• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kudarcból építkezés.

Szerintem nem lenne jó ötlet a halak miatt átalakítani az akvát, inkább talán érdemes lenne lecserélni őket, a már javasolt nano halakra.
Vagy indítasz a neonoknak egy Low tech-et? :)
Sajnos ezt már későn olvastam:(.Van itthon egy zacskó manado dark raktam egy nagyon vékony réteget hogy sötét legyen az aljzat.Kicsit fura de a sima manado is az volt sötét aljzat után.Meglátjuk így mi lesz.Másik akváriumot nem szeretnék max majd e helyett.Melyik halakra gondolsz?Az amanda lazacot vagy rubin tetrát javasoltak. Mindegyiknek sötét aljzat kell.Most megnéztem több szóba jöhető nanohalat és mindegyiknél sötét aljzatot ír.
 
Sajnos ezt már későn olvastam:(.Van itthon egy zacskó manado dark raktam egy nagyon vékony réteget hogy sötét legyen az aljzat.Kicsit fura de a sima manado is az volt sötét aljzat után.Meglátjuk így mi lesz.Másik akváriumot nem szeretnék max majd e helyett.Melyik halakra gondolsz?Az amanda lazacot vagy rubin tetrát javasoltak. Mindegyiknek sötét aljzat kell.Most megnéztem több szóba jöhető nanohalat és mindegyiknél sötét aljzatot ír.
Nem írtad, (?) most mennyi van a neonokból, de egy tizes csapat már megfelelő lenne. Egy sötét háttér volna a legjobb számukra, a víz színén
úszónövényekkel, de lehet hogy látványában kicsit szétcsúszna az akva, nem tudom.
Ha a hátsó stem-ek besűrűsödnek, az is sokat javít majd a helyzeten.
/Általában minél népesebb a csapat, annál nagyobb a halak biztonságérzete./
Az említett halakkal nem biztos, hogy javulna a helyzet, de ha valaki már mindegyiket tartotta /én nem/, az tudná megmondani, melyik a legkevésbé
hibás választás, mert az igényeik kb. ugyanazok.
Ja, meg most nézem, nagyon peremig van a víz az akvában, sajnos innen bármilyen hal véletlenül is "kicsúszhat".
 
Utoljára módosított:
Csatlakozva Gézához, én is sötét hátteret javasolnék. Próbálj meg ideiglenesen egy fekete papírlapot tenni a hátlaphoz. Néhány nap alatt meglátod, tetszik-e. Ha igen tehetsz fel fekete fóliát.
Régen tartottam neonhalakat, nekem nagyobb csapatban érezték jól magukat (20-30 db felett), egyébként csak bujkáltak a növények között. Az emlegetett halak közül rubin tetrával van tapasztalatom. Ezek is nagyon félősek, azonnal eltűnnek, ha 1-2 méternél közelebb megyek. Azért sem ajánlom őket, mert nem fogadnak el semmilyen táplálékot (nálam az újszülött garnélákat tizedelik). Kis testű kalászhalat nem javaslok, nagyon hamar kiugrálnának. Kevés is lenne nekik az akváriumod. Szerintem valamilyen nano razbórával jól járnál, de ezeket nem ismerem közelebbről.
Remélem, segítettem valamit :)
 
Sajnos olyan nagy lájkot nem tudok nyomni, mint amekkorát megérdemelnél ezért a videóért! 👍
Nekem az tűnt fel, hogy a fickó EGY kanál port tett az üvegbe, miközben én kettőt teszek, a leírás alapján. A video alatti diszkurzusban, le van írva, hogy van régi, meg új teszt. Na, eddig OK. Gyorsan megnéztem, hogy nekem vajon melyik van?
- a kártya szerint: PRO JBL AQUATEST
- a dobozban található magyar nyelvű leírás fejlécén: JBL ProAquaTest NO3
És most jön a sunyiság!

A színkártya hátoldalán (amit eddig sosem néztem) EGY nagykanál port kell az üvegbe tenni.
A magyar leírás szerint, 2 nagykanál por kell !!!
Tehát hangsúlyozom, a régi megnevezés (a "PRO" nélküli) egyik tesztemen sem szerepel, mégis más arányok vannak feltüntetve a leírásban és a színkártyán. Ennek alapján, lehet, hogy az egész eddigi méréseim = kuka???

A "meddig rázogassuk" kérdéssel pedig nem is tudok mit kezdeni, hiszen azt írják, hogy az új (PRO) tesztben teljesen más anyagok vannak, mint a régiben.
A magyar leírás szerint (ahogy Te is írtad), " 1 percig kell nagyon erősen rázogatni". Különben... :(
Az angol leírás szerint, addig kell rázogatni, amíg a szürke por el nem tűnik. Ez lehet két másodperc is, de akár egy hét is. ;) (?)

A magyar leírás félrevezető. Igazán figyelhetne a forgalmazó.
Nemcsak a színkártyán, hanem az üvegcsén és az eredeti leírásban is 1 kanál por szerepel.
Arra érdemes figyelni, hogy a kanálban lazán legyen a por, mert jártam már úgy, hogy hamarabb elfogyott mint a csepegtető.
 
Nem írtad, (?) most mennyi van a neonokból, de egy tizes csapat már megfelelő lenne. Egy sötét háttér volna a legjobb számukra, a víz színén
úszónövényekkel, de lehet hogy látványában kicsit szétcsúszna az akva, nem tudom.
Ha a hátsó stem-ek besűrűsödnek, az is sokat javít majd a helyzeten.
/Általában minél népesebb a csapat, annál nagyobb a halak biztonságérzete./
Az említett halakkal nem biztos, hogy javulna a helyzet, de ha valaki már mindegyiket tartotta /én nem/, az tudná megmondani, melyik a legkevésbé
hibás választás, mert az igényeik kb. ugyanazok.
Ja, meg most nézem, nagyon peremig van a víz az akvában, sajnos innen bármilyen hal véletlenül is "kicsúszhat".
10-en voltak.Most már csak 7-en.A vízszinten állítok akkor.Hátteret nem szeretnék.Volt fekete de nem tetszett így sokkal szebb az akva nekem.Amit viszont érdekesnek tartok hogy az amanda lazacnál ahogy te is írod a fajra jellemző " félhomályos, búvóhelyes élettér, sötét aljzat" le van írva a GA oldalán ennek ellenére egy stem nélküli iwagumi akvában vannak a "részletek" fül alatt. :) Nagyon köszönöm a segítséget.
Csatlakozva Gézához, én is sötét hátteret javasolnék. Próbálj meg ideiglenesen egy fekete papírlapot tenni a hátlaphoz. Néhány nap alatt meglátod, tetszik-e. Ha igen tehetsz fel fekete fóliát.
Régen tartottam neonhalakat, nekem nagyobb csapatban érezték jól magukat (20-30 db felett), egyébként csak bujkáltak a növények között. Az emlegetett halak közül rubin tetrával van tapasztalatom. Ezek is nagyon félősek, azonnal eltűnnek, ha 1-2 méternél közelebb megyek. Azért sem ajánlom őket, mert nem fogadnak el semmilyen táplálékot (nálam az újszülött garnélákat tizedelik). Kis testű kalászhalat nem javaslok, nagyon hamar kiugrálnának. Kevés is lenne nekik az akváriumod. Szerintem valamilyen nano razbórával jól járnál, de ezeket nem ismerem közelebbről.
Remélem, segítettem valamit :)
Igen sokat segítettél.Nézegetem a razbórákat.Ahogy elnézem nem egyszerü ez a része sem az akvarisztikának.Ami legjobban tetszik annak nem jó a ph-m vagy a hőmérsékletem.
 
10-en voltak.Most már csak 7-en.A vízszinten állítok akkor.Hátteret nem szeretnék.Volt fekete de nem tetszett így sokkal szebb az akva nekem.Amit viszont érdekesnek tartok hogy az amanda lazacnál ahogy te is írod a fajra jellemző " félhomályos, búvóhelyes élettér, sötét aljzat" le van írva a GA oldalán ennek ellenére egy stem nélküli iwagumi akvában vannak a "részletek" fül alatt. :) Nagyon köszönöm a segítséget.

Igen sokat segítettél.Nézegetem a razbórákat.Ahogy elnézem nem egyszerü ez a része sem az akvarisztikának.Ami legjobban tetszik annak nem jó a ph-m vagy a hőmérsékletem.
Az a baj, hogy a halaknak teljesen más igényei vannak, mint ami egy növényes akváriumban megoldható. A legtöbb hal nagyon nem szereti az erős világítást. A magas CO2 szint sem tesz nekik jót. A magas nitrátszintet sem tolerálják. Az erős szűrés miatti áramlás sem jó mindegyik halfajnak.
A pontylazacok természetes élőhelyükön általában kevésbé átlátszó vízben élnek. Itt a vizet megfestik az elhalt fákból, levelekből kioldódó anyagok. Víz alatti növényzet ilyen helyen nem nagyon él meg. Ez éles ellentétben áll egy kristálytiszta vizű, erősen bevilágított akváriummal, ahol búvóhely is alig akad.
Eddigi tapasztalataim alapján azt mondhatom, hogy nyugodtan felejtsd el a halak ismertetésénél található követelményeket. A legtöbb trópusi halnak megfelelő a szobahőmérséklet (20-25 fok körül). Általában a melegebb vizet is bírják (28-30), ha van elegendő oxigén. Néhány kivételtől eltekintve a lágy vizet és az alacsony ph-t is szeretik. Ezen a téren is nagyon nagy az alkalmazkodó képességük. Én például tartok rubin tetrákat. A leírások szerint extrém lágy víz és alacsony PH kellene nekik. Ennek ellenére 1 éve élnek nálam csapvízben (GH 20, PH 8-8,5). Láthatóan szépek, egészségesek.
Szóval szerintem ne vedd túl komolyan a leírásokat. Ha több helyen megnézed, úgyis más értékeket írnak ugyanarról a halfajról. A legtöbb akváriumban tartott hal rendkívül alkalmazkodóképes.
 
Kiegészíteném az előző hozzászólásom.
Úgy látom, most vörös neonok vannak. Ezek viszonylag nagyra nőnek (5 cm körül). Lehet, hogy ijedősebbek is (nem volt még ilyen halam). A hagyományos neonhal (Paracheirodon innesi) lehet, hogy jobb választás lenne. A guppi mellett ez a legnépszerűbb akváriumi hal. Tenyészteni nehéz, de a tartása nem jelent problémát, mert rendkívül alkalmazkodóképes. Ha vennél belőlük néhányat, lehet, hogy elvegyülnének a mostani halaiddal. Kisebbre nőnek, többet tudnál belőlük tartani. Ez persze nem az ideális megoldás, mert nagyobb helyen jobban éreznék magukat.
Kis testű razbórák is jó választásnak tűnnek. Abból ne csinálj problémát, hogy a leírás szerint 22-28 fok kellene nekik, nálad pedig csak 20 van. Vagy pedig PH 7 helyett, 6,5. Ezek nem nagy különbségek, a halak hozzá fognak szokni (persze ésszerű határok között). Nagyon fontos a beszoktatás, nem szabad csak úgy beönteni az új halakat. Ha érdekel, leírom bővebben, hogyan csinálom én.
 
például tartok rubin tetrákat. A leírások szerint extrém lágy víz és alacsony PH kellene nekik. Ennek ellenére 1 éve élnek nálam csapvízben (GH 20, PH 8-8,5). Láthatóan szépek, egészségesek.
Azért azt érdemes tudni, hogy a tenyésztők nem adnak arra, hogy milyen vízben kéne tartani egy adott fajt. A legtöbbje csapvízben meg halas boltok is csapvízben tartják (tisztelet a kivételnek) a halakat. Ezért birják, max nem élnek addig amíg kellene. 😊
 
Kiegészíteném az előző hozzászólásom.
Úgy látom, most vörös neonok vannak. Ezek viszonylag nagyra nőnek (5 cm körül). Lehet, hogy ijedősebbek is (nem volt még ilyen halam). A hagyományos neonhal (Paracheirodon innesi) lehet, hogy jobb választás lenne. A guppi mellett ez a legnépszerűbb akváriumi hal. Tenyészteni nehéz, de a tartása nem jelent problémát, mert rendkívül alkalmazkodóképes. Ha vennél belőlük néhányat, lehet, hogy elvegyülnének a mostani halaiddal. Kisebbre nőnek, többet tudnál belőlük tartani. Ez persze nem az ideális megoldás, mert nagyobb helyen jobban éreznék magukat.
Kis testű razbórák is jó választásnak tűnnek. Abból ne csinálj problémát, hogy a leírás szerint 22-28 fok kellene nekik, nálad pedig csak 20 van. Vagy pedig PH 7 helyett, 6,5. Ezek nem nagy különbségek, a halak hozzá fognak szokni (persze ésszerű határok között). Nagyon fontos a beszoktatás, nem szabad csak úgy beönteni az új halakat. Ha érdekel, leírom bővebben, hogyan csinálom én.
Vannak sima neonok is.Úgy tudtam a vörösek kissebbek,ezért vettem azokat, de akkor rosszúl tudtam.Nállam a beszoktatás úgy zajlik hogy egy vödörbe rakom őket abba a vízbe amibe hoztam és infúziós szereléken csepegtetem rájuk az akvárium vizet.Kb 1,5-2 óra mulva rakom be az akváriumba őket.Most a razbora és az amanda lazac között gondolkodom.
 
Azért azt érdemes tudni, hogy a tenyésztők nem adnak arra, hogy milyen vízben kéne tartani egy adott fajt. A legtöbbje csapvízben meg halas boltok is csapvízben tartják (tisztelet a kivételnek) a halakat. Ezért birják, max nem élnek addig amíg kellene. 😊
Igen, ez sajnos igaz. Beszélgettem egy komoly bolt alkalmazottjával (nem árulom el, hol volt), megerősítette, amit mondtál. Gondolom, a boltban lévő fiatal halak jobban tolerálják az ilyesmit. Nem biztatok senkit arra, hogy az ideálistól teljesen eltérő körülmények között tartson halakat. Azt viszont érdemes tudni, hogy a legtöbb elég tág határok között képes alkalmazkodni.
 
Vannak sima neonok is.Úgy tudtam a vörösek kissebbek,ezért vettem azokat, de akkor rosszúl tudtam.Nállam a beszoktatás úgy zajlik hogy egy vödörbe rakom őket abba a vízbe amibe hoztam és infúziós szereléken csepegtetem rájuk az akvárium vizet.Kb 1,5-2 óra mulva rakom be az akváriumba őket.Most a razbora és az amanda lazac között gondolkodom.
Pont fordítva van, a vörös jóval nagyobbra nő :)
A beszoktatást jól csinálod. Én sokkal több időt szánok rá, legalább 5-6 órát. Ez eltart estig, aztán a lámpaoltás után kerülnek be a halak az új helyükre. Nem mindig szoktam karanténozni, mert ez is stresszeli a halakat. Persze ilyenkor nagyobb a kockázat, hogy behurcolok valamilyen betegséget.
 
Azért azt érdemes tudni, hogy a tenyésztők nem adnak arra, hogy milyen vízben kéne tartani egy adott fajt. A legtöbbje csapvízben meg halas boltok is csapvízben tartják (tisztelet a kivételnek) a halakat. Ezért birják, max nem élnek addig amíg kellene. 😊
Szerintem, az akvárium tulajdonosok többsége, akik a halakat megveszik, csapvizet használ. Csak a növényes akvaristák használnak lágyvizet, meg azok a tenyésztők, akiknek csak lágyvízben ívnak a halai.
Ha ez így van, akkor a halasboltok logikusan járnak a többség kedvében a csapvízzel.
Valaki megerősíthetné, vagy cáfolhatná az elméletemet.
 
Szerintem, az akvárium tulajdonosok többsége, akik a halakat megveszik, csapvizet használ. Csak a növényes akvaristák használnak lágyvizet, meg azok a tenyésztők, akiknek csak lágyvízben ívnak a halai.
Ha ez így van, akkor a halasboltok logikusan járnak a többség kedvében a csapvízzel.
Valaki megerősíthetné, vagy cáfolhatná az elméletemet.
Valószínűleg főleg anyagi okai vannak. Néhány helyen a hozzáértéssel is akadnak problémák. A boltosok vállalkozók, nem lenne érdekük, hogy kipusztítsák az árukészletüket. Tudatosan nem tennének ilyet. Egyszerűen így a megszokott/praktikus/olcsó számukra. A legtöbb halfaj elviseli a csapvizet. Akkor van probléma, ha valamelyik nem, mégis abban tartják. Szerintem is inkább a növényezéshez és tenyésztéshez kell a lágy víz.
Sajnos többször láttam már olyat is, amikor nyilvánvalóan nem összeillő halakat szemrebbenés nélkül eladtak egy lelkes amatőrnek. Szerintem ez nagyobb probléma, mint a lágy víz kérdése.
 
Igen, a Törperazbóra lenne a kézenfekvő megoldás, de nem javasoltam, mert semmit nem tudok róluk a leírásokon kívül.
Ha semmi gond a tartásukkal, akkor nem világos, hogy egy 15-ös Amanda csapat helyett sokan miért nem tartanak egy 30-as Razbóra cspatot.
Ebből gondolom, hogy valami nem túl kerek a tartásukkal kapcsolatban. De más véleményt szívesen olvasnék.
 
Valaki reggeli tornázik én tesztelek 😅 .
Mai eredmények:
No3:16
Po4:0,8
Vas:0,05
Ph:6,6
Gh:6
Kh:3
Számított Co2: 22,6
Sajnos megjelentek az első algák az anubias levelein.Pillanatnyilag lowtech tápozást kap az akva Green Aqua Micro Macro ból.Úgy néz ki emelnem kell mert a vas és a foszfát folyamatosan alacson annak ellenére hogy nem aktív a talaj és a Ph sem megy 6,6 fölé.A villégitást visszább vettem.A vasat és foszfátot pótoltam.
 

Attachments

  • IMG_20210506_081133.jpg
    IMG_20210506_081133.jpg
    172.1 KB · Megtekintések: 8
Valaki reggeli tornázik én tesztelek 😅 .
Mai eredmények:
No3:16
Po4:0,8
Vas:0,05
Ph:6,6
Gh:6
Kh:3
Számított Co2: 22,6
Sajnos megjelentek az első algák az anubias levelein.Pillanatnyilag lowtech tápozást kap az akva Green Aqua Micro Macro ból.Úgy néz ki emelnem kell mert a vas és a foszfát folyamatosan alacson annak ellenére hogy nem aktív a talaj és a Ph sem megy 6,6 fölé.A villégitást visszább vettem.A vasat és foszfátot pótoltam.
Én ennyi nitrát mellett a foszfáttal nem foglalkoznék. A vasat is csak 0,1-re pumpáld szerintem.
 
Back
Oldal tetejére