• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Lábat a csizmához

PeterPok

Főkertész
A napló indítás apropója, hogy a közeljövőben szeretném átépíteni a jelenlegi berendezést, amiről viszont nem készült napló. A naplózás mellőzése alapvetően a lustaságnak és az időhiánynak köszönhető, talán ezt majd egy bővebb posztban kifejtem később. Jelenleg az a célom, hogy ebben formában össze szedjem, hogy állok most és kicsit önszervezőbbé tegyem a projektet.

A jelenlegi technikai háttér:

  • Opti 90*45*45 akvárium hozzá gyártott bútorral.
  • ATI Sunpower dimmelhető lámpa 4*39W Sylvania csövekkel.
  • Tetra EX 1200 2 tálca matrix, 1 tálca substrat pro, 1 tálca siporax, tetején perlon.
  • 5kg-os palack papillon reduktorral.
  • Eheim felszínleszívó

 
Köszi!
Nos a stílusirány még elég amorf, innét jön a napló neve is. Van pár növény amit mindenképp át akarok vinni a következő akvába, illetve van most pár "wanted" listás is, ami köré felkéne húzni egy berendezést vagy annak alapját.
 
Isteni ez a mézesmadzag, Péter! :love:
Akkor jöhet a folyt. köv. ;)

Fás, köves, vagy vegyes hardszképben gondolkodsz. Várj, pontosabban kérdezek: mid van otthon?
Nem kis feladat kitölteni azt a "kádat".

Követés bekapcsolva. :)
 
Köszönöm, de végülis te adtad meg a kezdő lökést, hogy legyen ebből valami, szóval igyekszem majd meg is szolgálni a bizalmat. :D
A mi van otthon kérdésre először akkor össze szedném a növényeket amit fel akarok használni.

Király Bencétől szereztem tegnap egy szép adag Bucephalandrát, talán super blue vagy achilles lehet.
Van egy kisebb bokor Bolbitis ( igazából több, gyerekököl méretű "gyöktörzs" ami nem bír levelet hozni) amit szeretnék rendbe tenni.
Szépen nő a pinnatifida hygrophila, ezt már eleve azért vettem pár hete, hogy kicsit nőjön restart előtt.

Ez a három lenne az elképzelésem szerint a központi elem a berendezésben, viszont ezek elég nagy méretűek tudnak lenni és a Buce levélméretben is durva egy aprólékos perspektivával megvadított berendezéshez. Emiatt szerintem a köves/iwagumi kilőve. Van még Buce deep purple és rengeteg Anubias nana petite is, ezekből is rakok vissza mutató jelleggel. A mostani háromszög alakú berendezés, ezért most valami mást szeretnék. Amiben még biztos vagyok, hogy stem-eket nem nagyon szeretnék, mert GA tápozás mellett gyorsan nőttek eddig is és eddig se ment az ütemezett nyírás-metszés.

Szerencsére az ötletelés/ tervezgetés az egyik legérdekesebb része a dolognak és most nem is vagyok ráutalva a kapkodásra, mint eddig a költözések miatt.
 
Köszönöm, de végülis te adtad meg a kezdő lökést, hogy legyen ebből valami, szóval igyekszem majd meg is szolgálni a bizalmat. :D
A mi van otthon kérdésre először akkor össze szedném a növényeket amit fel akarok használni.

Király Bencétől szereztem tegnap egy szép adag Bucephalandrát, talán super blue vagy achilles lehet.
Van egy kisebb bokor Bolbitis ( igazából több, gyerekököl méretű "gyöktörzs" ami nem bír levelet hozni) amit szeretnék rendbe tenni.
Szépen nő a pinnatifida hygrophila, ezt már eleve azért vettem pár hete, hogy kicsit nőjön restart előtt.

Ez a három lenne az elképzelésem szerint a központi elem a berendezésben, viszont ezek elég nagy méretűek tudnak lenni és a Buce levélméretben is durva egy aprólékos perspektivával megvadított berendezéshez. Emiatt szerintem a köves/iwagumi kilőve. Van még Buce deep purple és rengeteg Anubias nana petite is, ezekből is rakok vissza mutató jelleggel. A mostani háromszög alakú berendezés, ezért most valami mást szeretnék. Amiben még biztos vagyok, hogy stem-eket nem nagyon szeretnék, mert GA tápozás mellett gyorsan nőttek eddig is és eddig se ment az ütemezett nyírás-metszés.

Szerencsére az ötletelés/ tervezgetés az egyik legérdekesebb része a dolognak és most nem is vagyok ráutalva a kapkodásra, mint eddig a költözések miatt.
Ne szépíts, mert gyakorlatilag cseszegettelek. :D

A növények jók, de a méretbeli különbséget egy közepes növésűvel, de hasonló igényekkel bíróval kellene "áthidalnod", mintegy átmenetet képezve.
Mivel a felsoroltak mind epifita növények, fa volna a legjobb, de ha tudsz venni kellően barázdált köveket (vagy sok kicsiből ragaszta össze egy nagyot), akkor egy nagyon pofás sziget-kompozíciót lehet összehozni.
Ellenben ha V-elrendezést építenél, akkot a nagyobb levelűeket előre ültesd, és hátrafelé egyre kisebbeket. Eképp létre tudod hozni a vizuális rétegeket, és nagyobbnak, ill. mélyebbnek fog tűnni az szkép.

Ami a szűrést illeti, amondó vagyok, hogy kukába a substrattal és a sipóval, és tömj mátrixot, vagy pumice-ot a helyére, utána perlon és 100 ml Seachem Purigen.

Egy a fontos, ne kapkodd el a hardszkép legózást. A Kristály Ligetet 3-4 hónapig birizgáltam, mire tetszetősnek találtam a végeredményt.
 
Utoljára módosított:
Ma kicsit rendezgettem az akvában, carbóztam 2 folt ciano-t az üveg és a gyep között, bal szélről kiszedtem a rotalát és bekerült a helyére a pinnatifida. Emiatt tartottam egy nagyobb vízcserét is porszívózással.
 
Ma megtörtént a gyep nyírás, gyors alga vakarás és vízcsere online oktatás közben. Sajnos felfedeztem, hogy a kakadu sügér hímem a beszívó ágba passzírozódott. Nem ez az első eset mióta megvan ez a beszívó. Próbáltam már kínai szűrőkosárral, meg barkács megoldás is volt finom rm szita anyagból, ott se volt nagyobb szerencséjük a közelbe merészkedőknek. Van erre valami megoldás? Random kínai beszívó, 8 rés van rajta, talán több lyuk kellene rá?
 
Visszavonom a salátákra vonatkozó javaslatomat. Nagyon jól néz ki.
Lassan előveheted a fenőkövet, és megnyírhatod a gyepet. Úgy könnyebben tudsz mulmozni, ezzel csökkentve az esélyét a cyanó terjedésének.
Sajnos, tapasztalatból tudom, mert esetemben akvárium bontása lett a vége.
Köszönöm :) mostanában én is elégedettebb vagyok vele, meg az akva újraindítás is döcögősebb lenne a korlátozások miatt. Nekem is volt már pár keményebb menet a cyano-val, homokban igazi szenvedés volt.
 
Ma megtörtént a gyep nyírás, gyors alga vakarás és vízcsere online oktatás közben. Sajnos felfedeztem, hogy a kakadu sügér hímem a beszívó ágba passzírozódott. Nem ez az első eset mióta megvan ez a beszívó. Próbáltam már kínai szűrőkosárral, meg barkács megoldás is volt finom rm szita anyagból, ott se volt nagyobb szerencséjük a közelbe merészkedőknek. Van erre valami megoldás? Random kínai beszívó, 8 rés van rajta, talán több lyuk kellene rá?

Védőrács
Én ilyet vettem, csak a kisebbik verziót (12/16-os csövezéshez). Nekem is kínai üvegbeszívóm van, elég szépen ráfeszül. Érzésre nem rontott a flow-n, de pont 1-2 millivel messzebb kerülnek a lakók a résektől. Szerintem egészséges élőlényt így nem tud magához szívni.
 
Kanászodik a rotala, válik fel a gyep, virágzik a buce és nyugdíjasok lettek a neonok is, havonta fogyatkoznak szegények. A régi naplók tanúsága szerint 2016 decemberében már megvoltak. Az eredeti 20 példányból 6 van még meg. Az egyikből eltűntek a színek, valami melanin hiány lehet, de azóta is vígan elvan.
Ez az életkor megsüvegelendő! A legékesebb jele, hogy gondos gazdájuk voltál.

Halkan megsúgom, hogy a melanin a fekete-barna színekért felelős, tehát az nem lehet. ;)
 
Ez az életkor megsüvegelendő! A legékesebb jele, hogy gondos gazdájuk voltál.

Halkan megsúgom, hogy a melanin a fekete-barna színekért felelős, tehát az nem lehet. ;)
Igen igazad van, valami festékanyag hiány rémlett valahonnan és nem néztem utána. A helyes megfejtés talán a guanin. A http://haltanitarsasag.hu/mitfogtam_hu.php oldalt szoktam nézegetni és ott már volt több hal is hasonló "tünetekkel".

"A beküldött képen egy olyan bodorka látható, amelynek a bőréből gyakorlatilag hiányzik a gyöngyházfényű guanin. Egyedül a tarkó tájékán látszik egy kis ezüstös szín, de ez arra is jó, hogy lássuk, a halnak vannak pikkelyei, csak másutt nem látszanak, mert a festékhiány miatt átlátszóak. Hasonlóképpen a kopoltyúfedőn és az izomzaton is átsejlik, ami alattuk van: a vérrel gazdagon ellátott kopoltyú, a gerincoszlop, az úszóhólyag és a sötét béltartalom. A jelenség neve alampia, ami fénytelenséget jelent, és abban különbözik az albinizmustól, hogy nem mind a négy festékanyag hiányzik a halból, csak a guanin. Ennek az oka: genetikai hiba."
 
Igen igazad van, valami festékanyag hiány rémlett valahonnan és nem néztem utána. A helyes megfejtés talán a guanin. A http://haltanitarsasag.hu/mitfogtam_hu.php oldalt szoktam nézegetni és ott már volt több hal is hasonló "tünetekkel".

"A beküldött képen egy olyan bodorka látható, amelynek a bőréből gyakorlatilag hiányzik a gyöngyházfényű guanin. Egyedül a tarkó tájékán látszik egy kis ezüstös szín, de ez arra is jó, hogy lássuk, a halnak vannak pikkelyei, csak másutt nem látszanak, mert a festékhiány miatt átlátszóak. Hasonlóképpen a kopoltyúfedőn és az izomzaton is átsejlik, ami alattuk van: a vérrel gazdagon ellátott kopoltyú, a gerincoszlop, az úszóhólyag és a sötét béltartalom. A jelenség neve alampia, ami fénytelenséget jelent, és abban különbözik az albinizmustól, hogy nem mind a négy festékanyag hiányzik a halból, csak a guanin. Ennek az oka: genetikai hiba."
Valóban úgy van.
Sokan hiszik, hogy a halakat a pikkelyek fedik, pedig nem úgy van. A pikkelyek az irharétegben találhatóak az iridofórák (anyaga kristályos szerkezetű guanin) alatt, és felettük helyezkednek el a színtestek.
Az adott kép ékes bizonyítéka annak, hogy a halak valójában színtelenek, hiába rendelkeznek színtestekkel. Az iridofórákra eső fény beesési szöge határozza meg, milyen színűnek látjuk az adott halat.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére