• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Külső szűrők nano akváriumokhoz

weak

Kertész szaki
Sziasztok,

van egy serafil 900 (900lph) szűrőm amellyel jelenleg egy 210l-es növénymentes akváriumot hajtok. (növénymentes? VÉTEK! :eek: ) Amint sikerül a lakóit elajándékoznom valakinek, szeretném egy nano (10l netto) akváriumra rátenni, mivel a jelenlegi akasztós, (lsd. itt: https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=18&t=799&start=20) nem túl szép amellett, hogy nem is olyan hatékony.

A kérdéseim arra irányulnak - lehet hogy buta kérdések :angel: - hogy mivel elég nagy a teljesítménye szűrőnek az akvárium méretéhez képest, egyszerűen csak zárok a csapokon, hogy kisebb legyen a nyomás és egy esőztetőn vagy sima befolyócsövön keresztül beviszem? Milyen hatással lehet mindez a szűrő élettartamára? Ti hogyan oldanátok meg, hogy ne legyen "orkán"? Nem lesz túl lassú a szűrőben az áramlás ezáltal? Ez utóbbi kérdés mennyire számít egyáltalán? Esetleg növeljem meg a befolyóág keresztmetszetét?
Vagy esetleg problémát csinálok olyan dologból amiből nem is kellene? :) Milyen szűrőt vásárolnátok ilyen, vagy ennél kisebb akváriumhoz? Egy akasztós szűrő ilyen kis méretű akváriumnál sem tud 100%-osan helyt állni?

Köszönöm a válaszokat előre is.
 
Üdv!

Hát, azt mondják túlszűrt akvárium nincsen is :twisted: Jó kis centrifuga lenne:)
10l-ben én nem bonyolítanám túl a dolgot, annak mennie kell low-tech módban akasztóssal vagy kicsi belsővel...
De ha már külső akkor Eheim 2211, szerintem ;)
 
:) na igen. Fogalmam sincs miért, de a rögeszmémmé vált, hogy nano akváriumokat csináljak ráadásul eszméletlenül barákocslós vagyok (viszont béna :p) ezért gondolkoztam már mindenféle megoldáson. Pl. a legújabb az egy befolyócső, ami egy 50-es pvccső, az akvárium teljes hosszában és egy kb 10es csík lenne végigvágva a teljes hosszában, ebbe bele vezetném a befolyóágat, amiben a víz a nagyobb keresztmetszet miatt lelassulna és a szintén nagy (teljes hosszon 10mm) résen át lefolyna az akviba, úgy jutna vissza a víz, mint egy akasztós szűrőnél. Csak akkor ugye a szívóoldal szippantana be minden halat/rákot (szinte látom a csőre tapadt élőlényeket:))... hacsak nem csinálom meg ott is azt, hogy minél nagyobb felületen keresztül szívjon... így nem is annyira Impossible az a Mission. Persze ki lehetne számolni, hogy mit mekkorára lenne érdemes, csak ebben az esetben az esztétikum volt az egyik érv ami miatt indítottam a témát.
 
Én a 7 literesemet (!!!) szűrtem 300 lph-val. Nem volt centrifuga, sőt, még kínlódnom is kellett, hogy mindenhová eljusson az áramlat...
 
Luna said:
Én a 7 literesemet (!!!) szűrtem 300 lph-val. Nem volt centrifuga, sőt, még kínlódnom is kellett, hogy mindenhová eljusson az áramlat...
Akkor csak nem reménytelen?:)
 
Luna said:
Én a 7 literesemet (!!!) szűrtem 300 lph-val. Nem volt centrifuga, sőt, még kínlódnom is kellett, hogy mindenhová eljusson az áramlat...

A centrifuga a 900l/h-ra akart vonatkozni... Persze nem biztos, de értelmét akkor sem látom.
 
Jó, hát a 900 lph tényleg sok, ezen átfutottam valahogy. De szerintem növényesben nem járható út a belső szűrő. Akasztósakról meg nem nagyon van tapasztalat ilyen téren.
 
Még várom azért az ötleteket a csapok zárásával és a nagyobb keresztmetszettel illetve az akasztósokkal kapcsolatban. Ilyen akváriumokat szinte mindig akasztósokkal látni. Jó töltettel lehet valamit javítani ezeken? Ha igen akkor hogyan és mit érdemes beletenni?
 
Én is csak az előzőekkel hasonlókról tudok beszámolni.

10 liter, 2211 szükséges és elégséges, csapok teljesen nyitva, normális vízforgatás, korrekt szűrés. 9W napi 8 óra CO2 csak carbóból, és ennek ellenére egyedül egy kis fekete ecset algával küzdök nyár óta (akkor sajnos csak heti egyszer fértem hozzá, aki vigyázott rá ő meg nem volt teljesen precíz).

Mindenkinek csak ajánlani tudom :thumbup:
 
aziim said:
Üdv!

Hát, azt mondják túlszűrt akvárium nincsen is :twisted: Jó kis centrifuga lenne:)
10l-ben én nem bonyolítanám túl a dolgot, annak mennie kell low-tech módban akasztóssal vagy kicsi belsővel...
De ha már külső akkor Eheim 2211, szerintem ;)

De ha már külső akkor Eheim 2211, szerintem
:thumbup:

Jess! A 2211 simán elvisz 100 literes akváriumot is. ;) :)
 
Szia.
Nekem egy bruttó 5l-es akváriumom van, és egy Eheim 2213 Eheim Classic-kal szűröm már legalább 8 hónapja. A szűrési teljesítmény túl tökéletes, a vízhozama gyári adatként 440l/h ami nem tudom milyen valós teljesítményt jelent, de tapasztalatból mondom hogy túlságosan is sokat. Egy ilyen aprócska akváriumba tapasztalataim szerint egyáltalán nincsen szükség nagy vízforgatási teljesítményre, ez a "hiányosság" inkább a szűrőtöltet mennyiségével legyen kompenzálva (nettó 3l akváriumvízhez 3l-es szűrőtartály :D ). A saját példám: kb. 75-80%-osan fojtottam a szűrőt és a rákjaim így sem mernek nagyon úszkálni ( bár tudnak de nincs értelme :cool: ) mivel még így is túl nagy szerintem az akiban a flow. Az erős fojtás következménye az, hogy a szűrő nem tud rendesen lelégtelenedni az amúgy is igen gyakori (heti 2x 50%) vízcserék között, emiatt mindig zörög egy kicsit. (Alapvetően nem hiszem, hogy bármi bajt okozna a szűrődnek a fojtás akár hosszú távon, hacsak nem valami nagyon durván nem fojtod le.)
A legbarátibb tanácsom az lenne, hogy szerezd be a lehető legkisebb hozamú szűrőt de "nagy" szűrőkosár mérettel pl: EX-400 vagy 600 vagy az Ecco termékcsalád. Itt jegyezném meg, hogy azért nem ajánlom a Eheim Classic-ot (és ezért szeretnék egy ideje váltani én is modernebbre) mert zajos lesz, olyan mértékű fojtás hatására ami egy ilyen kis akvárium szűréséhez elegendő minimális (állatbarát) hozamot jelent. Bár a legalkalmasabb talán a 2211-es és nem is olyan erős viszont kisebb a szűrő térfogata is az előbb felsoroltakhoz képest.
Szeretném én is lecserélni a saját szűrőm kisebbre és azt hiszem én az EX-400-at választom majd ugyanis tudtommal azok jól fojthatóak anélkül hogy kerregni kezdenének, de erről a GA shopos srácok talán többet tudnak mondani mert nekik az egyik aki alatt tudtommal egy Ecco azt hiszem 50-60%-os fojtáson üzemel és mindenki boldog beleértve a halacskákat is ;).

Csak azért írtam ezt itt le ilyen hosszan, hogy mindenki tudjon okulni egy kicsit az én példámból aki pico méretű akváriummal szeretne bíbelődni. Már viszonylag régebb óta csinálom a kis pico akimat és tartozom is a közösségnek azt hiszem egy naplóval ami vmi miatt mindig csúszik :oops: . Sok mindent tapasztaltam amit egy kicsit másképpen célravezetőbb csinálni egy ilyen kis akinál mint a "nagyok" (akár nano) esetében.

Sok szerencsét a leendő akidhoz remélem sok örömed lesz majd benne :thumbup:
 
Bfblock said:
Szia.
Nekem egy bruttó 5l-es akváriumom van, és egy Eheim 2213 Eheim Classic-kal szűröm már legalább 8 hónapja. A szűrési teljesítmény túl tökéletes, a vízhozama gyári adatként 440l/h ami nem tudom milyen valós teljesítményt jelent, de tapasztalatból mondom hogy túlságosan is sokat. Egy ilyen aprócska akváriumba tapasztalataim szerint egyáltalán nincsen szükség nagy vízforgatási teljesítményre, ez a "hiányosság" inkább a szűrőtöltet mennyiségével legyen kompenzálva (nettó 3l akváriumvízhez 3l-es szűrőtartály :D ). A saját példám: kb. 75-80%-osan fojtottam a szűrőt és a rákjaim így sem mernek nagyon úszkálni ( bár tudnak de nincs értelme :cool: ) mivel még így is túl nagy szerintem az akiban a flow. Az erős fojtás következménye az, hogy a szűrő nem tud rendesen lelégtelenedni az amúgy is igen gyakori (heti 2x 50%) vízcserék között, emiatt mindig zörög egy kicsit. (Alapvetően nem hiszem, hogy bármi bajt okozna a szűrődnek a fojtás akár hosszú távon, hacsak nem valami nagyon durván nem fojtod le.)
A legbarátibb tanácsom az lenne, hogy szerezd be a lehető legkisebb hozamú szűrőt de "nagy" szűrőkosár mérettel pl: EX-400 vagy 600 vagy az Ecco termékcsalád. Itt jegyezném meg, hogy azért nem ajánlom a Eheim Classic-ot (és ezért szeretnék egy ideje váltani én is modernebbre) mert zajos lesz, olyan mértékű fojtás hatására ami egy ilyen kis akvárium szűréséhez elegendő minimális (állatbarát) hozamot jelent. Bár a legalkalmasabb talán a 2211-es és nem is olyan erős viszont kisebb a szűrő térfogata is az előbb felsoroltakhoz képest.
Szeretném én is lecserélni a saját szűrőm kisebbre és azt hiszem én az EX-400-at választom majd ugyanis tudtommal azok jól fojthatóak anélkül hogy kerregni kezdenének, de erről a GA shopos srácok talán többet tudnak mondani mert nekik az egyik aki alatt tudtommal egy Ecco azt hiszem 50-60%-os fojtáson üzemel és mindenki boldog beleértve a halacskákat is ;).

Csak azért írtam ezt itt le ilyen hosszan, hogy mindenki tudjon okulni egy kicsit az én példámból aki pico méretű akváriummal szeretne bíbelődni. Már viszonylag régebb óta csinálom a kis pico akimat és tartozom is a közösségnek azt hiszem egy naplóval ami vmi miatt mindig csúszik :oops: . Sok mindent tapasztaltam amit egy kicsit másképpen célravezetőbb csinálni egy ilyen kis akinál mint a "nagyok" (akár nano) esetében.

Sok szerencsét a leendő akidhoz remélem sok örömed lesz majd benne :thumbup:


Szia !
Maximálisan osztom az általad megfigyelteket!
Ezeket a hasonló szempontokat figyelembe véve úgy csináltattam a 120cm hosszú akváriumomat, hogy ebből a hosszból 10cm-er le lett választva egy valamivel vékonyabb üvegvastagságú táblával, amely részébe mechanikai szűrőanyagot tettem és onnan szívja a vizet az EHEIM 2224-esem. Tervem szerint ott a leválasztott részben fog összegyűlni a komolyabb trutyi, ami időnként úgy lesz eltávolítható onnan, hogy, sem az akváriumba, sem a külső szűrőbe, nem kell beletúrni sok éven keresztül, így tehermentesítve lesz a külső szűrő és egészében óriási szűrőfelületen, rétegen keresztül áramlik a víz, aminek következtében, köszönhetően a szivattyú a maximális vízhozam teljesítményével működhet a megnövelt szűrésminőséggel együtt. Még nem telepítettem be az akváriumot növényekkel, halakkal, stb., csak megfigyeltem ennek az ötletemnek a működését és, ami tökéletesnek bizonyult.
 
Közben beszereztem az EX-400-at a kis 5 literes aksimhoz, és piszokul meg vagyok elégedve vele. Hála istennek bejött minden amit elvártam tőle. Nagyon kis nano és pico akváriumokhoz most már tapasztalataim szerint is ajánlom a hasonló szűrők használatát. A lényeg hogy ez a szűrő például nagyon jól szabályozható. Teljesen hangtalan, (de tényleg szó szerint!) és jól kezelhető, kényelmes. A hangja akkor sem változik ha teljesen elzárom a kifolyó ágat, tehát tetszőlegesen fojtható. Mielőtt lecseréltem volna végeztem egy mérést a régi Eheim 2213-assal és a névleges 460 helyett (2 liter ADA Bio Rioval és egy vastag és sűrű szivaccsal) mindössze 210 l/h-t nyomott, fojtva pedig csak 160-at és még ez is túl sok volt ( kb 20-25 fokot forgatva a csapon, de itt már zörgött). Az új szűrő ugyanezzel a 2 liter sűrű szemcséjű töltettel azonban 250 l/h-t csinált míg az optimális fojtással 90 l/h-t (Kb 50 fokot forgatva a csapon).
Most amúgy nem is az számít, hogy milyen a teljesítmény és nem is szeretnék még csak következtetést sem levonni ebből mivel ez az adat nagyon sok mindentől függ. Szóval ez csak egy kis érdekességként említettem meg. Hanem az a fontos hogy a szűrő jól szabályozható legyen, ennek meg 2 korlátja van: 1. a szűrő mennyire erőlködik a fojtás mellett, tehát jelent-e ez neki plusz terhelést és ezáltal élettartam csökkenést vagy sem. 2. az ember érzékenysége a zajra amit a szűrő kibocsáthat a fojtás miatt.
Mivel nem szeretnék márka vitát kirobbantani és nem is célom letenni egyik másik mellett a voksom (a két szűrő összehasonlítása fentebb igazából nem is igazságos de tanulsággal szolgált) így úgy érzem korrekt megemlítenem, hogy a 1-2 héttel ezelőtt ( mielőtt az új szűrőm meglett volna) csekkoltam a Green Aqua összes nano akija alatt a szűrőket és ők mindenhol az Eheim ecco pro szériáját használják illetve néhol a Eheim Professionel széria legkisebb gépét és mind ugyanilyen halkan tette a dolgát. Sőt volt egy aki ami alatt az Ecco csapja 45 fokban el volt zárva és az is teljesen hangtalan működött.
 
Sziasztok felteszem itt is a kérdésem hátha tudtok segíteni:
Gyári akasztós szűrőmet (Haqos Flex-200) szeretném egy kicsit feltuningolni. A gyári perlonvatta töltet nekem nem az igazi. Helyette vágnék méretre valami "rendes" szivacsot. Viszont ebben bizonytalan vagyok. Közvetlenül az akváriumba visszafolyás előtt lenne a szivacs, szóval nem mindegy hogy milyen finomságú. Valami olyan kéne ami nem fogná nagyon vissza a flow-t ugyanakkor szűr is. TM30 talán vagy finomabb? Valakinek ötlet???

ui.: gondoltam, hogy a tartályba is töltenék egy kis biológiai szűrőanyagot. Eheim Substrat pro (nem sok helyen lehet kapni), vagy valakinek valami alternatíva ami kis szemcseméretű?
Köszönöm előre is!
 
Ezt szinte csak a GA-ban kapni és ha jól látom nincs 1 liternél kisebb kiszerelésben. Nekem olyan 0,2-03 liter kéne.
Szerintem más gyártóknál is 1 liter a legkisebb kiszerelés, mivel alapvetően külső szűrőkbe szokták tenni.
Vagy veszel egy litert és elrakod a maradékot. Ha lesz rendes külső szűrőd akkor úgy is kelleni fog.
Vagy adj fel egy hirdetést a "Keres" topicba, hátha van valakinek felesleges.
 
Szerintem más gyártóknál is 1 liter a legkisebb kiszerelés, mivel alapvetően külső szűrőkbe szokták tenni.
Vagy veszel egy litert és elrakod a maradékot. Ha lesz rendes külső szűrőd akkor úgy is kelleni fog.
Vagy adj fel egy hirdetést a "Keres" topicba, hátha van valakinek felesleges.
Rendben. Nem kapkodom el. Köszöntem!
 
Back
Oldal tetejére