• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

lano

Lewis

Főkertész
13515403364_0f08984240_o.jpg


Sziasztok!

Lala vagyok és családunk 30x30x30-as high-tech nano akváriumát szeretném bemutatni a kezdetektől.
Eredetileg úgy szerettem volna, hogy startoláskor indítom a naplót, de annyira húzódik, hogy inkább elkezdem most, bemutatva honnan indult ez az egész, s hol tart jelenleg.

Azt a stratégiát választottuk, hogy addig nem lesz start, amíg minden tartozék, eszköz, berendezés nem áll rendelkezésre. Addig is pácolódunk a témában.

Gyerekkoromban, vagy huszonöt éve volt akváriumom utoljára, mindent kibíró guppikkal. Azóta halakkal csak akkor találkoztam, ha felpattintottam egy szardíniát. Növényekkel meg a Balatonban.

2013. február
Most, úgy harminc évvel később, felvetette anyósom 2013 februárjában, hogy milyen jól mutatna egy akvárium az előszobában. A feleségem el is határozta, hogy vesz egyet. Fülembe jutott, és egyből rácuppantam a netre, akvárium ügyben.

2013. március
BANG! Beütött az infóáradat és a növényes akváriumok lenyűgöző fotói! Ez az új irányzat teljesen levett a lábáról, nekem is kell egy ilyen!!!
A feleségemet néhány fotó meggyőzte, hogy ilyen irányba induljunk. Engem pedig a pénztárcám, hogy bizony nem lesz olyan nagy az az akvárium és nem is mostanában lesz kész. De biztos hogy a lakás fókuszpontja lesz, ezért inkább a "nagy"szobában kap majd helyet. Megrendeltük a GA Opti-white Cube akvárium - 27l, 30x30x30 cm -akváriumot.

2013. március 14.
Megérkezett a csomag! Ennyire igényes csomagolást még nem kaptam!
9067539408_a26e38ebd2_o.jpg


WOW
9067539676_36b7e6b9f1_o.jpg


https://farm4.staticflickr.com/3830/9065313713_04c6015265_o.jpg

9065313713_04c6015265_o.jpg


9065313927_44bdf72afb_o.jpg


https://farm4.staticflickr.com/3747/9067540456_16aacb7a97_o.jpg

Mondjon egy számot!
9065312609_13f25bdb0b_o.jpg


Leplezetlen öröm!
9067538940_2a6c659061_o.jpg


Az első hardscape csak úgy szabadon :)
9067538656_c7223bc9a8_o.jpg


Inspiráció a bútorhoz és a leendő helyszín:
9065311819_75cf26ca2a_o.jpg



2013. április
Egy hónap szinte csak a világításról szólt. Nem akartam elhinni, hogy mi kerül egy lámpába ekkora összegekbe? Az 1W/liter érték is megzavart, hogy a LED-esnél hogy van ez, hiszen kismillió féle LED és ledes armatúra létezik, hideg, meleg, power, szalag stb... Mivel a kompakt fénycső többeknél bevált, olcsóbb, egyszerűbb is volt, maradtam a kifutónak számító kompaktoknál. Kezdésnek jó lesz, a LED témában addig is több lesz majd a tapasztalat növényes vonatkozásban.

https://farm6.staticflickr.com/5532/9065821181_b9254747c3_o.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7314/9068045682_123306c732_o.jpg

A Biblia :)
9065820887_efe5623c30_o.jpg



2013. április 20.
Sikerült időben lecsapnom az alkalomra így részt vehettem a Tropica Workshop rendezvényen, tovább fokozva az érdeklődésemet a téma iránt.

8666230390_9aab95eeb9_c.jpg


A rendezvényről készült hangfelvétel


Ezután következett a hűtőventi és az állvány elkészítése.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Egy kicsit én is ingatag állványnak tartom a jelenlegit, meg szerintem kicsit magasan is van. Nehéz lesz gondozni.
Szerintem gondold át a helyét. Gondolom külső szűrő is lesz, annak a csövezése is kicsit körülményes lesz ebben a helyzetben. :(
 
Nagyon jól esik, hogy figyeltek és aggódtok, ezek áprilisi képek, csak próbából lettek feltéve a CD tartóra, pár órára. A magasság miatt. Ez után kezdődött el az állvány tervezése. Remélhetőleg ma el tudok jutni a napló dokumentálásával, a jelenlegi helyzethez.
 
2013. május eleje (hűtőventilátor)

Nyáron nem egyszer 33 fok környékén van a szobahőmérséklet, így valamit ki kellett találnom, hogy lehessen hűteni a vizet. Lehet kapni erre kész termékeket, de éreztem magamban annyit, hogy megbirkózzak a feladattal. A másik, ami miatt nem mertem megvenni a gyárit, hogy nem tudni mennyire hangos. A PC ventilátoroknál vannak kifejezetten halk típusok.
Scythe Slip Stream 120 pwm adjustable ventit választottam, mert a pc-be is ilyen márka van nagyon halk és ehhez van gyári fordulatszabályzó, amit már nem kell megvenni. A táp állítható feszültségű lesz, de a fordulatszám szabályzáshoz így is ragaszkodtam.

Vicces a Samsung felirat. Ez egy kiszuperált monitornak valami hátsó műanyag takarólemeze. Nagy mákom volt vele, éppen jó hajlítások voltak rajta. Ha már rajta volt a logó, kicsit meglovagoltam a dolgot, amúgy sem fog látszódni, hátul lesz a két lámpa között. Keveset kellett vágni és a végeredmény engem is meglepett, nagyon jól sikerült. Sajnos nem dokumentáltam a készítést, mert én se tudtam, hogy mi fog kisülni belőle. :banghead:

A végeredmény:
9069327936_1285e2ae99_o.jpg


9069327656_45d2f19d25_o.jpg


9069327758_51392d949e_o.jpg


9067104017_d7afbd180c_o.jpg



Kicsit "ruszkis", de biztos legalább olyan hatékony. Mivel a bútor, a lámpák is feketék, nem lóg ki a sorból. Engem a Comanche helikopterre emlékeztet valamiért:

9067268611_de33a86fe4.jpg


Most menni "kell" fagyizni... este folyt köv.
 
2013 március-június (A szekrény)(terv)

Mivel megvolt az aki, jöhetett a szekrény. A szempontjaim:
  • 88cm magas legyen. Ekkora a fent említett CD tartó és rápakolva a cuccot, nagyon kellemes magasság ránézni az íróasztal mellöl, s a kanapén ülve sem túl magas. Állva kicsit alacsony, de karbantartásnál ez csak előny, meg hát ki az, aki ácsorog a nappalijában?!
  • az alapterülete 30x30-as legyen, mint az akvárium. Nagyon megtetszettek a GA nano akváriumai a boltban, semmi cicoma, kis oszlop cucc.
  • fekete szín, fogantyú. Fekete illik a szobába, a hangfal mellé, fogantyú, mert... mert ha már szenvedek vele, kapjon egy kis figyelmet. :)
  • ami a legfontosabb: semmi drótok és huzalok, hosszabbító-anyámkínja mellette, egyetlen kihúzható tápkábel kóghat ki csak hátul, mint egy PC-n.
8678250036_3cc077896f_c.jpg



Természetesen bele kell férnie a legnagyobb két elemnek a szekrénybe, ezért mielőtt nekiálltam volna, ki kellett választani a palackot és a szűrőt.

A palack egy két kilós töltőtömegü hegesztéstechnikai (akvarisztikai) palack. Több megoldás is van palack téren, nekem a végére csak két opció maradt: Megveszem a boltba jó drágán és cserélem is ott, vagy palackfutár. Megveszem tőle, telefonon hívom, jön, töltve adja, viszi. Igen ám, csakhogy nekem pontos méret kell, a bútortervezéshez, s asszem öt kiló alatt nem tölt. Meg az se mindegy, milyen dzsuvás műhelyszagú izét pakolok a lakásba. Így maradt az első.



A szűrőnél a legfontosabb szempont volt, hogy halk legyen a működése. Tetratec EX 400 külső szűrőt választottam. Itt a fórumon és talán külföldi hozzászólásban is olvastam, hogy nagyon csendes. Megláttam, megszerettem. Nagyon high tech kis ufo designja van! A tömítéseket kenegetni kell majd vazelinnel időnként. A rekeszeket amiből csak kettő van, GA tanácsára jól telepakolom majd két kiló Eheim Substrat Pro biológiai szűrőanyaggal. Még mindíg nem mertem kibontani a Substrat Pro-t, pedig úgy elropogtatnék egy golyót reggelire kakaóval! :woot: A szűrő többi alkatrészei és a gyári szűrőanyagok bontatlanul mennek vissza a dobozába. Jól jön az majd eladáskor, ha esetleg továbbfejlődök.


Megjöttek a cuccok, és örömmel konstatáltam, hogy beférnek a papírdobozból modellezett nettó méretű azaz 30x88x30 MÍNUSZ bútorlap vastagság (18mm) dobozba. Igaz, kicsit trükkösen.

Még aznap, persze éjjel fél háromkor, a fürdőben a mosógép tetején írva, teljes kussban nekiláttam kirajzolni magamból azt ami fél egy óta pörgött az agyamban. Úgy, ahogy én meg az ágyamban. Valahogy ilyenkor készítem a legjobb dolgokat! Erre már van élő bizonyíték is! ;)

Arra is van bizonyíték, hogy kettő óra után ne írjunk már Rotringgal! Az ember csak úgy érzésre rángatja, látni nem lehet az írásból szinte semmit.

9072497962_e636ddf7d9_o.jpg


Ezután kezdődött a rémálom a lapszabászatokban c. fejezet.
 
2013 április-június (A szekrény)(megvalósítás)

Ekkorát még nem csalódtam boltban, mint a Móricz Zsigmond kőrérhez közeli barkácsboltban és lapszabászatban. Vagy tíz éve jártam oda. A legutóbb amikor a hiper-szuperül felújított szerelvény részen akartam venni 3mm-es csavarokat (M3) egy centis hosszban és OBI multi -módon (előre csomagolva) tehettem meg csak 20 darabosával, mindezt 160(!!!) forintért, (8Ft/db) megfogadtam nem megyek oda többet. Szerintem eszüket vette a kapzsiság. Egy normális kis barkácsboltban (VII.ker. Nagy Diófa u.) szereztem be, ahol még mérnek ki csavarokat, ezt 1,20 Ft/db áron. Vettem is százat. (Az ár nem biztos, jól bevásároltam másból is, de ilyen összegek a "normálisak")

A lapszabászatukkal ugyancsak pórul jártam az utóbbi pár esetben. Nagyon csúnyán dolgoznak: Az élfóliázás nem egyszer sorjás, a sarkok lepattanva, lefittyenve. Már ha sikerül eltalálniuk melyiket kell megcsinálni. A lapvágás is sorjás lehet, ami egy fekete lapon eléggé meglátszik, a sarkoknál a szín rendszerint lepattanva. (ezek 1-2mm-es hibák, de nem egy szekrénysorról beszélünk) Régen is drágák voltak, de nem volt gond. Most drága is, meg :poop: is. NAGYON át kell nézni a cuccot átvételkor!

Az eladók készségesen visszaküldik a kifogásolt darabokat. De az egy újabb délutáni program. Nálam a szekrényhez az ominózus hat darab deszkadarabot kétszer kellett visszaküldeni, a harmadik próbálkozásra visszakértem az árát és nagy ívben elkerülöm az üzletet.
  1. ad hoc jelleggel fóliáztak körbe
  2. kihagyták a kivetőpánt bemarást (nagy lyuk bemarás az ajtón a csuklónak). Kihagyták a kábelátvezető nagy lyukait is (persze benne volt az árban, amit előre kérnek)
  3. Kábelátvezető lyukak nagyok lettek, ragasztanom kellett volna, de sebaj. A kivetőpánt bemarás meg nyilván a nagyobb 35mm-es lett szemben a kért 26-ossal. (nem kell akkora egy ilyen kis ajtóhoz) Na ekkor pattan el a cérnám.
Annyi előnye volt a dolognak, hogy a végére a gyöngy fekete szín már valamiért nem tetszett. Veszprémben vágattam le rokon közbenjárásával a Schönignél.(Itt jegyezném meg, hogy náluk a modern dizájnosabbEgger lapok is vágott négyzetméter áron beszerezhetők, míg a legtöbb helyen meg kell venned az egész táblát! Nem vagyok beépített ember, de ez nagyon hasznos infó!) Pesten a környékemen nem volt olyan lapszabászat, ami meg tudta volna oldani ezt a kis megrendelést, ami bizony nagy kihívás! De maradtam a fekete színnél, csak inkább az erezett mintásnál, a lámpa is fekete.

Hogy ne kelljen magyarázni a lapszabászatoknál, feltartani a sort, egy kis gyorstalpaló:
Szálirány: Faerezet mintája
Élfólia: kétféle van:
  • 0,4mm vastag (ez külön is kapható tekercsben, vasalóval rá lehet vasalni a szélekre. új(!) sniccerrel könnyebb vágni míg meleg, kihűlés után csiszoni egy kicsit az élen)
9073959083_b130a0ba86_o.jpg

  • 2mm vastag "abs" (géppel teszik fel, profi kinézet, de horror ára van) VIGYÁZZ 2mm két oldalon az már 4mm ezt le kell vonni a végleges méretből!
9073950629_cbbcce168a_m.jpg


A megrendeléskor az első szám mutatja a szálirányt. pl: 88x30 (88 hosszú a faerezet rajzolata)
Az aláhúzás az élfóliát jelöli. Kettő ha minkét oldal, egy, ha csak egy oldalt kell.
Tehát pl. egy beépített polc, hosszanti mintával, ahol csak az egyik élt látjuk: 88x30

A Schőnignél persze már "hülyebiztos" megrendelést adtam le, amit meg én írtam el, oda is kétszer kellett elmenni grrr :banghead::banghead::banghead: !
PDF formátumban letölthető a javított, ha valaki el akarja készíttetni!

9076226102_a8f8fe8f22_o.png


Hátul két lyuk van, oldalt egy-egy. Először vedd meg a kábelátvezető csatornákat (4db) mérd le, mert nem mindegyik 6cm-es átmérőjű!

9076181138_687078ca4b_m.jpg


A rajzban nincs biztonsági tartalék! A szakik szoktak ráhagyni pár minimétert (konkrétan 2x2,5-öt), hogy ne látszódjon a pontatlanság. Ez esetben a tető tényleg 30x30-as, nincs túllógás! Nekem sajnos nem sikerült miniméter pontosan az oldallapok tiplizése és ragasztása és az élfólia méretének levonása is lehet, hogy már túlzás. De legközelebb jobban megtervezem a préselést, ragasztást, tiplizést, ezt a nagyszoba közepén dobtam össze.

26mm-es kivetőpánt bemarást nem csináltak, így összeszorítottam a fogamat és vettem egy BOSCH kivetőpánt maró fúrószárat (vagy fenékfúrót) a Praktikerben 2690-ért. (Baumaxban kb.1500-al drágább, s nem akarom megtudni hol 1500-al olcsóbb!)

9074033695_ca9592711f_m.jpg


A témában ez a cikk sokat segített: Kivetőpánt szerelése saját kezűleg, házilag / szerszámai
A legfontosabb infó, hogy a kör bemarás széle, a lap szélétől 4mm-re legyen!

9076181072_9ebc62f65b_m.jpg


A tiplizés cikk is nagyon jó, be is szereztem tiplijelölőket! Nagyon hasznos!

A kivehető polcok nincsenek a buliban, azok most hétvégén kerültek bele, amikor már tényleg látni lehetett, mekkora hely maradt. Az ajtó is mostanság került fel.

Így utólag átolvasva nem ennyire tragikus a helyzet, csak már hónapok teltek el és szekrény sehol. De megéri a barkács, a bútorlap lyukakkal élfóliázással ötezer valahányszáz forintot kóstáltak. (ebbe nincs benne az, amit újra meg kellett csináltatni, mert elírtam a rendelést)

Ezután jött a kedvenc részem, a villanyszerelés!
 
Szia,

nagyon szép, részletes tervezést csinálsz! :) Nem csak úgy durr bele... :)
Eheimnek van olyan spay-e ami kifejezetten a tömítésekre van. (Elég praktikus, könnyen kezelhető, nem lesz még a füled is vazelines tőle... :) )
 
Szia,
nagyon szép, részletes tervezést csinálsz! :) Nem csak úgy durr bele... :)
Eheimnek van olyan spay-e ami kifejezetten a tömítésekre van. (Elég praktikus, könnyen kezelhető, nem lesz még a füled is vazelines tőle... :) )
Köszönöm a dicséretet, a spray is hasznos infó! Igen, nem jó amikor az embernek vazelines lesz a f üle. :whistle:
 
2013. június 1. Iwagumi Challenge

Egy kis kitérő.
Sikerült lecsapni ismét itt a fórumon a Green Aqua szervezésében tartott IWAGUMI Challenge rendezvényre.
Nagyon jól éreztem magam, sok emberrel lehetett ismerkedni és egy új szituációban próbálhattam ki magam. Nevezetesen, hogy hogy tudok berendezni egy akváriumot 15 perc alatt kövekkel úgy, hogy esztétikus legyen. Ezáltal is közelebb kerülve a hobbihoz, hogy a csavarhúzó után valami köveket is fogjak már meg végre.

Elkezdtem utánaolvasni az Iwagumi stílusnak, de bevallom töredelmesen, amikor a köveket kezdték elnevezni a cikk elején: Oyashi (főkő), Fukuseki (másodlagos kő), Soeishi (támogató kő), bizony nem hatoltam a témába mélyebbre. Az oldalon pedig lejjebbre. Lusta vagyok és amúgy is fás-gyökeres akváriumot szeretnék. A köves Iwagumi "fűvel" így elsőre nekem túl üres. A kezdők örök szabálya ugyanis kimondja, hogy: mindent akarnak egyszerre!

Még ott a helyszínen sem volt semmi elképzelésem, hogy mi legyen, nem is készültem nagyon úgy, hogy benevezek, de látva a kötetlen hangulatot, gondoltam nem fognak megkövezni :bored: , ha nem üti meg a szintet. Gyönyörő Iwagumi stílusú Seiryu köves akváriumokat már láttam rengeteget a neten, de mivel fásra hajtok, nem nagyon tanulmányoztam őket. Szerencsémre megláttam Molroth akiját a négyest, és beugrott, hogy igen, én is ilyen álló "oszloposat" próbálnék.

305621_669048813110410_354070081_n.jpg


Amikor sorra kerültem (fehér ing), igyekeztem hosszúkás köveket válogatni, s kezem ügyébe akadt egy, amin volt egy lyuk is. Mivel a szabályrendszert nem olvastam el, nem nagyon tudtam minek kell megfelelni Iwagumilag -és ez jól is jött, mert ennyire kezdőként először megfelelni annak is, meg a verseny, kövek,homok,15perc jajj... csak stresszt okozott volna és szétfüstölt volna az agyam. Ami meglátszódott volna a végeredményen.

Így a készítést leredukáltam egy nagyon egyszerű szabályra: Lajoskám kotord össze a lehető legtöbb homokot középre és szúrkodd bele a köveket!

8913879509_03d7f2c2af.jpg


S miközben csináltam, az pörgött az agyamban, hogy olyan legyen mint egy szikla, amibe belevágott a villám. Melytől középen szétrobbant. Ezt csináld meg úgy, hogy természetesnek hasson, ne látszódjon rajta emberi kéz nyoma. Kapóra jött ebben a gondolatmenetben a lyukas kő is, amit ki akartam emelni azzal, hogy középre teszem. Sajnos a képen nem látszik annyira.

8914509262_7f2b0b27be_c.jpg



Amikor befejeztem, feleszméltem megnéztem mellettem "kollégák" munkáit (8,9) és azt mondtam magamban: Azta k-va de jól néznek ki! :)

252295_669055999776358_255962981_n.jpg


421193_669055983109693_1686144294_n.jpg


Mindamellett, hogy az enyémmel is elégedett voltam :)

7250_669056009776357_2862727_n.jpg


Szóval nagyon élveztem! Amit jó lett volna még csinálnom, hogy pár (max 2-3) kis követ, szilánkokat is teszek a homokba, a régmúlt robbanás nyomaira emlékeztetve. A front üvegről a dombot kicsit mérsékelni kellett volna. No de utána mondták többen, hogy tetszik nekik amit csináltam és nagyon örültem neki!

Amikor megláttam fényképen, teljesen más volt mint élőben. Itt most nem akarom magasztalni a "művemet", de élőben jobban nézett ki. A képen nem látszik, hogy eléggé kitölti az akváriumot, robosztus, ami élőben erőteljesebbnek hatott. A nap is süthetett volna, hogy kapjon több fényt, élfényt és árnyékot.

Aztán itthon nézegetve tovább, valami vad Mars-béli tájra emlékeztetett, amiket sci-fi filmeken lehet látni pl:
9077851582_6052e51f5b.jpg

9077851714_c365704ff8.jpg


A győztesek megérdemelten vehették át a díjakat! Az első helyezett Talachié magasan kiemelkedett a többi közül!

18755207_cbeb2cf7458c1b19cfd273bf9db5ecbd_xl.jpg


Személyes kedvencem BBálinté, az ötös:

935737_669048836443741_1224941192_n.jpg


Ezúton is köszönöm a lehetőséget és az élményt!

Fényképeim a rendezvényről

Lássuk azt a villanybekötést...
 
Jó olvasni hogy kezdőként amilyen Én is vagyok ilyen részletességgel megtervezel mindent.
Kiváncsi leszek a folytatásra csak így tovább (y)
 
Jó kis napló!

Kíváncsi vagyok a folytatásra. És nagyon irigy vagyok, hogy egyből ilyen felszereltséggel tudod indítani. :p:jimlad:
Már berendezted egyébként az akit?
 
Ha én is így, tervezgetve kezdtem volna, mennyi bosszúságot megspórolhattam volna!!!!
Le a kalappal, olyan a naplód, mint egy "csináld magad" könyv. (y)
 
Köszönöm az érdeklődést, örülök, hogy tetszik a napló! :)
Már berendezted egyébként az akit?
Nem, sajnos még nem tartok ott. Aug. szept. környékén már tényleg el akarom indítani. Már csak pár dologra várok, pl. víztiszta szűrőcsövet tartó 14mm-es műanyag karmos tapadókorongra. Mindenhol zöld vagy fekete kapható csak. Kell még pár pótalkatrész, is. Továbbá bacik ( Seachem Stability vízkezelő - 100 ml. ), levegőztető rendszer ( Tetratec APS 50 légpumpa - 50 lph ), és a kötényke se maradhat el ( Green Aqua derékra rögzíthető kéztörlő ) -> enélkül tuti nem lesz start!:)
Ez a nagy hőség lelkileg jó visszatartó erő, hogy talán jobb is lenne kicsit később kezdeni. Már március óta húzódik! :cry:
 
Ha én is így, tervezgetve kezdtem volna, mennyi bosszúságot megspórolhattam volna!!!!
Le a kalappal, olyan a naplód, mint egy "csináld magad" könyv. (y)
Pont az ilyen bosszúságokat akartam elkerülni. Ez a taktika azért is jobb, hogy hagyjunk időt a felkészülésre, hatalmas a tananyag. Különben nekiugrunk tapasztalat nélkül és pánik és bénázás, fórum terhelése kezdő kérdésekkel. ( Hú de kellemetlen lesz ezután a mondat után valami nagyon alapvetőt kérdezni :bored: )
 
Back
Oldal tetejére