• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Külső reaktor "gyári" cuccokból

bandee

Főkertész
Elhatároztam, hogy saját kezűleg építek egy külső reaktort a tökéletes CO2 beoldás érdekében, így elkezdetem kutakodni és rátaláltam levi85 DIY reaktorára. Ez a szerkezet fogott meg leginkább, semmi kókányolás- gányolás! :thumbup:
A kiindulási alapom nekem is ez volt, de finomítottam egy- két dolgon... ;) Arra törekedtem, hogy egy megbízható, hosszú távon is jól működő reaktort hozzak össze minél kevesebb sérülékeny, törékeny (műanyag) anyagokból. Na és persze a bekerülési költség sem volt mellékes.

Az általam összeállított reaktor kizárólag gyári alkatrészekből áll, melyek bármelyik víz- és létechnikai boltban beszerezhetők! :geek:

A szükséges anyagok:
AMG szűrőház (9" hossz és 3/4" csatlakozással) - 3200 Ft
Öntvény csatlakozók (1 db könyök - a könnyebb beépíthetőség miatt, 2 db közdarab, 2 db pöcsös csatlakozó- erre húzzuk a szűrő visszajövő ágát) - 1100 Ft
Teflon szalag (menetek tökéletes tömítéséhez) 200 Ft
KPE cső (3/4" méretű) - ajándék volt ;)
KPE gyors- csatlakozó (3/4" méretben) - 200 Ft
Golyós csap - 1600 Ft
CO2 cső csatlakozó (3 db) - 1500 Ft
Porlasztókő - 100 Ft

Elkészítés
Első lépésként hajlítottam egy "L" alakú fénylemezt a reaktor későbbi rögzítéséhez. Ezt a szűrőház tetején lévő 4 db csavarhelyhez lehet rögzíteni.
A szűrőház fedelén 3 csatlakozás található. 1- 1 csatlakozó a víz ki - és bemenetéhez, továbbá 1 légtelenítő nyílás, amely eredetileg egy réz csavarocskával van lezárva. Na ezt a kis csavart ki kell tekerni és 1 db CO2 csatlakozót kell ide visszahelyezni (itt vezettem be a porlasztókövet és majd később itt oldódik be a CO2). Természetesen minden menetre tekertem teflon szalagot! :thumbup:
Aztán összeszereltem az öntvény csatlakozókat és rögzítettem a szűrőház fedelén.
Következő lépésben méretre vágtam a KPE csövet és a szűrőház kimenő nyílásához a KPE gyors- csatlakozó segítségével rögzítettem azt.
Aztán összeraktam a golyós csapot a maradék 2 db CO2 csőcsatlakozóval. A golyós csap a légtelenítés miatt szükséges. Egyébként ezek a CO2 csatlakozók éppen úgy néznek ki, mint a mágnesszelep vagy a reduktor szorító csatlakozói.
Igazából készen is lennénk! :clap:

Képekben:

Szűrőház az "L" alakú tartóval
14640495_6b4dc93decd69dc8095e8d6888bbb053_m.jpg

Réz csatlakozók (összeszerelés előtt)
14640471_be6b5be96bdf71b5ae9215a92491f188_m.jpg

Golyós csap és a CO2 csatlakozók (összeszerelés előtt)
14640475_ecc1388a5a44d5aaa1c916999a7ac559_m.jpg

Porlasztókő behelyezése
14640507_2c3f97df9c7832f86e4fac5826a45012_m.jpg
14640513_1987499cb3862ab0a2605ac25086f3f8_m.jpg
14640517_78c8ece2f3f018d0007c9bad1a363c7a_m.jpg

Porlasztókő a helyén ;)
14640531_1573cd751613f4d8fc074c9fc3b4012d_m.jpg

KPE gyors- csatlakozó és a cső rögzítése
14640561_f9f8e972868a73e24bf4dcb218376bf2_m.jpg
14640567_3dbbbb34dc7cca093fb4e5b16fb7759a_m.jpg

A ház összeszerelve (helyén a KPE cső és a CO2 csatlakozási pont)
14640569_e0c97e01d359a28cbd3e2fbe92f26044_m.jpg

Réz csatlakozókkal és csövezéssel
14640571_19b04e23d3ba36c8975fbd18e2bd4b57_m.jpg

Végül a golyós csap is a helyére került
14640575_ca239f4eedb9e10eadb287bb542d6c4a_m.jpg

Az utolsó képen látható, hogy a bal csatlakozónál érkező vízsugár telibe kapja a porlasztott CO2 bubikat, melyek tökéletesen beoldódnak. Már a szűrőház alsó felében nem is látok bubikat. A víz továbbhalad, majd belép a KPE csőbe onnan pedig a kimenő nyíláson át az akiba jut a víz.
A golyós csap után lévő CO2 csőre kell a buborékszámlálót kötni.
Tegnap délután üzemeltem be a rendszert. Működése hangtalan. :thumbup:
Nagy dilemma a külső reaktorok alkalmazása során fellépő szűrőteljesítmény csökkenés. Pontosan nem mértem meg a veszteséget, de nekem jelenleg még vissza is kellett vennem a nyomóág csapjánál (na jó, volt szűrőtisztítás is :silent: ). Persze lehet fokozni az élvezetet, mondjuk a szűrőház szúnyoghálóval való megtömésével, de most ezt feleslegesnek tartom, mert így sem hagyják el CO2 bubik a Lily- t és jobban lefogná a szűrőm (Tetra 1200) is.

Remélem sikerült összeraknom egy jól működő reaktort ca. 8000 Ft- ból.... :roll:
 
Én is pont egy ugyanilyen szűrőházas megoldást csináltam, 1-2 dolog más, de a lényeg ugyanaz, viszont nekem valamiért nem lett jó. Megrekedt a CO a felső részben, és rettentően csobogott. Igaz én először nem tettem bele porlasztókövet. De második próbálkozásnál már volt, de mélyen belógatva, akkor sem lett jobb.
viewtopic.php?f=10&t=511&start=100#p62832
A bekötéseket utána módosítottam, mert találtam itthon 20-as műanyag 3/4"-os menetes idomokat, de hiába ragasztottam meg palmatex-el előírásszerűen, mégis szivárgott. Így mivel csobogott is, leszedtem, és azóta nem került még vissza, de azt hiszem kipróbálom most egész rövid csövön a porlasztókövet, muszáj lesz valamit csinálni mert sehogyan sem akar jó lenni a CO beoldás, a meglévő sera basic settel.
 
Victor said:
Én is pont egy ugyanilyen szűrőházas megoldást csináltam, 1-2 dolog más, de a lényeg ugyanaz, viszont nekem valamiért nem lett jó. Megrekedt a CO a felső részben, és rettentően csobogott. Igaz én először nem tettem bele porlasztókövet. De második próbálkozásnál már volt, de mélyen belógatva, akkor sem lett jobb.
https://akvakertesz.hu/viewtopic.php ... 100#p62832
A bekötéseket utána módosítottam, mert találtam itthon 20-as műanyag 3/4"-os menetes idomokat, de hiába ragasztottam meg palmatex-el előírásszerűen, mégis szivárgott. Így mivel csobogott is, leszedtem, és azóta nem került még vissza, de azt hiszem kipróbálom most egész rövid csövön a porlasztókövet, muszáj lesz valamit csinálni mert sehogyan sem akar jó lenni a CO beoldás, a meglévő sera basic settel.

Szia.
Tegnap változtattam egy- két dolgon.
Megtömtem szúnyoghálóval, mert láttam bubikat kijönni a Lily- n. A porlasztókövet kivettem ,mert ugye az is egy idő után tömődik, koszolódik. Most a tartály feléig lehoztam egy CO2 csövet és nem is tettem a végére porlasztót. Így legalább látom, hogy repkednek a nagy bubik (amik a háló miatt teljesen beoldódnak :cool: ) a reaktorban.
Nekem továbbra is teljesen halkan működik. :thumbup:
Én teflon- szalaggal tekertem be minden csatlakozó menetes részét és semmi szivárgásom sincs.
 
Nálam sem a menetnél szivárgott, hanem az idomok ragasztásánál, de azt hiszem a te réz idomaidon felbátorodva, megcsinálom én is réz csővel a bekötéseket, mert így elég szélesre sikeredett. Amúgy milyen szúnyoghálót tettél be, ugye nem az újfajta szövetszerű, és általában szürke színű hálót, mert ha igen akkor vedd ki gyorsan. Én próbáltam neonhalakat pároztatni, és csak ilyen hálót kaptam ikrarácsnak. Másnapra megdöglöttek a halak a tenyész akváriumban. Miután jól kifőztem, már nem volt gond.
 
Victor said:
Nálam sem a menetnél szivárgott, hanem az idomok ragasztásánál, de azt hiszem a te réz idomaidon felbátorodva, megcsinálom én is réz csővel a bekötéseket, mert így elég szélesre sikeredett. Amúgy milyen szúnyoghálót tettél be, ugye nem az újfajta szövetszerű, és általában szürke színű hálót, mert ha igen akkor vedd ki gyorsan. Én próbáltam neonhalakat pároztatni, és csak ilyen hálót kaptam ikrarácsnak. Másnapra megdöglöttek a halak a tenyész akváriumban. Miután jól kifőztem, már nem volt gond.

Sima kemény szúnyoghálót tettem be, ami a mezőgazdasági boltokban kapható. Ezt az áramlás sem nyomja össze. ;)
 
(ismét) Beüzemeltem és is a külső reaktoromat, annyit változtattam, hogy bepréseltem egy könyökidomot a bejövő oldalra, gondolva, hogy talán kicsit megpörgeti a vizet benne, ez valamennyire sikerült is. Sajna még mindig csobog, de nem annyira mint először, viszont azért bőven jutnak apró buborékok is az akváriumba. De azért az tudni kell, hogy nekem egy bruttó 240-es akváriumon van, és így több CO-t kell beoldatni a reaktorban, ami sajna nem sikerül maradéktalanul , úgy hogy van némi buborék a vízben, amihez hozzájön a növények termelte oxigénbuborékozás is. Majd valamivel megtömöm, ugyan van itthon kerámiagyűrűm, de az elég nagy fajta, lehet, hogy veszek bele 1 liternyi Eheim ehfimech-et

14680949_b8e509b3dffb06c3899e0d6ed213f51c_m.jpg
 
Victor said:
(ismét) Beüzemeltem és is a külső reaktoromat, annyit változtattam, hogy bepréseltem egy könyökidomot a bejövő oldalra, gondolva, hogy talán kicsit megpörgeti a vizet benne, ez valamennyire sikerült is. Sajna még mindig csobog, de nem annyira mint először, viszont azért bőven jutnak apró buborékok is az akváriumba. De azért az tudni kell, hogy nekem egy bruttó 240-es akváriumon van, és így több CO-t kell beoldatni a reaktorban, ami sajna nem sikerül maradéktalanul , úgy hogy van némi buborék a vízben, amihez hozzájön a növények termelte oxigénbuborékozás is. Majd valamivel megtömöm, ugyan van itthon kerámiagyűrűm, de az elég nagy fajta, lehet, hogy veszek bele 1 liternyi Eheim ehfimech-et

14680949_b8e509b3dffb06c3899e0d6ed213f51c_m.jpg

Szúnyoghálóval tömd meg rendesen!!! :thumbup:
 
Sziasztok

Megtudnátok nekem pontosan mondani mi a neve annak a csatlakozónak amit a szűrőházba csavartok be ,és a co2 cső megy bele.
Előre is köszönöm.

gcsabai
 
Én konkrétan 6-os gyorsrögzítős Festo idomot ragasztottam be, puha szilikoncsövet is tökéletesen megfogja szivárgás nélkül. Persze ebből van menetes is,annak 1/8"-os a menete, amit a légtelenítő helyére kell becsavarni.
Amúgy nekem beragasztott csatlakozós megoldás már jó szolgálatot tett párszor, mivel megmaradt a légtelenítő csavarom, és ahányszor tisztítottam a külső szűrőt annyiszor telenyomta levegővel a tartályt
 
én a középen lenyúló csövet kiegészítettem egy pár terelő lapkával amitől kicsit olyan lett mint egy nagy fúrószár.Ettől nagyon jól megtekeredik a víz és vele együtt a CO2 is.A benne lévő mechpro meg már csak hab a tortán.100%
 
Tegnap este raktam össze én is egy reaktor, minden ugyanaz mint nálatok, csak porlasztónak, az UP AQUA kerámiacsövét használom. Mondanom se kell, hagytam a co2 rendszeremet úgy ahogy be volt előzőleg állítva, nos rendesen vissza kellett vennem, kb 1bubi/sec megy a gáz, és úgy veszem észre tuti100% a beoldás. Ma kiderül elegendő lesz így ,mert ha megemelem a bubiszámot kitolja a vizet a reaktorból. Ez azért van mert a kerámiaporlasztó 2bar nyomáson dolgozik, a szűrő eszt nem képes tolerálni. Ha nem lesz jó kicserélem fa porlasztóra. De ég és föld a különbség az eddigiekhez képest!

Üdv:w-rig!
 
Én egy sima Tetrás porlasztót használok és 1bub/másodperc.Láttam hozzá kisebb "szűrőpoharat" ami elég lehet ugyan ezzel a mechpros megoldással.De majd kiderül ha összerakom..
 
Szia.
Tegnap változtattam egy- két dolgon.
Megtömtem szúnyoghálóval, mert láttam bubikat kijönni a Lily- n. A porlasztókövet kivettem ,mert ugye az is egy idő után tömődik, koszolódik. Most a tartály feléig lehoztam egy CO2 csövet és nem is tettem a végére porlasztót. Így legalább látom, hogy repkednek a nagy bubik (amik a háló miatt teljesen beoldódnak :cool: ) a reaktorban.
Nekem továbbra is teljesen halkan működik. :thumbup:
Én teflon- szalaggal tekertem be minden csatlakozó menetes részét és semmi szivárgásom sincs.

Szia!
Valami friss helyzetjelentést feltennél, képekkel, esetleg vidit a működésről!
Nagyon szuper leírást készítettél, lehet hogy én is lekoppintom a technikát. ;)
 
Elhatároztam, hogy saját kezűleg építek egy külső reaktort a tökéletes CO2 beoldás érdekében, így elkezdetem kutakodni és rátaláltam levi85 DIY reaktorára. Ez a szerkezet fogott meg leginkább, semmi kókányolás- gányolás! :thumbup:
A kiindulási alapom nekem is ez volt, de finomítottam egy- két dolgon... ;) Arra törekedtem, hogy egy megbízható, hosszú távon is jól működő reaktort hozzak össze minél kevesebb sérülékeny, törékeny (műanyag) anyagokból. Na és persze a bekerülési költség sem volt mellékes.

Az általam összeállított reaktor kizárólag gyári alkatrészekből áll, melyek bármelyik víz- és létechnikai boltban beszerezhetők! :geek:

A szükséges anyagok:
AMG szűrőház (9" hossz és 3/4" csatlakozással) - 3200 Ft
Öntvény csatlakozók (1 db könyök - a könnyebb beépíthetőség miatt, 2 db közdarab, 2 db pöcsös csatlakozó- erre húzzuk a szűrő visszajövő ágát) - 1100 Ft
Teflon szalag (menetek tökéletes tömítéséhez) 200 Ft
KPE cső (3/4" méretű) - ajándék volt ;)
KPE gyors- csatlakozó (3/4" méretben) - 200 Ft
Golyós csap - 1600 Ft
CO2 cső csatlakozó (3 db) - 1500 Ft
Porlasztókő - 100 Ft

Elkészítés
Első lépésként hajlítottam egy "L" alakú fénylemezt a reaktor későbbi rögzítéséhez. Ezt a szűrőház tetején lévő 4 db csavarhelyhez lehet rögzíteni.
A szűrőház fedelén 3 csatlakozás található. 1- 1 csatlakozó a víz ki - és bemenetéhez, továbbá 1 légtelenítő nyílás, amely eredetileg egy réz csavarocskával van lezárva. Na ezt a kis csavart ki kell tekerni és 1 db CO2 csatlakozót kell ide visszahelyezni (itt vezettem be a porlasztókövet és majd később itt oldódik be a CO2). Természetesen minden menetre tekertem teflon szalagot! :thumbup:
Aztán összeszereltem az öntvény csatlakozókat és rögzítettem a szűrőház fedelén.
Következő lépésben méretre vágtam a KPE csövet és a szűrőház kimenő nyílásához a KPE gyors- csatlakozó segítségével rögzítettem azt.
Aztán összeraktam a golyós csapot a maradék 2 db CO2 csőcsatlakozóval. A golyós csap a légtelenítés miatt szükséges. Egyébként ezek a CO2 csatlakozók éppen úgy néznek ki, mint a mágnesszelep vagy a reduktor szorító csatlakozói.
Igazából készen is lennénk! :clap:

Képekben:

Szűrőház az "L" alakú tartóval
14640495_6b4dc93decd69dc8095e8d6888bbb053_m.jpg


Réz csatlakozók (összeszerelés előtt)
14640471_be6b5be96bdf71b5ae9215a92491f188_m.jpg


Golyós csap és a CO2 csatlakozók (összeszerelés előtt)
14640475_ecc1388a5a44d5aaa1c916999a7ac559_m.jpg


Porlasztókő behelyezése
14640507_2c3f97df9c7832f86e4fac5826a45012_m.jpg

14640513_1987499cb3862ab0a2605ac25086f3f8_m.jpg

14640517_78c8ece2f3f018d0007c9bad1a363c7a_m.jpg


Porlasztókő a helyén ;)
14640531_1573cd751613f4d8fc074c9fc3b4012d_m.jpg


KPE gyors- csatlakozó és a cső rögzítése
14640561_f9f8e972868a73e24bf4dcb218376bf2_m.jpg

14640567_3dbbbb34dc7cca093fb4e5b16fb7759a_m.jpg


A ház összeszerelve (helyén a KPE cső és a CO2 csatlakozási pont)
14640569_e0c97e01d359a28cbd3e2fbe92f26044_m.jpg


Réz csatlakozókkal és csövezéssel
14640571_19b04e23d3ba36c8975fbd18e2bd4b57_m.jpg


Végül a golyós csap is a helyére került
14640575_ca239f4eedb9e10eadb287bb542d6c4a_m.jpg


Az utolsó képen látható, hogy a bal csatlakozónál érkező vízsugár telibe kapja a porlasztott CO2 bubikat, melyek tökéletesen beoldódnak. Már a szűrőház alsó felében nem is látok bubikat. A víz továbbhalad, majd belép a KPE csőbe onnan pedig a kimenő nyíláson át az akiba jut a víz.
A golyós csap után lévő CO2 csőre kell a buborékszámlálót kötni.
Tegnap délután üzemeltem be a rendszert. Működése hangtalan. :thumbup:
Nagy dilemma a külső reaktorok alkalmazása során fellépő szűrőteljesítmény csökkenés. Pontosan nem mértem meg a veszteséget, de nekem jelenleg még vissza is kellett vennem a nyomóág csapjánál (na jó, volt szűrőtisztítás is :silent: ). Persze lehet fokozni az élvezetet, mondjuk a szűrőház szúnyoghálóval való megtömésével, de most ezt feleslegesnek tartom, mert így sem hagyják el CO2 bubik a Lily- t és jobban lefogná a szűrőm (Tetra 1200) is.

Remélem sikerült összeraknom egy jól működő reaktort ca. 8000 Ft- ból.... :roll:
Nagyon jó lett a reaktor ! Én is ilyet tervezek, az lenne a kérdésem, hogy egy víz-gáz szerelvényboltban beszerezhető minden alkatrész ?
 
Nagyon jó lett a reaktor ! Én is ilyet tervezek, az lenne a kérdésem, hogy egy víz-gáz szerelvényboltban beszerezhető minden alkatrész ?

Szia!

Minden megtalálható ott, csak a CO2 részhez szereztem be a csatlakozókat egy légtechnikai üzletben.
 
Azért biztos ami biztos alapon még 2 awab bilincset Én rászánnék a tömlő csatlakozásokhoz, egyébként nagyon jó a megoldás. Én külső szűrőnél gondoltam erre, biológiai szűrőanyaggal megtömve tökéletes plusz térfogat lenne, aztán mivel elégnek bizonyult ami van, nem készült el.
 
Sajnos mivel én nem kaptam ilyen hollandis csatlakozókat, ezért az egyszerűbb megoldást alkalmaztam, simán 15-ös forrasztható idomokkal kötöttem be, a 16/22-es szilikon cső, pedig egész jól passzolt a 15-ös rézcsőre, de persze kellett azért a bilincs, képek vannak a korábbi hozzászólásomnál.
Az a szomorú, hogy nemrégiben kellett vennem még egy ilyen szűrőt, a vízvezetékre, hogy ne jöjjön be a sok szemét, (ha már egyszer kicseréltem az udvarban a csövet), és úgy a 4. boltban kaptam normális méretűt, mindenhol csak kicsi, kb 20 centi magasak voltak
 
Back
Oldal tetejére