy „elsőre” kevesebb növénnyel és könnyebben „piszkálható” layouttal indulok, hogy felvegyem a ritmust. Megtapasztaljam, hogy mit tud jelenleg a technika, amit összeraktam, és hogy én mit tudok. Rutint szerzek a karbantartásban, ilyesmi. Ezért elsőre csak kövek, füvek és mohák lesznek teljesen tudatosan. Viszont már előre eldöntöttem, hogy kb fél évig fogom csak az első berendezést üzemeltetni. Mivel ezt tudom, így nem kell azt éreznem, hogy lemondanék bármiről is. Eközben pedig lehet tervezgetni a következő layout-ot, türelmesen lehet gyűjtögetni a fákat, következő köveket, olvasgatni a növényekről, stb.,... és rengeteg izgalmat nyújt ám egy letisztult akvárium is, főleg elsőre. Beleraksz valamit és az nőni fog, szenzációs, legyen az bármilyen egyszerű dolog is. ;) A hónapok pedig elröpülnek gyorsan, a megszerzett tapasztalatok segítségével pedig sokkal profibb lesz a következő layout. Persze ez csak egy vélemény, még tanácsnak sem nevezném. :)

Hajrá!
 
Csak nem rólam írtál? o_O :mad:
Dehogyis! De ha pont így vagy, akkor egy másik hobbit már lehet, így lesz érdemes elkezdeni. Én az előzőkben csináltam a nekiugrásos verziót, és rohadtul meg tudtam sértődni, ha lehurrogták a hozzászólásomat. Miközben ott volt a válasz a 6822-ik hozzászólásban. :)
 
Vegig olvastam a naplodat.NEM SEMMI TERVEZES.neked aztän van türelmed,en mär reg elkezdtem volna.;).
 
Dehogyis! De ha pont így vagy, akkor egy másik hobbit már lehet, így lesz érdemes elkezdeni. Én az előzőkben csináltam a nekiugrásos verziót, és rohadtul meg tudtam sértődni, ha lehurrogták a hozzászólásomat. Miközben ott volt a válasz a 6822-ik hozzászólásban. :)
Arra próbálok figyelni, hogy előbb keressek, olvassak, azután kérdezzek. Inkább a: de jó!-kipróbálom!-nem olyan is lett-most meg mi lett-ja hogy azért-most mi legyen-oldjuk meg-szóval így kellett volna... probléma generálási és megoldási folyamaton ismertem magamra. De arra tényleg igyekszem figyelni, hogy csak az idegrendszerem, vagy az akit látók szépérzéke sérüljön, az akvárium lakói nem. :cool:
 
Lehet, hogy kezdőként üresnek találod a letisztult iwagumit, de megfontolnám még . Nekem nem az első aksim lesz, ezért....
Rövid válaszom: Már megvan a fa.
Hosszabb:
Hú nagyon jó! Lehet el is játszok a gondolattal, alszok rá egyet.

Addig egy kicsit vívódok:
Ami nagyon tetszik a stratégiában, hogy igen, elsőre úgyis az üzemeltetésben kell rutint szerezni! Ha bebénázol teljesen, kevesebb drága dolog látja kárát. Dee mi van, ha addigra megkopik a lelkesedés, és megfáradtunk a karbantartásba? Esetleg már kevesebb a lendület, már tudod, kb. mit nyújt a hobbi, vajon újra neki tudunk ugrani és "küszködni" az (általam még csak olvasott és :nailbiting:) startolási időszakot megismételve? Ez teljesen egyén függő és ebben a részében nem vagyok biztos magamban.
A Seiryu kő tetszik, az meg keményít, a RO víz készülékre a gyűjtögetést meg már tényleg nem vállalom be, csakúgy mint a kannázást. Nyilván lehet más kő is, amivel nincs gond, csak hát mégis olyat akarnék látni, amire ha ránézek azt mondom hátradőlve: Minden ok, jöhet a fröccs!
Alapvetően az iwagumival az a problémám, hogy:
Ahhoz képest, hogy mennyi manit felemészt a felszerelés, a látvány "pár" kő, amit valószínűleg kezdőként nem is tudnék elvárásaimnak megfelelően kiválasztani, installálni. A növények, amiről ez a "növényes irányzat" szól meg leredukálódik pár típusra. Így az, hogy melyik él meg a cuccomban, melyik nem, azt akkor tapasztalnám meg, amikor az egyszerűbb köves után "AZ" akvárium elindul.

Jelenleg a hosszútávú tervem pont fordított a tiéddel. "Mindent bele"-ahogy a kezdők s utána megnyugodva betenni akár egy letisztult Iwagumiba a bevált növényeket, élővilágot. Amivel kevesebb a gond (pl. befér a kezem) :)

De azért még tényleg alszok rá egyet, köszi!
 
Jelenleg a hosszútávú tervem pont fordított a tiéddel. "Mindent bele"-ahogy a kezdők s utána megnyugodva betenni akár egy letisztult Iwagumiba a bevált növényeket, élővilágot. Amivel kevesebb a gond (pl. befér a kezem)

Ez is jó stratégia ám, a tanulás, tapasztalás a fontos. Nem akarlak lebeszélni a tervedről, ha erre az útra kattognak a gondolataid. Lehet, hogy tényleg egy "mindentbele" akcióval kell kezdeni, végül is tényleg mindenki így kezdi. :cool:

kezdőként nem is tudnék elvárásaimnak megfelelően kiválasztani, installálni.

Ezzel én is hadilábon álltam. Sokat legóztam itthon 25 kiló kővel, de nem jött ki a megfejtés. Pedig igyekeztem ezeket a köveket jól kiválasztani. Végül azt csináltam, hogy kivettem egy nap szabit, hogy hétköznap délelőtt tudjak menni a GA-ba. Akkor nincsenek olyan sokan, egyrészt nyugodtabban (zavartalanul) tudtam próbálgatni a köveket, másrészt nemzetközi versenyeken elismert akvakertészek tanácsait is figyelembe tudtam venni. ;) Nagyon segítőkészek a srácok! Kellemes és eredményes délelőtt volt a számomra. Ez a módszer gondolom nem csak iwagumi esetén működik. ;)
 
elsőre csak kövek, füvek és mohák lesznek teljesen tudatosan
Azért azt is jó tudni az iwagumiról - bár ezt nem sok helyen írják le direktbe - hogy az iwagumi (Hogy ezt a nevet lehet, vagy érdemes-e az itthoni akváriumok zömére használni, az más kérdés.) nem csak azért mélyvíz, mert a hardscape összerakása sokkal nagyobb rutint igényel, mint egy "sima" nature aki, hanem az is elég könnyen buktató lehet, hogy nem igazán szokás bennük stem növényeket használni, amik azért sokkal könnyebbé teszik a dolgunkat. Nélkülük elég vékony jég a tápozás, stb belövése. NEm mondom, hogy nem lehet szép iwagumi akit összedobni és működtetni első akvárium esetében, mert erre is láttam már példát.
 
2013. május - június (fejegység)

Mindent automatizálni! Parancsolta a lustaságom.
A CO2 és a világítás időkapcsolót, míg a hűtőventi termosztátot igényel. Az is fontos szempont volt, hogy az akvárium apparat környékén semmi hosszabbítós madzagolós csomó ne legyen. Beépíthető időkapcsolóból elég szűkös a választék, de aukciós oldalakon beszerezhető akár itthon is. Kereséshez: "Programmable Timer Time Switch" A termosztátból olyat választottam, ami tud fűtést is vezérelni (STC-1000). Hogy minek, amikor a fűtőkön eleve van termosztát és a nano nem is nagyon igényel fűtést? Hát mert csak... csak pár dollárral volt több. Meg még ő.. Ki tudja mire lesz még jó.

Elkezdtem a kapcsolási rajzot és mivel senki nincs a családban, se ismeretségben, kikértem róla itt a fórumon, mások véleményét. Még mielőtt újra az a halk, tompa pukkanás, villanás és szag, majd teljes sötétség a lakásban kedvemet szegné, ami egy zárlat okoz, s melyet annyiszor hallhattam lelkes suhancként, egy nyomorult házi diszkóstroboszkóp gányolásakor elkalandotzam.
8857405680_cdb324714a_c.jpg

Meggyőztek a hozzáértők, hogy jó lesz nekem egy egyszerűbb megoldás is, elég egy dugó a rendszerhez. Köszi, The7up és KZoli a segítséget!

Az elkészítéshez gyűjteni kellett még több műanyagot ha már a ventilátor ilyen jól sikerült. A nagy "műanyagvadászat" során az irodában sikerült szert tennem pár ígéretes hulladékra. pl. egy rossz apple billentyűzetre. Volt kolléga hagyta itt az almáját, de mi a körtét szeretjük. Nem is értem mi tud elromlani egy billentyűbe, pláne egy ilyen "gagyiban".

9090842077_8f84a00327.jpg



Fekete elhalt canon nyomtató lapadagolójának valami lecsukható ajtaját is sikerült újrahasznosítani, ez lett a főpanel. Nem, Kb. 3-4ezer forintot nem ért meg két szabályos lyuk. Olcsó lyukfúrókészletekben a hat centis átmérőjű nincs benne. Reszelgettem is eleget.

8855501729_bd0934ce06_z.jpg

8855499451_142c889f13_z.jpg



Az oldalak és a merevítések ragasztáshoz műanyagragasztót használtam, ami megolvasztja a műanyagot és a két felület egymásba forr. Kb. egy éve jöttem rá, hogy ez sokkal jobb, mint a pillanatragasztó. Ez éppen ceys, de sokféle márka van.

9090875701_c7a33be27d_o.jpg


Elkészülve hátulról, már a kis 12voltos adapterrel a belső világításhoz. Az órák hátul egy átlátszó műanyag borítást kaptak konkrétan egy CD tokját.

8883402854_5be9ab5902_z.jpg



Sajnos nem fértünk bele a méretbe, alul kilógnak a vezetékek, bárhogy is hajlítgattam a csatlakozósarukat. A termosztát fölött kaptak helyet a kapcsolók és "A" nyomógomb. Erről a következő bejegyzés szól majd.

8882781871_66ff08ed7b_z.jpg



A mindig rendezett és jól átgondolt munkaterület az étkezőasztalon. :)
9093154710_682b7cc5aa_z.jpg


Az időzítőórák fehér színe miatti kontraszt továbbvitele, vagy éppen egységessé téve a fejegységet, eljött az apple billentyű végórája. Abból vágtam egy takarócsíkot a vezetékek elé. Valóban meg is dobta az egészet. Így már nem húz annyira jobbra az kinézet. A fejegység beszerelése után bekerült a palack is pihenésképpen. A táskám meg könnyebb lett egy csatos derékpánttal. Sose használtam, nem is tudom minek derékcsat egy hátitáskára?! De most jól tartja a palackot, hogy ne dőljön el. Alul lustaság és helytakarékosság miatt kis polcocska helyett két székszegletvas tartja. Most kerestem ki, hogy ez a neve :) Sose tudtam, hogy van neki olyanja. Szóval az aljára ráhúztam egy szűrőcsődarabot, hogy ne rongáljam a palackot cseréléskor.

9093368432_bb1b31f27a_o.jpg



Beépítve a fejegység és a palack, az akkori állapotoknak megfelelően:

9093331826_f5e2c8b1be.jpg
 
Bakker, mikor indul a sorozatgyártás? Vagy egyedi megrendeléseket fogsz teljesíteni? (y)
Már várom a következő bejegyzésed.
 
Nagyon profi, tényleg! Az nem világos nekem, hogy az ajtó rácsukódik az informatikai központra?

Barkácsáruházban kapható kis fekete kupak facsavarok fejére, szerintem az sokat dobna az időzítők csavarjain.
 
Mire elkeszülsz,akkor fogod sajnälni,hogy egy kicsi akival kezdesz.Ilyen räkeszültseg keves akinak van!!!
 
Mire elkeszülsz,akkor fogod sajnälni,hogy egy kicsi akival kezdesz.Ilyen räkeszültseg keves akinak van!!!

Szerintem ez nem így van. Lehet, hogy már most van pár apróság amit Lewis másként csinálna, de pont így csinálta volna egy nagyobb akvárium esetén. És még el sem indította, nyilván az üzemeltetés során majd sok apróság lesz világos számára a sok feltételezéséből. Szerintem szuper jó ötlet volt ekkorával kezdeni, mert rengeteget lehet tanulni belőle. Ez is biztos vagyok benne, hogy nagyon tuti akvárium lesz, de a következő nyilván felülmúlja a most szerzett tapasztalatok miatt.
 
Látom, hogy nem csak én szeretem a tervezgetést! Bár én fele ennyire se mentem bele. Kíváncsi vagyok, hogy mikor jön majd a növénynyíróbúvárrobot :D;)
Nagyon profi! :);)
 
egyedi megrendeléseket fogsz teljesíteni?
Nagy álmodozó vagyok, bevallom, ilyenről én is fantáziáltam. DE nincs műhelyem, vagy legalább egy külön szoba, hogy ne a lakás legyen szétrámolva. Már így is ég az arcom asszonypajtás miatt, aki elnézi ezt nekem. Ha állandósulna vagy sürüsödne ez az állapot, akkor biztos máshogy lenne.

Nagyon profi, tényleg! Az nem világos nekem, hogy az ajtó rácsukódik az informatikai központra?
Barkácsáruházban kapható kis fekete kupak facsavarok fejére, szerintem az sokat dobna az időzítők csavarjain.
Köszi, engem is meglepett, hogy azokból a műanyagokból így sikerült. Egyedüli fájdalmam a fényezés. Ha abban is jártas lennék, lenne lehetőség, nem kéne ennyire pontosan reszelgetni vigyázni és a végeredmény is sokkal ütőseb lenne. De jó ez így, nem elégedetlenkedem.
Igen, az ajtó majd eltakarja az órákat. A lehajtható előlapos videók is jobban tetszettek, mint amikor tele volt gombbal az előlap. Lenyitottad és :woot:
Sajnos elég béna csavarokat lehet kapni. De már kinéztem a fekete matt fekete imbuszkulcsos süllyeszetett csavarfejeket egy aukciós oldalon. Nincs prioritása a dolognak. Ilyen öntapadós izéim vannak, de sajnos ez a műanyag lap nem teljesen fekete és elüt a kettő. Majd lehet kitalálok valamit hogy eltűnjenek.

Ez is biztos vagyok benne, hogy nagyon tuti akvárium lesz
Hú köszönöm, én már nem vagyok benne olyan biztos, hogy a víz alatt is olyan szalonképes lesz. De ha ez a barkácsáradat véget ér, lehet bele vetem magam alaposan a növényeknek. Pláne, ha ilyen dög meleg lesz..

fogod sajnälni,hogy egy kicsi akival kezdesz
Már most is sajnálom. Elsősorban a lakás mérete, az eszközök ára, és a fenntartási költség miatt esett a kényszerű választás erre a méretre. De ha már megvan egy csomó cucc, tapasztalat, havi rezsi tétel, könnyebb a választás, mi legyen a következő.

növénynyíróbúvárrobot
:ROFLMAO:

Nagyon profi! :);)
Köszi! Nem gondoltam, hogy így tetszik majd másoknak is! Nem szoktam publikálni a barkácscuccokat.
 
Egyedüli fájdalmam a fényezés.

Ennek majd a későbbiekben nézzünk utána, mert valóban sok dolgot nagyon igényesen meg lehetne csinálni, ha tudnánk fényezni. Elvileg van olyan alapozó, ami a műanyagot festhetővé varázsolja, másrészt a festékeket be lehet tölteni spray flakonba is. Tehát elvileg nem lehetetlen, hogy házilag szép egységes kinézetű berendezéseket készítsünk.

Kicsit sajnos szétoffoljuk a naplódat, lehet vissza kellene menni ezekkel a kérdésekkel a DIY témába. Esetleg egy moderátor majd rendet tud tenni.

Igen, az ajtó majd eltakarja az órákat. A lehajtható előlapos videók is jobban tetszettek ...

Hű de jó! Akkor ez csillagos ötös megoldás! (y)
 
2013. május - június (LTFS -> Lunch Time Flow Stop) :D

Multifunkciós időrelé. Csúnyán hangzik ugye?
Victor az S.O.S villanyszerelés! topikban eleresztett egy olyan megjegyzést, hogy a kütyüje (PLC) "ki tudja kapcsolni a szűrőket is míg a halak megeszik a kaját"
Hmmmm....
Nem is tudtam, hogy ki kell kapcsolni!
Nyilván nem "kell", de tuti nem árthat, végülis...
Ez a multifunkciós időrelé nem Victor PLC-kütyüje, az egy magasabb szint. Ez olyan, mint egy megszakító a villanyóra dobozban, ilyet használhatnak pl. lépcsőház világítás vezérléséhez.

9100873218_35eac0de7d_m.jpg


Mivel praktikusnak tűnik, elérhető az ára (használtan kb. 3000Ft), DarlaX-nak is ilyen van, már meg is tetszett!
Szóval az időrelé ahhoz kell, hogy etetéskor egy gomb megnyom, szűrő leáll, s egy beállított idő múlva magától vissza is kapcsol! Amikor mondjuk már a következő hatoldalas bejegyzésemet írom, bocs srácok! A témában KZolit nyaggattam, köszönöm a segítséget!
A cucc típusneve: CRM-91H (a 93H ugyanez, csak abba három relé van, nekünk egy is elég) Többféle gyártó is van.
Bonyolultnak tűnik elsőre, de pofon egyszerű. Minden rá is van rajzolva az oldalára, papír nem kell hozzá. Állítsuk "g"-re a tekerentyűt, ami ezt eredményezi:

9100873170_255592fc3e_o.jpg


Szürke (S kivezetés) a gomb nyomkodása, sárga, hogy mikor indul az idő. Gomb elengedésekor indul a 8 perc, amit a másik tekerenytyűn beállítottam. A harmadik tekerenytyű az idő durva beállítása, hogy a 8-ra tekerve mit is jelentsen. Jelen esetben percet, tehát az "m" kocka alatt 1-re tekerjük.

Bekötési rajz (nem szabványos jelölésekkel)

9098638335_3609813a59_c.jpg


Aki lépcsőház világítást akar, annak csak annyit kell tenni, hogy a 15 helyett a 18-ra köt. Így alabból szakadás van és 8 percig fog világítani a lámpa.

Valahogy rögzíteni is kell, sőt, erősen javasolt valami dobozba tenni. Egy Ikeás függönycsipeszdobozban kapott helyet. Éreztem, hogy nem szabad kidobni :)

9028430084_86d9e9cd80_o.jpg


Hogy ne tévedjek el a kábelek között, előszeretettel dézsmálom asszonypajtás körömlakk készletét.

9026095385_c7d35839ed_c.jpg


Alulra rögzítettem, lógni fog. Ha valami gáz van, lecsavarozható, vagy a doboz teteje lenyitható. (" lógni fog ha valami gáz van")

9028324834_75b3f01dab_c.jpg


Itt már sikerült a fejegységre ráaplikálni a világítást is.

Lassan utolérem magam naplóval...
 
Back
Oldal tetejére