• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vivárium Land of the Bromeliads

Greg Filth

VIP kertész
No, akkor kezdjük. :)
Hátha most sikerül nem elhagynom a naplózást... :)

Sztori röviden:
Találtam egy inspirációs viváriumot, melyből elég sok ihletet merítettem. Konkrét elképzelésem volt, de persze a vasfák válogatásakor egy merőben más vonal alakult ki. Meglátjuk, mi sül ki belőle. :)
Főszerepben a broméliák: Neoregelia és Vriesea hybrid változatok, kisebb Aechmea, kisnövésű Gusmania sp., Tillandsia-k, Crypthantus-ok.
Hogy állatka lesz-e benne, azt még nem tudom. Egy biztos: nyílméregbéka tutira nem. :) Semmi offenzív, csupán engem nem ragadott magával. Később majd talán valami kisebb gekko, de:
- egyrészt majd meglátjuk, hogy ha kész a vivárium, akkor milyen fajnak felelnének meg a körülmények
- másrészt a karbantartási igény minimalizálása is a lakók ellen szól


Technikai adatok:
- Üveg: 60x45x90 cm terrárium (ehhez majd tartozik egy kisebb mese az üveges "szakembörökről")
- Talajrendszer: alul agyaggolyó (drain layer), rajta geotextil, majd ezen Amasonia talaj. Ide lesznek költöztetve a talajlakó növények: Crypthantus, Cryptocoryne, páfrányfélék (Davallia és Nephrolepis), Begonia Amphioxus.
- Háttér: üvegre ragasztott vasfa, a csupaszon maradó üveget pedig Epyweb panellel fogom fedni. Az Epyweb-re Spiky mohát szeretnék majd felszenvedni. A vasfára lesznek kötözve a Neoregelia-k, Vriesea-k, Gusmania sp., és talán a törpe Orchideák is.
Az Epyweb nedvesen tartását egy Oase OptiMax 1000 pumpa fogja biztosítani.
- Esőztető: Rekuszbrekusz pumpa (ez lényegében egy RO nyomásfokozó pumpa, tehát azzal kiváltható), Dusk 3-fejes fúvókák (3 db), RO víz 10 literes kannából. Talán enyhén micro és macro tápozva, ez még a jövő kérdése.
- Hidegpárásító: külső, tartályos Trixie hidegpárásító.
- Világítás: jelenleg ATI 6x24W dimm, de szeretném lecserélni egy Skylight Prime-ra.
- Ventillátorok (még nincs megvalósítva rendesen, de ezek vannak tervben):
- a tetőn fognak kelleni ventillátorok, hogy a külső-belső levegő cseréje meg legyen oldva
- jobb felső és bal felső hátsó sarkokban lesz egy-egy PC venti, most egy 4cm-es van bent, de nagyobbak fognak kelleni, ez fogja megoldani a benti szellőzést, ami fontos a penészedés ellen, illetve igénylik az epifiták is (broméliák és orchideák egyaránt)

A technikát terv szerint egy hasonló modul fogja vezérelni, mint ami a nagy palodáriumnál már tökéletesen működik:
külföldiából rendelt wifi-s kapcsoló modulok, melyek tudják az inching funkciót, ezáltal másodperc alapú időzítés megvalósítható velük.
Wifi-re csatlakozva felhőn keresztül kommunikálnak a vezérlő eszközzel (okostelefon), ezáltal bárhonnan bármikor elérhető, továbbá naplózza a történéseket, tehát visszanézhető, hogy valóban kapcsolt-e a megadott időpontban.
 
Utoljára módosított:
Elkezdem írni a növénylistát, a későbbiekben ezt a posztot tervezem folyamatosan frissíteni.

Neoregelia:
N. Turmoil
N. Mo Peppa Please
N. Alley Cat
N. Red Waif
N. Super Fireball
N. Royal Burgundy x Fireball
N. Blueberry Smoothie
N. Mini Skirt
N. Lili Marlen
N. Blushing Tiger
N. Chrissy
N. Pheasant
N. Small Hybrid
N. Punctatissima Yellow
N. Ampullacea Rot
N. Rubrifolia hybrid

Vriesea:
V. Hieroglyphica mini
V. Fenestralis mini
V. Lubbersi
V. Racinae

Guzmania 'Fairy'
Aechmea Recurvata var. Benrathii
Begonia Amphioxus
Nephrolepis 'Cotton Candy'
Crepidomanes Grape Leaf 2

Orchideák:

Lemurella culicifera
Haraella retrocalla
Ornithophora radicans
Phymatidium tillandsioides
Neolehmannia porpax
Schoenorchis scolopendria
Holcoglossum lingulatum

Meg még amit kifelejtettem... menet közben frissítem még. :)
 
Utoljára módosított:
"Well, this just went out of warranty right now." 😆😁

Aki tudja, honnan van az idézet, az bizonyítottan megrögzött GA fanatikus. :D

View attachment 89700
@Szabó Henrik is elkezd mindjárt terráriumot építeni, ha az aljzathoz sör kell!😂
Szép hosszú tillandsia lóg a jobb külső oldalon, ígéretes lesz ez.
Ha megtalálom és sikerül kivágnom a GA videó fenti idézetre vonatkozó részletét, majd belinkelem ide, bár ebben Ritáék szoktak a leggyorsabbak lenni.
Büszkék lesznek a srácok, hogy tanultok a filmjeikből.;)
 
Na, talán nem hiába erőltettem ezt a víz feletti vonalat, egyre több van a fórumon is :) Garanciával nem foglalkozunk, mindent a cél érdekében! Növénylista elég komoly, kíváncsi vagyok a beültetett formára!
Poénként idéztem meg a fenti mondatodat.😁
Annál a videónál kétszer nevettem fel hangosan:
Az egyik ez a mondat volt, a másik amikor a PVC cső repült.🤣
A vasfás háttérhez sok ihletet ebből a videóból vettem.
Igaz, én FBS helyett habbal rögzítettem a fákat.
 
A mai nap sem telt tétlenül.
Bár tegnap este kezdtem el, de a nagy részét ma sikerült megcsinálni.
Tegnap volt a tesztüzem. Durva ez a cucc. Lényegében purhab és ipari ragasztó keveréke, sejtéseim szerint. A teljes kötési ideje 4 óra, de kb. fél óra után már tart. A 4 óra elteltével viszont kb. olyan, mint a kőzet, és nagy súlyt is képes megtartani.


Szerk.:
Kérek mindenkit, a lenti habot üvegre ragasztáshoz NE HASZNÁLJÁTOK!
Sajnos (😭) üveghez nem ragad. Tök jól megfogja a fát. Az üveg sima felületéhez viszont nem tud tapadni, azon a részen tükörsima felületűre dagad a hab, és bár elsőként jónak tűnhet, de később, menet közben fogja elengedni magát...

20200328_211329.jpg

20200328_211325.jpg
 
Utoljára módosított:
Végül így zártam le a mai napot.
Elégedett vagyok vele, szerintem az eddigi legjobban sikerült hardscape-em.
Lesznek még igazítások persze.
A habból a felesleges rész szikével vágható, illetve acetonnal oldható, így azokon fogok csiszolni még.
A nagyobb fákra egyelőre gyorskötözővel rögzített kisebb fákat FBS-sel ragasztanom kell holnap.
Szintén FBS-sel fel kell ragasztanom az Epyweb paneleket a hátfal üvegre, mert most még csak oda vannak rakva. Egymásba kapaszkodva, beszorítva megtartja magát, de valószínűleg ahogy víz érné, úgy leesne.
Úgyhogy ezeket még meg kell lépnem, utána jöhet a talaj, majd a növényesítés, mohás háttér, stb.

(Fentre megy majd mégegy sor Epyweb, csak egyelőre a nehezén akartam túl lenni.)


20200329_210758.jpg
 
Na, talán nem hiába erőltettem ezt a víz feletti vonalat, egyre több van a fórumon is :) Garanciával nem foglalkozunk, mindent a cél érdekében! Növénylista elég komoly, kíváncsi vagyok a beültetett formára!

Ja, illetve tőled vettem az ötletet a tömszelencéhez is, és a bal fenti, hidegpárásítónak szánt lyukhoz is! Úgyhogy ezekért is köszi! :)
Az üvegesek persze utáltak érte, és 6ból 4 üveges elküldött a p.csába, aztán meg én küldtem el őket a p.csába, hogy ha nem tud lyukat fúrni üvegre, akkor ne nevezze magát üvegesnek. :) 😅
 
A ventik mennyire kellenek ha jól vannak meretezve a szellőzőnyílások?

Én ha építek új viváriumot, szeretném elhagyni őket... de ha must have, akkor kitalálom hogyan lehet esztétikusan elhelyezni és hova. :)
 
A belső ventik kb. must have. Kell a belső cirkuláció, a növények is igénylik, és a penész ellen is szükséges.
Külső ventik egyelőre nincsenek nálam, de valószínűleg kelleni fognak.
 
A mai nap sem telt tétlenül.
Bár tegnap este kezdtem el, de a nagy részét ma sikerült megcsinálni.
Tegnap volt a tesztüzem. Durva ez a cucc. Lényegében purhab és ipari ragasztó keveréke, sejtéseim szerint. A teljes kötési ideje 4 óra, de kb. fél óra után már tart. A 4 óra elteltével viszont kb. olyan, mint a kőzet, és nagy súlyt is képes megtartani.

View attachment 89803

View attachment 89804

Kérek mindenkit, a fenti habot üvegre ragasztáshoz NE HASZNÁLJÁTOK!
Sajnos (😭) üveghez nem ragad. Tök jól megfogja a fát. Az üveg sima felületéhez viszont nem tud tapadni, azon a részen tükörsima felületűre dagad a hab, és bár elsőként jónak tűnhet, de később, menet közben fogja elengedni magát... [cenzúrázott szitkozódások tömkelege, geronimo meg stb.]
 
Utoljára módosított:
A belső ventik kb. must have. Kell a belső cirkuláció, a növények is igénylik, és a penész ellen is szükséges.
Külső ventik egyelőre nincsenek nálam, de valószínűleg kelleni fognak.

Na ez az, amit el szeretnék kerülni... Nagyon max. két kis belső ventit tudok elképzelni magamnak a két szélére. :D

Belső ventinek speckó viváriumos cuccot használsz? Víz, pára miatt... Talán a dusk tropicnak mintha lenne ilyen mágneses rögzítésű ventije...
Bár az is lehet a legegyszerűbb megoldást választom: a tetőn levő rácsba beragasztok kívülről két ventit, amik szívnak. Probléma megoldva. És másodpercre időzítve használom, mint most a 14 centiseket a plexi tetőben. De mivel lent is lesz szellőző, elég lesz 2db 8 centis venti is...
 
Utoljára módosított:
Kérek mindekit, a fenti habot üvegre ragaszráshoz NE HASZNÁLJÁTOK!
Sajnos (😭) üveghez nem ragad. Tök jól megfogja a fát. Az üveg sima felületéhez viszont nem tud tapadni, azon a részen tükörsima felületűre dagad a hab, és bár elsőként jónak tűnhet, de később, menet közben fogja elengedni magát... [cenzúrázott szitkozódások tömkelege, geronimo meg stb.]

Ilyennel kell fát ragasztani:
Ez üvegen is megtapad.
Nem duzzad ötszörösére, tehát normálisan lehet vele dolgozni.

Szerintem a legjobb, ezt használom legközelebb is.

Neked pedig most azt javaslom, szilóval ragaszd oda a purhabos bigyót a hátüveghez. :)
 
Back
Oldal tetejére