• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Külső szűrő

A szivacs minél sűrűbb, annál hamarabb tömődik el és fogja meg a szűrőt, szóval érdemes kompromisszumot kötni ebben... TM30 mondjuk.
 
Sziasztok! Külső szűrőt akarok építeni. A kerámia és egyéb szűrőanyagok mellé szivacs is kerülne bele de nemtudom milyen lenne nekem jó. Egy 800l/h-s szivattyú fogja a vizet forgatni. Kb 130 cm magasra fogja a vizet feltolni, a táblázat alapján így 230l/h lesz a vízforgatás. TM-hányas szivacs lenne a legjobb?
View attachment 29822
A tartály egy ételhordó lesz, jól zár a teteje. :D
View attachment 29824
Ezek szerint vagyunk egy páran, akik saját elképzelés alapján DIY készülékeket fabrikálnak... ;) A szűrőmet kuktából késztettem (9 liter). TM45 + perlon vatta + siporax. 2db 300l/h szivattyú van benne. 4 hónapja működik. Eddig OK. A logikám szerint minél sűrűbb szivacs kell, mert annál jobban szűr, teszi a dolgát. Ja, hogy eltömődik? Hál' Istennek. Azért tettem be! Ki kell mosni vagy cserélni. Ennyi. Az elmúlt négy hónapban még nem nyitottam ki a kuktát. A víz folyik belőle... Igaz, az aksiban, mielőtt kimenne a kuktába, van egy előszűrőm, szintén TM45-el. 10cm vastag, 3dm2 felülettel.
A táblázat szerintem nem mérvadó, hiszen, ha egy zárt rendszerről beszélünk, akkor nem 130-ra tolja fel a vizet, hanem közel 0-ra (közlekedő edények). A fojtást csak a csövek meg a szűrés fogja adni. Ezzel szerintem nem lehet korrekt számítást végezni, csak a mérés, kísérlet adhat valós értéket. Úgy gondolom, kb. 600-700 l/h-val számolhatsz!
 
... A logikám szerint minél sűrűbb szivacs kell, mert annál jobban szűr, teszi a dolgát. Ja, hogy eltömődik? Hál' Istennek. Azért tettem be! Ki kell mosni vagy cserélni. Ennyi. ...

Persze, de nem mindegy, hogy havonta, vagy háromhavonta pucolod/dobod ki a szivacsaidat. :)

A szivacs dolga, hogy ne menjen a biológiai szűrőanyagra a full dzsuvás víz - erre bőven jó a TM30 is. A nagyon apró szennyeződéseket meg majd megfogja a perlon. Így egyik szűrőanyag sem tömődik el túl korán.
 
Táblázat? Van erre táblázat? A vízforgatás inkább attól függ, hogy mennyire meg milyen szűrőanyagokkal tömöd meg a szűrőt. Nem hinném, hogy erre bármilyen táblázatot lehetne csinálni.
Hasonló szűrőt csináltam, és ott a szűrő elé tettem csak szivacsot, és abból a legfinomabbat.
Úgy értettem hogy a szivattyú tobozán, van egy ábra, ott mutatja hogy milyen magasságban hány l/h-t tud a szivattyú. Szóval hogy ez alapján mi az a sűeűség amit még el bír a szivattyú ha elszaporodnak a baktériumok.
 
Persze, de nem mindegy, hogy havonta, vagy háromhavonta pucolod/dobod ki a szivacsaidat. :)

A szivacs dolga, hogy ne menjen a biológiai szűrőanyagra a full dzsuvás víz - erre bőven jó a TM30 is. A nagyon apró szennyeződéseket meg majd megfogja a perlon. Így egyik szűrőanyag sem tömődik el túl korán.
Köszönöm, akkor tm30 lesz! :)
 
Úgy értettem hogy a szivattyú tobozán, van egy ábra, ott mutatja hogy milyen magasságban hány l/h-t tud a szivattyú. Szóval hogy ez alapján mi az a sűeűség amit még el bír a szivattyú ha elszaporodnak a baktériumok.
Ez nemigazán mérvadó a jelen esetben. Emelési magasságot írnak mindenhol, ami akkor van ha csak, csúnya fogalmazással egy tálból locsolni szeretnél. Viszont itt forgatjuk a vizet, vagyis jön az akváriumból is ami a gravitációnak hála szinte magától jön, vagyis a szivattyúnak jóval kisebb erőfeszítésébe kerül visszaforgatni, mint csak simán felnyomni. Általában jellemző, hogy töltettel a szűrők kb a gyár által megadott érték 2/3-ával dolgoznak , vagyis ahogy előttem írták, kb 600liter/óra körül fog forgatni a szűrőd.
 
Ez nemigazán mérvadó a jelen esetben. Emelési magasságot írnak mindenhol, ami akkor van ha csak, csúnya fogalmazással egy tálból locsolni szeretnél. Viszont itt forgatjuk a vizet, vagyis jön az akváriumból is ami a gravitációnak hála szinte magától jön, vagyis a szivattyúnak jóval kisebb erőfeszítésébe kerül visszaforgatni, mint csak simán felnyomni. Általában jellemző, hogy töltettel a szűrők kb a gyár által megadott érték 2/3-ával dolgoznak , vagyis ahogy előttem írták, kb 600liter/óra körül fog forgatni a szűrőd.
@bandras erre gondolhatott:

dijagram%20za%20AT100-500x500.jpg
 
Sziasztok! A szivacs elhagyható? Amit rakok a szűrőbe: 1 liter jbl micromec, 350g kerámia gyűrű. Meg lehet hogy kerül bele még egy csomag kerámia gyűrű, és van egy nagyon ritka szivacsom kb 5cm, tm30 asból meg fél centi vastagon tudok legfelülre tenni és rá fél-1 centi vastagon vattát. Ez így szerintetek elég lesz 54l hez vagy inkább a ritka szivacsot cseréljem le tm30-asra? :) (Kép a szivacsról)37ec1fc8e7c69cfb386e7627fbfcc956.jpg

Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 4 eszközömről
 
Igen erre, köszönöm! :D Nem voltam otthon hogy tudjak róla képet küldeni, itt van: View attachment 29858
Közben ilyen lett, már csak 2 lyuk kell a tartályra és kész. :D
View attachment 29859
A réz alkatrészek (vörös vagy sárga) mennyire alkalmasak akváriumi szűrőben történő felhasználásra?
Jó, jó, az ivóvíz hálózatban gyakran alkalmazzuk, de az ember ugye mindent kibír.
Lehet, hogy kioldódó fémekkel a mikrotápozás automatikusan megoldódik?
 
A réz alkatrészek (vörös vagy sárga) mennyire alkalmasak akváriumi szűrőben történő felhasználásra?
Jó, jó, az ivóvíz hálózatban gyakran alkalmazzuk, de az ember ugye mindent kibír.
Lehet, hogy kioldódó fémekkel a mikrotápozás automatikusan megoldódik?
Ezen én is gondolkodtam, engem is érdekelne :)

Tapatalkkal küldve az én Redmi Note 4 eszközömről
 
Én azt gondolom, hogy számottevően nem változtatja a víz réztartalmát, főleg, hogy rendszeres a vízcsere is . Durva lenne ha a réz vízcső aminek 1mm a falvastagsága pár év alatt elfogyna a falban, részben ezért sem oldódna meg a mikrotápozás , másrészt meg ha megnézzük a Green Aqua Micro összetevőit, akkor látható, hogy a rézen kívül még mást mikroelemeket is tartalmaz.
 
Én azt gondolom, hogy számottevően nem változtatja a víz réztartalmát, főleg, hogy rendszeres a vízcsere is . Durva lenne ha a réz vízcső aminek 1mm a falvastagsága pár év alatt elfogyna a falban, részben ezért sem oldódna meg a mikrotápozás , másrészt meg ha megnézzük a Green Aqua Micro összetevőit, akkor látható, hogy a rézen kívül még mást mikroelemeket is tartalmaz.
Amiket találtam ez azokhoz képest megnyugtató volt. :) Rákerestem, olyanokat írtak hogy nem szabad rézzel érintkeznie a víznek mert mérgező, meg a halgyógyszer fő összetevője is. Most akkor szerintetek kicseréljem a réz alkatrészeket vagy merjem így használni?
 
Amiket találtam ez azokhoz képest megnyugtató volt. :) Rákerestem, olyanokat írtak hogy nem szabad rézzel érintkeznie a víznek mert mérgező, meg a halgyógyszer fő összetevője is. Most akkor szerintetek kicseréljem a réz alkatrészeket vagy merjem így használni?
nekem a reaktorom közcsavarjai, könyökök rézből vannak és évek óta nem tapasztalom hátrányát. Tartottam crs garnikat is mellette és most is van vagy 15 amano garnéla az akváriumba.
 
A réz alkatrészek (vörös vagy sárga) mennyire alkalmasak akváriumi szűrőben történő felhasználásra?
Jó, jó, az ivóvíz hálózatban gyakran alkalmazzuk, de az ember ugye mindent kibír.
Lehet, hogy kioldódó fémekkel a mikrotápozás automatikusan megoldódik?
A legtöbb ilyen alkatrészt már tudod helyettesiteni műanyaggal is, én is pl átalakitót szerváltam műanyagból, most fogom majd beépiteni.
 
Amiket találtam ez azokhoz képest megnyugtató volt. :) Rákerestem, olyanokat írtak hogy nem szabad rézzel érintkeznie a víznek mert mérgező, meg a halgyógyszer fő összetevője is. Most akkor szerintetek kicseréljem a réz alkatrészeket vagy merjem így használni?
A reaktorom csavarjai nekem is rézből voltak, és ennek hatására nagyfokú mutációt tapasztaltam az Amano garnélámon. Amikor kivettem az aksiból, így nézett ki:
10516644_10152650258528349_8487171080929573776_n.jpg
Amióta a csavarokat lecseréltem műanyagra, az amano visszanyerte eredeti alakját.
 
A legtöbb ilyen alkatrészt már tudod helyettesiteni műanyaggal is, én is pl átalakitót szerváltam műanyagból, most fogom majd beépiteni.
A legnagyobb gondolt ott látom, hogy ugyan lehet kapni mindenféle műanyag idomot, menetest is, de ezek a boltok legtöbbször a fővárosban vannak, vagy igencsak messze tőlem, és ha csak egy 50 forintos idom kell arra rájön 1000 forint posta :mad: Az ilyen Gardena és koppintásai csapok, csatlakozók meg szerintem felejtősek, mert nagyon kicsi a furatuk.
 
Én a helyi kis barkács(mindenes)boltban vettem meg a műanyag idomokat.
De szerintem a réztől sem kellene ennyire tartani csak azért mert fém. Az Ada szűrők is abból vannak, csak az nem sárgarèz, hanem saválló. Ha az akváriumba olyan anyagok kerülnének, amik bontják a sárga rezet, előtte már úgy is mindened kipusztulna.
Mondom ezt laikusként, de ha nincs igazam kövezzetek.

Tapatalkkal küldve az én SM-N910F eszközömről
 
Én azt gondolom, hogy számottevően nem változtatja a víz réztartalmát, főleg, hogy rendszeres a vízcsere is . Durva lenne ha a réz vízcső aminek 1mm a falvastagsága pár év alatt elfogyna a falban, részben ezért sem oldódna meg a mikrotápozás , másrészt meg ha megnézzük a Green Aqua Micro összetevőit, akkor látható, hogy a rézen kívül még mást mikroelemeket is tartalmaz.
A sárgaréz összetevői:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Sárgaréz
pl. 3% ólom.
Nem tudom, mennyi oldódik ki, vagy mennyi nem, de régen nálunk a hálózati ivóvíz csövezésében (pl. a vízóra aknában) jó darab ólom cső volt. Ma már nincs.
Ennek két oka lehet:
- drága az ólom
- mégsem kell az oda. ;)
 
Back
Oldal tetejére